29 сакавiка 2024, Пятніца, 12:12
Падтрымайце
сайт
Сім сім,
Хартыя 97!
Рубрыкі
Каментары 45
0 +
zzz, 13:06, 19.02

Падпiсау!!!!

Адказаць
0 +
влад, 13:09, 19.02

за !

Адказаць
+3 +
Михаил, 13:11, 19.02

отличная идея. поддерживаю

Адказаць
-2 +
Алексей, 13:27, 19.02

Хачу родную мову WP 8 !!!

Адказаць
+10 +
vik, 13:40, 19.02

добрая навина.Заужды хацеу набыць тэлефон на роднай мове.А. то на мовах суседзяу па сауку мабилы есць,а на беларускай не.Крыудна. ps.вось и зараз пишу з русскай клавиатуры.ЖАХ.

Адказаць
+2 +
g, 13:41, 19.02

Лучше бы они добавили поддержку выплаты вознаграждений разработчикам из Беларуси - добавьте заодно это требование в петицию. Везде относятся к стране, как к пустому месту.

Адказаць
+5 +
dev, 13:43, 19.02

вы бы лучше сами перевели языковой пакет и отправили его Google - быстрее было бы.

Адказаць
-1 +
Vacula, 13:50, 19.02

Добрая iдэя. Ад Apple неабходна патрабаваць таго ж самага.

Адказаць
0 +
циркач, 13:50, 19.02

i мой подпiс там зараз ўжо ёсць...

Адказаць
+3 +
AS, 13:54, 19.02

А хто б яшчэ арганiзаваў такое для iOS?

Адказаць
-1 +
нехта, 14:00, 19.02

Подписал.
Однако наличие на территории Беларуси ПВТ, созданного по указанию Лукашенко и освобожденного от налогов, открытость кода Android, несколько стыдновато кого то просить сделать за нас.

Адказаць
-5 +
Влад из России, 14:04, 19.02

Нет такого понятия как "российский язык".
...
А русский язык есть.

Адказаць
+12 +
циркач, 16:27, 19.02

считайте, что это вам ответ за обзывание нашей страны "Белоруссией".

Адказаць
+4 +
Вартовий_З_України!, 17:44, 19.02

Ні, немає. Є московська мова.

Адказаць
0 +
Юрко, 22:35, 19.02

украiнською "русский язык" - "росiйська мова", а ось чому бiлоруською "руская мова" не розумiю.

Адказаць
+1 +
Альгерд, 23:12, 19.02

Влад из России, 14:04, 19.02 - -6 +
Нет такого понятия как "российский язык".
...
А русский язык есть.

Язык канешне ёсць, асабліва ен смачны калі заліўны ды пад гарзлку здобраную жаночым пацалункам.
Можа Вы Валод мелі на ў вазе тое што Даль называў маскоўскі дыалект, які навязалі нам замест пітоўскай-беларускай мовы пад абліччам братэрства - на самой справе ўсемі спосабамі выводзячы яе з карыстання там дзе яна гучала тысячагодзямі,

Да язык можно и есть..........!!!!!

Адказаць
+4 +
str, 14:04, 19.02

каб яшчэ i на лацiнiцы )

Адказаць
+2 +
Дед, 14:33, 19.02

Как для меня, так буду юзать на русском. Но за Беларуский язык в электронике ЗА!!!

Адказаць
-4 +
Магістр, 14:44, 19.02

Хацелася б, каб спадар Таранаў удакланіў: ці то будзе тарашкевіца, ці сённяшняя беларуская мова? Лацінкай ці кірыліцай.
Бо іншы раз спатыкаюся аб некаторыя словы ў радыкальный тарашкевіцы, асабліва лацінкай, бо іх не раўзумею. А слоўніку, што перакладаў бы з радыкальный тарашкевіцы на сённяшнюю мову - няма.

Адказаць
+1 +
Чегеварвар, 16:47, 19.02

Магістр, 14:44, 19.02
"слоўніку, што перакладаў бы з радыкальный тарашкевіцы на сённяшнюю мову - няма".
==================================================
гугл транслэйт - карыстайцеся, калі ласка і Вашаю ўлюбёнаю наркамаўкай (сёньняшняй), і клясычнай беларускай (тарашкевіцай).
Хоць кірыліцаю, хоць лацінкаю.
Але гэта т.зв. пераклад для гультая.
Дзеля больш дасканалага ўзроўню набярыце ў пашукавіку слова "слоўнік" - і я здзіўлюся, калі Вы ня зноёдзеце на першых двух старонках меньш чым 10 спасылак на слоўнікі.
А ўвогуле ёсьць слоўнік Байкова і Некрашэвіча (тарашкевіца) - самы, на маю думку, лепшы з усіх тых, што ёсьць (каля 70 тыс. словаў - гэта больш, чым у расейскім аналягу Ажэгава)

Адказаць
+2 +
Гнілы Рак, 17:36, 19.02

"Сёняшняя мова" (сталінская наркомаўка) - гэта і ёсьць ТРАСЯНКА. Слоўнік з трасянкі на мову рыхтую. Спадзяюся гады праз два выдаць. Будзе блізу 50 000 словаў.

Адказаць
-3 +
Магістр, 7:48, 20.02

Усе, хто ганіць сёняшнюю беларускую мову, надаючы ёй розныя мянушкі, - янычары. Вы выказваеце пагарду да носьбітаў гэтай самай мовы, - да народа, да вашага бацькі і дзеда, што гаварылі і гавораць на "няправільнай" мове.
Прымусам тарашкевіцу нельгя ўвесці. Спытайцеся ў кожнага сельчука, ці жыхара правінцыі. Ён ужо вам скажа, што думае на гэты конт "прамым" тэкстам.
Прымус і агрэсія, ігнараванне свайго бліжняга - гэта неабальшавізм.
А парада Ваша звярнуцца да слоўніка - недарэчная. Мой андроід на "правільнай" мове, і ў дадатак да яго слоўнік?????? Я яшчэ не звар'яцеў.

Адказаць
+1 +
Чегеварвар, 15:04, 20.02

Не, Вы памыляецеся.
Па-першае, мой дзед і бацька размаўлялі менавіта на тарашкевіцы, за малым выняткам (кшталту Лёндан, філёлаг ды інш..). Таму ніякай пагарды да маех продкаў.
Па-другое, аніякага прымусу ў схіленьньні да клясычнай мовы (тарашкевіцы) насамрэч ня існуе. Расплюшчыце вочы - менавіта тарашкевіца пад забаронай, а Вашая наркамаўка - насаджаецца, таму не пішыце лухты. Як раз усё наадварот. І Вашыя абвінавачваньні ў нэабальшавізму - як раз больш тычацца Вас, чым Вашага суразмоўцы - менавіта наркамаўка насаджвалася бальшавікамі як нешта новае, сучаснае, "нэа"..
Ну й па-пятае, зноў рацыя ня Ваша пра "слоўнік - прыкладаньне да Андроіду": НАЎПРОСТ У СВАІМ БРАЎЗЭРЫ АНДРОІДА НАБІРАЙЦЕ "СЛОЎНІК БАЙКОВА-НЕКРАШЭВІЧА". І карыстайцеся сабе наздароў'ечка.
Хаця й папяровы варыянт быў-бы нялішні, паверце. Набыць яго можна, паверце.

П.С. Упэщнены, Вам спадабаецца slounik кропка орг.
Паспрабуйце - там і Байкоў зь Некрашэвічам Вас чакаюць )))

Адказаць
+3 +
ья, 14:44, 19.02

Выдатна! Падтрымліваю!
Дзякуй !

Адказаць
-11 +
Андрей, 14:45, 19.02

Android только на Английском!!!

Адказаць
+1 +
Александр, 15:16, 19.02

Если Google не уважает белорусов, то глупо писать обращения - простой уйдите к конкурентам. Я пользуюсь Windows Phone и там с белорусским языком всё в порядке без всяких сборов подписей.

Адказаць
0 +
Алексей, 20:08, 19.02

Как поставить родную мову на WP?

ps Nokia lumia

Адказаць
0 +
AS, 15:24, 19.02

A хто б яшчэ для iOS падобнае арганiзаваў?

Адказаць
+3 +
Vint-kop, 15:26, 19.02

Толик молодец !!!!!!

Адказаць
+1 +
1, 15:31, 19.02

мова - гэта святое! падпісаў

Адказаць
0 +
Soul, 15:32, 19.02

Подписал сразу,разослал друзьям...

