28 марта 2024, четверг, 19:47
Поддержите
сайт
Сим сим,
Хартия 97!
Рубрики
Комментарии 7
+14 +
Землячка, 8:07, 2.11

НКВДшники, освободите борца за свободу!
Ваш беспредел больше продолжаться не может и не будет!
Хватит запугивать нас, Беларусов!
Свободу полит заключённому

Ответить
+11 +
вопрос, 11:15, 2.11

свои дети у вас есть ? Не задовайте потом себе вопрос " От куда ? "

Ответить
+2 +
Timo, 12:13, 2.11

Выродки и холуи! Как-будто они могут свободу в тюрьму посадить. Слишком тупое сборище холуев держит вокруг себя рвань шкловская, думают, что таких, как Дашкевич на свободе нет? Сколько угодно и они не молчат и не бездействуют. Призывать подонков к совести - напрасный труд, с ними надо только их методами бороться, пусть памперсами запасаются ж..лизы.

Ответить
+1 +
Минск53, 13:11, 2.11

Настя, не спеши, так-как он ещё находиться на этапе. Если в Гродненскую крытую, то этап идёт через Барановическое СИЗО, а там Дмитрий может зависнуть на неделю, так как есть два этапа,-короткий(сутки) и длинный(неделю сидишь на Барановичах в тюрьме) .

Ответить
+1 +
lozin, 13:45, 2.11

Дашкевич и Беляцкий- лидеры нации! Доказали это своей готовностью ничего не просить у режима и идти до конца за свою идею! Это нынешние ЛИДЕРЫ Беларуси, способные возглавить новое европейское государство без диктата!
Как показала жизнь, остальная "оппозиция" свернет на полпути, за ними уже никто не пойдет после этого!

Ответить
+1 +
azhbeta, 13:51, 2.11

Вот именно, ваши дети будут наказаны за ваши грехи, потом будете думать: кто виноват?

Ответить
+1 +
Чегеварвар, 15:00, 2.11

Новы наркам Цанава праводзіў кадравую чыстку: Раднова, як і Левіна, Наседкіна, Стаяноўскага і яшчэ групу кіраўнічых энкавэдыстаў у Беларусі абвінавацілі ў тым, што яны сумленна выконвалі свае абавязкі: афармлялі расстрэлы мінулымі датамі і катавалі арыштаваных. Супрацоўнікаў Магілёўскага НКВД Каралько, Сідарэнку, Дударава, Ціханцова і Петрусенку арыштавалі ўвогуле за дробязі — марадзёрства, крадзёж каштоўнасьцяў, рэчаў і вопраткі зьняволеных.

Ішла звычайная бальшавіцкая чыстка і, натуральна, у НКВД працавалі са сваімі былымі супрацоўнікамі тымі ж унівэрсальнымі мэтадамі, якія ўжываліся супраць сялянаў і прафэсараў, паэтаў і чыгуначнікаў.
............................................................
Прайшоўшы праз рукі сваіх калег і прызнаўшыся ва ўсіх грахах, як гэта рабілі некалі ягоныя ўласныя ахвяры, Радноў піша сакратару ЦК:

«Я клянуся вам усім, сваёй дачкой 8-мі месяцаў, якую яшчэ ня бачыў, я ня быў ворагам, змоўнікам. Я вырас і выхаваны партыяй, камсамолам, Савецкай уладай. Ня дайце загінуць ад паклёпу ворагаў, малю Вас, праверце і захавайце мне жыцьцё. Я настойлівай працай выкуплю віну і злачынствы, якія зрабіў».
..........................................................
Райхліновіч напісаў у райкам партыі просьбу:

«Прашу ўлічыць маё цяжкае становішча, дапамагчы аднавіць здароўе, аднавіць на працы і вярнуць кватэру і каня, зь якім я спадзяюся пры першай патрэбе выступіць у абарону нашай любімай Радзімы і зьнішчыць ворагаў, якія паспрабуюць замахнуцца на нашую сьвятую тэрыторыю. Ворагі народу пахіснулі маё здароўе, але не пахіснулі маёй бальшавіцкай волі, я з прыроды народжаны бальшавіком і такім памру, памру за рабочую справу, за справу Леніна-Сталіна».
........................................................
Пасьля арышту Быстроў скардзіўся:

«мяне амаль голага пасадзілі ў сыры халодны казэмат, дзе пратрымалі 82 дні. Пагражалі расплюшчыць у блін, лаялі, прымушалі пісаць хлусьлівыя сьведчаньні».

I запэўніваў:

«Наша бальшавіцкая партыя выхавала зь мяне страснага патрыёта нашай вялікай радзімы. Я ганарыўся сваёю краінай, гатовы ў любы момант аддаць жыцьцё за справу партыі, за справу народа».
.....................................................................................
Некаторых кіраўнікоў НКВД БССР арыштавалі адразу, іншым далі пагуляць пару месяцаў на волі, як Сямёну Левіну. Спачатку яго двойчы разабралі на сходах партарганізацыі абласнога НКВД, а 5 лютага 1939-га бюро Віцебскага абкаму выключыла Левіна з партыі. Фармулёўка — за парушэньне загаду НКВД СССР у частцы выкананьня прысудаў, за ўтойваньне вядомых яму фактаў і за ўжываньне да арыштаваных фізычных мераў узьдзеяньня.
---------------------------------------------------------------
некаторыя фрагмэнты з кнігі Аляксандра Лукашука "За кіпучай чэкісцкай работай".
=================================================================

Нашчадкі НКУСаўцаў, пачытайце, што было, паглядзіце на тое, што ёсьць, і падумайце, што будзе.
Бо вы не пакідаеце нам магчымасьці быць цывілізаванымі ў адносінах да вас.

Ответить