23 April 2024, Tuesday, 23:48
Support
the website
Sim Sim,
Charter 97!
Categories
Comments 4
+50 +
leo44, 17:43, 4.08

Змагарка !!!
Людзi гомельскiя- Вам павага за неабыякавасць ! Ганаруся землякамi ! Трымайцеся !

Reply
+6 +
Люстэрка, 23:30, 4.08

Юлиус Фучик (чеш. Julius Fuk, 23 февраля 1903 — 8 сентября 1943) — чехословацкий журналист, литературный и театральный критик, публицист. Юлиус Фучик был убеждённым антифашистом, а во время Второй мировой войны — деятелем Движения Сопротивления. В период немецкой оккупации Чехословакии им были опубликованы под псевдонимом цикл патриотических статей и эссе. В апреле 1942 года он был арестован гестапо. Находясь в пражской тюрьме Панкрац, он написал самую известную свою книгу «Репортаж с петлёй на шее» (чеш. Report psan na oprtce, в русском переводе известна также как «Слово перед казнью»), в которой появилась знаменитая строчка: «Люди, я любил вас. Будьте бдительны!» (чеш. Lid, ml jsem vs rd. Bdte!). В 1945 году книга Фучика была опубликована и позднее переведена на 74 языка мира. Книга является документально-художественным свидетельством о борьбе антинацистского подпольного движения Сопротивления в Чехословакии во время Второй мировой войны. Эта книга также является изложением размышлен

Reply
+4 +
Люстэрка, 23:31, 4.08

Эта книга также является изложением размышлений Фучика о смысле жизни и о мере ответственности каждого человека за судьбы мира. За эту свою книгу Юлиус Фучик в 1950 году был посмертно удостоен Международной премии Мира.

Reply
+8 +
Люстэрка , 23:37, 4.08

Кожны з беларусаў нясе адказнасць за лёс Беларусі. Кожны з нас на сваім месцы можа рабіць тое, да чаго мае найбольш здольнасцяў, каб Беларусь хутчэй стала Вольнай. Кожнае наша дзеянне з думкай, што сёння Я зрабіў для Беларусі, набліжае Свабоду. Маленькіх людзей і нязначных дзеянняў не бывае. Патрэбныя штодзённыя намаганні кожнага чалавека. Ларыса Шчыракова зрабіла ўнікальныя рэпартажы, якія ўжо ўвайшлі ў найноўшую гісторыю Беларусі, як сведчанне таго, што насамрэч адбываецца ў краіне, і што насамрэч думае народ пра ўладу. Праўда зафіксаваная дакументальна! За гэта і прэсуюць лукашысты мужную журналістку. Хочуць зламаць, дзіця адабраць. Хочуць абабраць, абклаўшы штрафамі. Але праўду не аштрафуеш і ў турму не кінеш. Яна прагучала на ўсю краіну. Хто цкуе чалавека за праўду, заўсёды прайграе. Бо праўда мацней хлусні. Абаронцы хлусні заўсёды будуць жыць у страхе, бо ведаюць, што пра іх-парушальнікаў Канстытуцыі-напісана ў Крымінальным кодэксе, які будзе вісець цяпер над імі як дамколаў меч.

Reply