banner1 banner1 banner1

2.12.2012

Венки и свечи в память слуцких повстанцев фотографии 14

13:18, — Политика

Демократические активисты почтили память героев «Слуцкага збройнага чыну»....

Комментарии

Циник, 14:02, 2.12      -   +37   +  
Слава героям! Жыве Беларусь! Жыве Радзiма!
Ответить
Olgerd, 14:16, 2.12      -   +30   +  
Слуцкi збройны чын -прыклад барацьбы за свабоду i незалежнасць.Слава героям!!!!
Ответить
8 б, 14:18, 2.12      -   -11   +  
Хоть что-то за многие годы хорошего сделали... Радует!
Ответить
михалина, 14:25, 2.12      -   +37   +  
Дзякуй жанчыны ! Дзякуй мужчыны !
Скажите - мне одной так кажется - на фотографиях - из-за бела-чырвона-белых сцягоу на дворе как будто не зимний месяц декабрь - а весенний месяц апрель .
БЧБ флаги - просто чудо !
Ответить
Blazen, 18:02, 2.12      -   +10   +  
+100.
Дзякуй за каментар. Пра вясну - гэта цудоўна.
Першае, што падумаў, калі пабачыў фоткі - які прыгожы наш сцяг.
Добра, што такія акцыі адбываюцца. Дзякуй арганізатарам і ўдзельнікам.
Жыве Беларусь!
Ответить
татьяна, 19:40, 2.12      -   +8   +  
Вы правы, наш сцяг радует и сердце, и душу всегда. Не зря же эти выродки с таким остервенением уже столько лет пытаются уничтожить нашу святыню.
Ответить
карло, 15:56, 2.12      -   +13   +  
Ведь был вариант просить протектората у Польши. Пилсудский бы помог случчанам. Но не просили помощи- и товарищ Тухачевский раздавил 10 тысяч беларусов как , в свое время Суворов восстание Калиновского. Всех беларусов пристрелили на Лубянке.
Вот урок для тех , кто не хочет повторить ошибку прошлого. Москва нам враг. И придет время отмщения.
Ответить
Ліцьвін, 18:01, 2.12      -   +14   +  
Не трындзі, ты нясеш лухту, ты ведаеш гісторыю? Пілсудзкі выдаў па прашэньню масквы ўсіх паўстанцаў. Случакі змагаліся не за тое, каб быць пад максалямі, ці пад полякамі, а за БНР. Пілсудзкі па-абяцаў стварыць БНР і ня выканаў гэтага, больш таго, пасадзіў дзеячаў БНР, а частку аддаў нквд, на растрэл фактычна. Калі кажаш праўду, кажы яе цалкам ці не кажы ўвогуле! Пілсудзкі тыповы акупант, адно, не так шмат страляў у патыліцу нашым у адрозьненьні ад камуністаў.
Ответить
ярэма, 8:29, 3.12      -   0   +  
Ліцьвін, 18:01, 2.12 Так и было.
Ответить
azhbeta, 18:11, 2.12      -   +10   +  
Якія вы малайцы! Веру, што прыйдзе час, калі нашы сцягі будуць лунаць над усёй Беларуссю.
Жыве Беларусь!!!
Ответить
Амбиции еще никому доброй услуги не сослужили, 22:03, 2.12      -   +1   +  
Ліцьвін, 18:01, 2.12Случакі змагаліся не за тое, каб быць пад максалямі, ці пад полякамі, а за БНР. Пілсудзкі па-абяцаў стварыць БНР і ня выканаў гэтага
---------------------------
История , к сожалению, не знает сослагательного наклонения.И тем не менее, организаторы БНР не оценили реальные шансы на победу. В то время в одиночку было не выстоять против поляков и против большевиков. ВЫБРАЛИ бы защиту поляков- кремль бы потерял всю Беларусь еще до войны с немцами.
Поляками завладела идея воссоздания речи посполитой в границах 17 века. Поэтому идея БНР не вписывалась в устройство восточной европы, не хватило мащи на реализацию этого проекта, и как показало дальнейшее развитие - эта близорукость вышла боком полякам во второй мировой и последущим рабством под советами.
Ответить
Крывіч, 0:13, 3.12      -   +2   +  
Ушанаваньне памяці Слуцкіх паўстанцаў у Бэльгіі.
Святкаваньне Беларускага Збройнага чыну ў Беларускай грамадзе Антверпану пачалося з творчай вечарыны беларускага музыкі Змітра Вайцюшкевіча 25 лістапада.
Падчас вечарыны была зачытана віншавальная заява ад Старшыні Рады Беларускай Народнай Рэспублікі спадарыні Івонкі Сурвіллы.

------
ДЗЕНЬ ГЕРОЯЎ

Дарагія Суродзічы!

Як і кожны год, у лістападзе думкамі я пераношуся на Случчыну. Прыпамінаюцца дзесяць тысяч адважных Случчакоў, для якіх доля Айчыны была важнейшай за ўсё іншае, уключна з жыцьцём. Прыпамінаецца аповесьць Васіля Быкава «На чорных лядах». Калі Вы яшчэ ня чыталі яе, дык прашу, прачытайце.

