29 сакавiка 2024, Пятніца, 7:55
Падтрымайце
сайт
Сім сім,
Хартыя 97!
Рубрыкі
Каментары 64
+92 +
Poison , 14:42, 25.02

Надо же... Сипло яшчо и кинокритик. Оно расскажет, как было на самом деле. Если вдруг там какая неправда, поправит, обязательно подскажет. Стихи Быкова, бывало, вместе обсуждали в Питере в гостях у Скарыны .. КОШМАР!

Адказаць
+27 +
Сьвядомыя, 18:54, 25.02

Што Вы жадаеце ад маскоўскай гніды?

Толькі аккупант можа пра беларускую мову сказаць, што на ёй "немагчыма нічога сказаць", як зрабіў гэты дразоўскі злодзень!

лукашэнку і банду на нары!

Адказаць
+11 +
Сумнае рэгі, 23:33, 25.02

Паглядзіце кліп "Сумнае рэгі" гуртка "Дзецюкі"

Адказаць
+102 +
ZB-BY-BULBASH-BREST, 14:45, 25.02

Побольше таких биографических фильмов об известных беларусах и где присутствует правда о том как российские и советские имперцы оккупировали территории где проживали беларусы и запрещали беларуский язык и беларускую культуру!!!

Придет время увидим и художественные фильмы о преступлениях русскомирной шушеры и в Куропатах и про депортацию и насильственную коллективизацию беларусов чекистами из НКВД!!!

Адказаць
+12 +
Сирожа, 17:13, 25.02

"Жёлтый песочек"

Адказаць
+26 +
Расея = НКВД = ГУЛАГ, 18:11, 25.02

"Жоўты пясочак", Васіль Быкаў

"Такія сінія сьнягі", С. Грахоўскі

"Ў кіпцюрох Г.П.У.", Ф. Аляхновіч

Адказаць
+16 +
Асыпае чэрвень , 20:14, 25.02


"...Прывітанне шчыра - ад душы...
Сіл няма такіх, каб нас перадушыць!
Мора пенай разаб'ецца аб граніт -
хай жа кажуць, што ні мэты, ні граніц".

Алесь Дудар, "Асыпае чэрвень белы сад",
1927

Адказаць
+13 +
Аўтабіяграфічныя апо, 20:30, 25.02

Аповесці

“Зона маўчання”,
“З воўчым білетам”,
“Такія сінія снягі”

Сяргей Грахоўскі

Адказаць
+21 +
Янка Купала, 19:42, 25.02

Да гэтага часу засэкрэчана як Янку Купалу забілі ў Маскве.

Адказаць
+19 +
Расея = НКВД = ГУЛАГ, 20:01, 25.02

29 і 30 кастрычніка 1937 года было расстрэляна 12 выбітных літаратараў, ўключаючы такіх як Міхась Чарот, Міхась Зарэцкі, Алесь Дудар

Усяго ў тыя дні былі забітыя больш за сто прадстаўнікоў беларускай інтэлігенцыі

Адказаць
+17 +
Бунтар, 20:17, 25.02



"Я шумлівы чарот, я мяцежны бунтар.
Я балота буджу гучным шумам.
У вадзе я жыву і абмыт дажджом хмар,
Але змоўкнуць не дам сваім струнам.

Уздыму дух людзей, прабуджу іх ад сну, -
Славу, будучнасць я ім прарочу...
Я, мяцежны бунтар, клічу жыцця вясну,
Клічу к працы свабоднай і творчай.

Як не счуюць мяне, я мацней загуду,
Дам гучнейшы акорд песні новай...
А каб змыць з зямлі бруд, скалыхну я ваду,
Што дажджом налілася свінцовым.

Чаму ж вы, песняры, што будзілі людзей,
Чуць не хочаце песні чарота?
Нашы песні - наш кліч, бо адных мы грудзей,
Край адзін наш - то наша балота.

Дык шумі, як шумеў, велікан-ясакар,
Шапаці, спелы колас, у полі...
А я песню сваю буду пець - я бунтар!
Буду клікаць народ свой да Волі".


