«Спецыялісты з’ехалі за мяжу»
36- 18.10.2025, 21:39
- 26,986
Беларусы спрачаюцца наконт цэн на адну з паслуг па рамонце.
Беларус у TikTok задаўся пытаннем, колькі павінны каштаваць працы па кладцы пліткі ў жыллі. Агучаная спецыялістам цана яго не задаволіла, таму ён усё зрабіў самастойна. У каментарах пад відэа людзі спрачаюцца, колькі павінны каштаваць такія працы. Тым часам рамонтнік таксама здзівіўся, чаму цяпер такія расцэнкі на кладку пліткі.
«270 рублёў за кладку пліткі на кухні за тры з паловай «квадрата» — гэта шмат ці не, як вы лічыце? — задаўся пытаннем ціктокер. — Роўна столькі мне сказалі. Я разумею, што керамаграніт, што трэба інструмент занесці і вынесці. Але кліпсы мае, клей таксама мой».
@liosha504 #lioshabob🙄 #рэкамендацыі ♬ арыгінальны гук — Аляксей
У выніку ціктокер вырашыў пакласці плітку самастойна. Ён паказаў вынік сваёй працы. «Вядома, я не прафесіянал, але думаю, што пойдзе», — падсумаваў ён.
Меркаванні каментатараў адносна кошту гэтых прац падзяліліся. Вось некаторыя водгукі пад відэа:
«Радасць ад зэканомленых грошай хутка праходзіць, а расчараванне ад дрэннай якасці застаецца надоўга».
«Усё правільна! Я заўсёды кажу заказчыкам: калі дорага — спрабуй сам».
«Нармальны плітачнік на такі аб’ём не пойдзе, а за 270 рублёў — тым больш».
«Супрацьпытанне: а вы гатовыя страціць два дні за 270 рублёў «бруднымі»? Як вам такі заробак?»
«Каб насіць інструмент, яго яшчэ трэба купіць — у майстра выдаткі велізарныя. А возні з падрэзкай мора, мінімум паўтара дня страчана».
«Калі табе дорага — паспрабуй сам працаваць за талерку супу».
«Добраму плітачніку вы плаціце не за 3,5 «квадрата», а за гады навучання і ўдасканалення майстэрства».
«Палову дня інструмент заносіць, палову — збіраць і выносіць. Не хочаш плаціць — рабі сам».
«Вялізныя грошы? А вы паспрабуйце за гэтыя „вялізныя“ грошы адпрацаваць два дні на каленях з пліткай».
«Часам майстры самі робяць так, што плакаць хочацца. Не заўсёды «прафі» — значыць якасць».
«Маладзец, зрабіў сам — і нервы цэлыя, і вынік відавочны».
Што кажа пра кошт работ рамонтнік
Таксама днямі іншы ціктокер, які займаецца рамонтамі кватэр і дамоў, параўнаў цяперашнія цэны на такія паслугі з тымі, што былі ў 2012 годзе. Паводле яго слоў, кошт у доларах тынкоўкі, шпаклёўкі, сцяжкі, паклейкі шпалераў і абшыўкі гіпсакардонам альбо застаўся на ранейшым узроўні, альбо крыху вырас.
@evgen_stroy #будаўніцтва #аздабленне #рамонт ♬ арыгінальны гук — Evgen_88
«Найбольш мяне крыху здзівіла — плітка. У 2012 годзе гэта (я сам памятаю, бо тады пачынаў сваю будаўнічую дзейнасць, можна сказаць) каштавала 6–7 долараў за адзін квадратны метр, — распавёў ціктокер. — Цяпер па Мінску, наколькі ведаю, я размаўляю з плітачнікамі, цана стартуе ад 15 долараў за квадратны метр. У топавых плітачнікаў яна можа даходзіць да 20 долараў. І гэта без праблем, то бок людзі пагаджаюцца».
Пры гэтым у плітачнікаў звычайна ўсё распісана, дадаў мужчына.
«Ну як мінімум на некалькі месяцаў наперад, калі не на паўгода. Пытанне, чаму менавіта плітачныя работы так моцна падняліся ў цане за, няхай, 12–13 гадоў? Пры гэтым для плітачнікаў сёння гарыць зялёнае святло: для іх цяпер выпусцілі столькі інструмента, прыстасаванняў», — удакладніў ціктокер.
Вось якія адказы пакідалі ў каментарах пад відэа:
«Расходнікі адны палічы — адна добрая каронка на 10 адтулін, і гэтак далей.»
«У 2012 годзе плітку клалі па 10 у.е., гэта я дакладна памятаю па Мінску».
«Якасць работ, памеры пліткі, адтуліны, гідраізаляцыя, вуглы пад 45° — нюансаў стала ў разы больш».
«Цэны на матэрыялы падняліся — вось і ўся справа».
«З’явіўся буйнафарматны керамаграніт, патрабаванні да кладкі выраслі, а многія спецыялісты з’ехалі за мяжу».
«Плітачнікі як айцішнікі — самі сабе фармуюць цану. Патрабаванні да якасці выраслі, а на кожным аб’екце пакідаем частку каленяў і пазваночніка».
«Калі раней хапала пліткарэза і балгаркі, дык цяпер трэба вазіць цэлы бус інструмента».
«Плітачнік у ваннай працуе тры тыдні, дыхае пылам, падымае цяжкую плітку. Зарабляе тысячу, але нервы і здароўе — на мяжы».
«Шмат хто выйшаў з ценю, плаціць падаткі, купляе дарагі інструмент. Патрабаванні выраслі, спецыялістаў стала менш».
«Цана за квадрат — гэта толькі кладка. Адтуліны, запілы, вуглы — усё асобна і за грошы».