24 April 2024, Wednesday, 3:10
Support
the website
Sim Sim,
Charter 97!
Categories

Our candidate and yours

52

The year of 2013 that has successfully left us the other day has left some discussions unfinished.

Comments 52
+74 +
Iрына я , 13:32, 6.01

Дарогу маладым ! Надакучыла балота лукадрышчанки - ваняе надта . Хочам свежага паветра . Маладыя, не бойцеся , штурмуйце ! Мы вас падтрымаем !

Reply
+90 +
clump, 13:57, 6.01

нехорошая тенденция, практически все оппозиционеры, побывавшие в застенках (кроме Санникова), а Статкевич даже из тюрьмы, призывают готовиться к выборам, которых уже нет и не будет при этом режиме и это уже аксиома, не исключение и Дашкевич, хотя мы за него очень переживали, мне лично это не нравится.

Неужели Дашкевич не знает, что "сила" диктатора строится не на отсутствии девальваций или терактов, а на фальсификациях, провокациях и репрессиях и его "сила" только умножилась при принятии ряда репрессивных законов?

Reply
+29 +
bi, 14:22, 6.01

I гэта у той час , калi студэнтау ужо сёння прызываюць iйсьцi на выбары. "Бо нават калi адзiн чалавек прагаласуе , выбары прызнаюць дзейнымi" Дык Гармошкiна й будзе гэтым першым , а мо i адзiным выборщикам)

Reply
+7 +
слухай сюды, 15:57, 6.01

его сила это хамы которых в белараше до..уя и яшчэ трошки..

Reply
+3 +
Ганна, 21:22, 6.01

Байкот не пройдзе, таму што ўлада "запасецца" сваім кандыдатам, а то і не адным, які для праформы паўдзельнічае. І Плошча, баюся, не падзейнічае - гэтае чорнагаловае звяр'ё зноў перакалечыць і пераб'е людзей, а тых, хто ўцалее, зноў будуць гнаіць у турмах. Адзінае выйсце, па-мойму, гэта зараз, не трацячы часу, папрасіць садзеяння ў еўрапейскіх праваабаронцаў, каб дапамаглі хоць крыху змяніць закон б выбарах, каб у камісіях былі людзі ад розных партый, каб падлік галасоў стаў "празрыстым".

Reply
+12 +
!, 10:53, 7.01

Байкот - это не когда нет кандидатов, а когда граждане не голосуют. Нужно просто посчитать сколько избирателей придет на выборы. Мне кажется. что не на выборах у нас будет все решаться, так как за все время не было ни одного кандидата, который предлагал бы программу в интересах граждан, и никто из политиков это, видно, делать не собирается,так как не программы меняются и обсуждаются. а комбинации как с этими программами прийти к власти. Забастовки будут или против власти или против действий тех, кого хотят на ее место посадить в результате "ракировочки". Честную конкуренцию вводить не собираются, будет конкуренция кто кого передавит, власть граждан или граждане власть. В гражданах нуждается любая власть, а гражданам не всякая власть нужна. Забастовки сильнее ОМОНа.

Reply
+131 +
ав, 14:39, 6.01

Я знаю только двух реальных кандидатов. Одного зовут БОЙКОТ. И пусть Лукашенко с Гайдукевичем вдвоем "выбираются". А потом придет второй. Его имя - ПЛОЩАДЬ.
Только так, пока борщеварка. О том как проходит этот фарс мне рассказывал тесть - бывший председатель комиссии. О том как ему дали специальную отвертку для вскрытия дна урны, бюллетени для вброса и пригрозили увольнением и тюрьмой.

Reply
+4 +
Nasty, 5:09, 7.01

Да, и только так!
"...наш і ваш кандыдат – гэта Плошча" - сказал Дмитрий Дашкевич.

И эта цель - одна для всех нас. Каждый сыграет свою роль, на своем месте, в свое время. Сейчас надо это планировать. И возможно выборы 2015 года будут уже в новой эпохе Беларуси. Все шансы на нашей стороне - сегодня, сейчас и вместе.

Reply
+7 +
Siarhiej, 22:10, 7.01

Зараз тэхналогія фальсіфікацыя зусім простая: у выніковы пратакол старшыня камісіі (сексот) піша неабходнія яму лічбы. А што пазначана ў бюлетэнях ніяк не ўлічываецца.

