28 сакавiка 2024, Чацвер, 18:18
Падтрымайце
сайт
Сім сім,
Хартыя 97!
Рубрыкі
Каментары 23
+99 +
итр, 9:59, 1.02

Слава змагарам за незалежнасць Беларуси!

Адказаць
+76 +
лекс, 10:14, 1.02

а сейчас марионетку москали кормят, и вроде нет аккупации, но халуи на прислуге у москвы, а не на службе нашей нации

Адказаць
+54 +
Зорка Венера, 10:55, 1.02

Слава змагарам! Ганьба акупантам!

Адказаць
+44 +
Ага, 11:00, 1.02

Слава Героям!

Адказаць
+92 +
Юрась з логава, 11:02, 1.02

В нормальной стране такая дата стала бы поводом для выходного дня и празднования знаменательного события.
Поздравляю всех белорусов со столь знаковой и юбилейной датой в нашей истории. Не забывайте Великие слова Кастуся Калиновского: "Браты мае, мужыкі родныя. З-пад шыбеніцы маскоўскай прыходзіць мне да вас пісаці, і можа раз астатні. Горка пакінуць зямельку родную і цябе, дарагі мой народзе. Грудзі застогнуць, забаліць сэрца,- но не жаль згінуць за тваю праўду.

Прыймі, народзе, па шчырасці маё слова прадсмертнае, бо яно як з таго света толькі для дабра твайго напісана.

Няма ш, браткі, большага шчасця на гэтым свеце, як калі чалавек у галаве мае розум і науку. Тагды ён толька магчыме жыці ў багацтве, папраўдзе, тагды ён толька, памаліўшысь Богу, заслужыць неба, калі збагаціць наукай розум, разаўе сэрца і радню цэлу сэрцам палюбіць. Но як дзень з ноччу не ходзіць разам, так не ідзе разам наука праўдзіва з няволяй маскоўскай. Дапокуль яна ў нас будзе, у нас нічога не будзе, не будзе праўды, багацтва і ніякай наукі,- адно намі, як скацінай, варочаць будуць не для дабра, но на пагібель нашу.

Для таго, Народзе, як толька калі пачуеш, што браты твае з-пад Варшавы б’юцца за праўду й свабоду, тагды і ты не аставайся ззаду, но, ухапіўшы за што зможаш, за касу, сакеру, цэлай грамадой ідзі ваяваці за сваё чалавечае і народнае права, за сваю зямлю радную.

Бо я табе з-пад шeбеніцы кажу, Народзе, што тагды толькі зажывеш шчасліва, калі над табою Маскаля ўжэ не будзе".
Ничего не поменялось заэти 150 лет и о словаз Калиновского должен помнить каждый истинный белорус и соттветственно жить и действовать.
С ПРАЗДНИКОМ, ЗЕМЛЯКИ!

Адказаць
+15 +
freedom in Belarus, 13:54, 1.02

Юрась з логава, 11:02, 1.02 Почему-то у меня в голове (постоянно) немного другая версия самых главных слов Калиновского - "Тады зажывеш ты шчаслива, беларусе, кали маскаля над табой ужо не будзе". Именно так отложилось у меня на всю жизнь. Хотя, в принципе, не важна дословность, тут главное, чтобы каждый уважающий себя человек-беларус-литвин это знал, как таблицу умножения. .С праздником всех продолжателей святого дела Калиновского!

Адказаць
+11 +
ВЕРНО!!!, 14:33, 1.02

ВЕРНО!!! Подтвержу еще одной цитатой. В переводе, чтоб маскалей насмерть поразить:

