23 апреля 2024, вторник, 12:52
Поддержите
сайт
Сим сим,
Хартия 97!
Рубрики

Гэта нават не банда, а шайка ўблюдкаў

59

На папрокі, што я не жадаю бачыць «тое добрае, што робіцца пры Лукашэнку» («Не всё только плохое связано с известным Адольфом…»), у тым ліку, і што моладзь (частка яе) размаўляе па-беларуску, адказваю наступнае.

Комментарии 59
+146 +
боец, 16:06, 9.01

Да,шайка бандитов и воров.держит в заложниках,9.4 млн. народа Страны Беларусь! Народ без прав,свободы!

Ответить
+11 +
serega, 17:22, 9.01

when I left Belarus was around 10 mil. think for yourself.

Ответить
+37 +
нацдэм, 19:15, 9.01

Отнимите 2, 5 млн. вынужденных осваивать РФ.

Лукашенко хочет выгнать беларусов из страны и поселить сюда китайцев и русскую мафию

Ответить
+11 +
всех разгоню, один останусь, 23:48, 9.01

чево привязались, ну любит человек одиночество

Ответить
+119 +
кастусь, 16:19, 9.01

с этой шайкой нужно разговаривать методом поморских партизан

Ответить
+98 +
кастусь, 16:31, 9.01

Такія людзі, як Вы Сяргей Іосіфавіч, як Зянон Станіслававіч, як мой знаёмы са студэнцкіх гадоў, Лявон Баразна, будувалі падмурак нашай Бацькаўшчыны! Я упэўнены ў тым, што падмурак моцны і вытрымае ўдары варожага молата. Ня могуць знішчыць тое, што стваралася стагоддзямі, малаадукаваныя калгасныя даглядчыкі. Жыве Беларусь!!!

Ответить
+24 +
ДЗЕД ТАЛАШ.., 16:43, 9.01

Нават трэба падкрэсл!ць...няведаю колькасць якую могуць
састав!ць ас!лки для змящэння узурпатара но яны не малыя
i iмaюць чым узяць гэтую банду...на iх i трэба надзеяцца!!
а народ падтрымая....думаю так..будьзе..!

Ответить
-12 +
С. Навумчык, 16:43, 9.01

Шаноўны Ігар, увосень 96-га я ніяк ня мог вынесьці імпічмент Лукашэнку (як і пайсьці на здзелку з Прымаковым і Чарнамырдзіным) па той простай прычыне, што паўнамоцтвы ВС 12 скліканьня скончыліся ў першыя дні 1996, а дэпутатам ВС-13 я ня быў.

Ответить
+36 +
ДЗЕД ТАЛАШ.., 18:22, 9.01

С. Навумчык, 16:43, 9.01 увосень 96-га я ніяк ня мог вынесьці імпічмент Лукашэнку А.Г.====
Мусшць яно так i было...толькi тыя хто гатовiу импiчменд
АГЛ..у..цяпер нi колiразам з нам не убачаць барацьбы...
якую мусiць праз такую колькасць гадоу..паутораць другия..i. БАРАЦЬБА ГЭТА НАШ НАПРАМАК i! Нi ЯКАГА ЗВАРОТУ!!!
нi кроку на зад!!

Ответить
+5 +
Аляксандр, 22:58, 9.01

Рыхтуецца манаграфія "Апазіцыя БНФ у Вярхоўнай Радзе Беларусі XII склікання: ідэалогія і дзейнасць (1990-1995)"

Ответить
+2 +
Дедок, 2:19, 11.01

Угу, дайте мне власть и я устрою всем кузькину мать лет так надцать!!!
;)))

Ответить
+36 +
экс-перт, 16:45, 9.01

Сколько лет еще будут издеваться над народом? Казалось бы вот СССР распался, заживем... НЕТ! Диктатура блин! А писанием в интернете что можно изменить?

Ответить
+36 +
Надзея, 16:58, 9.01

Ва усім згодна з Вамі. Нічога добрага ў Беларусі няма. Шэрае беспрасветнае жыццё. Яшчэ у сталіцы трохі лепш, а на перыферыі невыносна. Я як і Ігар ,не ведаю, чаму апазіцыя не змагла супрацьстаяць расейскім "каршунам" у1996 годзе і не аб явіць імпічмент.

