19 красавiка 2024, Пятніца, 4:20
Падтрымайце
сайт
Сім сім,
Хартыя 97!
Рубрыкі
Каментары 40
+114 +
ну-ну..., 20:17, 20.02

Будут изучать ОРДЫНСКИЙ, всё нужно называть своим именем.

Адказаць
+27 +
Змагары, 0:25, 21.02

Ідзе вайна гібрыдная, такая вось вайна. Мова лепшая зброя супраць маскаля, тым больш што нашая агульная з украінцамі мова і ёсьць сапраудная руская. Таму маскалі і не лічаць пераклад Скарыны Бібліі, які ім названы "Біблія руска" , сваім. Русь ішла з захаду і несла цывілізацыю , і мова - яе частка, таму , калі ведаеш мову - ёсьць надзея, што станеш цывілізаваным Чалавекам, а не халуём маскаля. Мова- лепшая зброя

Адказаць
+23 +
Тарас на Парнасі, 3:05, 21.02

Хм... 1988 р. я вступив на віділення славістики Київського університету ім. Шевченка. В мій рік набиралися болгарська та сербська/хорватська групи. В наступний рік - польська та чеська. Але викладання усіх інших предметів в усіх групах завжди велося УКРАЇНСЬКОЮ. Це в часи СРСР, коли українська мова навіть не була державною в УРСР.

Щось не так у вашому королівстві, білоруси...

Адказаць
0 +
Вера, 21:40, 21.02

Тут усе не так: здраднікі ва ўладзе - вось што. Гэта проста абуральна!

Адказаць
+1 +
UA, 12:31, 21.02

Вчера прочитал на "Обозревателе", что со следующего года в БНУ вместо "Истории Беларуси" будут преподавать "Историю белоруской государственности"... Похоже путин серьезно взялся за "культурное единение".

Адказаць
+116 +
Пень, 20:17, 20.02

Последняя фаза порабощения Россией стартовала.

Адказаць
+111 +
Фуфлолог, 20:18, 20.02

Ну что, дорогие беларусы. Болеем лишнехромосомной скрепностью по полной программе? А когда выздоравливать будем?

Адказаць
+137 +
Федя, 20:24, 20.02

Если филология славянская, то убирать как раз надо русский язык.
Лет 15 назад сын моих знакомых после окончания универа сказал "Я знал больше, когда поступал, чем когда закончил"
Вот где проявляется модернизация деревообрабатывающей промышленности в сасуте!!! В сфере образования!!! "Берем дубов, выпускаем липу"

Адказаць
+95 +
Vlad Canada, 20:41, 20.02

Русский язык можно отнести к славянским языкам с большим скрипом, поскольку славянских слов в нем гораздо меньше чем слов заимствованных с других языков, таких как тюркских языков, языков германской группы и т.д. Ну а то что якобы никто не знает почему это решение было принято, то это ерунда. Все знают чьи уши торчат из под этого решения.

Адказаць
+67 +
Серж, 21:49, 20.02

Шаноўныя! Па першае, зьвярніце ўвагу на якой мове вашы каментары!! На той ж, супраць якой гэтыя каментары накіраваныя))) Па другое: дзе крыўда у вашых каментарах, дзе прыкрасьць і боль? Дзе абурэнне і супраціў нарэшці?! Толькі канстатацыя і ЎСЁ! Г А Н Ь Б А ! Калі нацыя губляе годнасьць і каштоўнасьці,- яна зьнікае...

Адказаць
+4 +
www, 4:56, 21.02

Серж! Не устаю повторять: важно не на каком языке говоришь, а что говоришь.
Но на вашем примере написания по-белорусски, хочу спросить: есть ли единые правила орфографии белорусского языка, которых надо придерживаться? Это вопрос как раз из области филологии. Пишите хотя бы правильно... Даже по-русски, если бы кто-то начал писать через Ъ, это было бы по меньшей мере странно...
А белорусский язык люблю, особенно когда на нем говорят и пишут правильно. Исключение белорусского языка из программ славянских языков на филфаке считаю преступление против нации, а тех, кто это делает, безмозглыми идиотами, которых к образованию и филологии на пушечный выстрел подпускать нельзя.