Reply
+72 +
мк, 14:40, 6.01

До тех пор, пока избирательные комиссии будут состоять из шнобелистов, участвовать в каких либо выборах бессмысленно. Даже если уйдет лаурет, шнобелисты объявят победителем того, кого назначит кремль. По этому главная задача национально-освободительного движения, на данном этапе, добиться создания независимых избиркомов, под контролем мировой общественности, а также создание независимых СМИ. Хотя, я думаю, что кремлевские вампиры не выпустят Беларусь, пока не подохнут сами. А это значит , что освобождение Беларуси невозможно без преобразований в России.

Reply
+3 +
Ага, 16:08, 6.01

Людзі ўжо з іх псэўдаў плююцца, а яны шчэ з пляшывым у "выборы" не нагуляліся, бо хрэн з імі з палітвязнямі.

Reply
+113 +
бУй, 13:36, 6.01

Бойкот всем кто решил поиграть в выборы !

Reply
+33 +
Житель г. Минска, с рождения, 14:01, 6.01

Надо не забывать, что Гармошкина может нарисовать 60%-ую явку избирателей еще и на досрочных выборах.

Reply
+8 +
Ага, 16:09, 6.01

Вось і не "забывай", байкот народны ашуканцам.

Reply
+19 +
выбаршчык, 14:00, 6.01

Спадар Зміцер безумоўна мае рацыю, выступаючы супраць так званага адзінага падстаўнога кандыдата. Няхай ужо будзе некалькі. Прынамсі ёсць верагоднасць, што хоць бы нехта з іх будзе непадкантрольны кдб, канешне калі такога наогул зарэгіструюць. Але нас ізноў заклікаюць пратэставаць супраць фальшавання нашага волявыяўлення ў дзень выбараў, дакладней увечары гэтага дня, калі "крадзеж галасоў" ужо адбудзецца. Такія акцыі маюць выключна сімвалічнае значэнне, але ніякага практычнага. Нейкіі шанец перамагчы ўзнікне толькі калі ўдасца мабілізаваць грамадства на актыўныя пратэсты яшчэ на этапе фармавання выбарчых камісій і рэгістрацыі кандыдатаў. Іначай няма сэнсу ўдзельнічаць у выбарах, зрэжысіраваных драздамі, і наогул называць гэтае мерапрыемства выбарамі.

Reply
+40 +
Stefan, 14:00, 6.01

Нешта моладзь не сучасная да палітыкі імкнецца. Ім пра "Майдан", а яны пра выбары, ды яшчэ з адзіным-едным.

Reply
+30 +
IV, 14:00, 6.01

Согласна, Дмитрий, есть в Беларуси достаточно достойных кандидатов, главный вопрос, готовы ли мы защитить наши голоса от фальсификаций? постоять за свой выбор?

Reply
+15 +
Anatol Starkou, 14:01, 6.01

Зміцер Дашкевіч: "Цягам ужо 20 год нічога не мяняецца ў нашай краіне: раз на пяць год наш і ваш кандыдат – гэта Плошча."

Удакладню інфу для аўтара і чытачоў сайту Хартыі97:
ЦЯГАМ 25 МІНУЛЫХ ГОД.

А ў рэаліці прэзідэнта выбірае не Плошча, а Беларусь, памеры якой крыху болей памераў плошчы Каліноўскага. Таму толькі тады, калі нашага і вашага, Зміцер, кандыдата будзе выбіраць "Плошча Беларусь", то бок УСЕ ПЛОШЧЫ ПА ЎСЁЙ БЕЛАРУСІ, тады можна будзе выказаць здагадку аб пачатку палітычных пераменаў.
А датуль пішыце шчэ.

Reply
+1 +
to Anatol Starkou, 16:24, 6.01

Всё верно, Анатолий. Но надувающей себя лягушке вряд ли объяснишь, что она всё равно не бык. Вы не заметили, что самое популярное местоимение на местном форуме "мы" с частой прибавкой "народ"?

Reply
+1 +
Anatol Starkou, 16:55, 6.01

to Anatol Starkou, 16:24, 6.01

МЫ - гэта Хартыя97. І форум яе сайту.

Праўда тут не ўсё маё друкуецца (нават у гэтай тэме), і таму не жадаю спрабаваць цалкам адказваць на ваш цікавы камент.

Reply
+46 +
Беларус, 14:24, 6.01

Калі я правільна зразумеў Дашкевіча ён не заклікае на "выбары" ён заклікае на беларускі Майдан- на плошчу. Менавіта плошча і ёсць адзіным кандыдатам. Мне падалося гэта разумным.

Reply
+1 +
нет, 14:35, 6.01

нет, он рассуждает что лучше - один кандидат или несколько.

"Не, не ў адзіным кандыдаце ключ да перамогі, а ў тым, што мы робім ў дзень, калі Лукашэнка крадзе нашыя галасы."

