Гвардыёла патлумачыў вылет «Манчэстар Сіці» з Лігі чэмпіёнаў

ХAСЭП ГВАРДЫЁЛА
ФОТА: AFP

Учора «Манчэстар Сіці» саступіў «Тотэнхэму».

Галоўны трэнер «Манчэстэр Сіці» Хасэп Гвардыёла назваў жорсткасцю вылет каманды з Лігі чэмпіёнаў. Напярэдадні ў чвэрцьфінальным матчы ў адказ з лонданскім «Тотэнхэмам» каманда гішпанскага спецыяліста атрымала перамогу на сваім полі з лікам 4:3. Па суме дзвюх сустрэч была зафіксавана нічыя 4:4. Сталічны клуб выйшаў у паўфінал дзякуючы галам на выездзе, паведамляе РБК.

Пры гэтым у дададзены да другога тайма час галоўны арбітр сустрэчы Джунэйт Чакыр пасля прагляду відэапаўтору скасаваў гол Рахіма Стэрлінга, які мог вывесці «Манчэстар Сіці» ў наступны раўнд турніру. Ён зафіксаваў офсайд у Серхія Агуэро, які аддаў галявую перадачу Стэрлінгу.

«Гэта было жорстка, але нічога не зробіш. Застаецца толькі змірыцца. У другім тайме мы стварылі вялікую колькасць галявых момантаў, забілі патрэбныя нам галы, але для выхаду ў паўфінал гэтага не дастаткова. Зычу поспехаў «Тотэнхэму» ў наступным раўндзе», - цытуе Гвардыёлу BBC.

Трэці гол у браму Эдэрсана, які стаў пераможным з пункту гледжання двухматчавага супрацьстаяння, госці забілі на 73-й хвіліне. Фернанда Льёэнтэ сцягном замкнуў падачу Кірана Трып’ера з вуглавога. У гэтым эпізодзе Чакыр таксама скарыстаўся сістэмай VAR, каб выключыць гульню рукой у гішпанскага нападніка «Тотэнхэм».

«Я абедзвюма рукамі падтрымліваю ўвядзенне сістэмы відэапаўтораў. Пры гэтым не выключаю, што з аднаго з ракурсаў можна было ўсё ж заўважыць гульню рукой у Льёрэнтэ. Што ж, рэферы прыняў іншую пастанову », - сказаў Гвардыёла.

Гішпанскі спецыяліст прызнаў, што паўплываў на зыход двухматчавага супрацьстаяння з «Тотэнхэмам» нерэалізаваны ў першай гульні пенальці. На 13-й хвіліне брамнік лонданскай каманды Уга Льёрыс адбіў удар Агуэра з «адзнакі». Сустрэча на новым стадыёне «Тотэнхэм Хотспур» прынесла перамогу гаспадарам з лікам 1:0 на карысць гаспадароў. Таксама Гвардыёла паскардзіўся на памылкі абароны ў двух эпізодах у пачатку сустрэчы, якія закончылася галамі Сон Хын Міна.

Да 21-й хвіліны матчу ў адказ «Манчэстар Сіці» вёў з лікам 3:2. Пяць галоў да гэтай часовай адзнакі - найлепшы вынік у гісторыі Лігі чэмпіёнаў. Папярэдні рэкорд быў зафіксаваны ў 2016 годзе ў матчы групавога турніру паміж дортмундскай «Барусіяй» і варшаўскай «Легіяй». Тады нямецкі клуб вёў да 24-й хвіліны з лікам 3:2.