Адказаць
+12 +
Серж, 10:29, 21.02

Правілы ёсьць. Тарашкевіца! Вось самы слушны правапіс. Згодна зь ёй “ь” ужываецца паўсюль, дзе трэба падкрэсьліць мяккае гучанне). Напрыклад “сьвята” ці “свята” на наркомаўцы! Адчуйце розьніцу))). Памылкі можна рабіці на любой мове, асабліва калі карыстацца гаджэтам). Ну і галоўнае: не варта рабіць заўвагі з боку таго, хто нават не спрабуе размаўляць на РОДНАЙ мове. У сучасным становішчы нават трасянка лепш за «правильный русскАй))) язык»!!))). Размаўляць і пісаць на Мове можна і з памылкамі, але ТРЭБА ГЭТА РАБІЦЬ!!! Вы прапануеце пачакаць, покуль людзі моўчкі вывучацца і раптам адначасова Беларуская Мова загучыць паўсюль??? Вам гэта не здаецца сьмешным? Прашу не крыўдзіцца). Усяго найлепшага!)

Адказаць
+1 +
UA, 12:43, 21.02

Это не идиоты, а предатели! Как это убрать изучение национального языка из центрального университета!

Адказаць
+14 +
John Lokk, 0:58, 21.02

Мне тоже интересно каким боком рюзке изык отнесли к славянским. Пожив в Америке, когда слышу рюзке, сперва приходит ассоциация с каким то арабским.

Адказаць
+1 +
Santur, 10:14, 21.02

Как таковых славян нет.Есть разные народы Европы и Азии,которые разговаривают на славянском языке.И,эти народы очень разные по национальности,менталитету и месту проживания.Более того у этих народов абсолютно разные гены.Это не родственные народы.Лужицкие сербы-Германия на реке Лаба.Балканы-сарматы,мешанные с сербами это бывшая Югославия.Болгария-сербы мешанные с булгарами реки Волга.Чехия и Словакия-похожи на поляков,но ляхи Польши мешанны с балтами мазурами.Беларусь-балты,причем родственные балтам теперешней Летувы.Плбс в 12-13веках прусский король Миндов привел балтов-поморов с брегов Балтики в Новогрудок на земли балтов Ятвагии Дайнова,Кривия,спасаясь от экспансии крестоносцев.Украина-иам вообще сильная помесь.Север и центральная Украины-балты,западная часть-сарматы,восточная часть-финоугорские народы и балты,юг и юговосток тюрские народы,греки и др.Россия-также,как Украина,помесь многих народов.Новгород-делили на 3 слободы-финская,свейская,ободритская.Далее...

Адказаць
+2 +
Santur, 10:57, 21.02

Далее.Ободриты,это их можно отнести к славянам,пришли с севера Германии.Кстати Рюрик,что их привел,сын ободритской княжны Умилы и датского коннунга Людбранда Бьерна.Тоже из Европы.Смоленск,Тверь-еще балты,родственные балтам Беларуси и Украины,мешанные с финоуграми.Южная часть России-тюрки.Центральная часть-финоугорские народычудь,мокша,мордва и др.Далее на восток-тюрские народы и азиаты,родственные Китаю.Север,тоже народы явно не славяне.Это подтверждают лингвисты.Европейский славянский-ляшская лексика.Беларуский-балтская лексика.Украинский,Югославский-сарматская лексика.Русский,болгарский-тюрская лексика.Так,что есть только славянский язык и диалекты,согласно проживанию разных народов.Восточнославянский это сулунский диалект Македонии,принесенный болгарскими попами.Прижившимся,благодаря церковнописанию Православной церкви.Даже Кирил и Мифодий-создавшие кирилицу,родом из теперешней Сирии.Не славяне,а тем более русскими.В 10-13веках к славянам относили каравати,сорбы,ляхи,словены.

Адказаць
+98 +
пракоп, 20:47, 20.02

Беларуская мова жыла, жыве i будзе жыць!

Адказаць
+62 +
Илля, 20:49, 20.02

Ды што ж гэта дзеяцца, я Беларусь ведаю толькі беларускую мову, чаму мая дзяржава разбурае мае правы, разбурае мову нашых бацькоў і развальваюць нашу з вамі Бацькаўшчыну ў лік іншай дзяржавы. Хапі на гэта дзівуецца і трываць! Я потдержу супраць супраць здраднікаў нашай Бацькаўшчыны! Вунь лука, далоў ворага!