Міхась Чарот
1922

Адказаць
+11 +
Нашчадак Свабоды, 23:26, 25.02

Штогод беларуская інтэлігенцыя згадвае “чорную ноч беларускай літаратуры”: уноч з 29 на 30 кастрычніка 1937 года ў сутарэннях мінскай турмы КДБ былі расстраляныя 132 чалавекі.

Сярод іх – 22 літаратары.

Усяго ў Беларусі налічваюць ад 600 тысяч да 1 млн 400 тысяч рэпрэсаваных з 1917 па 1953 год. Спрэчкі наконт дакладнай лічбы ідуць да гэтага часу.

У адрозненне ад Украіны, Казахстана і Расіі, у Беларусі не існуе афіцыйнага Дня памяці ахвяраў сталінскіх рэпрэсій.

Больш за тое: Дзень Кастрычніцкай рэвалюцыі адзначаецца як свята, а ў 80-ю гадавіну “чорнай ночы” святкавалася 100-годдзе КДБ.

Адказаць
+15 +
Way back, 20:52, 25.02

Паглядзіце фільм "Шлях да дому" (2010) / "Путь домой (2010) / "Way back" (2010)

ЗША - ААЭ - Польша,
рэжысёр – Пітэр Уір

"Шлях додому" (англ. The Way Back) — історичний фільм, драма 2010 року австралійського режисера Пітера Віра, знятий за мемуарами колишнього польського військового Славоміра Равіча, арештованого НКВС після радянського вторгнення в Польщу 1939 р.

У фільмі розповідається про втечу групи в'язнів із табору ГУЛАГу в Сибірі та їх тернистий шлях до свободи.

Адказаць
+9 +
1987, 20:55, 25.02

"Холодное лето 53-го года" (1987)

Адказаць
+105 +
Иван, 14:54, 25.02

А какое беларусам дело до того что подумает Москва.....

Адказаць
+65 +
предположение, 15:01, 25.02

Наверно живущим в Беларуси ордынцам очень неловко от правды о них перед их ханством.

Адказаць
+16 +
Рэпрэсіі на Беларусі, 19:57, 25.02

Дасьледчыкі мяркуюць, што пад рэпрэсіі падпалі як мінімум 600 тысяч беларусаў.

Паводле іншых ацэнак гэтая лічба дасягае 1,4 мільёна.

Але дакладныя лічбы не вядомыя — КДБ дагэтуль не раскрыла архівы.

Адказаць
+15 +
Літвін, 23:39, 25.02

У 2009 годзе выйшаў новы падручнік для 11-х класаў 'Гiсторыя Беларусi. XIX – пачатак XXI ст.' Яўгена Новіка.

У ім увогуле адсутнічае слова 'рэпрэсіі', — ў падручніках 1990-х гадоў ёсць раздзел 'рэпрэсіі'.

Пасля 2000 года яго прыбралі, але пакінулі фрагмент пра тое, што савецкая ўлада мусіла абараняцца, таму рэпрэсіі, якія праводзіліся, былі абгрунтаваныя і мелі заканамерны характар.

У падручніку Новіка і гэта сарамліва апушчана.

Таму Вы дарэмна думаеце, што ардынцы ціхенька сядзяць моўчкі - яны атакуюць нас, ліцьвінаў, сваёй хлуснёў і ідэялогіяй!

Адказаць
+12 +
Dr, 19:50, 25.02

менавіта,

няхай забіраюць свой лукаранавірус, толькі і ім ён ўжо не патрэбны, агент правален

Адказаць
+42 +
пенсионер, 14:55, 25.02

До ВОВ в Беларуси почти не было литературы на роднай мове. С приходом нацистов начались печататься часописы, газеты , журналы, в школах начали преподавать белорусский язык. Открылись церкви. Так что кто лучше, фашисты или коммунисты - вопрос спорный

Адказаць
+14 +
абое-рабое , 15:04, 25.02

Сперва появились коммуняки , а в 1933 появились "национал-социалисты" с Адиком , точная копия коммуняк , в принципе коммуняками и выкормленные.

