29 марта 2024, пятница, 3:09
Поддержите
сайт
Сим сим,
Хартия 97!
Рубрики

Костел под прицелом КГБ

84

Спецслужбы избавляются от священников, которые отказываются работать по их указке.

Комментарии 84
-206 +
некатолик, 12:46, 1.08

Интересно,откуда она знает о работе КГБ?Ответ напрашивается...

Ответить
+62 +
Католік, 13:09, 1.08

А Вы у касьцёл калі -небудзь заходзілі? Зайдзіце, а найлепш, то заангажуйцеся ў дзейнасьць суполкі - адразу даведаецеся.

Ответить
-135 +
Стадное согласие, 13:13, 1.08

\ но добавляет, что белорусские спецслужбы активно интересуется деятельностью католических священников.\
Доподлинно известно?

Ответить
+74 +
Католік, 13:23, 1.08

Пра гэта ведаюць вернікі, якім неаднойчы даводзілася або суправаджаць святароў на допыт, або адбіваць тых жа святароў ад няпрошаных гасьцей, якія любяць наведвацца ў госьці позна вечарам.

Ответить
-27 +
жора, 18:02, 1.08

вы сами говорите праду ? никогда мои высказывания не были опубликованы вы просто быбдло пытаетсь обманывать нас белорусов скоро встетимся

Ответить
+99 +
Януарий, 14:07, 1.08

Известно, что на каждой имше присутствует сотрудник одетый в штатское, исполняющий роль прихожанина, понимающий в том числе и польский язык, знающий обряды, в общем специалист. Скорее всего даже имеющий с собой портативные звукозаписывающие устройства. А о том, что к католической церкви со стороны спецслужб особое и пристальное внимание давно известно.

Ответить
+30 +
Протестант, 18:54, 1.08

У нас тоже-самое только подлое выражение лица не спрячешь.И что самое прискорбное не изменишь личину.

Ответить
+13 +
ага, 21:56, 1.08

...И короткостриженную голову с ушами-локаторами под шляпой не спрячешь.

Ответить
+27 +
моралис, 19:29, 1.08

Непонятно, как после этого разбойного вида Милинкевич, "тайный" агент Гебни, будет убеждать Запад к диалогу с Лукашенко?

Ответить
-21 +
Макс, 19:18, 1.08

Почти 100 лет назад церковь объявила анафему большевикам. Что из этого получилось знаете. И если сейчас церковь независимо (католики, баптисты, православные, пятидесятники и т.д.) будут лезть в государственные дела под прикрытием бога, то получат то, чего хотят и к ним будут относиться соответсвенно.

Ответить
+6 +
Михаил, 23:29, 1.08

Макс, я не совсем понял Ваш комментарий:(. Вы за большевиков, да? Или Вы болеете за государство? Если "они лезут" в государство, то наверное у Вас есть доказательства? И что с ними (Церковью) делать? Расскажите, пожалуйста. С уважением

Ответить
-2 +
Макс, 14:51, 3.08

Церковь это идеологическая организация и она должна заниматься воспитанием через духовные ценности. А политика - это грязь. НО некоторые религиозные деятели лезут в политику. За что и получают.

Ответить
+94 +
Vic, 13:46, 1.08

некатолик, 12:46, 1.08 А ты что, никогда не замечаешь людей в штатском? Как саранча, и в церкви, и в костеле шастают.

Ответить
+42 +
Карчмар, 14:25, 1.08

Vic, 13:46, 1.08
==============================
Ну Вы даете Vic. Задаете вопрос одному из шастающих в штатском.

Ответить
+29 +
дзядзька зь мятлой, 15:08, 1.08

кто "она" знает? вся статья базируется на словах самих же ксенздов, которые жалуются на давление и интерес со стороны кгб. а ты, некатолик, статью видимо не прочитал, но тем не менее в теме! - Вывод напрашиевается... человек в погонах.

Ответить
+125 +
Бенедзікт, 12:50, 1.08

КГБ жадае ўзяць пад кантроль Беларускі Касьцёл, сумненьняў няма. Зразумела, што сродкі ён ўжывае любыя.