Адказаць
+66 +
НОНСЕНС, 21:03, 20.02

Лукашенка успешно добил БЕЛАРУСЬ!! Всё в угоду кремлёвскому гэбисту!

Адказаць
+46 +
Серж, 21:57, 20.02

А дзе ж вы былі, калі гэта здзяйснялася?! Якой мовай вы карыстаецеся??! Ці гэта не падтрымка здраднай уладзе? Ці атрымалася б у лукаша зьнішчыць Мову, калі б “народец” ад яе не адмовіўся? Калі б людзі шанавалі яе і размаўлялі толькі на ёй??? Маўклівае пагадненне ганебнае горш за здраду!!!

Адказаць
+3 +
Федя, 9:59, 21.02

Серега, ты историю Беларуси хоть немного знаешь? Ты в курсе, что с 1790-х на территории Беларуси каленым железом ввели русский язык? а местные диалекты (порой довольно далекие от литературного беларуского языка) назывались "по-нашему" или "тутэйшы"? Кого ты здесь клеймишь?! Швейцарский "народец", например, говорит на трех языках. Швейцарского среди них нет. Но от этого Швейцария не перестала быть Швейцарией.
Не с того начинаешь, дорогой. Если вот так как ты тыкать белоруса "мордой в грязь", то он принципиально не будет говорить по-беларуски. Малость уважения прояви, будь так любезен

Адказаць
+7 +
Аліса, 10:52, 21.02

Шаноўны, за 25 гадоў незалежнасці вам не прыйшла ў галаву думку, што трэба ў Беларусі размаўляць усё ж па-беларуску, а не дапамагаць сваёй гаворкай замацоўваць рускі мір на нашай тэрыторыі і даваць Лукашэнку індульгенцыю на абдымкі з Расеяй і агучванне думкі,што "мы рускія са знакам якасці"

Адказаць
+5 +
Серж, 11:00, 21.02

Федюня) Я тебе отвечу на понятном ТЕБЕ и близком наверное изыке))). В Швейцарии проживает ТРИ национальных группы. КОМПАКТНО!! Поэтому там , КАК И В КАНАДЕ, не один гос язык. Беларусь- мононационаоьное государство (14% других национальностей не проживает компактно, живет среди нас, КСТАТИ СОХРАНЯЯ ОБЩЕНИЕ МЕЖДУ СВОИМИ НА РОДНЫХ ЯЗЫКАХ!!). У ОДНОГО народа двух языков НЕ БЫВАЕТ))) Это тебя кто-то обманул)). Ты требуешь уважения, не уважая сам, своего языка например.. А те «принципиальные» по твоим словам,- это просто банальная лень или равнодушие. ВОТ И ВСЁ...

Адказаць
+6 +
Серж, 11:16, 21.02

И не надо меня учитьИстории Беларуси))). Знаю! И, думаю, поболе Вашего! Не так уж и «каленым»)). Ещё в 50-е Минск говорил на беларуском! Да и уже слава Богу 25 лет совка нету, живем в СВОЕЙ стране, а говорим на чужом языке!! Где ещё такое позорище есть в мире?? Не стыдно! Перед соседями, особенно Украиной! Греки сидели под турками 400!! лет. Армяне- 500... Но по турецки не заговорили! У цыган нет своей страны, даже письменности нету))) Но они ВСЕ говорят друг с другом по цыгански! ЦІ БЕЛАРУСЫ ГОРШ ЗА ЦЫГАНАЎ??? Трэба ўжо ж узгадаць пра све каштоўнасьці! Гонар і годнасьць з пад лавы дастаць!!!

Адказаць
+27 +
Полешук, 21:05, 20.02

Политика неприкрытого этноцида. Терпим дальше...

Адказаць
+44 +
йож , 21:08, 20.02

21лютага дзень Роднай мовы, дык можа i пачнем усе карыстаца ей усюды и на заужды

Адказаць
+33 +
К19, 21:21, 20.02

Таму БДУ ужо ня ўяўляе сабой тую установу якая была раней. БДУ стала філіялам маскавіцука-ардынскай кавальні.

Адказаць
+30 +
Гость, 21:51, 20.02

Тут скорей из нормального ВУЗа, который хоть как-то котировался в мировом сообществе он превращается в шарашку, которых навалом в стране. Причем, процесс идет давно, а сейчас идет завершающая стадия.

