Сім сім,
Хартыя 97!
Рубрыкі

Зборная Захарава перамагла ў першым матчы турніру памяці Салея

Трэці міжнародны турнір памяці экс-капітана зборнай Беларусі ў хакеі Руслана Салея стартаваў у Менску.

У першым матчы зборная клубаў Беларусі нанесла паражэнне дзеючым чэмпіёнам краіны хакеістам гарадзенскага "Нёмана", паведамляе БелТА.

"Нёман" (Гародня) - зборная клубаў Беларусі - 2: 3 (0: 0, 1: 3, 1: 0).

"Нёман": Саманькоў; Каршуноў (к) - С. Коласаў, Лісічкін - Баярчук - Ушакоў; Копылец - Краўчанка, С. Маляўка - Е. Сцяпанаў - А. Маляўка; Каўрах - Мядзведзеў, Ластавецкі - У. Міхайлаў - П. Корсакаў; Дзенскевіч - Чаравач, Мядзель - Хамко - Панцыраў.

Зборная клубаў Беларусі: Малюцін; І. Усенка (к) - Міцкевіч, Андрушчанка - А. Усенка - Мацярухін; Караў - Чайка, Туркін - Зямлянкін - Дадонаў; Глебаў - Баранаў, Цімчанка - А. Коласаў - Ан. Міхноў; Сырэй - Башко, Парфеевец - Чэрны - Слыш.

Шайбы 0: 1 - Ан. Міхноў (21.59, у большасці), 0: 2 - Андрушчанка (Слыш, Мацярухін, 23.35), 0: 3 - Мацярухін (Андрушчанка, Чэрны, 27.25, у большасці), 1: 3 - С.Коласаў (Баярчук, Лісічкін, 36.28 , у большасці), 2: 3 - Лісічкін (Ушакоў, Баярчук, 56.09).

Удзельнікі стартавага паядынку парадавалі публіку прыгожымі галамі, якія забіваліся пасля найгранай камбінацый, а таксама з далёкай дыстанцыі. Стартавая траціну матчу апынулася безгалявой, а пасля перапынку падзеі сталі развівацца імкліва. Да зыходу 8-й хвіліны другога перыяду гульцы зборнай клубаў Беларусі, якімі кіруе галоўны трэнер мінскага "Юнацтва" Міхаіл Захараў, тройчы тарпедавалі вароты апанентаў. "Нёман" на гэта адказаў толькі адной сваёй шайбай. Пасля другога антракту ў матчы дзеючыя чэмпіёны Беларусі не здолелі перахапіць ініцыятыву, а хакеісты зборнай клубаў пісьменна абараняліся. Ажыўленне ў ход паядынку ўнесла шайба гарадзенца Вячаслава Лісічкіна за некалькі хвілін да фінальнай сірэны. Аднак яна апынулася апошняй, нягледзячы на намаганні саступіўшых перавесці сустрэчу ў овертайм. Лепшым гульцом матчу ў складзе "Нёмана" быў прызнаны аўтар адной з шайбаў Сяргей Коласаў, у зборнай клубаў прыз лепшага гульца атрымаў галкіпер Максім Малюцін.

Сёння а 19.00 у другім матчы турніру сустрэнуцца прадстаўнікі КХЛ - менскае "Дынама" і дэбютант будучага чэмпіянату ХК "Сочы". Для сочынцаў гэта будзе першы афіцыйны паядынак з моманту заснавання. Пераможца трэцяга турніру памяці Руслана Салея будзе вызначаны падчас аднакругавых спаборніцтваў, якія завершацца 17 жніўня.