Ответить
+12 +
праваслаўны іюдэй, 17:22, 1.08

Касцёл не беларускі, а Рымска-каталіцкі і ўзяць пад кантроль яго беларускія дыяцэзіі можна толькі ў выпадку, калі гэта дапусціць Ватыкан, што ўсё ж малаверагодна.

Ответить
+7 +
Бенедзікт, 19:04, 1.08

Па Вашай лёгіцы, дык Касьцёл у Іспаніі не іспанскі, у Польшчы не польскі, у Францыі не французскі...

Ответить
+231 +
купалинка, 12:50, 1.08

Лука с удовольствием вообще бы выпер всех ксендзов и запретил бы католичество, как религию, передав все приходы под эгиду православных попов- агентов КГБ, а всех католиков перекрасил бы в православных атеистов.. и чтобы стучали друг на друга в письменном виде, с фотками и аудиозаписями.. а, вообще, он бы, наверное, хотел бы себя как олицетворение бога и чтобы поклонялись ему и сынкам.. Этакий Юпитер на Олимпе. И тогда бы все стало просто превосходно

Ответить
-147 +
Прихожанин, 13:04, 1.08

"православных попов- агентов КГБ" - логично тогда будет, что ксензы - агенты иностранных государств...

Ответить
+64 +
Левченко, 14:11, 1.08

Так пусть твой хозяин скажет это в слух, перед камерами.

Ответить
+52 +
4, 14:52, 1.08

Я бы скаал иначе:-православных попов- агентов КГБ - ФСБ. Что-то уж больно возрастает роль церковных верхов в вопросах касающихся организации жизни светского государства. Я лично считаю, что человеку провайдер для общения с Всевышним нужен, но не в таких объёмах, как хочет навязать нам компания во главе с Путеным и Гундяевым.

Ответить
+80 +
дзядзька зь мятлой, 15:04, 1.08

совсем не логично! Для Беларуси ксёнзды никогда не были чем-то иностранным, вполне даже очень свои священно-служители, да и церковь католическая не чужая для многих беларусов. так что не надо проводить параллели с рашкой

Ответить
+100 +
Михалина, 14:47, 1.08

Нет - мне кажется вы недооцениваете Лукашенко . Он ни в коем случае не хочет
избавиться от костела . Его цель - подчинить себе костел . Ведь подчиненный
и послушный костел это проводник его влияния на Запад и Ватикан - а через них на весь мир .Это кажется невероятным - но Лукашенко несомненно ставленник темных сил на нашей планете . Ведь неслучайной была его поездка в Ватикан и встреча с Папой Римским . Врага он хочет знать в лицо . Отсюда и его похвалы кардиналу Жан-Луи Торану за проводимую кадровую политику в согласии с властями .
А кто с удовольствием бы закрыл все католические приходы и уничтожил костелы -
это Россия руками своих спецслужб и именно они и являются инициаторами всех
преследований и Союза поляков в Беларуси и католических священников .
Поэтому надеюсь никому уже не надо доказывать что главный враг для белорусов
- это Россия !

Ответить
-23 +
Михалине, 19:38, 1.08

Ваш враг это Вы а Лукавый это Ваша плоть и сущность которую большинство из Вас и поддерживает.Кстати привет ОАЦ когда следить надоест?Михалина Вы не из них?

Ответить
+10 +
комментатору "Михалине", 21:45, 1.08

Милейший(ая), если память Вас подводит и Вы не в состоянии запомнить своё трёхзначное инвентарное погоняло, ну вытатуируйте его себе на лбу. Интересно, кстати, откуда Вам известно, чью плоть поддерживает большинство из Михалины?

Ответить
+4 +
alexander, 20:05, 1.08

Михалина, ты попала в десятку. МО-ЛО-ДЕЦ 1

Ответить
+14 +
dimka , 20:46, 1.08

Давайте не будем низводить наш главный источник свободы - сайт Хартия 97 до примитивного национализма! Не Россия наш враг, а Кремль. Он, кстати, и самой России враг.