Ответить
+11 +
danila, 19:33, 9.01

глупыя ідыёты думалі, што Лу і хеўра ненадоўга і што трэба быць зь
немаральнымі - маральнымі

Ответить
+5 +
пенсионерка, 17:02, 9.01

цалкам падтрымливаю игара

Ответить
-30 +
Ян, 17:20, 9.01

Сергей, вы случайно попали в тот Верховный Совет. Я хорошо помню Ваше высокомерие тех времен. Вы тогда "не видели людей" с которыми разговаривали. Вы и сейчас живете еще сладкими воспоминаниями, когда, и это Вам до настоящего времени ошибочно представляется, Вы уверенно и крепко держали Бога за бороду. Сейчас Ваши высказывания на радио Свабода более сдержаны и осмыслены - сказывается возраст. Пока же Вы, Сергей - мелкое и пошлое зеркальное отражение Позняка.

Ответить
+37 +
Бенедзікт, 18:40, 9.01

Ёсьць стварэньні, якія лічаць, што без бруда, сказанага ў адрас вядомага і заслужанага чалавека - дзень прайшоў упустую.

Ответить
-8 +
Валерий, 19:22, 9.01

Ян, 17:20, 9.01
Поддерживаю, Яна.
Всё что Сергей делает это ещё хуже лукашиста, я его вижу как лукашиста с обратным знаком полюса на радио Свобода.
Короче, для меня он вредитель в стане оппозиции.
Одни плаксивые тексты на жалость, злобу и раздрай в самом стане оппозиции.
Мы ещё удивляемся тому, что все эти годы оппозиции по сути нет, т.к. каждый на себя одеялы перетягивают.
А подобные только масло в огонь подливают, лукавый только тащится, смотря на таких как этот самый никчёмный Сергей.
Мозги как были совковые так и остались совково-колхозные.

Ответить
-31 +
ляля, 8:02, 10.01

А сладкой парочке: ян+валерий очень нравится жизнь при шайке ублюдков, видать близко к кормушке подобрались-присосались и не оторвать!

Ответить
+35 +
Антон, 22:32, 10.01

ляля, а вы это по каким критериям фантазируете?
Может вы не допонимаете всё до конца и тем более смысла о чём речь?
Где вы увидели (вернее прочитали конкретно, процитируйте), это ваше "ян+валерий очень нравится жизнь при шайке ублюдков, видать близко к кормушке подобрались-присосались и не оторвать!" ?
Может у вас с логикой не всё нормально? Даже тексты этого литератора не можете понять, понять его приёмы! А туда же лезете как и большинство в этой зоне восхода над болотом.
Включите мозги.
А вот из текста и приёмов в тексте этого Сяргея, можно многое почерпнуть о его лукашизме со знаком "-", его рефлексию или сопособ заставить не думать, а продолжать рефлексировать зеркально от того же БТ.

Ответить
-9 +
Ліцьвін, 20:21, 9.01

Сяргей адзін з лепшых сяброў Зянона Станіславіча і вельмі разумны чалавек, у якога таксама, як і ў Пвзьняка, і ў шматлікіх іншых патрыётаў, якія вымушаны зараз знаходзіцца за мяжой, баліць сэрца за Беларусь, так што не спрабуйце тут ладзіць свае гэбоўскія правакацыі!

Ответить
+32 +
Антон для Лiцьвина, 23:11, 10.01

Лiцьвин, нет желания спорить с вами как и находиться с вами в этом вопросе, якобы по разные стороны баррикад, которые вы сами создаёте искусственно, загоняя действительно патриотов в кагорту лукашистов, а лукашистов с объятиями тащите в свой стан, тем самым не разбираясь досконально Ху из ХУ, заводите кротов у себя в тылу.
Ваше это "... Сяргей адзін з лепшых сяброў Зянона Станіславіча і вельмі разумны чалавек..... баліць сэрца за Беларусь...."
уж очень по помырковному - одни сопли.
Поясню, не у них только, этих вами созданным Идолов якобы оппозиции, (вспомните лыбызания Зянона с Лукой, я лично тогда уже был против и считал его врагом, видимо кроме вас, тормозных) болит сердце!
Возможно что у них болит сердце! В таком случае это возможно, сказываются года и пора идти им к кардиологу, а не пиарить себя за счёт тех, кто действуе.
И провокация это вы сами со своей тупостью и не желанием понимать очевидные вещи, действуя в своих мыслях как те же самые лукашисты.
Лiцьвiн! Сколько же ещё надо быть или пройдёт лет, чтобы начать понимать важные вещи? Думаю, с такой скоростью лукавый уйдёт в мир иной по старости, а вы всё продолжите сидя на заваленке шепелявя вещать одно и тоже.

Ответить
-4 +
Ліцьвін, 1:31, 11.01

Таварыш кгбіст, разумны ты наш, я ведаю гісторыю выдатна, не спрабуй казаць хлусьню і спадзявацца на тое, што я паверу. Лепш заткі сваё хлябала і кроч адсюль. Плявузгай сваю лухту на сваёй расейскай мове сярод такіх жа, як ты маскалёў. Калі мовы ня ведаеш, навучыся карыстацца перакладчыкамі, дзякуй Богу, іх хапае.

Ответить
-14 +
Спакойна, 17:24, 9.01

У артыкуле ёсць і справядлівыя назіранні, але ёсць і пафас. Ужо ж не Навумчыку ацэньваць дабрабыт беларусаў.

Ответить
+1 +
quo vadis, 19:25, 9.01

можа гэта і пафас, а можа праведны гнеў на паперы-маніторы і жаданьне перадаць бачанае, вопыт.. перадаць маладым, перадаць усім, хто не ведае
я гадоў 10-12 таму, а тым больш 15 - таксама думаў --- спакойна,пераламаем..
.. пры тым што я малады..
пераламаць можна, але колькасьць ламальшчыкаў павінна быць большай і больш рашучай,
а то ламаньні 2001, 2004, 2006, 2010 - былі недастатковымі
здаецца 2006 - была наймацнешай за 2010, бо больш рашучая і прадуманная, хаця дзякуй людзям і за выхад 2010..
ламаньне павінна быць лепшым --- і колькасна, і якасна ---
людзі - спадзяюцца на лідэраў, а трэба быць адначасова і салдатамі-жаўнерамі,--- і камандзірамі.. такая сітуацыя
бо лідэры - пад калпаком..

Ответить
+35 +
Антон, 23:19, 10.01

Да! quo vadis, 19:25, 9.01
Согласен!
Вижу по вашему, что вы молод.
Но, вот что меня смутило в вашем: "...такая сітуацыя
бо лідэры - пад калпаком.."
Вот только это не про Сергея литератора!
Читайте его внимательней и проанализируйте его приёмы, может тогда и поймёте, что порой он приносит в своих статьях больше вреда, чем лукашистский идеолог сидя в болоте!
А вот его работа на радио это воздействие увеличивает!
Думайте! Почему?

Ответить
+46 +
Игорь, 17:29, 9.01

со всем согласен но почему осенью 96 вы не пошли до конца и не вынесли импичмент луке а пошли с ним и кремлядями примаковым и черномырдиным на сделку, тогда народ был готов вас поддержать я сам стоял на площади и помню настроение в огромном море людей и милиция тогда не посмела бы т

Ответить
+35 +
yzzy, 16:45, 9.01

"настроение в огромном море людей" - не надо здесь "пускать пузыри" и обманывать себя и других. Никакого "моря" в 96 не было. Были обычные 3-4 тысячи неравнодушных людей. Остальным всё что творилось на пл.Независимости - было пофигу. А про "упущенные возможности" надо не у Наумчика спрашивать - а неких тов.: Калякина, Барадача да и Шарецкого, в первую очередь.

Ответить
+46 +
ne, 17:13, 9.01

Барадач тут пры чым??

Ответить
+13 +
Прямо в морду за нытьё, 19:10, 9.01

ne, 17:13, 9.01
При чём Бородач?
Вы заметили стиль статьи? Взять на жалобу, возбудить злобу, настроить против под видом борьби и противопоставления к Лу, себя. Типа я и ... , мы вот какие, такие сякие, настоящие. Вот только одна плакса и слёзы, да опасливая вражда между строк к тем, кто как то пытается хоть что-то начать делать.
Порой думаю, что этот самый Серегей и есть засланец в стан радио Свобода от лукавого - своими статьми только вред да жалость вызывает, вводит в вечное хождение по мукам, абы не было роста действительной борьбы.
На примитив расчитано. Думает, что умней всех, коль редактором работает?

Ответить
-30 +
ляля, 8:08, 10.01

А таким вот как "Прямо в морду за нытьё, 19:10, 9.01" за "ЧАРКОЙ И ШКВАРКОЙ" все в розовом цвете кажется. Не нравится правда о шайке? Не брызгайте желчью, шкваркой подавитесь.

Ответить
+33 +
Прямо в морду за нытьё, 19:10, 9.01, 23:21, 10.01

ляля, 8:08, 10.01
Для начала разуйте глаза и лапшу с ушей снимите от БТ по поводу вашего: "...Не брызгайте желчью, шкваркой подавитесь...."
За шкварку вы давитесь, если не образно, то вашей психологией, которой управляют всё там же в БТ.
Включите мозги, а инстинкты!

Ответить
+11 +
turtle, 22:29, 9.01

Якія 3-4 тысячы? Хіба yzzy там не было. Сапраўды мора людзей: уся плошча і пачаткі прылеглых вуліц былі запоўненыя, ды стаялі шчыльна-шчыльна. Настрой агульны быў як раз такі, як Ігар сказаў, толькі папрок сапраўды адрасаваны не тым. Асноўнай праблемай было тое, што значная частка (калі не большасць) людзей ды дзейсных палітыкаў, што важней, верыла: "Расея нам дапаможа". У аэрапорце Чарнамырдзіна віталі як збаўцу, аж гадка было глядзець. Побач апынуліся трое гішпанскіх журналіста, якіх толькі выпусцілі з каталажкі, дык яны пачуўшы "Расея нам дапаможа", сказалі: "Кепскія вашыя справы, калі толькі на гэта спадзеяцеся". Ніколі не забуду. Шмат хто, у тым ліку Станіслаў Станіслававіч, Барадач (яны таксама былі ў натоўпе і я асабіста чула ад іх), спадзяваліся на эканамічны калапс (маўляў, ня будзе на прылаўках яйкаў ды цукру, дзе ён іх возьме? Народ змяце яго). Ну, а самы вялікі дзякуй -- Шарэцкаму, якога ўмела ізалявалі ад Карпенкі, хто адзін з нямногіх успрымаў сітуацыю адэкватна.

Ответить
+85 +
лена. минск, 16:49, 9.01

И сейчас.если бы вышли 100 тыс и милиция не посмела бы тоже. А мы терпим шайку ублюдков,типа Семашек и Батур. поэтому и результат такой! И Витю Шеймана впридачу! Всю Страну распродали,разворовали! Откуда у чинуш миллионы долларов. они же не Бил Гейтцы? Они просто Воры!

Ответить
+26 +
Алена, 18:39, 9.01

Ещё как посмела бы. Только приказ был бы уже стрелять. И провокаторы не стекло били бы, а стреляли. Десяток пулемётов при хорошей огневой позиции и на 100 000 безоружную мирную законопослушную Площадь вполне достаточно. И как бы милиция не была "с народом" сотню мразей с руками уже в крови найдут, а за приказом дело не станет.

Ответить
+12 +
quo vadis, 19:30, 9.01

не факт, т.к. в таком случае конец режіма пріблізілся бы максімально..
а вы думаете часть выходівшіх в 2006
(после заявленія председателя КГБ, міністра МВД і генерального прокурора о том, что каждый вышедшій будет пріравнен к террорістам)
і выходівшіх в 2010 не была к такому готова?! - уверяю вас, часть не хотела бы такого, но была готова..

Ответить
+14 +
Супортычина , 19:42, 9.01


А вот тогда сразу бы румынский вариант сработал !

Ответить
+21 +
ВОля, 19:13, 9.01

И сейчас бы вышли? Так почему тогда не выходят? Согласна с Аленой - боятся реакции т.н. правительства, а в его вменяемости у беларусов большие сомнения. Зову знакомых сходить на санкционированный митинг, но в ответ: "Так ведь запросто расстрелять могут." Отношение народа к нынешней власти, как к психопату- лучше держаться подальше и на глаза лишний раз не попадаться.
Вот не знаю уже,что должно произойти, чтобы ненависть победила страх...

