29 March 2024, Friday, 14:21
Support
the website
Sim Sim,
Charter 97!
Categories
Comments 31
+145 +
бывший, 8:35, 19.09

Вiншую суайчыннiкау! Жыве Беларусь!

Reply
+103 +
я777, 8:45, 19.09

Жыве вечна !

Reply
+51 +
Невменяемый, 8:56, 19.09

Жыве Беларусь!!! Слава героям!

Reply
+64 +
Владимир, 9:07, 19.09

Нету не зависимости и не было никогда!У власти как были коммунисты так и остались!Владимир Минск.

Reply
+12 +
гэта яшчэ ня золак, 10:40, 19.09

Нету независимости и не было никогда!У власти как были коммунисты так и остались!Владимир Минск.
----------------

Надо верить, любить беззаветно,
Видеть солнце порой предрассветной,
Только так можно счастье найти!

Reply
+10 +
Stan, 14:54, 19.09

Куда там коммунистам... Остались одни камуняки-подлизы.

Reply
+45 +
Беларусачка, 10:18, 19.09

ну а куды падзенецца наша прыгажуня Беларусь? вядома жыве!

Reply
0 +
Дзед-Барадзед, 21:23, 19.09

Жыве вольная ад маскавiцкай Арды Беларусь (Вялiкалiтва) !!

Reply
+65 +
внук антисоветского партизана, 8:38, 19.09

С праздником, единомышленники! Под этими символами сражался мой дед против советской власти в годы второй мировой войны.

Reply
+22 +
Невменяемый, 9:09, 19.09

Надеюсь, дед ваш хорошо воевал и отправил на тот свет не одну сотню коммунистов и сочуствующих.

Reply
+96 +
УКРАЇНЕЦЬ, 8:45, 19.09

Зі Святом, ВАС , НАШІ БРАТИ !!!
Впевнений, що колись, цей день стане Справжнім Державним Святом !
Білорусі - бути незалежною !!!
Ви того варті ! Ви того гідні !
Ми ,Українці, завжди тут, поруч, біля Вас, зовсім близенько, розраховуйте на нас у будь-якому випадку !!!
Живе Беларусь !!!

Reply
+46 +
Арбайтэр, 13:41, 19.09

Жыве вечна!
Дзякуй табе, браце. Слава Украине!

Reply
-5 +
Mikola Litvin, 23:59, 19.09

Дзякуй, браце, за шчырыя та цёплыя словы. Беларусь i Украiна - разам i назаужды!

Reply
+95 +
Egor, 8:46, 19.09

После 1995 года у нас все начало переворачиваться с ног на голову.

Reply
+62 +
русофоб, 9:13, 19.09

а потом страждущие по совку,в 94 убили возможность стать европой

Reply
+13 +
Старый Историк, 10:38, 19.09

У нас в стране еще много людей, которые сожалеют о развале Союза. Конечно молодежи, которая роилась в независимой стране, этого не понять, потому что они не пережили всё это, особенно годы перестройки. В Европу нам дорога есть, но надо нам понять все прелести данного мероприятия.

Reply
+39 +
Сiнявочка, 9:19, 19.09

В 1918 году «Погоня» и бело-красно-белый флаг стали государственными символами Белорусской Народной Республики, в советское время они были под запретом, но оставались символами сопротивления. Ими они остаются и сейчас.
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Так и есть. Символы тех, кто сопротивляется и сейчас комуняцким законам и, фактически, под запретом, судя по реакции власть незаконно держащих.

А что касается гимна нашей Беларуси, то лично я, опять-таки, за то, что им должен стать верш "Пагоня" Максима Богдановича. Часто напеваю её на ходу, слушаю в телефоне, дома пою.

Жыве Беларусь !

Reply
-1 +
Арбайтэр, 13:50, 19.09

Прабач, я супраць "Пагоні" ў якасці гімна. Для гэтага павінна быць іншая кампазіцыя, у мажорным тоне і з ўпэўненасцю ў перамозе, а не з болем ды жаданнем памерці.
Паслухайце, напрыклад, гімн Польшчы:

Ешчэ Польска не згінэла
Кеды мы жыемы.
Цо нам обца пшемоц взела
Шаблё(н) здобэндземы.

Падобны гімн, які дае ясную мэту, баявы настрой, упэўненасць у перамозе і аб'ядноўвае беларусаў, патрэбны і нам.

Reply
+1 +
Vic, 20:02, 19.09

І чаму ж гэта Пагоня не ў мажорным тоне?