Ответить
+1 +
химик, 21:41, 1.08

это Россия руками своих спецслужб и именно они и являются инициаторами всех
преследований и Союза поляков в Беларуси и католических священников . ДА КРЕМЛЮ ПО СУТИ ПОФИГ НА ПАЛИТИКУ СИПАТОГО У ПИТИ ОДИН ИНТЕРЕС ЧТО БЫ ЛУКА БЫЛ СДЕСЬ И БЫЛА БУФЕРНАЯ ЗОНА МЕЖДУ РФ И КРОВАВЫМ ЗАПАДОМ А КАКУЮ ПОЛИТИКУ ВЕДЕТ КОРМЧИИ ПОСУТИ НЕ ГОКО НЕ ИНТЕРЕСУЕТ ГЛАВНОЕ ЧТО Б ПРЕДПРИЯТИЕ СДАВАЛ И В ДОЛГИ ПОКРЕПЧЕ ЗАЛИЗАЛ

Ответить
+4 +
ihar-catholic, 8:12, 2.08

Шаноуныя, на маю думку галоунае у тым, што менавiта Касцёл займаецца Евангелiзацыяй беларусау, менавiта Ён а не РПЦ нясе вучэнне Хрыста людзям. I менавiта Ён а не заскарузлая РПЦ мае вялiкаю станоучую дынамiку росту вернiкау асаблiва на усходзе Беларусi. У Польшчы рымскi касцёл займау паслядоуную антыкамуняцкую пазыцыю i з'явiуся галоуным каталiзатарам пераменау. На Беларусi каталiкоу нажаль не шмат, але нават папскi легат Таран у Будславе быу здзiвованы
жывой Верай i актыунасцю беларускiх каталiкоу i урачыста абяцау спрыяць вiзыту Францiшка у Беларусь.У Лукi хапае аналiтыкау з здаровымi глуздамi, з хворай галавою магчыма быць 20 гадоу тнп, у гэбне кар'еру не зробiшь. Лука не паехау лабызацца з Кiрылам i Пуцiным, але зусiм палiць мост да маскалей ён баiцца, ведаючы што тады яму кранты. А вельмiпаважаны мною ксёнз Уладзiслау Лазар проста апынууся, прабачце за рэзкасць, разменнай картай у руцэ iуды. Прычым, зауважце, ён забздеу арыштовываць ксянза-паляка, а арыштавау грамадзянiна Беларусi.

Ответить
+113 +
Фёдор, 12:57, 1.08

Луку несёт и остановиться сам он уже не может... Агония.....

Ответить
+25 +
мишка-пилот, 15:37, 1.08

А он что хотел, чтобы служба в Костеле проходила строго по букварю подаренному некогда папе-Иоанну? Его несет уже от избытка собственной желчи и дерьма, накопленных за столько лет.

Ответить
+7 +
..., 18:50, 1.08

Букварь был подарен Папе Римскому Бенедикту XVI

Ответить
+47 +
Wojsza Litwin, 13:02, 1.08

04.08.13. Дзень ахвяры за кс. Уладзіслава Лазара

На нядзелю 4 жніўня 2013-га прымеркаваны супольны Дзень ахвяры за кс. Уладзіслава Лазара, пробашча з Барысаву, які фактычна бяз вестак знікнуў напачатку лета. У гэты дзень каталікі зазвычай узгадваюць св. Яна Марыю Віянэя, пробашча з Арс, пакутніка і патрона ўсіх пробашчаў Рымскага Касцёлу. У гэты-ж дзень шмат вякоў Касцёл ушаноўваў (а ў некаторых парафіях ушаноўвае і дагэтуль) св. Дамініка, сябра, улюбёнага сына і давераную асобу Каралевы Святога Ружанца. У гэты дзень каталікам і людзям добрай волі прапануецца спрычыніцца/далучыцца да розных пабожных і малітоўных чынаў у інтэнцыі кс. Уладзіслава Лазара і простага Божага ўмяшання ў ягоную справу…

Ответить
+103 +
Вася, 13:02, 1.08

Гэбисты ,как всегда ,пытаются везде засунуть свое ядовитое жало!!!Тошнит уже от их протокольных харь!