Ответить
+19 +
Panstwo, 19:04, 9.01

Игорь, зато теперь такой как Сергей Навумчик с Поздняком на пару только и могут писать подобные тексты без конкретный предложений, одно и то же - крокодильи слёзы.
Не надоело? Мне лично надоело читать подобные тексты. Цель их какова? Есть конкретные предложения, действия? Нет, одни слёзы, обвинения да абы да кабы.
Сопли, да жалость.
Достали эти нытики.
Ноют в то время когда другие хоть как то пытаются что-то сделать, а не рефлексировать на мове от БТ.
Для меня такие как этот Сергей и Зянон такие же лукашисты как и сам этот лучезанонезабвенный, только с другим знаком полюса и вреда они сейчас не меньше приносят своими слезливыми бреднями, а может и больше, чем иделог из главного кабинета! Почему?
Объясняю, своими тормозами в мозгах из своего советского прошлого, коими жертвами и являются.
Думать и предлагать, организовываться надо, а не плакаться и не противопоставлять граждан Беларуси по нац. признаку.

Ответить
+56 +
V O L K, 17:39, 9.01

Сяргей!!!Сапрауды сітуацыя у краіне складаная.З аднаго боку уладам патрэбные "тые палонныя што працуюць на галерах "і гарантуюць чынавенству дабрабыт а сабе, каб з голаду не памерці,умовы жыцця.Што п'юць,што ядуць простыя людзі-дзяржаву не вельмі цікавіць.Цікавіць каб гэты узровень цэн і увесь узровень кошту жыцця не прывеу да грамадзкага выбуху.Грамадства губляе свой твар,сваю беларускую талерантнасць і знаходзіцца увесь час у напружанным стане(валюта даражэя,цэны на усе-усе растуць,няма стабільнасці і упэуненасці у жыцці,у працы).Каму патрэбна пракарміць сям'ю і падняць дзяцей,вымушаны ехаць на чужбіну у пошуках працы.Якасьць прадукцыі "Зроблена у Беларусі"-горшага не ведала наша гісторыя.Чаму так?На гэта пытанне патрэбна адказаць уладам.Тут усе,і якасць сыр'я і матэрыялау,і старое тэхналагічнае абсталяванне.і не сучасныя мадэлі,а таксама не толькі нізкая прафэсіянальная падрыхтоука спецыялістау але і адсутнасць матэрыяльнай матывацыі працауніка на прадпрыемстве.Народ ведае хто сядзіць у "белым доме" на прдпрыемстве:акрамя некалькіх патрэбных спецыялістау,астатнія радня "на тучных хлебах".Існуюць прыватныя фірмы і розныя брэнды,але за усім гэтым стаіць уласнік,які у самым пачатку з'явіуся з былога партыйна-гаспадарчага чынавенства і у якога ніколі не было сумлення і яго ніколі не цікавіла Беларусь а толькі свая кішэня.Першае і галоунае,што трэба канстатаваць-трамадства не здаровае.Усе як на той п'янай гулянцы:нехта плача,нехта п'е,нехта сьпявае,хтосьсьці б'ецца ,хтосьці спіць,хтосьці няможа наесціся,а хтосьці пад шумок крадзе.Але пахмелле настане і яно , чым пазьней будзе , тым цяжэй для усіх.Трэба ЛЮДЗЕЙ будзіць.

Ответить
+35 +
Антон, 23:26, 10.01

Вот именно, V O L K, 17:39, 9.01 !
"....Трэба ЛЮДЗЕЙ будзіць." !!!!!
Именно будить, а не таскать за собой по краю вокруг болота при вечном заходе!
А пока из большинства статей этого литератора видна пока одна безнадёга и прилагательные вместо призывов и действ, глаголов, конкретных действ против пропаганды и контрпропаганды лукашизма. А пока видны его зацикливания зеркаля тот же самый БТ и самопиар!

Ответить
+51 +
nn, 17:55, 9.01

в 20-e годы прошлого века митрополита Антония (Храповицкого), главы Русской православной церкви за границей, спросили, правда ли что большивики -Антихристы, на что Владыка замечательно ответил:" Много чести, просто- разбойники!"