ПИСЬМО ЯСЬКИ-ГОСПОДАРЯ ИЗ-ПОД ВИЛЬНО К МУЖИКАМ ЗЕМЛИ ПОЛЬСКОЙ

"Дзецюки!
Если Бог дал мне разум, то я вам буду советовать, как делать надо, чтобы было по справедливости и по правде, а если вы имеете разум, то меня послушайте.
Сколько помнят наши родители, москаль жил только обманом и нечистой силою. Поуничтожал он всё хорошее, а установил, что только может выдумать чертовская хитрость.
Под Севастополем4, когда Пранцуз принудил Москаля дать нам вольность, то он только обманом занимался, прошло шесть лет, и мы никакой вольности и в гла-за не видели.
Дзецюки! Когда сейчас Ронд Польский, поднявши восстание против москаля, даёт нам землю, справедливую вольность и Веру наших Отцов7, когда Пранцуз, Англичанин и целый свет идёт нам помогать, когда, как широка земля наша, народ громадю8, кто с ружьём, а кто с косою, идёт на из-вечного нашего неприятеля, москаля поганого, когда москаль от наших кос огнём убегает, разве ж мы, децюки, сидеть будем? МЫ, ЧТО ЖИВЁМ НА ЗЕМЛЕ ПОЛЬСКОЙ, ЧТО ЕДИМ ХЛЕБ ПОЛЬСКИЙ, МЫ, ПОЛЯКИ ИЗ ВЕКОВ ВЕЧНЫХ. Нужно наконец и нам придти к тому разуму, что только силой да косою добьёмся справедливой вольности и веры наших дедов и прадедов.
Довольно, дзецюки, уже ждать, настало уже время, Божье время!............."

источник:
Giller A. Historja powstania narodu polskego w 1861 – 1864 r. Paryz, 1867. T. 1. – S. 326 – 327/
или
Каліноўскі К. За нашую вольнасць. Творы, дакументы / Уклад., прадм., паслясл. і камент. Г. Кісялёва. – Мн.: «Беларускі кнігазбор», 1994. – С. 241 – 242.

Самое проникновенное-выделено.

Адказаць
+67 +
hunter, 11:13, 1.02

Бесконечное количество раз прав был наш национальный Герой, Костусь Калиновский, когда сказал, что - "Не народ для урада, а урад для народа".
Слава нашаму Кастусю не згасне у вяках!
А хто абзывае у 21 веку яго тэрарыстам, той заганны хауруснiк прыгоннага расейскага рэжыму. Ганьба нейкаму Гiгiну.
Жыве Беларусь!

Адказаць
+18 +
Томаш, 12:10, 1.02

Все потуги разных "гигиных"и других лукашенковских шестерок с целью ошельмовать Калиновского и участников восстания - тщетны ! Мы всегда будем помнить и чествовать их , как героев ! Жыве Беларусь !!!

Адказаць
+18 +
Max, 12:37, 1.02

Дзецюкі, няўжо забылі,
Як хацелі волі слаўнай.
Колькі нас ужо ў магіле,
Ў зямельцы ашуканай.
Да і колькі маскалямі,
Будзем з вамі паганяцца.
Ці нарэшце – мужыкамі,
Без абразы называцца.
Супраць нас цары-расейцы,
Яшчэ паны ды падпанкі.
Грукаюць ў нашы дзверы,
Ужо заняўшы нашы ганкі.
Што нам шыбініц баяцца,
Мураўёскіх гальштукоў.
Нам з кален трэба падняцца,
Без чужых дарадчыкаў.
Дзецюкі, няўжо забылі,
Як хацелі волі слаўнай.
Колькі нас ужо ў магіле,
Ў зямельцы ашуканай.
Ёсць жа косы, ёсць сякеры,
Яська гаспадар с пад Вільні.
Ўсе мы разам касінеры,

Адказаць
+13 +
Max, 12:42, 1.02

Марыська чарнаброва, галубка мая!
Дзе ж падзелася шчасце і ясна доля
Твая?
Усё прайшло, прайшло – як бы не
бывала,
Адна страшэнна горыч ў грудзях
застала.
Калі за нашу праўду Бог нас стаў
караці
Дый ў Прадвечнага саду вялеў
прыпадаці, –
То мы прападзём марна, а праўды
не кінем,
Хутчэй Неба і шчасце, як праўду,
абмінем.
Не наракай, Марыся, на сваю
бяздолю,
А прымі цяжкую кару – Прадвечнага
волю.
А калі мяне ўспомніш, шчыра
памаліся,
То я з таго свету табе адзавуся.