Адказаць
+45 +
спору нет, 16:48, 25.02

В Беларуси никогда не было ВОВ. Ни первой ни второй,
т.к. Беларусь уже была под российской оккупацией. А при смене российской оккупации на любую другую беларусы всегда чувствовали облегчение и потому из двух зол выбирали меньшее. За что многие и поплатились. Спаленные НКВДистами и "партизанами" деревни тому доказательство. Как и Минск сровняный с землей советской авиацией во время "освобождения".

Адказаць
+24 +
За Зянона, 18:51, 25.02

Ліцьвіны далі Напалеону два палкі супраць Масковіі, бо спадзявалісь на вызваленне ад Расеі і аднаўленне хоць нейкай незалежнасці.

Адказаць
+8 +
BNR, 23:23, 25.02

Літаратура ўсё-ж такі была, толькі яе было значна меньш, чым да аккупацыі 1794 года пад назвай ІІІ-ці паддзел Рэчы Паспалітай, калі Прусія і Масковія ваявалі супраць нашага славутага земляка Тадэвуша Касьцюшкі.

"Мы выйдзьма шчыльнымі радамі!"

Адказаць
+3 +
пионэр, 7:59, 26.02

Появились часописы,газеты,журналы,минское гетто,трамвай до него запустили,расстрельные ямы вырыли,деревни заживо жгли,где и жили носители белорусского языка.

Адказаць
+43 +
Даа, 14:57, 25.02

Узнать а ужаснейших преступлениях красной чумы 20 века - мало... Надо предать их осуждению и покаяться всем выжившим в этой мясорубке!!!

Адказаць
+66 +
ZB-BY-BULBASH-BREST, 15:05, 25.02

С удовольствием посмотрел в прошлом году по ОНТ художественный фильм Алексея Раковича на беларуском языке про известного ученого с Беларуси Игнатия Домейко "Игнатий Домейко. Долгое возвращение" - там в открытую говорится о депортации беларусов и поляков русскими имперцами в Сибирь и на Урал с Дальним Востоком!!!

Адказаць
+20 +
На Белсаце, 18:17, 25.02

Ёсць яшчэ неблагі цыкл гістарычных фільмаў Аляксандра Краўцевіча "Гісторыя пад знакам Пагоні"

Адказаць
+7 +
Гісторыя, 23:20, 25.02

(на тэлеканале "Белсат" і ў інтэрнеце)

Адказаць
+36 +
Sl, 15:10, 25.02

Посмотрите " знак беды", по Василю Быкову, 86г.,беларусьфильм. Мурашки по коже.

Адказаць
+8 +
Баварский трутень , 15:13, 25.02

Видать в фильме есть чёткий антироссийский посыл раз Лукашенко в замешательстве от того одобрять фильм или нет. А если Путин с Лавровым фильм посмотрят? И когда Лукашенко в Шереметьево будет спускаться с трапа, то Путин и Лавров покажут ему жест Мохоревой в плане поставок газа и нефти. Эх, бедный Йорик!!!

Адказаць
+9 +
Perun, 23:20, 25.02

Лепей наш ліцьвінскі народ пакажа гэтаму какеісту-лайдаку калі ён будзе крочыць па прыступках турмы.

лукашэнка павінен пайсьці пад суд!!!

Амінь!!!

Perun дапамагі!

Адказаць
+52 +
Иван, 15:20, 25.02

пенсионер, 14:55, 25.02
=
С Вами трудно не согласиться.
С 1941 по 1944 годы Беларусь (на которой действовала немецкая гражданская администрация во главе с В. Кубе) пережила мощный национальный подъём. Это привело Москву в бешенство. С возвращением советов в Белорусь сотни тысяч сознательных белорусов эмигрировали на Запад.....

Адказаць
+68 +
ZB-BY-BULBASH-BREST, 15:48, 25.02

.....а ещё сотни тысяч беларусов были расстреляны чекистами из НКВД и депортированы ими на русскомирную орду в Сибирь на Дальний Восток на Колыму и в ГУЛАГи с Беломор каналом!!!

Адказаць
+14 +
Лёндан, 18:20, 25.02

Айцец Аляксандр Надсан, які быў сьвятаром ў Беларускай міссіі ў Лёндане распавядаў, што НКВД-эшнікі гойцалі сярод польскіх абозаў і шукалі беларусаў, каб схапіць і ў турму.

Ён цудам бег ў Заходнюю Эўропу, і потым ў Лёндан.

Адказаць
-6 +
V, 18:07, 25.02

Ща заминусуют, но .... Будь Сибирь, Колыма белорусской территорией - и не было бы подобных аргументов. Давайте все же как-то по поводу возмущаться. Уверен, что местное население проявляло рвение в борьбе с врагами народа не меньше, а учитывая "законопослушность" проживающего здесь народа, то скорее больше, чем, например, где-нибудь в Сибири или Архангельской области. Не надо делать крайними во всех проблемах всех кругом кроме себя. Это не национальная, а коммунистическая идея была так заразительна, что миллионы клюнули на нее, как на отравленную конфету.. А сейчас кто виноват, что на протесты выходят сотни, а не сотни тысяч? Тоже русские? Они (их правители скорее) как раз помогают консолидироваться своей политикой. А у нас большинству все по барабану. Вот так и в те времена - сами себя и высылали в Сибирь, т.к. клюнули на ту же приманку, что и русские и дали засрать себе мозг коммунистам.

Адказаць
+26 +
За нашу і вашу Свабо, 18:47, 25.02

Кремлёўская аккупацыя і шалёная русіфікацыя Беларусі (Рэчы Паспаліты) пачалася яшчэ ў XVIII-ым стагоддзі, канчаткова ўсталяваўшыся ў 1794 годзе!!!

З 1794 года ідзе маскоўская прапаганда пра "рюсскі мір" і забіваюць ўсіх - Кастуся Каліноўскага, 100-ню беларускай інтэллегенцыі і г.д.

Ў чым Вы абвінавачваеце народ?!

Ці вядомы Вам такі тэрмін як "генетычная памяць"?

Апасля прапаганды, рэпрэсій і расстрэлаў гэтых 225 год (з 1794) дзякуй Богу, што хоць тысячы выходзяць.

Ёсць толькі адно выйсьце - прасоўваць Праўду ўсімі сродкамі.

"За нашу і Вашу свабоду!"

Адказаць
+2 +
V, 21:58, 25.02

Нашы рускіх таксама пабілі нямала. І кантралявалі іх тэрыторыю часамі. Дзе гэтая генетычная памяць? Вы ж ня абвінавачваеце прадзедаў забойцы і гвалтаўніка за яго дзеі сення праз гады. Ёсць сегоняшний дзень, ёсць сённяшняя сітуацыя. Астатняе ўсё гучыць як апраўданне.
"Ёсць толькі адно выйсьце - прасоўваць Праўду ўсімі сродкамі." - згода!

Адказаць
+19 +
За нашу і вашу Свабо, 22:25, 25.02

Браце,

як кажу аб тым, што нават зараз, 30 год апасля канцлягера пад назвай СССР некаторыя сталыя людзі баяцца, калі я ім прапаную паглядзець нават дакументальныя стужкі, бо памятаюць рэпрэссіі.

Яны мне літаральна так кажуць "Мы не будзьма глядзець стужкі супраць урада".

Страх! Вось што пануе людзьмі.

Страх і недахоп інфармацыі. Нават пра Слуцкае паўстанне як прыклад барацьбы за праўду, за свабоду.

Адказаць
+19 +
За нашу і вашу свабо, 22:30, 25.02

"Нашы рускіх таксама пабілі нямала".

Было, але хто апошнія 226 год пад кремлёўскай акупацыяй? Мы ці яны?

Мы! І пад русіфікацыяй мы! І пад іх прапагандай! І пад рэпрэссіямі, якія людзі памятаюць і баяцца.

Вось пра што размова.

Плюс колькі сотні тысяч сюды прыслалі расейцаў? А мо і некалькі мільёнаў. Некаторыя з іх разумныя людзі, але ў большасьці - савецкія і расейскія шавіністкія мазгі (Расея - ўсё, вас не было і г.д. - наступствы кремлёўскай прапаганды).

Адказаць
-1 +
V, 23:15, 25.02

Скажыце шчыра - калі вы сустрэнеце рускага, то вы па факце таго, што ён рускі яму прад'явіце ўсе прэтэнзіі да ягонай краіны? Ці можа ў вас ёсць добрыя знаёмыя ў РФ - вы іх будзеце гнабіць па факце іх грамадзянства? Генетычна немцам было б што прад'явіць - свежыя раны. Але агрэсія да іх прайшло менш чым за 80 гадоў ад вайны. Няма сэнсу мабыць казаць, што рускі мужык дзе небудзь у Мурманску сапраўды гэтак жа пакутаваў ад рэпрэсій, як і беларус. У вас і да яго прэтэнзіі? Тады прыміце прэтэнзіі ад чэхаў і славакаў за 1968 год - вы персанальна ж таксама былі часткай той краіны, якая здзейсніла агрэсію. І не 300 гадоў таму - шмат людзей памятуюць, таму как яшчэ жылі тады. Не жадаеце лічыць сябе вінаватым у праблемах чэхаў? Зручна - заўсёды ёсць вінаваты: у рускіх вінаватыя амерыканцы, у беларусаў вінаватыя рускія, а тады ў чэхаў усе мы. Падабаецца карціна?

Адказаць
+15 +
За нашу і вашу свабо, 23:57, 25.02

Нешта Вы ўсё склалі разам.
1. Калі сустрэну рускага - буду глядзець што за чалавек. Жыццёвы вопыт паказвае, што ў большасьці расейцаў прамыты мазгі іх сістэмай.
Але ёсць разумныя людзі.
2. Вы мабыць блытаеце сістэму за якой стаяў і стаіць Крэмль і простых грамадзян.
У мяне прэтензіі да сістэмы - любой таталітарнай сістэмы - расейскай, ці фашыстоўскай.
Маё вельмі доўгае жыццё і зносіны з расейцамі паказаў, што яны - носьбіты гэтай сістэмы.
Ці мо Вы не ведаеце што расейцы (а не марсіяне) забілі амаль 15 тысяч ўкраінцаў?
Ў вас да іх няма прэтэнзій? А ў мяне ёсць! І да іх, і да іхняй расейскай сістэмы!
3. Што тычыцца чэхаў 1968 і Будапешта 1953 - я супраць таталітарнай савецкай сістэмы! І буду падтрымліваць чэхаў!
Ваша параўнанне не каррэктна - "савецкія" людзі - гэта не беларусы.
І савецкія людзі - гэта інструмент гвалту Масковіі.
Заўсёды бароўся з сістэмай, таму Вашы прэтэнзіі - цалкам не абгрунтаваныя.
Унікніце ў сэнс майго подпісу:
"За Вашу і нашу свабоду!".

Адказаць
+2 +
V, 3:41, 26.02

Тое што я напісаў было выклікана гэтым фрагментам "Плюс колькі сотні тысяч сюды прыслалі расейцаў?". Не ў іх праблема, як мне бачыцца. І таму мне здалося, што гэта не я блытаю людзей і сістэму. Я за такое правіла - у любой сітуацыі спачатку глядзіце на сябе і з сябе пачынайце пошук недахопаў - гэта беларускія хлопцы білі людзей у 2010 годзе ці гэта рускія прыязджалі? Дастаткова паглядзець які конкурс пры паступленні ў акадэмію МУС РБ. Ведаеце чаму так? Гэта хто - рускія гэты конкурс ствараюць? Пакуль на сябе крытычна не зірнеш - заўсёды будуць вінаватыя іншыя. Тады няма шанцаў змяніць штосьці ў сябе ў краіне. І не трэба ствараць ілюзію невінаватасці ў насельніцтва, распавядаючы, што хтосьці нас 300 гадоў гвалтаваў, таму мы "не такія і не вінаватыя". ТАКІЯ І вінаватыя, да таго часу, пакуль шчанюкі б'юць бяззбройных пажылых людзей на дэманстрацыях. Без ілюзій.