Ответить
-2 +
вася, 18:05, 9.01

очень хорошо написано, как есть

Ответить
+12 +
А конкретней?!, 19:15, 9.01

вася, 18:05, 9.01
Конкретней что, вася?
Все его статьи как и статьи зянона практического не имеют, одно нытьё и пересказ того, что мы и так без них знаем. С кем они разговаривают и кому пишут одни и те же статьи?
С дебилами? Что нового они такое мне лично, если не вам, сообщили или предложили? Ровным счётом ничего нового - одни сопли!
Зато умело гнобят тех, кто хоть что-то пытается что-то сделать или прикрываются героизмом тех, кто делает или сделал, напяляя на себя пудру из их героизма.
Надоели!

Ответить
+27 +
103, 18:09, 9.01

Не так-то сильно они и поддерживают медицину и образование... Самый социальнозначимый слой населения-самый нищий...

Ответить
+30 +
ЧС, 18:32, 9.01

Очень жаль , что еще достаточно много людей мыслят по- другому. Я в этом убеждаюсь часто , когда в разговорах жители среднего возраста говорят, что родители еще хуже жили. Хочеться кричать и топать ногами от того, что им не донести реальность, не хотят слышать. Сегодня одна знакомая сказала, что во Франции налог огромный на богатства,поэтому неизвестно, где лучше. А ведь человек образованный, осталось только развести руками. Лукашизм оказался сильным гипнозом.

Ответить
+16 +
Феола, 18:42, 9.01

З ус!х каментау в!давочна адно-народ прабуджаецца!! Берасцейцы ,сх!л!ушы галаву,паслухали барына Семашка.А усеж даб!л!ся сустрэчы.За гэта им пашана.А пасля вяликих надзей на высокага госця зразумели...яны тольки винцики у гэтай с!стэме.

Ответить
+2 +
ДЗЕД ТАЛАШ.., 18:42, 9.01

Згодны з вамi....мы усе парабкi...=.ТОЛЬКI IХНI ПРАСЛОЯК ЗНАЧЫМЫ!!!.=..

Ответить
+16 +
Непонятливый, 19:25, 9.01

И чего нового, полезного, действенного тут этот Сергей изложил, вернее пересказал нам то, что мы и без него хорошо знаем.
Что тут такого гениального он изложил?
Что нового предложил?
К чему призвал?
Что организовал?
Только одно нытьё и плаксивые воспоминания.

Ответить
-31 +
Каваленка, 0:25, 10.01

Колькi заробак ? Кажуць у канторы вашыя заробкi цяпер залежаць ад вашай "карыснасьцi". Вось вы пра "нытье" i загаманiлi.

Ответить
-21 +
Хозяин, 21:03, 9.01

Ян, Валерий, Свободна - оставьте свои адреса, рабочие и домашние телефоны, чтоб Вас найти и на месте разогнать ваши оскорбления, за слова ведь надо отвечать??? А Сергей молодец с большой буквы!!! Ему бы на тёплом песте в приличной стране отдыхать и жизни радоваться, а он за Вас лохов недостойных париться при этом рискуя в определённом смысле.

Ответить
+25 +
Толік, 22:45, 9.01

Што за мафія тут "хазаяйнічаць" рвецца..?
Вось ваша "поддержка" Навумчыку. Цяпер - крымінальная :((

Ответить
+12 +
Игорь, 22:43, 9.01

Сяргей! дзякуй велькі за адказ! я не меу на увазе літаральна Вас а ту суполку апазіцыі у ВС якая не здолела ці не захацела давесці справу да канца а шанец быу вялікі...сумна на сэрцы ад безнадзеі

Ответить
+19 +
The Navigator, 23:05, 9.01

Вялiкi дзякуй за гэты артыкул, Паважаны Зямляк!
Зраблю нашмат больш чым магу цяпер дзеля незалежнасцi маёй радзiмы, Мацi Беларусi!!!!
Для каго-сцi дастаткова нейкага заклiку да дзеяння. Для мяне асабiста, калi гэты заклiк гучыць на маёй роднай, каханай мове! Люблю яе як родную Мацi!!!


