29 сакавiка 2024, Пятніца, 2:59
Падтрымайце
сайт
Сім сім,
Хартыя 97!
Рубрыкі
Каментары 23
+51 +
Z, 19:09, 17.01

Слава героям!

Адказаць
+29 +
Z, 19:12, 17.01

Слава героям!

Адказаць
+54 +
dmi, 19:39, 17.01

Как приятно когда президент страны интеллигентный,образованный человек,а не хамло
с "тыком".

Адказаць
+33 +
vik, 19:55, 17.01

Страна, забывшая свою
культуру, историю, традиции и
национальных героев-обречена
на вымирание.» Л.Н. Толстой.
Похоже знал Лев Николаевич о чем говорил .
скоро точно вымрем ?!

Адказаць
+2 +
novabelitsa, 9:19, 18.01

Скорей бы уже вымерли все нытики, а то толькі псуюць настрой. Будзьце упэўнены, мы ёсць і нікуды ня дзенемся, як бы шмат каму гэтага не хацелася.

Адказаць
+39 +
так-так-так , 19:56, 17.01


Слава Героям! Жыве Беларусь!

Адказаць
+11 +
Виктор, 21:42, 17.01

Версия историка Анатоля Грицкевича:

"Человек, известный нам как Кастусь Калиновский, на самом деле был… Викентием Калиновским! Его полное имя - Викентий Константин Калиновский. Но второе имя шляхтич никогда не использовал (так было принято). Себя он всегда называл и подписывался Викентием Калиновским."

"Был ли Калиновский поляком?

Винцента Калиновского многие сейчас называют поляком и даже «польским агентом». И говорят, что ему эта Беларусь вообще была до лампочки.

- Может, дома он и говорил с родителями по-польски, - предполагает профессор Грицкевич. - Родился он в Мостовлянах Гродненской губернии, сейчас это польская Белостокщина… Но Калиновский блестяще владел белорусским языком, газету «Мужыцкая праўда» издавал белорусской латиницей. Остались свидетельства, что и говорил Калиновский по-белорусски. Стал бы делать это поляк?.. "

Адказаць
+24 +
И ещё, 21:55, 17.01

САМЫЕ ИЗВЕСТНЫЕ ЦИТАТЫ КАЛИНОВСКОГО

* «Не народ для ўрада, а ўрад для народа»

* “Толькі тады, народзе, зажывеш шчасьліва, калі над табою Маскаля ўжэ ня будзе!” (это последняя фраза из “Ліста з-пад шыбеніцы”, написанного в тюрьме перед смертью)

* - Каго любіш?

- Люблю Беларусь.

- Так узаемна! (пароль повстанцев)

БУДЬ В КУРСЕ!

Винцент Константин Калиновский родился 2 февраля (21 января по старому стилю) 1838 года.

Адказаць
+33 +
Анджей з Гродзеншчыны, 23:30, 17.01

Бязглуздзіца нейкая - Адам Міцкевіч, Эмілія Плятэр, Тадэвуш Косцюшко гэтыя імёны вам нешта кажуць?

А гэтыя словы вам што небудзь кажуць:

За Нашу і Вашу СВАБОДУ!

Я заўсёды буду памятаць словы майго дзеда - (жалнера Войска Польскага) - ганарыся ўнук (казаў дзед) што ты жывеш на такой цудоўнай зямлі, сярод такога мудрага але шматпакутнага народа як беларусы - калі трэба было яны даказалі вернасць хаўрусьніку не шкадуючы свае жыцці - зараз і мы тыя што жывуць у іх дзяржаве абавязаны прыйсці ім з дапамогай у выпадку патрэбы - а калі спатрэбіцца не ашчаджаць і нашыя жыцці!

Я паходжу з польскай сям'і (грамадзянін РБ польскага паходжання - здаецца так пра нас тутака кажуць) - валодаю польскай, беларускай, рускай і нямецкай мовамі. У серце маім побач з польскім Белым Арлом жыве беларуская Пагоня. Дзіця маё вучыць не толькі вершы польскіх паэтаў але і беларускіх - жыве ў мультыкультурным грамадстве - у дзяржаве беларускай, на зямлі сваіх продкаў якія жылі, змагаліся і паміралі разам з беларусамі - супраць немцаў і супраць расейцаў, супраць турак і супраць шведа - бо гэта не толькі ваша але і наша Айчына - і любім мы яе не менш, чым вы - наша кроў даўно змяшалася - а вось каго братамі вам лічыць гэта вядома вам самім вырашаць...

Яшчэ адно скажу - такіх як я жыве ў Беларусі тысячы калі не сотні тысяч - мы памятаем нашы карані і памятаем пра нашыя даўгі...! - Жыве Беларусь!

Адказаць
+7 +
Алесь Нязгода, 2:39, 18.01

Дзякуй  вам  Анджэй!  Нажаль  у  Беларусі  жывуць  і  мільёны  такі  што  не  памятаюць  каранёў  сваіх, і  не  лічаць  што  маюць  якісці  доўг  перад  уласнай  айчынай...   А  імя  Эміліі  Плятэр  сапраўды  вельмі  мала  хто  ведае,  і  я  не  ведаў,  бо  ў  школе  пра  яе  не  вучаць  і  вуліцы  на  Беларусі  яе  іменем  не  называюць.  Я  пра  Эмілію  Плятэр  даведаўся  з  кнігі  "Белорусы и русские.  история  имперских отношеній".  Жонка  ў  той  час  была  цяжарная,  і  я  пастанавіў  што  дачку  назавем  Эмілія,  у  гонар  Эміліі  Платер. Так  і  назвалі.