Адказаць
+20 +
ЛІТВІН, 23:26, 20.02

Назва БДУ не адпавядае прынадлежнасці Беларускай дзяржаве, калі ў такой навучальнай установе ігнаруецца мова тытульнай нацыі - а фінансуецца яна з бюджэту РБ. Хутчэй за ўсё трэба змяніць назву на філіял МГУ ім. М.В.Ламаносава. Расейскія акупанты прыдумалі хітрую схему: у вышэйшых навучальных установах ліквідуюць падрыхтоўку беларускамоўных спецыялістаў, а пасля гэтага спасылаюцца на іх недахоп. Па-другое, чыноўнікі па адукацыі ківаюць на бацькоў, што тыя не хочуць навучаць сваіх дзяцей на беларускай мове, а бацькі не бачаць перспектыў далейшай адукацыі з-за адсутнасці адпаведных устаноў вышэйшай школы. Планы акупантаў па дэбеларусацыі нацыі здзяйсняюцца гарантавана.

Адказаць
+28 +
Ф12, 21:27, 20.02

Харуснік крамля мураўёў праводзячы татальную русіфікацыю і ліквідаваў адукацыю на беларускай мове во усіх беларускіх ВНУ ўспомніў што быў недзе курс на беларускай мове. Гэта не адпавядае паланам мураўёва па ліквідацыі беларускай мовы ў Беларусі па татальнай русіфікацыі і пертварэння беларусаў у маскавітаў. Таму няма нічога найзвычаннага што беларусы ня маюць парава атрымліваць вышэйшую адукацыю на беларускай мове, а колькасць беларускамоўных школ памяншаеца.
Беларусам якія хочуць каб іх дзеці атрымлівалі адукацыю на беларускай мове павінны пісаць заявку і хадзіць па кабінетах. Для маскавіцкай мовы ніякіх перашкод няма.

Адказаць
+26 +
Палешук, 21:29, 20.02

Мураўёў выконвае усе прадпісанні крамля па татальнай русіфікацыі і ператварэнню беларусаў у расейцаў. І вы думаеце яшчэ што ён утварае сабой атрыбут беларускай незалежнасці?

Адказаць
+34 +
аноним, 21:31, 20.02

Россияне не ставяне, значит, русский язык не славянский.

Адказаць
+24 +
Разведка, 21:39, 20.02

Теперь похоже повсюду планируется изучать "путинских мир" с прологом лукашизма.
Два психически больных фашиста решили уничтожить страны в коем сами и находятся!
Я более чем уверен, что лукавый повторяет втихую фразу карлика на свой манер: "зачем нужна Беларусь без лукавого"

Адказаць
+27 +
user, 21:40, 20.02

лукашизм на последней стадии. нагадить на последок (уничтожить беларускость) и свалить куда-нибудь, к какому-нибудь мадуре.

Адказаць
+23 +
крокодил, 21:52, 20.02

На последней стадии не лукашизм, а нация под названием "русские со знаком качества". А этому по барабану наши заклинания.

Адказаць
+29 +
Кемлівы Барсук, 22:22, 20.02

Ідзе этнацыд беларускай нацыі пад наглядам стаўленіка Крамля Лукі.

Адказаць
+26 +
юзя, 22:35, 20.02

А мова будзе жыць і абавязкова вернецца да нас, беларусаў/літвінаў
Я гэта ведаю, я ўзнавала

Адказаць
+5 +
***, 10:07, 21.02

Источник зла исходит из ФСБ-КГБ. Оттуда дают все команды.

Адказаць
+4 +
ы, 11:06, 21.02

"Ніхто не ведае, чаму гэтая пастанова была прынятая"

я ведаю. таму што акупацыйны рэжым звярэе і ўзмацняе этнацыд беларусаў.

Адказаць
+2 +
Сяржук, 12:08, 21.02

Забойцы матчынай мовы знаходзяцца ў здрадніцкім кіраўніцтве. Увядзенне расейскай мовы ў Беларусі мовай дзяржаўнай - гэта злачынства!!! Патрэбна адмяніць гэты злачынны ўказ.

Адказаць
 
Напісаць каментар
E-mail не будзе апублікаваны