Адказаць
+9 +
Вітаўт, 8:49, 26.02

Сярод амапаўцаў, якія лупцавалі людзей ў 2010 былі беларусы.

Але хто імі кіраваў? Луганскай шунявка! З Расеі шунявка, пачытайце яго біяграфію!

А хто паставіў шунявку? Маскоўская лукашавка з-пад Капыся!

А хто знайшоў, абраў і паставіў лукашавку? Масковія!

Толькі не глыбокі чалавек гэтага не жадае бачыць.

Таму не трэба тут расейскай хітрай прапаганды, што гэта беларусы ва ўсім вінаваты. Не ва ўсім! Беларусы не горш за іншыя народы!

Некаторыя беларусы вінаваты - што фактычна змянялі забойства Захарэнка і аппазіцыі на "абяцанкі ўсім па 500".

Адказаць
+9 +
Вітаўт, 8:59, 26.02

"Без ілюзій".

- менавіта, панове, без іллюзій!!! Не трэба тут дэмагогія разводзіць!

Зянон Станіслававіч Пазьняк сказаў вельмі ясна: "калі-б Масковія не падтрымлівала [сваю марыянетку лукашэнка], мы-б з лукашэнкай разабралісь-бы за поў-гады"

Таму "без іллюзій"!

Чытайце Ўладзіміра Мацікевіча "Навала" - ўнізе Вам ўжо ўрыўкі прывялі.

Адказаць
0 +
Ідэль-Урал, 18:20, 26.02

"Скажыце шчыра - калі вы сустрэнеце рускага, то вы па факце таго, што ён рускі яму прад'явіце ўсе прэтэнзіі да ягонай краіны?"

=====================
вось вам адказ словамі татарына:

"Рафіс Кашапаў:

мы ў Татарстане — татары, удмурты, эрзы, мокшы і ўсе народы, — былі 600 гадоў каланізаваныя расійцамі, стаўшы больш слабымі, каб весці барацьбу.

Вы (беларусы) былі акупаваныя пазней. Таму ў вас яшчэ засталося пачуццё патрыятызму".
"— Чаму вы дапамагаеце Беларусі?

— Рафіс Кашапаў:

У 1552 годзе наша тэрыторыя Казанскага ханства была акупаваная расійцамі. Потым былі захопленыя ўсе народы Ідэль-Урала. Далей была захоплена Сібір, сярэднеазіяцкія краіны і Каўказ.

У такой жа сітуацыя цяпер знаходзіцца Беларусь. Мы разумеем становішча беларусаў. Калі беларусы будуць вельмі лучныя, то яны дадуць адпор. А калі не, то вас паставяць на калені. А гэтага мы не хочам".
-- Рафіс Кашапаў,
прадстаўнік «Ідэль-Урал» ў Варшаве, незалежніцкі рух Татарстана і народаў Урала.

Адказаць
-3 +
V, 23:24, 25.02

І яшчэ. Пра якія прыехалі ў Беларусь рускіх. Вось спадабаўся адказ ўкраінскага службовай асобы расійскім карэспандэнтам - "з вамі ваююць рускамоўныя людзі і вы з забіваеце" - сэнс такі быў. Яны зрабілі важны крок - не дзеляць грамадзян на сваіх і чужых. Прапанова стаць сваімі адкрыта ўсім. а далей рабі так, каб ім было бліжэй гэтая дзяржава. А то хутка людзей дзяліць па генах будзем на добрых і дрэнных. Нічога не нагадвае? Ўспомніце рускага хлопца Мулявіна. і ўспомніце Чубаса. А на майдане аднымі з першых ахвярамі і героямі былі беларус і армянін.

Адказаць
+10 +
За вашу і нашу свабо, 0:05, 26.02

1. Я - за любога чалавека, які сумленны, ў незалежнасьці ад нацыі.

Ўжо пісаў Вам, што абсалютнае большасць расейцаў (якіх я пабачыў не меньш за беларусаў), гэта шавіністы, якія зневажаюць ўсе іншыя народы.

Ці мо вы запамятавалі пря Лявонскую вайну, ў якой вашы "добрыя" расейцы забілі палову беларусаў?