* * *
Бывай здаровы, мужыцкі Народзе.
Жыві у шчасці, жыві у свабодзе
І часам спамяні пра Яську свайго,
Што загінуў за праўду для дабра Твайго.
А калі слова пяройдзе у дзела,
Тады за праўду станавіся смела,
Бо адно з праўдай у грамадзе згодна
Дажджэш, Народзе, старасці
свабодна.
1864

Адказаць
+20 +
Oles*, 13:24, 1.02

Слава героям! Слава змагарам!
З відэазвароту актывістаў Руху Салідарнасці "Разам" і Беларускага Цэнтру ва Украіне. Вячаслаў Сіўчык: "Шаноўнае спадарства! Я маю вялікі гонар ад імя Руху Салідарнасьці "Разам" павіншаваць беларусаў зь вялікім юбілеем 150-годзьдзя Паўстаньня пад кіраўніцтвам нацыянальнага героя Кастуся Каліноўскага! Той беларускі ланцуг, той ланцуг свабоды ад Кастуся Каліноўскага да Францішка Багушэвіча, ад Францішка Багушэвіча да братоў Луцкевічаў і Янкі Купалы, ад Янкі Купалы да а.Вінцэнта Гадлеўскага, ад а.Вінцэнта Гадлеўскага да Ўладзімера Караткевіча й Васіля Быкава сёньня падтрымліваюць нашыя гэроі, тыя палітвязьні, якія зараз змагаюцца за Беларусь у невыносных умовах. Таму што лёзунгі ў нас засталіся з часу яшчэ Паўстаньня Кастуся Каліноўскага. Ягоныя словы натхняюць нас на барацьбу, таму што Беларусь для нас - гэта сьвятое. Таму мы разумеем заклік Каліноўскага, мы разумеем, да каго ён зьвяртаўся, каго ён клікаў пад свае штандары. Мы разумеем, калі мы чытаем і чуем і пра "Мой народзе!" і "Каго любіш? - Люблю Беларусь! - Дык узаемна!", і "Ня будзе табе долі лепшай, мой народзе, пакуль ты будзеш пад маскалямі"...
2 лютага будзе 175-годзьдзе з Дня нараджэньня нашага вялікага нацыянальнага гэроя Кастуся Каліноўскага, таму мы падтрымліваем правядзеньне агульнанацыянальнай дыктоўкі ў гэты дзень. Мы лічам, што ў тых невыносных умовах, якія сёньня створаны ў нашай краіне акупантамі кожны беларус мусіць ведаць пра гэраізм Кастуся Каліноўскага. І мы верым усё-такі ў сьветлую будучыню. Як бы зараз не панавалі сілы цемры ў нашай краіне, як бы зараз гэтае лубянкаўскае сьмецьце, гразь Масквы не паказвала свой нораў, прыйдзе беларуская вясна, і я веру, беларусы будуць крочыць у сталіцы па праспэкце Францішка Скарыны, які даў нашаму народу Біблію, і будуць яны крочыць да плошчы Кастуся Каліноўскага, і будзе на гэтай плошчы помнік, будзе ля касінэраў коньнік - Кастусь Каліноўскі, які жыцьцё сваё аддаў за Беларусь. Дык будзем вартыя нашых нацыянальных гэрояў Жыве Беларусь!"

Адказаць
+19 +
Olgerd, 13:32, 1.02

Не будзе вам шчастя народзе,пакуль вы пад маскалем.

Адказаць
+17 +
нас рать, 15:02, 1.02

Не будет вам счастья не под маскалями, не под панами, не под чёртом лысым.
Как любой человек, так и нация сама кузнец своего счастья.
Так, что просыпаться пора!

Адказаць
+9 +
rem, 15:32, 1.02

Калі ёсць у душы смутак і бязладдзе, няма там веры і проста апускаюцца рукі - успомні пра Кастуся Каліноўскага і яго барацьбу за свабоду і шчасце і адразу зноў светла на душы и наполняется яна незгибаемой верай, надзеяй, імкненнем і сілай, якая абавязкова прывядзе да перамогі. ... Слава героям ..!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Адказаць
-2 +
1864, 17:26, 1.02

Книжек мало по теме, трудно узнать, сколько таких деревень, которые "полностью сжигались". Может, кто подсоветует? Интересуюсь вопросом.