Ответить
+99 +
ЯДвига, 13:15, 1.08

«КГБ хочет избавиться от всех священников, которые работают немного иначе, чем хотели бы люди в погонах".
------------------------------------------------------------------------------------
КГБ хочет избавиться от всех священников, которые не хотят работать на "людей в погонах".
------------------------------------------------------------------------------------
" Глава КГБ мне прямо сказал, что я слишком много себе позволял. Если бы я занимался исключительно пожилыми людьми и не выходил за пределы прихода, проблем не было бы».
------------------------------------------------------------------------------------
Во как! У нас, оказывается, не только глава государства выше Бога, но и глава КГБ выше Папы Римского!

Ответить
+50 +
ses, 14:27, 1.08

КГБ хочет избавиться от всех священников, которые работают немного иначе, чем хотели бы люди в погонах".
______________________________________________
это не люди - это стая шакалов.

Ответить
+38 +
провославный, 13:22, 1.08

Я не католик, но мне по человечески жаль ксенза. Думаю , что если может что и было, то можно разобраться не вынося сора из избы, но авторитет подорвать церкви и веры здесь превосходит. Другой момент тот, что и с православием в РБ не все просто. У церкви есть приход соответственно и поступление финансов, и не плохих денег. А кто их контролирует, да церковь , а хочется контроля и власти над всем вот и вырастают кругом враги.

Ответить
+92 +
дудука, 13:31, 1.08

Ватикану наука. Нечего было принимать незаконного президента с незаконным отпрыском!

Ответить
-2 +
biu, 23:29, 1.08

А каксВы советуете "крестить"? Огнём и мечом?

Ответить
+69 +
ЕСТЬ МНЕНИЕ, 13:31, 1.08

БПЦ ПОЁТ ДИФЕРАМБЫ РЕЖИМУ И ЛИЧНО ЛУКАВОМУ, ТО ЖЕ САМОЕ ГЭБЬЁ ПЫТАЕТСЯ ДОБИТЬСЯ И ОТ КАТОЛИЧЕСКИХ СВЯЩЕННИКОВ, ЧТО МАЛОВЕРОЯТНО.

Ответить
-39 +
патриот, 13:39, 1.08

а никто не подумал, что хлопцы с ГБ просто договорились с ксендзом-белорусом, типа, пресанём! вы что не видите, сколько ляпов то в ГБ , то у ментов, то ещё где?! То на конкурсе! Да они вас раскачивают, памяркоуных! Сменится власть и будет ксёндз служить, не сомневайтесь. В ГБ же чистки за чистками и у милиции, но уже не на кого менять, так хитрозачёс на китайцев - на кредит и на китайский омон расчитывает... агония, братцы

Ответить
+75 +
Kastus, 13:47, 1.08

Лучше б ты,дурень деревенский,про рыбалку трындел,чем католиков трогать! Хотя,терять тебе уже и нечего,прямая дорога в АД!

Ответить
-49 +
патриот, 13:53, 1.08

а никто не подумал, что хлопцы с ГБ просто договорились с ксендзом-белорусом, типа, пресанём!
вы что не видите, сколько ляпов то в ГБ , то у ментов, то ещё где?! То на конкурсе! Да они вас раскачивают, памяркоуных!
Сменится власть и будет ксёндз служить, не сомневайтесь. В ГБ же чистки за чистками и у милиции, но уже не на
кого менять, так хитрозачёс на китайцев - на кредит и на китайский омон расчитывает... агония, братцы
коммент не проходит, это я, типа, подрывную деятельность веду на сайте))) ну и "ножницы" у вас без разбора

Ответить
+15 +
ягор, 19:22, 1.08

Сам то хоть понял, что написал? Обдумай свою мысль и вырази ее общедоступно и понятно.