Сэрца баліць, бо варожая сіла ў канцы перамагла герояў, ды ня толькі перамагла іх, але і зьняволіла наш край на 70 гадоў і яшчэ ўсё ня можам яе пазбавіцца. Але Случчакі тады ўжо - 92 гады таму – зразумелі цану волі, тады ўжо вырашылі, што яны хочуць жыць вольнымі на сваёй зямлі, і што яны здольныя абараніць яе ад дзікіх агрэсараў.
І прыпамінаючы іх адвагу ды іх веру ў БНР і ў свае сілы, сэрца напаўняецца любоўю, удзячнасьцю і надзеяй, што наш народ знойдзе і сёньня ў сабе адвагу і сілу абараніць сваю Бацькаўшчыну ад новай пагрозы з Усходу.

Дык ад імя Рады Беларускай Народнай Рэспублікі, віншую Вас, дарагія суродзічы, з угодкамі гэтай вялікай падзеі ў жыцьці беларускага народу- Слуцкага Збройнага Чыну, бо ўсе мы маем права ганарыцца ім. Усе мы Случчакі ў гэты восеньскі месяц

Жыве Беларусь!

-----

30 лістапада з ініцыятывы актывіста Беларускай Нацыянальнай Памяці Сяржука Пашкевіча беларусы Бэльгіі і Францыі наведалі помнік ў гонар Слуцкіх Паўстанцаў каля гораду Mittenwald у Альпах , які быў пастаўлены ў 1948 годзе беларускімі ўцекачамі.
Ля абеліску Слуцкім Змагарам сьвятар Беларускай уніяцкай Царквы гораду Антвэрпан Ян Майсейчык адслужыў заўпакойную ліцію за душы тых, хто паклаў сваё жыцьцё за Волю і Незалежнасьць Бацькаўшчыны пад Слуцкам у 1920 годзе.
З кароткай прамовай выступіў Радны БНР Зьміцер Піменаў і актывіст Беларуска-Эўрапейскага Задзіночаньня Павал Хівук. Выступоўцы адзначылі важнасьць ушанаваньня кожнага Беларускага Героя, які ахвяраваў сваё жыцьцё за будучыню нашай Бацькаўшчыны, а таксама зьвярнулі ўвагу на тое, што абавязак кожнага сумленнага Беларуса – пакінуць добры сьлед і добрую памяць аб Беларусі на чужыне.
Арганізатары сьвяточнай вечарыны і паездкі ў Альпы выказваюць падзяку ўсім беларусам, што спрычыніліся да арганізацыі сьвяточных мерапрыемстваў.

БЭЗ-Інфа
Ответить
Павал, 2:10, 3.12      -   -3   +  
Я таго хлопца з дротам ведаю - ён у Трайчанах добра кабаноу коле!
Ответить
Semej, 20:00, 3.12      -   +3   +  
Дзякуй што наведваеце нашае роднае Семежава i падтрымлiваеце помнiк у годным стане:) сапрауды калi лунае б-ч-б сьцяг - вельмi прыгожа i дзiуна. Прыемна што нашая вёска прынамсi 1 дзень у год упрыгожана нацыянальная сiмволiкай. З дзяцiНства памятую як кожны год да нас заязджалi актывiсты, а мы былi школьнiкамi i кожны раз здзiулялiся - "хто гэта, адкуль гэта, i чаму яны размауляюць па-беларуску" бо нiхто нiкому нiчога не тлумачыу...
Ответить
 

Написать комментарий

E-mail не будет опубликован

Комментарий будет опубликован после проверки модератором

Loading...

          Новости партнеров


Loading...



Погода в Беларуси

   01.10   02.10 
Брест Ясно+16
+4
Солнечно+15
+3
Витебск Небольшая облачность+11
+1
Солнечно+11
0
Гомель Солнечно+13
0
Солнечно+13
-1
Гродно Ясно+14
+3
Солнечно+14
+2
Минск Солнечно+13
+1
Солнечно+12
0
Могилев Ясно+12
0
Солнечно+12
0

Курсы валют Национального банка

Валюта  30.09.14  01.10.14
EUR13 420,0013 430,00
USD10 580,0010 590,00
RUB269,00269,00

Мнение


Майра Мора объединяет белорусов

Майра Мора объединяет белорусов

Владимир Халип

Goodbye Ленин

Goodbye Ленин

Валентин Стефанович

За что они воюют?

За что они воюют?

Виктор Леденев

Котел Кирилла

Котел Кирилла

Дмитрий Дашкевич

Кости для фрау Риббентроп

Кости для фрау Риббентроп

Александр Томкович



Вчера на сайте:

посетителей 314765
просмотров 1850271

пн вт ср чт пт сб вс
1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31

Старая версия сайта

Конституция Республики Беларусь:

"Статья 34. Гражданам Республики Беларусь гарантируется право на получение, хранение и распространение полной, достоверной и своевременной информации о деятельности государственных органов, общественных объединений, о политической, экономической, культурной и международной жизни, состоянии окружающей среды..."

Подписка

       

Введите ваш e-mail: