19 April 2024, Friday, 18:18
Support
the website
Sim Sim,
Charter 97!
Categories
Comments 60
+464 +
Михаил, сын Davida ., 8:14, 17.01

Хорошо известно, что белАрусская интеллигенция, минчане четвёртого поколения и выше на дух не переносят новоявленного Валтасара, пардон, опустившего Республику до свинячего визга . Поэтому удивляться нечему : Великий поэт, Великий музыкант создали уникальное произведение, которое будет жить в веках, в отличие от самозванца и кучки залётных "бабушек Лид" .

Reply
+196 +
dim, 9:20, 17.01

В театре Я. Купалы в конце "Тутэйшых" тоже в конце БЧБ флаг огромный поднимали, все стоя аплодировали. Как там еще идет этот спектакль?

Reply
-7 +
asd, 11:34, 18.01

БелАрусская интеллигенция проживает исключительно там, где продается малако, тварог и вообще - беражыце хлеб, гэта наша багацце.

Reply
+346 +
Круто, 8:19, 17.01

Готовый гимн.

Reply
+103 +
камень, 9:03, 17.01

При всем уважении, настоящий гимн был написан более 600 лет назад, называется Багародзiца. Попробуйте найти его в исполнении хора Уния, послушайте.

Reply
+116 +
Круто, 10:16, 17.01

Гимн текущему историческому моменту - однозначно. Одно слово - покаяние.
Только раскаявшись и признав ошибки есть шанс начать с чистого листа.
Я думаю, это необходимое условие для возрождение нации.
При всём уважении, считаю, что гимн не догма. Не обязательно "на все времена".

Reply
+10 +
зьміцер, 21:56, 17.01

Багародзіца гэта царкоўныя сьпевы няхай там і спяваюцца як і ‘магутны божа’’ а гімнам мае быць актуальны і сёння гімн узору 1918г ‘’мы выйдзем шчыльнымі радамі’’

Reply
+72 +
Минчанин, 12:43, 17.01

Я был именно на этом концерте. Было великолепно!

Reply
+25 +
dmi, 19:30, 17.01

Вельми прыемна. Усёж таки ёсть абъяднальныя
кропки у нашага народа.
Вялики дзякуй гэтаму светламу чалавеку,чыя творчасць
праз гады абъядноувае людзей.

Reply
+394 +
Сiнявочка, 8:21, 17.01

Кранула да слёз...Беларусь мае быць беларускай ! Беларусь мусiць быць вольнай ! Жыве Беларусь ! Жыве вечна !

Reply
+240 +
Алег, 8:33, 17.01

Жыве Беларусь! Вельмi прыемна бачыць гэта.

Reply
+1 +
1111, 5:51, 18.01

Жыве Беларусь, толькi вельмi дрэна

Reply
+197 +
Гимн, 8:45, 17.01

Так гэта ж гiмн Беларусi

Reply
+357 +
ВячеСлав, 8:47, 17.01

Лукавый!Тебя ждёт печальный конец!НаРОД тебя откровенно ненавидит за то,что Ты сделал со страной и ее гражданами!

Reply
+244 +
www, 9:01, 17.01

+100500. Мы пераможам !!!!! Жыве Беларусь!!!!!!!!!!!!!

Reply
+14 +
Ірына, 22:05, 17.01

ЖЫВЕ ВЕЧНА!!!

Reply
+102 +
aleksey, 8:51, 17.01

Ян Женчак чисто и точно передал эту композицию, как ее видел Мулявин. Я помню был рад, когда он появился в борткевичских песнярах - сразу группа преобразилась, а после его ухода группа стала уже не та.

Reply
-67 +
Дмитрий, 9:37, 17.01

Женчак толковый хлопец, но все, что ему нужно сделать - это быть самим собой, Яном Женчаком. Быть песняром ему не дано. У Медведева ж как то получается тащить Лявонов в совершенно собственной манере. И это, черт возьми, доставляет удовольствие.