Ответить
-5 +
патрыёт, 22:00, 1.08

прабач каліласка, Ягорка, калі не разумеешь маю думку. Бачышь, як мяне замінусавалі? яны разумеюць, але не згодныя, не дараслі. А табе, што, персанальны перакладчык лінгвіст треба))) дык вучысь, хлопец, і здолішь, можа быць, можа быць.

Ответить
-4 +
патрыёт, 22:54, 1.08

прабач каліласка, Ягорка, калі не разумеешь маю думку. Бачышь, як мяне замінусавалі?
яны разумеюць, але не згодныя, не дараслі. А табе, што, персанальны перакладчык лінгвіст треба)))
дык вучысь, хлопец, і здолішь, можа быць, можа быць.

Ответить
+1 +
ягор-патриету, 9:36, 2.08

Не нужен мне толмач-переводчик, и не думаю, что с ксендзом договаривались. Просто выполнили приказ
жэстачайшага. А для какой цели, думаю, скоро узнаем. В остальном Ваша правда, и чистки,и ляпы,и китайцы. И дай Бог, чтобы это была агония. С уважением,ягор.

Ответить
+113 +
Татьяна, 13:59, 1.08

В костёл в отличии от православной церкви очень много ходит молодёжи и детей.Дети из католических семей часто выезжают в Польшу : поездки организовывает костёл.Вот это больше всего не нравится Лукашенко, он хочет чтобы в костёл ,как и в церковь ходили только бабки .Идёт борьба за молодёжь .Католическая молодёжь больше европейская , она на самом деле верит в Бога.
Ксендзы в отличии от православных священников умные люди, чтобы стать священником в костёле надо семь лет отучиться в семинарии.И конечно они на проповедях часто говорят то , что не нравится властям.И если польского священника могут просто выслать назад в Польшу , то со своими они долго не могли придумать что делать.Просто переводили из одного прихода в другой.Теперь кажется придумали , будут всех объявлять шпионами.

Ответить
-5 +
петя клыпа, 18:16, 1.08

попЫ тоже неглупые...хитрее ксендзов!!!

Ответить
-4 +
"в отличии от", 20:10, 1.08

"в отличии от" - это универсальное словосочетание для промывки мозгов и молодежи, и детей. Властям нужно любое промывание мозгов, и католическое, и православное, и бесовское, и тяжелого металла - годится абсолютно все, чтобы только отличалось снаружи, но было истинной верой в промытые мозги.

Ответить
-8 +
химик, 21:44, 1.08

В костёл в отличии от православной церкви очень много ходит молодёжи и детей. а откуда такои вывод один раз еще не закономерность и впредь будьте сдержанее

Ответить
-4 +
химик, 21:46, 1.08

к атолическая молодёжь больше европейская , она на самом деле верит в Бога.

а как вы определяете кто больше верит в бога в какиех еденицах

Ответить
+19 +
а чё..?, 14:13, 1.08

а ведь они првильно сделали:того не хотят,но поднимают рейтинг в глазах народа,хоть я и православный,но от души радуюсь,могилку роют не христианам,а себе...Проказники.

Ответить
+20 +
c.Цэцылiя, 14:14, 1.08

некатолик,а вам хiба вашыя святары не распавядаюць,пра тое,што гэбiсты на Iмшы ходзяць,а у спаведнiцы жук стаiць?

Ответить
0 +
nkl;, 23:32, 1.08

Навошта iм жкиi , калi у кожнага мабiльнiк ёсьць.

Ответить
+19 +
Траектория полета , 14:16, 1.08

Сотрудник спецслужб, уточнил он, «не только сдавал информацию, но из-за его деятельности пострадали люди, которые работают за границей».
агентура Эдварда Сноудена,засыпалась))))))

Ответить
+18 +
234, 14:33, 1.08

Да, заметили. Шпионы-шпионы, кругом одни шпионы!! :))

