29 March 2024, Friday, 14:33
Support
the website
Sim Sim,
Charter 97!
Categories

11

Comments 11
+38 +
как-то так, 15:59, 9.12

господа Белорусы, мне наверное посчастливилось, что я не жил с вами последние 25 лет - с этим шутом гороховым. Проснитесь, земляки, и гоните его поганой метлой.

Reply
0 +
край, 21:25, 9.12

как-то так, 15:59, 9.12 Вы уж простите меня любопытного
Если не секрет А где вы жили последние 25 лет?????

Reply
+8 +
чалавек, 17:57, 9.12

Добра гэта ведаць усім нам!!!
Але не баяре, бо гэта ў маскалёў былі баяре...

Reply
0 +
кніжнік, 22:50, 9.12

тыя баяры што маскоўскія гэта пародыя на служылых баяраў
былі ў нас баяры - ваенна-служылыя людзі вялікага княства літоўскага - нашчадкі шматлікіх старадаўніх князскіх баяраў ды дружыньнікаў
у 13-14 стагодзьдзях большасьць баяраў отрымала саслоўныя прывілеі феадалаў
у 15-пачатку 16 стагодзьдзях аснозная маса феадалаў мела адну назву - баяры
але ўжо пачынаючы з часоў гарадзельскага прывілея 1413 году ўсё часьцей ужываўся афіцыйны тэрмін баяры-шляхта або шляхта
пачынаючы з першай паловы 16 стагодзьдзя побач з тэрмінам баяры-шляхта і шляхта ўжываюцца тэрміны паны-баяры
зямяне
паны-баяры-панцырныя
паны-баяры-путныя
значная частка баяраў да канца 16 стагодзьдзя аформілася ў шляхецкае саслоўе
але засталіся баяры што не сталі шляхтай і засталіся на роўні з сялянамі
карацей кажучы у маскве баяры - гэта малалікія прыдворныя шчасьліўчыкі
а ў нас гэта асноўная маса служылага саслоўя побач з працоўна-сялянскім мяшчанскім (у местах-гарадах і мясьцечках)

Reply
+18 +
sasa, 19:20, 9.12

Почему "были", У маскалей бояре и остались. И будут всегда!

Reply
+6 +
qwe, 19:54, 9.12

чакаем працяга

Reply
+7 +
BELORUS, 20:13, 9.12

Slava velikomu Belorusu Mindovgu!

Reply
0 +
уцй, 22:10, 9.12

Галицко-Волынское княжество это то, что сейчас называют Галичина (Галиция)?

Reply
0 +
Mikola Litvin, 23:08, 9.12

Язычником, говорите, был. Православие, говорите, принял. Ну ну...

А ничего, что на печати Миндоуга, первой печати, княжеской (не королевской), изображён крест с двумя равными поперечными перекладинами. Заметьте, не православный. Спрашивается, почему?

Также на печати имеется руническая надпись. Уже, кстати, расшифрованная. Но, постойте, православные христиане не использовали руны для письма, только кириллицу. А вот ариане как раз использовали в обиходе руническое письмо. Также, вероятнее всего, в качестве символа веры они использовали крест, подобный описанному выше.

И если приложить немного логики, то получается, что Миндоуг не был ни язычником, ни православным, а скорее всего арианином, как и большинство жителей Наваградка в то время.

Reply
0 +
кк, 23:08, 9.12

Где уверенность что правду пишут? По некоторым данным ВКЛ простиралось от Балтийского до Черного моря.

Reply
0 +
Дмиитрий, 23:54, 9.12

Восьмиконечный крест.Литвины.Полюбасу Бэларусы литвины.И ненадо к нам финно-уграм притираться.

Reply