Адказаць
+4 +
Факт, 19:51, 4.02

Охотно, троль! Поддубье, Кракшле, Зубрава, Линница... Деревни, помогающие повстанцам сжигались.

Адказаць
+5 +
Андрусь, 18:33, 1.02

Гэтая навіна мусіць быць галоўнай на сёньня!

Адказаць
+9 +
Беранд., 20:43, 1.02

Самым галоўным было і застаецца - гэта варожыя адносіны да нашага Народу і нашай будучыні маскалёў ( крэмль, путіны і іх падлючая палітыка падтрымкі дыктатара). І мы не зажывём па чалавечы пакуль гэта будзе падаўжацца.
Гэта павінна быць ужо ў нашай крыві, і нашы дзеці павінны гэта ведаць і ніколі не забываць.
Слава КАЛІНОЎСКАМУ і ўсім героям Беларусі !!!

Адказаць
+12 +
1717, 22:13, 1.02

Нас разьядноўвае адно істотнае непаразуменьне. Ды не бало падчас паўстаньня К.Каліноўскага ніякай "Беларусі"! Не трэба ліць вады на млын акупантаў-маскалёў! І тутэйшых падбрахайлаў. Кастуся называлі яшчэ ЛІТОЎСКІМ дыктатарам. Не выпадкова і тое, што іменна ЛІТОЎСКІ (не блытаць з Жамойцю) камітэт прызваў к паўстаньню.
Не трэба атаясамліваць Радзіму і хімерычную Беласельскахамію. Маскалі са сваімі халуямі з тутэйшых спачатку анэксавалі нашу краіну, пераіменавалі яе і народ у чорт ведае што, прапагандай і рэпрэсіямі прывучылі да дурноты і мы, як бязмозгія амёбы праглынаем лухту. І пакуль мы будзем звацца "белымі русамі" - дабра нам не бачыць: рускасьць робіць сваю гнусную справу. Пры гэтым рускасьць увогуле не зьяўляецца ЭТНА-НАЦЫЯНАЛЬНАЙ катэгорыяй. А іменна яна вымушае думаць, што наша краіна - частка Расіі. Так, акупаваная частка. Але ж мы - Л І Т В А! І мова наша не бела-руда-чорна- шэра-ружова руская, а свая спрадвеку - літоўская. Як Статуты ВКЛ, на якой яны напісаны. Пратрыце вочы пані і панове! Праветрыце мазгі. Адрыньце дурноту, што ўбілі ў нашы галовы ворагі нашы.

Адказаць
+3 +
Максим з Вялейки, 23:39, 3.02

Жыве Беларусь!!!

Адказаць
-1 +
Максім з Вялейкі, 23:50, 3.02

Жыве Беларусь! Ня слухайце паноу з Літвы! Захацелі Беларусь!

Адказаць
-2 +
(.) ! (.), 1:05, 4.02

Историю уважать,конечно,нужно,но сходить с ума не стоит.Реальность сегодняшнего дня-Беларусь в нынешних границах.КОНСТИТУЦИЯ,АДЕКВАТНОСТЬ и ДОБРОСОСЕДСТВО.ГРАЖДАНИН Белоруси,а не национальность во главу угла.Меньше самопожертвования,больше хитрости и побед.Хотя территория Беларуси в границах ВКЛ,а лучше в границах СССР,а еще лучше-от Бреста(Франция) до Владивостока-идея неплохая(шутка).И меньше исторической и вообще лжи.Когда рассматриваешь историческое событие,нужно четко преставлять,что Польша-это Польша,ВКЛ-это ВКЛ,Российская империя-это Российская империя,СССР-это СССР.И Беларусь в той или иной степени на протяжении истории была частью этих государств.Это-история.Реальность-Беларусь,в нынешних границах,юридически признана мировым сообществом.Конституция-ОСНОВНОЙ ЗАКОН.Если законодательные акты противоречат Конституции,действует КОНСТИТУЦИЯ.Все. Это- аксиома.Иначе-хаос и кровь.


Адказаць
 
Напісаць каментар
E-mail не будзе апублікаваны