Ответить
+66 +
Іван Іваныч, 15:06, 1.08

Сябры тут усё зразумела. Бо калі ўсё бліжэй да краху рэжыму. Калі дзейнасць галоўнага па краіне ўжо канчаткова кампраметавала яго. То прыходзіцца шукаць тую саломінку якая не дасць яму ўтапіцца ў людской нянавісці. Вось таму каб народ не успеў назваць галоўнага ворага краіны яму(народу) рэгулярна падкідваюць як бы прамежкавых ворагаў. Калі прааналізаваць навейшую гісторыю РБ апошніх 19 гадоў. То гэтая логіка яскрава адлюстроўваяцца ў падзеях і дзеяннях. Першым ворагам у першага прэзідэнта краіны, быў Зянон Пазняк. Бо ў ім ён адчуваў галоўнага свайго канкурэнта, які можа вясці за сабой масы. Таму апошні пасля сілавога разгону апазыцыйных дэпутатаў зразумеў на што здольны малады сельскі былы старшыня калгасу, каб утрымаць сваю ўладу. Пасля папярэджання аб рыхтуемай акцыі супраць Пазняка, апошні быў вымушаны эміграваць за рубеж. А потым пайшлі наступныя ворагі: -Ю. Захаранка меў уплыў сярод сілавых структур; -В. Ганчар- граматны юрыст,аратар,непрымірымы змагар з супрацьпраўнай дзейнасцю прэзідэнта; -Д.Карпенка быў значнай фігурай апазыцыі. А потым ворагамі і 5-й калонай называлась цалкам вся апазыцыя. А калі ўсіх па рознаму прэзідэнт перамог трэба прыдумваць новых ворагаў. Вось і знайшліся Канавалаў і Кавалёв з тэрактам у мятро.Хлопцы якім прыпісалі саўдзел у плюшавым дзесанце. Потым амаль чуць не здраднік Радзімы слесар-шпіён з Новаполацка. Ну,а зараз прыдумалі новую ахвяру- ксёндза У.Лазара. Мабыць каб потым нанесці ўдар і па ўсёй каталіцкай царкве.
Вось так і жыве краіна ад ворага да ворага.

Ответить
+18 +
Лир, 16:39, 1.08

"дзядзька зь мятлой, 15:04, 1.08
совсем не логично! Для Беларуси ксёнзды никогда не были чем-то иностранным..."
-------------------------------
Так то для Беларуси, а то- для оккупационных властей. Разницу улавливаете? Все логично.

Ответить
+13 +
hunter, 17:05, 1.08

Как в любом более или менее приличном государстве и в соответствии действующей Конституции Республики Беларусь (а не монархии) у нас "реально" Церковь и Костёл отделены от государства.
А что мы все - далеко не дурные беларусы видим в реальности?!
ГАНЬБА.

Ответить
+35 +
Братка, 17:50, 1.08

БраццЯ і Сестры. Падтрымайце мэнЯ у малітве за нашых каталіцкіх свЯтароў. Бо бЯдома - талі Чорты мае магчымасць то ен - заўседы кіруе на тых хто бліжай да Хрыста.

МаліцісЯ Як можыце - Бо ведайце - маленькая малітва - Вялікая падтрымка духа святара - ксенза. І моцны кугталь пад зад слугам Чорнага.

Ваш брат у Хрысце

Ответить
-7 +
разве что в бреду., 20:13, 1.08

"Бо бЯдома - талі Чорты мае магчымасць то ен - заўседы кіруе на тых хто бліжай да Хрыста."
-----------------------------------------
Это непереводимое словосочетание нарочно не придумаешь, разве что в бреду.

Ответить
+17 +
Храсціянін, 18:34, 1.08

Ці вялікі грэх будзе,калі памяняць веру на каталіцкую?

Ответить
+6 +
Ja, 21:55, 1.08

Heta ne hreh. Asabista ja ne mela prablemau z boku katalickih sviatarou.

Ответить
+12 +
Братка, 21:56, 1.08

Браце, граха не будзе... Якіж грэх? Вера ж адна - хрісціанская. Нікто нікаго не ’пэракрэшчвае’.

А да давэдкі - католікі прымаюць праваславных як сваіх - каталікоў. Амаль за 1000 розніцы зуцім ніякай нэ было.