т.е. что бы делаем в ДЕНЬ ВЫБОРОВ, выборы он считает состоявшимися.

Reply
+5 +
ха, 15:15, 6.01

какой Майдан, он уже давно к выборам в местные советы готовится и много раз об этом говорил.

Reply
+7 +
azhbeta, 20:48, 6.01

Вось і я так думаю. На выборы - ні нагой, а адразу на плошчу! Бо вядома якія будуць выбары, калі ні аднаго чалавека, або пару чалавек ад апазіцыі для галачкі ўключать у выбарчыя камісіі. Дык навошта такая клоунада?

Reply
+3 +
Што тут скажаш?, 14:39, 6.01

Гэта той выпадак, калі шмат трэба вучыцца у сапраўдных лідараў і дапамагаць ім, а не з пад кожнага куста перабягаць дарогу.

Reply
+39 +
ЯДвига, 14:40, 6.01

Наш жа і ваш кандыдат у 2015-ым павінен быць магутным. Ён павінен быць едным. Ён павінен быць мэтанакіраваным. І з гэтым кандыдатам мы вернем сабе краіну і свабоду.
---------------------------------------------------------------------------------------
И таким кандидатом - целеустремленным, единым и мощным - может быть ТОЛЬКО НАРОД!

Reply
+2 +
ok, 15:00, 6.01

а почему в 2015, а не сейчас? Дашкевич говорит именно о выборах и участии в них.

калі Лукашэнка крадзе нашыя галасы - видите, мы ПРОГОЛОСОВАЛИ, там НАШИ голоса.

Reply
+17 +
каправы жук, 14:47, 6.01

Казаць пра удзел у так званых выбарах и шукаць" магнутнага кандыдата"-гэта падман.Да гэтага могуць прызываць наиуныя рамантыки.Рэчаиснасць жа и багаты вопыт крычаць нема аб тым што ,наперстачникау нельга перамагчы гуляючы у их гульни и ихними ж прыладами.Тольки байкот.Байкот абсалютны и без усяляких публичных дыскусияу.Супрациу паусядзенны.Можа и неярки и не публичны,але асансаваны и шыроки.Паусядзенная агитацыя и "распраннанне" уладных дурняу и паскудау....

Reply
+36 +
vadik, 14:53, 6.01

Хватит. никаких выборов. только бойкот.

Reply
0 +
netrreader, 14:54, 6.01

[Комментарий удален_]

Reply
+15 +
ЯДвига, 16:14, 6.01

netrreader, 14:54, 6.01
Что значит: "где взять"??? Народ - это мы. Вы и я. И все остальные. Или Вы - ангел?

Reply
+2 +
Если нечего сказать, лучше жевать, 17:25, 6.01

Ядвига,netrreader, Anatol Starkou, radical - не ангелы, а по ходу, просто эмигранты, несущие свой негатив в сообщество Хартии. Пожалеть их можно, обращать на них внимание - никогда.
Что толку говорить о едином кандидате или о нескольких кандидатах после 2010 года? Неужели не понятно, что говорить об этом спектакле, как о выборах, просто смешно. Почему никто всерьёз не подымает вопрос о необходимости организации и проведения ЧЕСТНЫХ выборов?!Никто не слыхал о механизмах их обеспечивающих?
Невозможно вялыми разговорами отринуть вождя от СЛАСТИ!

Reply
+2 +
ЯДвига, 20:25, 6.01

Если нечего сказать, лучше жевать, 17:25, 6.01
---------------------------------------------------------------------------------------
За жалость, конечно, мое искреннее мерси, но позвольте поинтересоваться: отчего же вы эту хрень написали вместо того, чтобы жевать???

Reply
+2 +
Anatol Starkou, 21:56, 6.01

to Если нечего сказать, лучше жевать, 17:25, 6.01

я грамадзянін Беларусі (іншага грамадзянства не маю), і таму часам каментую тыя ці іншыя падзеі ў сваёй роднай краіне ці артыкулы беларускіх аўтараў на форумах BY

Reply
+33 +
Лариса Ник., 15:26, 6.01

Пожалуйста, читайте внимательно: Дима говорит именно о площади, именно, выйдя туда в день т.н. выборов, мы сможем вернуть страну.
Хочу лишь добавить, что через 2 года нам, возможно, и возвращать уже будет нечего. Да и Бог его знает, чьих мы холопами к тому времени станем, при таком-то всетерпении и безразличии к судьбе страны и своих детей.
"Мочить" лукабанду нужно ещё вчера, а не разбазаривать драгоценное время на пустые разговоры про выборы и кандидатов.
Бойкотировать можно не только выборы аж (!) 15-ого года. До того времени такими темпами пол-страны ноги протянуть может.
Сколько можно ждать, надеяться и верить?! Чтобы в очередной раз всё снова прошло по привычному сценарию луки?!
Это уже будет даже не смешно.
Пока лука на тронe- нечего даже думать о 2015-ом. Если доживём до лукашенковских выборов, на Беларуси и литвинах-беларусах можно будет поставить жирный крест: аморфной безвольной массе всё равно- куда пихнут, туда и повалится.

