25 апреля 2024, четверг, 16:34
Поддержите
сайт
Сим сим,
Хартия 97!
Рубрики

Чамадан без ручкі

5

Беларусаў чамусьці не надта хвалюе імідж краіны. Яе добрае імя. Як нас сёння ўспрымаюць суседзі?

Комментарии 5
0 +
ВК, 15:05, 20.08

мне падаецца асабліва прыкрым гэты нібыта нематэрыяльны бок трагедыі Беларусі. Сьвет навокал нас разьвіваецца, абменьваецца інфармацыяй, досьведам. Беларусь у гэтым працэсе ўдзельнічае фармальна. Беларусі нібыта няма ў сьвеце. Што сёньня можна распавесьці замежным знаёмым пра нашу краіну? Чым жывем, дыхаем, на што спадзяёмся? Непазьбежна даводзіцца ўзгадваць нашу вычварэнскую палітычную сітуацыю, якая і вызначае Беларусь для сьвету.
Нават на тэрыторыях нашых суседзяў - Польшчы, Літвы, Украіны, Расеі, Латвіі - Беларусь у лепшым выпадку можа быць заўважана ў выглядзе тавараў у крамах. Аднак нават у Вільні - самым беларускім горадзе за межамі Беларусі - не знайсьці турыстычных даведнікаў на беларускай мове. Побач будуць стаяць на расейскай, пазначаныя значком расейскага сьцяга, і на тузіне іншых моваў: нямецкай, французскай, латышскай, польскай і інш. Тое самае ў Варшаве, Кракаве і г.д. Адчуваньне такое, што пра нас ніхто і не ўзгадаў, калі распрацоўваў тыя даведнікі. І гэта сімптаматычна.

Ответить
0 +
Vovik, 15:25, 20.08

Как нам повезло что дурню не достались ядрёные ракеты...

Ответить
0 +
Анна, 9:15, 21.08

Хороший имидж в глазах соседей - это, конечно, важно, но гораздо важнее - ощущение самодостаточности и чувство собственного достоинства. Даже исключительно для себя, для внутреннего пользования. И с этим у нас все напряженнее, потому что режиму нужны не личности, а спившиеся, обмотанные соплями и слюнями дебилы. И режим делает все возможное, чтобы этого добиться, а с другой стороны ему помогаем мы - интеллегенция. оппозиция и т.д. Везде, на форумах в Интернете, в частных беседах и газетных материалах - полив на народ, который, оказывается, не устраивае абсолютно всех! И тупые все, и несвядомые, и покорные! А ведь самый большой спрос - именно с интеллигенции и тех, кто считает себя профессиональными политиками! Поливая народ, мы расписываемся в собственном профессиональном и человеческом бессилии что-то изменить. Народ - он разный! А у нас это единственный достойный капитал. Нужно все-таки помнить: называй человека каждый день свиньей, он и захрюкает! Может, не стоит уподобляться власти? Это я не в адрес материала, а вообще. А материал отличный и очень верный!

Ответить
0 +
Aleg, 9:38, 21.08

ВК, 15:05, 20.08
...Адчуваньне такое, што пра нас ніхто і не ўзгадаў, калі распрацоўваў тыя даведнікі. І гэта сімптаматычна.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
I у гэтым павiнны мы самi i толькi як народ i больш нiхто.

Ответить