Сам католік, жонка - праваславная... Разам ходзім у насцел, і да Каммуніі і на Споведзь.

А лэпш запытайце ў ксанза - і все будзе ясна.

Малюся за Вас.

Ответить
+4 +
каталік, 22:54, 1.08

Калі Вы праваслаўны, з-за палітычных абставін не раю Вам мяняць веру, я маю на увазе - пераходзіць у каталіцызм. Сам я католік, але маю вельмі добрыя стасункі з праваслаўнымі святарамі. Паверце, там есць сумленныя людзі, іх трэба толькі знайсці па за Мінскам. Многія праваслаўныя разумеюць, што вельмі блізка падышлі да ўлады. Запытайце у праваслаўных святароў, што аб іх царкве і стасунках з уладай думаюць сербы ці грэкі?... Пачытайце пра сербскага патрыярха Паўла, вось прыклад для папоў РПЦ! а не на лексусах рассякаць...

Ответить
+12 +
ЛукАчмоня, 18:56, 1.08

Очень скверный уже день настал,
Ветер дряблый в листве загудел,
Солнце бледное в закате садится
Над белорусским болотом...

Синий вечер внищий двор прикатил...
Трезвонят в бору соловьи о любви.
Въезжает луна на темно-синее небо,
Закрывая закат своим матовым светом.

Александровский флаг на ветру вьется-
Виден тусклый закат над багной болот
Тех самых вредоносных Дроздов…
Звезды над ними тусклой рябью горят.

Три ветви диктаторской власти ввели
Ограничительные меры людям везде
На нашей белорусской земле,
Заводы уничтожив и распродав,
Добравшись и до церквей…

Ущербность ее в мешке не спрятать.
Бесправие, беззаконие и коррупция,
Произвол, беспредел и мафия,
Садизм, мафия и махизм царит на Беларуси
20 лет…

Ответить
+1 +
unon, 19:46, 1.08

Психопа

Ответить
-6 +
Христианство было задумано, 20:03, 1.08

Христианство было задумано 2000 лет исключительно на нужды власти Римской Импери. То, что происходит сейчас, то только реализация древней идеи христианства - служение власти. И ничего больше это не значило и не значит. Шпионы были, шпионы будут, потому что так задумано.

Ответить
+1 +
комментатору "Христианство было задумано", 1:11, 2.08

Эдик? Эка же Вас с галоперидола-то плющит. Ну тише, милок, тише. Да-да, проклятые древние римляне изобрели христианство, Октавиан Август собственной персоной наставлял юного Христа, а Тиберий на коленке Евангелия строчил. Правда, знай они, как "послужат" власти Западной Римской империи такие христиане, как Аларих, Гейзерих, Одоакр и Теодорих, боюсь, на корню зарубили бы свою инновацию. Пусть тогда уже и древние греки иудаизм что ли изобретут. У них ведь тоже, небось, свои нужды какие-то были. А Вы, батенька, поворачивайтесь лучше к стеночке и баиньки.

Ответить
+10 +
Igor Bors, 20:40, 1.08

Костел это единственная надежда на сохранении традиций и языка Вяликай Литвы и наверное единственная сила противостоящая "красным" на нашей земле. Я крещен в православнй церкви , но забыл туда дорогу. Только Римско-Католический Костел.

Ответить
+4 +
dred, 20:50, 1.08

Раньше многие священники были ещё и членами партии. А многие из них ими и остались.

Ответить
+5 +
Mila, 20:51, 1.08

Эти католики еще и по белорусски говорят...

Ответить
+6 +
Chalavec, 21:44, 1.08

Наш Лукавы гэта як у Рассii быу Ян Жахлiвы (Iван Грозны) з сваiмi апрычнiкамi. I ён пакуль усiх апроч сябе i апрычнiкау не замучае, не супакоецца !!!