Reply
+109 +
РумРам, 12:04, 17.01

(Дмитрий пишет -Быть песняром ему не дано...)
Дмитрию-Вы профи в музыке?Вы решаете за всех кому что дано?Что за мысли у одного индивидуума?
Осмелюсь спросить-вы Бог, и только вам знать кому что дано и кем быть в этом огромном Космосе?
ПЕСНЯР-ЭТО ПЕВЕЦ.
ЖЕНЧАК-САМЫЙ НАСТОЯЩИЙ народный ПЕСНЯР.
вы видимо имеете,ввиду,что он немного скопировал манеру Мулявина.
Здесь,.в этом произведении ,ЭТО БЫЛО НЕОБХОДИМО.
Это манерное оживление Мулявина был просто необходимо,как память В настоящий момент Мулявина очень не хватает многим..И если кто-то подхватывает знамя упавшего знаменосца,почему бы и нет?
И как исполнить эту песню по другому?

Я.как профмузыкант,против копирования манеры.Но Именно в данный момент и именно ЗДЕСЬ всеэто было к месту.
Браво Жанчаку.

Reply
+30 +
Здорово!, 18:14, 17.01

Не обращаю внимания на пост этого Дмитрия. Даже, если он и Дмитрий, то наверняка для многих он сейчас, он очутился в образе Лжедмитрия. За людей радостно! Бурлит всё же вода подо льдом!
За нашу победу!

Reply
-4 +
Дмитрий, 9:31, 18.01

Вы же - беретесь судить, "как видел" Мулявин. Вы свечку "Песнярам" держали? Я как раз имею право на собственное мнение - в этой стране это (пока) не запрещено.

Я не профессиональный (даже очень бездарный) музыкант, но я профессиональный аппаратчик и звукорежиссер, причем - потомственный. Профессиональный музыкант - где можно послушать ваше творчество? В переходе на Уручье? Хватит делать из "Песняров" священную корову. Это очень хороший ансамбль, но со смертью Владимира Георгиевича он кончился навсегда.

Reply
+157 +
ААА, 8:53, 17.01

Видя это, один лысый неуч так громко топал, что все Дрозды слышали.

Reply
+149 +
Беглы бабёр , 9:04, 17.01

Січас жы жыстачайшэ арыставаць всех, хто хлопаў! )))))

Reply
+202 +
Дмитрий, 9:35, 17.01

Не разбiць, не спынiць, не стрымаць!!!

Reply
+175 +
михаил, 9:38, 17.01

НЕТ СЛОВ БЕРЕТ ГОРДОСТЬ ЗА СВОЙ НАРОД

Reply
+109 +
Вова, 9:56, 17.01

Ну, уже точно конец всей этой ОПГвласти...

Reply
+43 +
я за, 10:00, 17.01

А если лукавый бы присутствовал то были бы или нет аплодисменты лукавому?

Reply
+103 +
Елена, 14:29, 17.01

А Вы его когда-нибудь видели в филармонии, оперном и др. театрах? Только на хоккее и на концертах русской попсы. Это очень красноречиво говорит об культурном уровне.

Reply
+102 +
недароблены, 10:05, 17.01

Так, па ціху мажа як і абудзім соннага беларуса.

Reply
+37 +
сонный гражданин РБ, 10:44, 17.01

Для этого как минимум - нужен русский Мулявин,
а как максимум - солидарность граждан.
А пока будем спать дальше.

Reply
+9 +
Ірына, 22:09, 17.01

Магчыма, Мулявін і рускій па паходжанні (хаця насамрэч мардвін), але душа ягоная -- БЕЛАРУСКАЯ!

Reply
+137 +
Шумный, 10:06, 17.01

Жыве Беларусь!

Reply
+122 +
Капитан, 10:26, 17.01

Жыве Беларусь! i будзе жыць вечна. А рмоскальским холуям ПОЗОР вечный! Ганьба!

Reply
+49 +
Стась-3, 10:36, 17.01

Чаму Яна Жанчака перарабілі ў Івана?

Reply
+88 +
Надежда, 11:12, 17.01

Когда-нибудь будет гимном Беларуси. До слёз прохватывает.

Reply
+77 +
Марыся, 11:22, 17.01

Я разам з залай апладырую стоячы. Вялікае дзякуй артыстам, і асабіста Жанчыку.

Reply
+78 +
янка, 11:35, 17.01

наша возьме. пытанне часу.

Reply
+94 +
недароблены, 11:48, 17.01

Ні ў адной навіны я не бачыў столькі абмеркаванняў на роднай мове. Як прыемна!