Старадаўняй літоўскай пагоні
не разбіць, не спыніць, не стрымаць!

Reply
-12 +
Арбайтэр, 20:49, 19.09

Музычны строй мінорны, нават пры гэтай фразе. Нейкі плач-роздум. Толькі на самым канцы песні тон змяняецца на мажорны, але там ужо няма слоў, толькі "а-а-а".
Гімн мае не плакаць, а ўздымаць людзей. Ён павінны мець простую мелодыю, ясны рытм і такі ж ясны недвухсэнсоўны верш, каб мог зразумець і спяваць кожны. Каб і тэкст, і музыка давалі чалавеку пачуццё годнасці і аб'ядноўвалі людзей.
Я цалкам за нашыя гістарычныя сімвалы, Пагоню і Б-Ч-Б сцяг, але НМД, песня "Пагоня" ў інтэрпрэтацыі "Песняроў" не адпавядае патірабаванням гімна.

Reply
+27 +
гэта яшчэ ня золак, 10:57, 19.09

Бело-красно-белый флаг и герб «Погоня» оставались государственными до 1995 года, когда после референдума, инициированного Лукашенко, была возвращена видоизмененная советская символика.
________________
Лукашэнка-увасабленьне камунарэваншысцкай трэцяй сілы, кіруемы прагай асабістага рэваншу, вярнуў савецкае рабства

Reply
+29 +
Нацыяналіст, 11:12, 19.09

Хацелася б верыць,што з гэтага дня,і ўжо назаўжды наш нацыянальны сьцяг вернецца на вуліцы і плошчы Менску і ўсіх гарадоў краіны. Са сьвятам ! Жыве Беларусь !

Reply
+31 +
Svabodu Belarusi !!!, 11:17, 19.09

Жыве Беларусь !!!!!!!!!!!!!!...........

Reply
+22 +
внук антисоветского партизана, 11:43, 19.09

Одна земля! Один народ! Один флаг!

Reply
+46 +
Долой луку!, 12:10, 19.09

За Беларусь без лукашизма! За реальную, а не опереточную, независимость! За право выбирать! За достойную жизнь для каждого! За возрождение белорусской нации! За будущее наших детей!

Reply
+37 +
Вадим, 12:27, 19.09

Задача сегодняшней Беларуси - вернуть национальные герб и знамя на место! С плешивым "закатом над болотом" нам не по пути! Учите своих детей и показывайте им настоящие белорусские символы! Всех с праздником!

Reply
+45 +
azhbeta, 13:25, 19.09

Еду ў аўтабусе, гляджу стаіць малады хлопец, прыгожа апрануты, інтэллігентнага выгляду, чытае штосьці на тэлефоне. Гляджу, а ў яго на тэлефоне - "Пагоня". Пытаюся Пагоня?, - так, - адказвае, наш беларускі герб. Вось так. Моладзь наша адукаваная, сучасная, усё разумее, так што лука не на тых паставіў у 1994-м годзе. Пенсіянеры, на радасць якім ён памяняў сімвалы Беларусі ўжо аджываюць, а моладзь сімвалы ГУЛАГаў і дыктатуры ну, ніяк не ўспрымае, хоць ты трэсні і, нягледзячы на ўсе патугі людзей халопскага звання, якія чапляюць іх паўсюль, дзе трэба і дзе не, "Закат над балотам" пасля зыходу дыктатара ў першы ж дзень пойдзе ў сметнік. У гэтым няма ніякага сумніву, калі ёсць у нас такая годная моладзь.
Жыве Беларусь!!!

Reply
+17 +
свобода, 18:19, 19.09

Живе Беларусь!!!! Вернём наш флаг,погоню и свободу.Лукашенко,уходи.Ты враг народа.

Reply
+10 +
Юрась, 19:54, 19.09

Нашыя нацыянальныя сымбалы хутка вярнуцца, трэба верыць! Жыве Беларусь!

Reply
-9 +
Mikola Linvin, 0:06, 20.09

Пагоне не 600, а 780 гадоу, i упершыню яе выкарыстау на сваёй пячацi князь вялiкi лiтоускi (беларускi, калi выкарыстоуваць сучасныя тэрмiны) Мiндоуг.

Reply
+1 +
ясь, 9:21, 20.09

Надо чтоб к нам вернулась утерянная нами свобода. Для свободных людей флаг это повод для гордости, а для рабов флаг - символ гнета.

Reply