Ответить
+4 +
а то, 22:01, 1.08

Покажите мне страну,
Где славят диктатора по ТВ,
Где победу над собой
Отмечает сам народ…
Покажите мне страну,
Где каждый - обманут,
Где назад означает вперёд
И наоборот.
Не вращайте глобус,
Вы не найдёте,
На Земле страны такой не отыскать,
Кроме той роковой,
В которой вы все не живёте,
Не живёте, потому что нельзя это жизнью
назвать...
Где трагедия всех нас затронула,
Кто страну от грабежа защищал,
Тот теперь вне у дел, где идет
расследование против героев страны...

Ответить
+11 +
лена, 22:13, 1.08

У нас в поселке лет пять назад, подбросили терапевту доллары и накрыли конечно же. Завели уголовное дело. Народ в поселке любил этого врача и стали собирать подписи.под текстом где характеризовали ее как хорошего специалиста, лушевного человека, что никогда на благодарность она не намекала и никто ее кроме спасибо ничем не благодарил и так далее. Собрали очень много, у на 5 тыс населения. Деньги собирали ей чтобы хоть чуть чуть помочь с адвокатом. После суда врач всех благодарила и сказала что эти подписи сыграли решающую роль.

Ответить
+13 +
Леон, 22:44, 1.08

Филарет -это агент КГБ по кличке "Островский"

Ответить
+7 +
инквизитор, 23:36, 1.08

лукашизм - прогнившее наследие большевизма, с присущей им ненавистью к католичеству. ксендза сложно сломать, так как его семья - это есть сама церковь. Лукавый не сокрушит костел руками своих упырей.

Ответить
+1 +
shulga, 0:38, 2.08

читал .видел .история для тупых-70прорцентов униаты ,гдето 10-католикИ(их было больше) и 5 ПРОЦЕНТОВ ПРАВОСЛАВНЫХ

Ответить
-2 +
Ленина Любовь, 6:45, 2.08

давно пора этот гадюшник потрести

Ответить
+4 +
Наталля Дарашкевіч, 13:18, 2.08

Адкуль я ведаю пра працу КДБ? А я яе не ведаю. Я толькі ведаю, што яны шмат разоў са мной размаўлялі. І цікавіліся маёй касцёльнай дзейнасцю. Некалькі разоў хацелі мне прыпаяць шпіёнства, бо ў мяне шмат веруючых сяброў за мяжой. Ведаю, як яны падсылалі да мяне сваіх людзей, каб паразмаўляць, прама ў касцёле. А потым я сама бычыла, як мае суразмоўнікі з касцёла ішлі да іх. А ведаеце, што з усяго гэтага найбольш балюча? Тое, што гэтыя людзі называлі сябе маімі найлепшымі сябрамі, "прымалі ўдзел" у маім жыцці, а потымі выходзілі за дзверы касцёла і ішлі мяне здаваць.

Іх людзі сядзяць у касцёлах, слухаюць усе што кажуць ксяндзы падчас казанняў. Іх не трэба нават вышукоўваць, іх адразу відаць... па тварах, па адзенні. Адразу відаць, як слухае звычайны вернік, і яны...

Ответить
+3 +
Наталля Дарашкевіч, 13:21, 2.08

А яшчэ нядаўна прыйшла такая думка. Дзяржаўная улада даўно прыглядаецца да Каталіцкага Касцёла бо хоча выкарыстаць яго каб трапіць на Захад. Але тут ёсць адна вялікая памылка. Каталіцкі Касцёл палітыкай не займаецца. Мэта дзейнасці Касцёла цалкам духоўная. Касцёл не можа ўдзельнічаць у палітычных перамовах паміж Лукашэнкам і Западам. Арышт ксяндза можа быць проста шантажом каталіцкіх уладаў.

Ответить
+1 +
Natalla Bajaryn, 0:41, 3.08

Наташка, ты ж толькі не забывайся. Якія б ні былі крыуда, боль, выпрабаваньні - Прауда, Бог урэшце перамагае. Гэта закон жыцьця. Хто гэтага не разумее - няшчасныя людзі. Яны разьмянялі любоу, высакародства, шчасьце на мышыную мітусьню і недаедкі з чужога стала. Пакіньма іх самім сабе - ''они будут жить плохо, но недолго''. :))

Ответить