Reply
+84 +
Беларус, 12:02, 17.01

Усе будзе добра, сябры! Час прыйдзе! Пара пачуць нам Песняра! Пакуль не усе растрачана! Пара гукаць за небакрай, Ратуйма людцы Спадчыну!!! Жыве Беларусь! I будзе жыць вечна!!!

Reply
+77 +
рб, 12:54, 17.01

Вялiкi дзякуй слухачам у зале .... яны паказалі спевакам, што яны вельмi патрэбны свайму народу.Да слёз прыемна. Жыве Беларусь!

Reply
+63 +
98765, 13:45, 17.01

Вельмi добрая навiна! Хай будзе падобных падзей як мага болей! Вялiкi дзякуй беларускiм артыстам! Жыве Беларусь!

Reply
+50 +
Nobody, 14:22, 17.01

Ух ты, я даже прослезился! Вот спасибо, порадовали старика! Два раза прослушал, второй раз айпад подключил на хорошую акустику. Словно вернулся в молодость: «Песняров» вживую слушал ещё студентом, аж в начале 70-х, тоже в филармонии. Это сколько же лет прошло? Господи, целых 45!!!!!! Ужас!

Reply
+65 +
взгляд, 15:11, 17.01

Когда уже вся Беларусь будет аплодировать стоя после исполнения "ПОГОНИ"? Пора уже. Очень пора.

Reply
+53 +
Валентина, 15:25, 17.01

Нацыянальная годнасць--гэта тэма, якую пачау узнiмаць у сваiх творах Я.Купала: А чаго захацела iм: Людзьмi звацца" у вершы "А хто там iдзе", а творчасць М. Багдановiча навогул -- гэта вялiкая самаадданасць сваей зямлi, яе прыгажосцi, любоу сына да мацi-Радзiмы, за якую ен гатовы пастаяць, каб толькi не ступала нага чужынца, кошт адзiн -- жыцце, вельмi высокi кошт. Ен дзеля таго, каб зямля квiтнела, дзеля будычынi беларускага народа. Гэта i есць патрыятызм, безмерная любоу да сваей зямлi, Радзiмы, народа. I той, хто стаiць на каленях i просiць, той нiколi не будзе гаспадаром сваей зямлi. Гiлевiч--народны паэт Беларусi пiша: " Толькi ты зберажэш Беларусь, толькi ты, беларуская моладзь!"
А мы, якiя будуць пiсаць вершы пасля гэтых людзей, таксама будзем варушыць свядомасць беларусау усей зямлi, што у iх есць Радзiма маленькая, прывабная, з чабаровым водарам, з рачулкай, з песняй старэнькай мацi.

Reply
+74 +
Валер Барташ, 15:29, 17.01

Герб "Пагоня" был, есть и будет символом Беларуси, несмотря на все ухищрения лукашистких доморощенных ХЕРальдистОВ !

Reply
+66 +
ludmila, 16:16, 17.01

Вельми прыемна што паступова нацыя прачынаецца... Што датычыцца "минчан у четвертом поколении " ---то тут и смех и слезы ...Кали я прыехала са сваей весачки вучыцца у Минск то мяне здзиуляла тое што нихто не размауляу па-беларуски и горад быу ужо канчаткова русифицыраван ...З нас кпили ----якия мы "деревенские" што размауляем па---беларуски або праз слова----свае роднае мацярынская и чужое ---расийская И запамятала на усе жыцце мацярынския словы-----не ламай свой язык дачушка ....А мы "деревенские" в отличие от "городских" вырасли сярод роднай мовы и у культурным беларуским асяродзи ---або як тады казали "сярод нядабиткау" ..... И шчырая дзякай тым ужо вымершым бяларуским весачкам што трымалися "сваяго" и перадали гэта нашчадкам ....:"минчанам у чацвертым пакаленни"

Reply
+42 +
Слухач, 17:42, 17.01

Такая нечаканая рэакцыя гледачоу, але ж так прыемна!!!!! Проста прабiрае да слез! Вельмi хочацца, каб хоць хутчэй мы беларусы прачнулiся ды адчулi сябе сапрауднымi гаспадарамi на нашай роднай беларускай зямлi. Жыве Беларусь!!!

Reply
+23 +
Эхо., 18:15, 17.01

Умыли луку...