Reply
+9 +
да-да, 16:17, 6.01

"Дима" с женой проводит компанию по участию в местных выборах.
«Молодой Фронт» объявил об участии в «выборах» депутатов местных советов. Кампания будет проведена в Солигорске.

Об этом на специальной пресс - конференции сообщили лидеры «Молодого Фронта» Анастасия Дашкевич, Николай Демиденко и солигорский молодофронтовец Иван Шило, передает «Радыё Свабода».

Как отметила Анастасия Дашкевич, «местные «выборы» для нас - шанс провести кампанию по сбору подписей и агитационную кампанию, провести встречи с людьми. Не за горами и президентские «выборы».

Reply
-4 +
Татьяна, 21:31, 6.01

Все правильно, делает МФ, на местных выборах нужно говорить и готовиться к президенским выборам и, еще я за бойкот, но как его провести если есть досрочное голосование и учителя с медиками, и военнослужащие, какой бойкот???

Reply
+9 +
., 15:51, 6.01

остался один год и он пролетит незаметно. Нужно готовиться сейчас а не перед самыми выборами. Кандидаты будут от Н.Я.М. и их лукашенко чем-то весомым закрюковал. То ли деньгами,то ли кампроматом,так как здраво мысля вариант один-площадь

Reply
+9 +
Святлана, 15:52, 6.01

Вядома, Плошча!
Яна - адзіная,
Хто пакрышыць
Ўладу зможа!
Такую моц сабраць
Нам трэба,
Каб збеглі шаўкі
Прэч
Не ўзяўшы нават
Хлеба,..
А на Радзіму
Іх вяртаць,
Садзіць
Надоўга ў
Турму,
А то і пахаваць
Ў труне
Мы адкладзем
На потым,
Калі руплівай працай і
Салёным потам
Краіну адрадзіць
Мы паспрабуем...
Ўпотай
Пра гэта
Марыць
І даўно
Амаль не кожны
З нас,
Бо нам
Зусім
Не ўсё раўно!
Пытанне толькі
Ў мяне адно:
Збярэ нас хто ?sw.sw

Reply
+16 +
Іван Іваныч, 16:30, 6.01

Паважаны Зміцер! Для мяне сталі нечаканымі Вашы меркаванні накшталт адзінага кандыдата на наступных прэзідэнтскіх выбарах. Чамусьці Вы не заслугова ідэалізавалі становішча ў краіне. Можна Вам гэта выбачыць толькі таму, што, там, куды Вас заслаў гэты апастылы рэжым быў дэфіцыт інфармацыі.
Большасць хартыйцаў добра ведае якім злачынным чынам праводзіцца беларускае канстытуцыйнае дзейства -выбары. У нармальнай краіне ўсе выканаўцы гэтага прадстаўлення даўно ўжо павінны "матаць" заслужаныя імі тэрміны.Але як бачыце ў нас сядзяць не тыя хто заслужыў, а тыя хто змагаецца з гэтымі недарэчнымі з'явамі ў нашым сёняшнім быцці. Шмат хартыйцаў прапануе байкот выбарам. Але я, асабіста, не ўпэўняны, што ў нашых умовах (адсутнасці магчымасці весці прапаганду і прысутнасці нахабнай фальсіфікацыі) ён будзе мець чаканы вынік. Таму лічу што хуткатэрмінова трэба весці шматмаштабную і рашучую працу па ачыстцы выбарчай сістэмы ад бандытызма з боку ўлады.
Ну, а што датычыцца Плошчы-2015. Калі дагэтуль мы нічога не зменім, то не будзе і плошчы. Бо на плошчы ў гэты час будзе праходзіць парад сілавых структур прысвечаны чарговай бліскучай перамогі іхняга галоўнакамандуючага.

Reply
+25 +
Бульбаед Памяркоунавич, 16:51, 6.01


Правильна Дима! У 2015 кандидат далжон быть Адин и зваць яга-БАЙКОТ!