Адказаць
+3 +
novabelitsa, 9:16, 18.01

Усё прасцей. Ні Каліноўскі, ні Касцюшка, ні Міцкевіч не называлі сябе палякамі, і не маглі так сябе назваць, бо усе ведалі што яны родам з літоўскай шляхты і назваць сябе палякам было б недарэчна. Можа дзе небудзь у амерыцы Касцюшку і называлі палякам па прыналежнасці да дзяржавы Полска, як нас у Амерыцы называюць рускімі, але ж мы ведаем хто мы.

Адказаць
+3 +
Эліза - Заходняя Беларусь, 15:12, 18.01

novabelitsa, - аб уніі двух народаў чуць не даводзілася? - Рэч Паспалітая гэта яна і ёсць - а хто і як сябе называў не сутнасць - паляк, літвін ці рускі - важней што ён рабіў для Айчыны - Адно сапраўды не змянілася - кожны стараецца для сябе -
Нават калі б ты і мела рацыю novabelitsa - і Косцюшко, Міцкевіч і іншыя не былі польскага кораня - яны імкнуліся нешта зрабіць і для Польшчы і для Літвы (Беларусі) - а ты намагаешся і тут варожасць пасеяць - зласлівая ты істота - ну і цалуй свайго маскаля ў тое месца што ніжэй спіны!

Адказаць
+18 +
Вячеслав, 22:02, 17.01

О том забудет день завтрашний, кто забыл день вчерашний.
Гёте.

Адказаць
-16 +
Загнет так, 23:31, 17.01

А если я рожден сегодня,то пусть меня порвут потом.(отдам тему за небольшие тысячи денег:))

Адказаць
+5 +
slawek suwalki, 0:05, 18.01

Gloria victis - (Hwala zwyciezonym) tak powinno okreslac sie uczestnikow Powstania Styczniowego, a nie "Слава героям", no chyba, ze ktos zupelnie nie zna historii i rozumie tego co sie stalo w tym czasie.

Адказаць
+1 +
Эліза - Заходняя Беларусь, 15:15, 18.01

slawek suwalki,

Известная польская писательница, уроженка гродненщины, жительница Гродно Элиза Ожешко, вспоминая о восстании, в котором и сама принимала участие, написала позднее очерк “Gloria victis!” — “Слава побежденным!”.

А для нас даже побеждённые герои - героями остаются!

Адказаць
+2 +
к-17 Міхась, 10:17, 18.01

Іванаўшчына ўспамінае герояў генерала Траўгута пахаваных ў двух кіламетрах на поўнач ад вёскі Карсынь.

Адказаць
+9 +
К. Калiноўски, 10:41, 18.01

Браты мае, мужыкі родныя. З-пад шыбеніцы маскоўскай прыходзіць мне да вас пісаці, і можа раз астатні. Горка пакінуць зямельку родную і цябе, дарагі мой народзе. Грудзі застогнуць, забаліць сэрца,- но не жаль згінуць за тваю праўду.
Прыймі, народзе, па шчырасці маё слова прадсмертнае, бо яно як з таго света толькі для дабра твайго напісана.
Няма ш, браткі, большага шчасця на гэтым свеце, як калі чалавек у галаве мае розум і науку. Тагды ён толька магчыме жыці ў багацтве, папраўдзе, тагды ён толька, памаліўшысь Богу, заслужыць неба, калі збагаціць наукай розум, разаўе сэрца і радню цэлу сэрцам палюбіць. Но як дзень з ноччу не ходзіць разам, так не ідзе разам наука праўдзіва з няволяй маскоўскай. Дапокуль яна ў нас будзе, у нас нічога не будзе, не будзе праўды, багацтва і ніякай наукі,- адно намі, як скацінай, варочаць будуць не для дабра, но на пагібель нашу.
Для таго, Народзе, як толька калі пачуеш, што браты твае з-пад Варшавы б’юцца за праўду й свабоду, тагды і ты не аставайся ззаду, но, ухапіўшы за што зможаш, за касу, сакеру, цэлай грамадой ідзі ваяваці за сваё чалавечае і народнае права, за сваю зямлю радную.
Бо я табе з-пад шeбеніцы кажу, Народзе, што тагды толькі зажывеш шчасліва, калі над табою Маскаля ўжэ не будзе.
Твой слугаЯська-гаспадар з-пад Вільні

Адказаць
+1 +
Нашчадак, 11:55, 18.01

Пiсау думы свае,як у ваду глядзеу,то на то i выйшла - разлад i смута у народзе доужыцца i края ёй ня бачна.

Адказаць
+8 +
rem, 12:08, 18.01

Менталітэт беларусаў-літвінаў практычна ідэнтычны менталітэту палякаў і іншых еўрапейцаў, але вось сучаснай калгаснай улады ў Беларусі ўжо вельмі і вельмі хочацца утрымацца ва ўладзе і яны са скуры лезуць што б ўбіць у галовы беларусаў што яны калгаснікі пад чырвона-зялёнай анучай ... Слава героям!!!!!!!!!!!!!!! СЛАВА ЕЎРАПЕЙСКАЙ БЕЛАРУСІ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Адказаць
+6 +
ViDom, 15:09, 18.01

Лукашенковский режим - искуственный, кремлёвский. А искусственное никогда долго не продерживается, даже когда впихивают в неё милиарды российских нефтедолларов. С под толстого слоя асфальта пробивается молодой, живой и красивый бело-красно-белый цветок беларуского народа.

Адказаць
-1 +
ян, 19:44, 18.01

Партия Коморовского Гражданская платформа никак не отреагировала на предложение польских патриотических движений достойно отметить годовщину восстания.

Адказаць
0 +
abdank, 20:06, 18.01

слава и честь погибшим восторгаюсь их мужеством и чувством чести славва

Адказаць
 
Напісаць каментар
E-mail не будзе апублікаваны