Reply
+33 +
Марыся, 18:08, 17.01

Усе мяняецца. Відаць, хутка тых, хто будзе размаўляць на роднай мове, будуць лічыць адукаванымі людзьмі, і наадварот.

Reply
+18 +
Мiнчук у 3 калене., 19:16, 17.01

А Вы паедзьце ў сваю весачку зараз, (калі яна яшчэ існуе і жыхары не збеглі ў Серабранку або Каменную горку) і паслухайце, на якой мове там размаўляюць. А тое, што русіфікацыя пачалася не сёння, гэта толькі пацвярджаецца вашымі словамі Сёння мы чуем ад кіраўніка дзяржавы, што беларусы - тыя ж рускія. А гэта - абраза нацыі. Але не ўсе, на жаль, гэта разумеюць!
Выбачайце,LUDMILA, але ж мову Вы таксама паспелі забыць, як я заўважыў.

Reply
+6 +
Чалавек, 22:10, 17.01

а я і сёння на сваёй, беларускай мове размаўляю, хойь нарадзішся і вынадаваўся ў Менску і бацькі ў мяне расейскамоўныя. варта толькі пачаць. зрабіць першы крок, а далей пойдзе. і мяне аніяк не турбуюць тыя што ‘’так жа ніхто неразхаварываець”
і рэакцыя я вам мушу сказаць станоўчая. ніхтоініколі адмоўна не адгукнуўся

Reply
+31 +
Н., 18:12, 17.01

Гэта проста цуд ,трэба адстройваць новую . Беларусь,каб да нас з павагай ставiлiся у цывiлiзаваным свеце!

Reply
+2 +
Sergg, 18:13, 17.01

Я отношусь ко властям и президенту спокойно, но когда вижу сцяг коммунарский меня тресет и хочется в бой бежать....

Reply
+34 +
Leanid, 18:16, 17.01

Браво, Ян!!! Владимир Мулявин написал самую главную песню страны, ее ГИМН, ГИМН БЕЛАРУСИ, на стихи Максима Богдановича, кто не знает называется ПОГОНЯ (ПАГОНЯ). в 1990-1991 годах он также создал новую программу из 15 песен на стихи Максима Богдановича "Венок". Ее показали только дважды при жизни Мулявина. Один раз в Америке, и один раз в Минске. К этому времени вроде и "Молитва" на стихи Янки Купалы была написана. Только все это в Беларуси оказалось никому не нужным - невостребованным. Не отсюда ли творческий кризис у Мулявина. Правителям Беларуси не нужны были ни Мулявин, ни Песняры, ни их творчество, они дрались за власть....

Reply
+42 +
Jan's, 19:29, 17.01

Когда к нам в Менск приезжает родня из Сибири и они пытаются нам втолковать что мы одинаковый народ? Я включаю ему белорусские песни , программу Белсат и они начинает кричать ой это на каком??? Я - ему толкую, так как мы единый народ? и нас не понимаете?????А Мы понимаем вас Маскавитов, Поляков, Словаков,Чехов,и всех почти Югославов а вы не кого не понимаете, вы Арда и другой народ.....

Reply
+16 +
IkS, 20:19, 17.01

Дзякую вялиiкi, Ян снимаю шляпу и скланяю галаву...

Reply
+16 +
Воля, 20:25, 17.01

Словы і мелодыя, кранаючыя сэрца! Без слёз немагчыма. Дзякуй за песню аўтару і выканаўцу.

Reply
+12 +
Таццяна, 22:31, 17.01

Прашу прабачэння, але я была на гэтым канцерце, разым з дачкой. Так, песню спявали разам з выканауцам Я. Жанчаком. Нават, амаль два разы. И усе разам. Вельмi премна было тое, што прысутныя ведалi i вершы, i мелодыю.

Reply
+3 +
Дион., 7:45, 18.01

Жаль что у нас правят люди ,имеющие совсем другие духовные ценности.

Reply
+3 +
геша, 10:06, 18.01

Як бы не здзекваліся з народа і не душылі цягу да свабоды і поўнай незалежнасьці -- ніяк не атрымаецца! Выдатна, што ў краіне пачалося яўна выражанае нацыянальнае ажыўленне Жыве Беларусь!

Reply