28 сакавiка 2024, Чацвер, 22:29

Раналду стаў найлепшым бамбардзірам у гісторыі Еўра

2

Партугалец абышоў француза Мішэля Плаціні.

Нападнік нацыянальнай каманды Партугаліі Крышціяну Раналду абышоў француза Мішэля Плаціні і выйшаў на першае месца ў колькасці галоў у гісторыі чэмпіянатаў Еўропы ў футболе.

Раналду вызначыўся на 87-й хвіліне матчу першага туру групавога этапу чэмпіянату Еўропы супраць каманды Вугоршчыны, рэалізаваўшы пенальці. Праз пяць хвілінаў ён аформіў дубль, у ягоным актыве стала 11 галоў на еўрапейскіх першынствах. Сустрэча ў выніку скончылася перамогай зборнай Партугаліі з лікам 3:0.

Гэты Еўра стаў пятым у кар'еры партугальца. Упершыню нападнік удзельнічаў у турніры ў 2004 годзе і адзначыўся дэбютным голам у матчы адкрыцця чэмпіянату, дзе партугальцы пацярпелі паразу ад каманды Грэцыі (1:2). Зборная Партугаліі тады дайшла да фіналу, але ў вызначальным матчы зноў саступіла грэкам (0:1). У 2016 годзе партугальская каманда стала чэмпіёнам Еўропы, падолеўшы ў фінале каманду Францыі ў дадатковы час (1:0), Раналду на турніры адзначыўся трыма галамі. На турніры 2004 года партугалец забіў два галы, у 2008-м – адзін, у 2012-м – тры.

Плаціні ўдзельнічаў толькі ў чэмпіянаце Еўропы 1984 года, забіўшы дзевяць галоў у пяці матчах. Французы на тым турніры заваявалі залатыя медалі.

Акрамя гэтага, Раналду стаў першым гульцом, які здолеў удзельнічаць у пяці разгульваннях чэмпіянату Еўропы.

Раналду з'яўляецца пяціразовым уладальнікам прыза «Залаты мяч», пяціразовым пераможцам Лігі чэмпіёнаў, чэмпіёнам Еўропы, пераможцам Лігі нацый.