Калі сустрэнецца сумленны шчыры расеяц, будзем разам супраць крэмлядзей бараніцца! Няўжо гэта не зразумела?

2. Калі Вы бараніце "Чубайса" гэта сьведчыць, што

а) вы не бачылі жыцця і мала разумееце,
ці
б) як гэта мякчэй сказаць ... Чубайс - гэта чалавек, які дапамог абкрасьці ўсю Расею разам з хеўрай злачынцаў.

Адказаць
+10 +
За Вашу і нашу свабо, 0:15, 26.02

Вы распавядзіце пра пухмяных і "добрых" расейцаў Кастусю Каліноўскаму, якога расейцы павесілі, а потым хлоркай твар аблілі, каб не пазналі.

Ці распавядзіце пра "добрых" расейцаў з ЧВК "Вагнер" Тадэвушу Касьцюшке.

Распавядайце, распавядайце... пакуль будзеце распавядаць не заўважыце як ў Гулаге апынецесь.

Вы не бачыце небяспечнасць?

Ўсіх разумных расейцаў мы вітаем. Але толькі адзінкі з іх далучаюцца. Чаму так?

Адказаць
+9 +
За вашу і нашу свабо, 0:26, 26.02

"Вось спадабаўся адказ ўкраінскага службовай асобы расійскім карэспандэнтам - "з вамі ваююць рускамоўныя людзі і вы з забіваеце" - сэнс такі быў".
////

мы можам дамовіцца аб тым, што ўсім сьветлым сумленным людзям лепей аб'яднацца ў незалежнасьці ад нацыянальнасьці.

"За Вашу і нашу свабоду!"

Адказаць
+18 +
За нашу і вашу свабо, 22:33, 25.02

Сярод беларускага народа расстрэльвалі самых сьмелых і баявых, такіх як Кастусь Каліноўскі.

Заставалісь меньш сьмелыя. І так - 226 год, з 1794 года. Такую "селекцыю" зрабілі рэпрэссіі і расстрэлы Масковіі.

Згодны?

Адказаць
-6 +
V, 3:47, 26.02

Не. Складывется ілюзія. Мы беларусы тут белая костка (ну вось проста лепш рускіх), але вось нам толькі заўсёды (100,200, 300 гадоў) что-то, як танцору, перашкаджае праявіць сябе. Гэта вельмі шкодны падыход. Як у анекдоце "Армяне лепш, чым грузіны!", "Чым лепш ???" "Чым грузіны!"

Адказаць
+9 +
Вітаўт, 8:39, 26.02

"але вось нам толькі заўсёды (100,200, 300 гадоў) что-то, як танцору, перашкаджае праявіць сябе".

===

Ну вядома, "свабодна"-ж жывем, без маскоўскай 226-ці гадовай аккупацыі. Ці запамятавалі, што лукашэнку паставіла масковія ў 1994 годзе?

Ці не чулі пра спец.аперацыю "Парасон" знешняй выведкі Расеі?

Пачытайце "Каласы пад сярпом тваім" Ўладзіміра Караткевіча, мо мазгі праясняцца.

Адказаць
+7 +
Літвін, 9:13, 26.02

"нам толькі заўсёды (100,200, 300 гадоў) что-то, як танцору, перашкаджае праявіць сябе".

*****

Вы нават элементарных фактаў не бачыце - што амаль ўсе кананічныя "рублёныя" купала беларускіх цэркваў за апошнія 15 год былі зменены МАСКВОЙ на расейскія "цыбуліны"!!!

І чым гэта мы, ліцьвіны, сабе не праявілі? Сярод ліцьвінаў ёсць чэмпіёны сьвету ў спорце. Гуркоў - сярод сучасных.

У Менску быў пабудаваны адзін з першых (а мо і першы) ў сьвеце супер-ЭВМ.

У Беларусі быў створаны самы вялікі БелАЗ і зараз так і застаецца - на 500 тонн.

У нас было Магдэбурскае права.

Вам колькі год, "V"?
Разважанні ў Вас як ў юнака - без ніводнага факта.

