Сім сім,
Хартыя 97!
Рубрыкі

Цуркін заняў шостае месца на ЧС у плаванні на «кароткай вадзе»

Беларускі плывец не змог узысці на п'едэстал гонару на сваёй кароннай дыстанцыі 50 м батэрфляем падчас чэмпіянату свету, які праходзіць у Досе.

Напярэдадні Яўген Цуркін выступаў у фінальным заплыве, дзе ў вострай канкурэнтнай барацьбе заняў 6-е месца, паведамляе карэспандэнт БелТА.

Фінішны час беларуса ў фінале, роўны 22,63 сек, выявіўся на 0,68 сек. горшым, чым час пераможцы спаборніцтваў паўднёваафрыканца Чада Ле Кло - 21,95 сек. Ён выйграў з новым рэкордам чэмпіянатаў свету. Сярэбраную ўзнагароду здабыў бразілец Нікалас Сантас (22,08 сек), а бронзавую - украінец Андрэй Говараў (22,49 сек).

Менавіта на дыстанцыі 50 м батэрфляем Яўген Цуркін дамогся свайго найбольш значнага міжнароднага поспеху ў кар'еры. На чэмпіянаце Еўропы ў водных відах спорту, які праходзіў у жніўні гэтага года ў нямецкім Берліне ў 50-метровым басейне, беларускі плывец здабыў залатую ўзнагароду з часам 23,00 сек, але тады вышэйшую прыступку п'едэстала ён падзяліў з французам Фларанам Манаду, які паказаў ідэнтычны вынік.

Падчас ЧС-2014 у плаванні на «кароткай вадзе» Цуркін таксама заняў 6-е месца ў фінале на дыстанцыі 100 м батэрфляем. Падчас тых спаборніцтваў у паўфінале і затым ў галоўным заплыве ён двойчы абнавіў рэкорды Беларусі. У той жа час гамяльчук не змог прабіцца далей папярэдняга раўнда на дыстанцыі 50 м вольным стылем, заняўшы 27-е месца.