28 марта 2024, четверг, 20:33
Поддержите
сайт
Сим сим,
Хартия 97!
Рубрики
Комментарии 19
+21 +
Байда, 15:10, 30.08

Цитата: "Руководил литвинским отрядом при победе над русскими войсками в битве при Чашниках"...
Николай Радзивилл Черный одержал победу на войском Царства Московского! Московиты стали "русскими" только при Петре І. Во времена Николая Радзивилла русскими или русинами называли теперешних украинцев. Посмотрите на карты того времени, где располагалось Русское воеводство )))

Ответить
+7 +
103, 15:14, 30.08

Хочу в коллекцию такую!Какой тираж?Какова цена?

Ответить
-1 +
дачка партызана, 16:01, 30.08

І гэта ўсё...а я вось хочу каб мы зноў апынуліся ў Еўразвязе. Як некалі наш ВКЛ і быў самым сапраўдным Еўразвязам...

Ответить
+31 +
Андрей, 15:15, 30.08

Летувисы украли нашу историю и имеют её как хотят. Куда смотрит Лукашенко? Ах да... Он же "историк" и путинский холуй, отрицающий существование нашего народа в прошлом.
Вот до чего приводит узурпация власти манкуртом-колхозником Луашенко - страна без истории, экономики, политики и гордости. 20 лет как в тумане...

Ответить
+1 +
СВой, 15:55, 30.08

Они ее не украли они ей просто пользуются единолично, но а то что в этом виноват кроме Лукашенко, думаю пальцем показывать неприлично.

Ответить
-6 +
Ліцьвінка, 19:40, 30.08

"Они ее не украли они ей просто пользуются единолично..."
Калі б толькі гэта ... Але да ўсяго, яны яшчэ і адпрэчваюць права беларусаў (сапраўдных літвінаў) на гэтую гісторыю. Пачытайце літоўскія артыкулы і інтэрв'ю некаторых літоўскіх навукоўцаў і іншых ...

Ответить
-3 +
Vilnius, 15:56, 30.08

Так стань литовцем, то есть литвином, и не надо ьудет париться :) Всю историю эта созданная большевиками страна только подачки с Востока получала, а теперь поздно уже возрождать, чего не было.

Ответить
+6 +
люлю, 16:19, 30.08

пры чым тут локісы Пане Кахханку?.Хіба яны ведалі на самой спараве Мікалая Радзівіла Чорнага ? ганьба, тым, хто прымазваеца да чужой гісторыі і лічычь, што гэта будзе прынята на высокім узроўні. Жамойты, капайце глыбей! Увас есць ваша гісторыя. Не пазорціся фальсіфіцыруючы чужую . Мы , беларусы не памром ніколі, пакуль будзе круціцца зямны шар , мы будзем, ці пакутнымі, ці, Бог дась, вялікімі, але нашу гісторыю заўседы бузе каму прадоўжыць.

І бузе крыўдна Вашы нашчадкам у нейкі момонт зразумець, што вы іх НАДУРЫЛІ!

Ответить
0 +
трансформатор, 17:58, 30.08

Ничего они не украли.Мы отказались, они подняли...

Ответить
-3 +
Aleg, 15:53, 30.08

Какое отношение имеют ОНИ до Николая Радзивилла Черного? Ладно нашей власти все по барабану, но власть это еще не страна, нам то не безразлично!

Ответить
+10 +
Во как, 19:12, 30.08

О происхождении Радзивиллов существует несколько версий, сопряжённых с легендами того времени.

Теория, поддерживаемая большинством исследователей гласит, что родоначальником рода был литовский боярин Сирпутий, крестившийся в 1387 году, чей сын Остик крестился под именем Кристин, и в 1419—1442 был каштеляном виленским, у него был сын Радзивилл (ум. 1477), от него и происходит род Радзивиллов. Эти сказания, а также характерное окончание слова (однозвучные — Эрдивилл, Монтивилл и др.) свидетельствуют о глубокой древности рода.

Согласно родовой легенде, род происходит из высшего жреческого сословия языческой Литвы и его родоначальником был жрец Лиздейка, сын Наримунта. У него был сын Сирпутис, который женился на княжне ярославской, у них был сын Войшунд, крестившийся под именем Христиан, подписывавший, вместе с отцом Виленско-Радомскую унию.

Паводле лінгвістычных рэканструкцый, уласнае імя Радзівіл з'яўляецца адаптацыяй літоўскага складанага (двухасноўнага) імя Rаdіvіlаs — Rаdvіlаs. Мусіць, слушным з'яўляецца меркаванне, што першая частка імя Рад звязана са словамі літоўскай мовы rаstі, rаdо, што азначае «знаходзіць, знайшоў». У пацвярджэнне гэтаму прыводзяцца літоўскія словы rаdvіlа, rаdvіlаs — «той, каго знайшлі — падкідыш». На карысць балцкага паходжання першай часткі прозвішча сведчыць гняздо роднасных прозвішчаў і тапонімаў, якія сустракаюцца ў літоўскай мове: Радвіла, Радвілавічус, Радвілішкіс і інш.

В общем, Радвиллы точне не русские :)

Ответить
-1 +
Ліцьвінка, 16:39, 30.08

Жмудзь крадзе бессаромна нашу гісторыю, "дзякуючы" "кіраўніку" без роду і племені, не дасведчанаму ні сваяцтва, ні гісторыі, ды, на жаль, і нашай памяркоўнасці. Вельмі шкада і балюча...

Ответить
-7 +
BELORUS, 18:00, 30.08

Zyve Belorusy!!! Slava Belorusam!!! Belorusam slava ot Baltijskogo (Belorusskogo) do Ciornogo moria!!!

Ответить
-2 +
Вильнюсу, 18:39, 30.08

Вильнюс, а шел бы ты в Каунас, историческую столицу Жемайтов. А за Вильнюс благодари деда Сталина. Он этот город подарил за известные заслуги по случаю вступления в СССР

Ответить
+3 +
Kaunas, 20:54, 30.08

Так тебе товарищ Сталинас всю БССР подарил, а ещё видно мало.

Ответить
+2 +
setas, 14:30, 31.08

историческую столицу Жемайтий считали Расеиняй...а по настоящему ето Тялшяй

Ответить
-5 +
Вершнік, 22:25, 30.08

"...здабыў перамогу над маскоўскімі! МАСКОЎСКІМІ !!! войскамі". Ў Вялікім Княстве Літоўскім, Жамойцкім і РУСКІМ!

Ответить
-8 +
ast , 11:00, 31.08

C такими темпами лет через 10 весь мир будет верить в то , что Радзивилл, Сапега, Хадкевичи, Костюшко и все магнаты и шляхта Речи псополитой были жмудинами. Пока мне смешно. Но надо что-то делать

Ответить
-8 +
siabr, 11:02, 31.08

Летувіскія гісторыкі сцвярджаюць, што вялікія князі літоўскія мелі балцкае паходжанне. Між тым ні ў якіх сярэднявечных дакументах нельга знайсці ні «Вітаўтаса», ні «Альгірдаса». I самі гаспадары нашай дзяржавы ніколі так сваіх імёнаў не пісалі. Апошнім часам, дарэчы, даказана, што імя нашага першага вялікага князя, а затым караля Міндава, як і імёны ягоных сыноў, маюць славянскае паходжанне.

Ответить