Адказаць
+3 +
Лют, 15:35, 19.02

Як мага больш ПЗ (праграмнага забесьпячэння) павінна выходзіць на мове. Сьвет павінен ведаць, што Беларусы гэта не правінцыя Расеі, у беларусаў ёсьць свая мова, беларусы гэта нацыя.
Таму, грамадзяне, актыўна прымайце ўдзел у перакладах самага рознага ПЗ на родную мову.
Гэтую справу за нас ніхто не зробіць.

Адказаць
+2 +
Muka Ludak, 16:05, 19.02

Было бы неплохо, на компе очень много на мове, а вот андроид подкачал!

Адказаць
-1 +
ч, 16:47, 19.02

Неужели нельзя было немного грамотней?
"Мы хотим (запятая) чтобы в Андроид (дефис) устройствах был полноценный беларуский язык."
"Беларуский?" Кто же нас уважать будет, если мы такие слова сами пишем с двумя ошибками? Стыд и позор, товарищи.

Адказаць
+3 +
TobikzPwnage, 0:42, 20.02

"белорусский" рука не поднимается написать)

Адказаць
+5 +
AS, 17:04, 19.02

Можа "Таварыства беларускай мовы" зробіцца цэнтрам такіх ініцыятываў? Гаворка ж ідзе ня толькі пра Android. Беларуская раскладка для iOS -- ужо гісторыя з барадой. Таксама подпісы зьбіралі -- ніц :(

Адказаць
+10 +
lyka_zakolebal, 17:39, 19.02

Кто б организавал петицию- импичмент луке?

Адказаць
+1 +
TechnoWiz@rd, 19:05, 19.02

А помимо языка, желательно разрешить белорусам продавать приложения на Play Market, а то боятся видать, что продадим через маркет Ирану оружие. Программистам зарабатывать спокойно не дают :(

Адказаць
-1 +
one, 22:40, 19.02

А толку если 99,9% всех приложений будут на английском и русском?

Адказаць
-3 +
По теме, 22:59, 19.02

андройд-разводилово на бабки.На симбиане сидел в месяц мах 35 тыс стреляло,сменил на андройд,тот же тариф естесно,70-80 тыс.Удачи.

Адказаць
+4 +
TobikzPwnage, 0:41, 20.02

хах, смени тариф и будет тебе счастье)

Адказаць
-6 +
Алесь Абульфадов., 23:17, 19.02

Ребята если бы не Google-переводчик , посмотрел бы я как вы писали бы на роднам беРаЛуском.

Адказаць
-1 +
еро, 23:46, 19.02

А чем польская латинка не устраивает?

Адказаць
+4 +
ў, 12:19, 20.02

Прекрасная идея. Давно об этом мечтаю.

Какую мову вводить в ОС: советскую руссифицированную "наркомовку" или ту, нашу более оригинальную на основе работ 10-20х годов XX-ого столетия, разработанную Брониславом Тарашкевичем и другими славутыми сынами Беларуси? Я, конечно, за ту, которая была до руссификаторских хрущёвских реформ 50-60 годов, до репрессий и массовых убийств носителей мовы, преподавателей и интеллигенции советскими убийцами москалями-коммунистами от Сталина.

Кроме того, нужно обязательно ввести в обращение также "латинку" на равне с "киррилицей", на-пример ,того же Тарашкевича, чтобы дистанцироваться от москалей. Для интеграции в ЕС "латинка" более перспективна. Кстати, на ней прекрасно писать, и она наиболее более точно передаёт фонетику нашей национальной беларуской мовы, в отличии от оффициальной "транслитерации".

Как со всем этим быть? Но главное, чтобы было положено начало. Со сменой власти и главное, с уходом подальше от Рашки и лукашизма в сторону Европы, потом и с правилами окончательно и ормально разберёмся. Главное, подальше уйти сейчас от лукашизма, руссификации, и московитов всех мастей.

ps: нужно гнать с Беларуси всех московитских попов с ЗАО "РПЦ", а-то они мозги своими проповедями в московских церквях зомбированной пастве прочищают и форматируют на мосальский лад. А ведь беларус(литьыин) никогда не был и не будет москавитом. Тогда люди быстрее начнут переходить на что-то европейское, что-то своё, национальное.

Адказаць
+2 +
ХЛОПЕЦ, 20:26, 3.02

Беларусь наперад! за!

Адказаць
 
Напісаць каментар
E-mail не будзе апублікаваны