Адказаць
+14 +
За нашу і вашу свабо, 22:46, 25.02

"Ёсць толькі адно выйсьце - прасоўваць Праўду ўсімі сродкамі." - згода!

ну вось і пра тое:

1. Кніга Алега Аліневіча "Еду ў Магадан"

2. Кніга Ўладзіміра Мацікевіча "Нашествие. Неизвестная история известного президента"

"За нашу і вашу свабоду!"

Адказаць
+12 +
Игорь, 22:53, 25.02

Игорь Олиневич
"Еду в Магадан"

Адказаць
+12 +
Сродкі праўды, 22:48, 25.02


1. Радыё "Свабода"
2. Радыё "Рацыя"
3. Белсат
4. Радыё FM (Эўра-радыё)

Адказаць
+7 +
дадам, 8:36, 26.02

+ "Наша Ніва"
+ "Новы Час"

Адказаць
+23 +
кино, 18:32, 25.02

Надо снять ПРАВДИВЫЙ фильм об оккупации Минска и его освобождении. Только правду и поменьше спецэффектов. И никакой совдеповской идеологии, все так, как было на самом деле. Лучше на реальных событиях из истории семьи или жителя Минска.
Не все встречали немцев с оружием и не все были рады почти полным уничтожением Минска при освобождении советскими войсками.

Адказаць
+14 +
МИХАСЬ, 22:45, 25.02

Прыцих наш край: ад гутарак аскома...
Прыцих наш край:маучаць.. усе маучаць.
Свабодай карыстаюцца сачкомы,
Каб тых,хто мыслиць,у астрог саджаць.
На нашым карку торг спрауляе смела
Масква з Варшавай, з Рыгай и Литвой.
И наша змучанае катам цела
Штогодна новай кроицца мяжой.
Масква сусьвету вушы прашумела
Пра самавызначэнне аж да зор.
Смаленск дзе? Невель?...
...Браты мае, даволи ашуканства!
Гасьцей да хаты выправиць пара!..

У. ДУБОУКА 1923 год.
(27 год сталинских лагерау)

Акупанты прэч! Жыве Беларусь!

Адказаць
+13 +
Кастусь Каліноўскі, 23:12, 25.02


"З-пад шыбеніцы пішу цябе, мой народзе, толькі тагды зажывешь ты шчасліва, калі маскаля над табой не будзе"

- Кастусь Каліноўскі
"Лісты з-пад шыбеніцы"
1864

Адказаць
+13 +
dolivan, 22:58, 25.02

Как бальзам на душу. Ждем с нетерпением.{Хорошо бы 25 марта

Адказаць
+11 +
Дзеля бальзама, 8:21, 26.02

Ну вось няхай кожны, хто чытае гэтыя радкі расклеіць ўрыўкі кнігі Мацікевіча "Нашествіе"

- на слупах, кіне ў паштовыя скрыні, разышле праз інтэрнет,

25 разоў.

Адказаць
+12 +
Нашествие. Матикевич, 8:33, 26.02

"– Тут есть кое-какой список, лично Президент составил. Это должно последовать после окончания дел с «синими». Можете ознакомиться.

Шейман протянул Сивакову листок.

Тот читал: «Гончар, Захаренко, Карпенко…»

Всего восемнадцать фамилий.

Сиваков такого, честно сказать, не ожидал. Почувствовал, как вспотел у него лоб.
– Работа тонкая, серьезная… Эти люди готовы хоть сегодня пойти на переворот, на что угодно. Возомнили себя лидерами при живом, действующем Президенте. Если проспим, будет поздно… Захаренко собирает союз офицеров, и знаете, много обиженных туда хлынет… А всем насильно мил не будешь. Эти ребята и сам Захаренко на многое способны… Карпенко вконец обнаглел. Теневой кабинет, видите ли создал… Из посольств не вылазит. Гончар альтернативные выборы проводит. Надо сделать так, чтобы комар носа не подточил.

Сам понимаешь, кого подставить можем…

Версии должны быть разные. Взял деньги – убрали кредиторы… Или вообще плохо стало с сердцем, раз и квас, из жизни в жмурики"

Адказаць
 
Напісаць каментар
E-mail не будзе апублікаваны