Reply
+15 +
kvetka, 17:29, 6.01

БАЙКОТ !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Reply
+7 +
laptegnik, 18:26, 6.01

Дмитрий, респект за позицию и смелость!!! Каждый Белорус, если он себя уважает, должен подтвердить свой голос против "супостата" вечером на площади вместе с детьми, родными и т.д. Тогда борщ пойдут варить другие...

Reply
+4 +
Veterr, 22:08, 6.01

Давайце, выбірайце адзінага, называйце імены! І чалавек нават з дому будзе баяцца выйсці разам з сям'ёй, каб потым не апынуцца у якой-небудзь турме ці невядома дзе яшчэ?

Reply
+9 +
odin, 18:56, 6.01

Treba uzdimaca seny!
Kali mu hocham adalec getu parazu!
Vubari nichoga ne zmenuce!
UTOPIYA!!!!
Da i PLOCHA NAM NE DAPAMOGA (nas tudy ni hto ne puscice) esce pryclad 2010 rocu/
PAUSTANE!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Se PACHATKU PRUDZICE HOTE NA EDNY AKCIY ALE USE HTO TUT PISHA!
GETA BUDZE PACHATAK NACHAY PERAMOGI!
GIVE BELARUS (LITVA)!!!

Reply
+16 +
uladzimir, 19:30, 6.01

весь смысл выборов пропадает если нет контроля при подсчете голосов. единым кандидатом вы только обеспечите явку. надо призывать людей идти на площадь по всей беларуси, что бы распылить силы милиции. а участвуя в выборах вы играете на стороне властей которые уже забыли, что их можно снимать. даже без плошчы выборы не состоятся. а потом добивайтесь изменения законодательства и не ломайте жизнь моладзi которая поверит вам. в отличие от украины у нас на плошчы убивали.

Reply
+11 +
Бефар., 19:32, 6.01

У нас есть общая единая на ВСЕХ цель - завалить банду Луки, НО единства в этом не предвидится - одни за единого, другие за бойкот, третьи ещё за что-то, и хоть ты в лоб стреляй - никак не договоримся... А вот украинцы договариваются и идут одним мощным совместным фронтом против зэка. В принципе даже не важно что делать - важно КАК ! , то есть все силы, все партии, все общественные организации ВМЕСТЕ и выход на ПЛОЩАДЬ вместе, то есть это был бы весь Народ !!!
И те, кто не может уступить и делает вред нашему общему делу - скрытый враг. Морду бить им надо !!!

Reply
+9 +
каправы жук, 20:08, 6.01

Нельга надзеяцца на Плошчу адзин раз на некальки гадоу.Гэта гарантыя паразы.Грамацства ужо сення гатовае да пратэстау и бракуе тольки добрай арганизацыи и непрадажных лидарау.Тут бы папрацаваць незалежным медыя, але ж и яны транслююць лозунги тольки ужо добра вядомых и нават ужо часцяком абрыдлых фигур, якия не выкликаюць даверу .Медыя не бачаць барацьбы асобных людзей, невяликих калектывау, ци суполак.Им падавай сенсацыи.Вельми сумная, насамрэч, рэальная карцина...

Reply
+30 +
Людміла Уладзіміраўна, 20:49, 6.01

Я гатовая, мы гатовыя, а нас дзесяць чалавек сям'І , мы гатовыя выйсці на Плошчу, як мы выйшлі ў 2010. А мне у гэтым 2015 годзе будзе 60, мужыку 64. Трэба спяшацца, мне... нам...
Жыве Беларусь!

Reply
+11 +
Калгасник, 0:25, 7.01

Людмила Уладзимиравна! Полностью с вами согласен. Надо эту мразь сбрасывать, иначе будут от этой вонючей власти задыхаться и даже умирать наши внуки я уже не говорю о наших детях, так как мы одногодки, а эта мразь гоняет в хоккей, за наши деньги, когда тысячи людей, выбрасывают за ворота предприятий после его "мудрого" руководства с работы или платят жалкие гроши.

Reply
0 +
Lada, 22:15, 8.01

Я таксама не разумею, чаму трэба трываць гэтаe ярмо яшчэ амаль 2 гады (тэрмін выбараў - не пазней за 20 лістапада 2015). Кажуць, трэба мець час назапасіць сілы, але ж і лукашысты маюць гэты ж час для выбудоўвання стратэгіі і тактыкі падаўлення народнага волевыяўлення.

Reply
+2 +
Станислав, г.Ивацевичи., 16:50, 9.01

Дима сам достойный быть президентом, а площадь надо готовить, без площади ничего не будет.
Бывший участник площади 2010 года и узник тюрьмы №8.

Reply
 
Write your comment
E-mail won't be published