Ответить
+3 +
кофейная гуща, 0:56, 10.01

К вышеизложенному обязан присовокупить, что шайка отморозков самостоятельно на колени народ и страну поставить не смогла бы. За этой шайкой стоит страна - страшная и кровавая. Счастливы те страны и народы, вырвавшиеся из двухглавых обьятий. У нас не получилось, и на помощь к нам никто не поспешит. Можно конечно врать себе и людям о мощном потенциале сопротивления, но это будет подлая позиция.

Ответить
+22 +
Евгений, 2:08, 10.01

Привет, земляки. Так у меня сложилось, что в 75-м я покинул свою историческую родину, некоторое время жил в Казахстане, сейчас живу в Германии, но тем, что происходит в родной Белоруссии, всегда интересуюсь и время от времени навещаю родные места. Не хочу говорить о политике - с этим всё ясно - весь народ поставлен на колени и никакого света в конце туннеля не видно. Мне хотелось бы узнать, как обстоят дела с нашей "белорусской мовой". В мою бытность (окончил БПИ в 1975) белорусский язык в чистом виде я в Минске практически не встречал, в деревнях говорят на своеобразном жаргоне, везде разном, но белорусским языком это не назовёшь - в этом наше различие с Украиной, где я тоже жил одно время. Чистый белорусский я слышал только по радио и читал в газетах. А сейчас читаю комментарии на белорусском. Для меня это выглядит как-то искусственно, хотя я совсем не за то, что бы белорусский язык исчез. Просто мне кажется, что некоторые политики стараются обрести на этом какой-то национальный капитал - вот, мол, какой я патриот! Или я не прав и что-то последнее время изменилось?

Ответить
+28 +
Фама, 10:10, 10.01

Вы думаеце, што "гэта" марыць аб Крамлi? А чаму не аб Белым Доме? Ня пусьцяць яго у крэмль - там свае мастакi ёсьцяка.

Ответить
+5 +
Антон, 0:10, 11.01

Вот именно, V O L K, 17:39, 9.01 !
"....Трэба ЛЮДЗЕЙ будзіць." !!!!!
Именно будить, а не таскать за собой по краю вокруг болота при вечном заходе!
А пока из большинства статей этого литератора видна пока одна безнадёга и прилагательные вместо призывов и действ, глаголов, конкретных действ против пропаганды и контрпропаганды лукашизма. А пока видны его зацикливания зеркаля тот же самый БТ и самопиар!

Ответить
0 +
Юст, 13:10, 12.01

Наша грамадства з прычыны доўгіх акупацый, падзелаў і страты эліты слаба кансалідаванае. У ім нехапае разумення асноўнага адзінства паміж прыватным, асабовым і агульнанацыянальным. Еўрапеец успрымае агульна-нацыянальныя задачы і прэстыж выбітных асобаў нацыі гэтак жа, як свой прыватны інтарэс. У пластах беларускага грамадства такога неабходнага разумення адзінства няма, не стала. Больш таго, грамадства падзелена рэлігійна, а самая чорная роля па русіфікацыі беларусаў належыць менавіта рускай праваслаўнай царкве, якая скампраментавала сябе актыўным супрацоўніцтвам з крыважэрным бальшавіцкім рэжымам, калі многія яе іерархі і святары сталі тайнымі агентамі (стукачамі) НКВД-КГБ. Задачы нацыі, ідэі культуры, дзяржава, яе палітыка, улада і прыватныя інтарэсы асобных людзей у свядомасці шмат якіх беларусаў існуюць незвязана, нібы самі па сабе, а дзейнасць вялікіх аўтарытэтных асобаў народам ацэньваецца як прыватная справа саміх асобаў. Лёс выбітнай нацыянальнай асобы ў гэтакім дэфармаваным нескансалідаваным грамадстве, як правіла, поўны драматызму. Не ад салодкага жыцця многія дастойныя сыны Айчыны сёння змушаны жыць і працаваць на чужыне. Хто не пазнаў эміграцыі, таму не зразумець усіх цягатаў такога жыцця. Тут на форуме многія юныя "тарэадоры" аж вылузваюцца, каб прынізіць Зянона, Навумчыка і іншых, хто зрабіў для Радзімы значна больш, чым усе разам тут сабраныя гарлапаны. Пара вам сталець і па-даросламу думаць і мысліць, а не размахваць шашкай ля манітора, схаваўшыся за ананім.

Ответить