24 апреля 2024, среда, 18:08
Поддержите
сайт
Сим сим,
Хартия 97!
Рубрики
Комментарии 24
+50 +
Vrahluki, 10:40, 17.12

В 50-е-60-е годы у нас в тысячном поселке(районная ж.д. станция) было 2 человека,разговаривающих на русском-участковый и фельдшер.Советскую власть ненавидели и отождествляли с русскими(ноги с их революцией оттуда росли)

Ответить
+78 +
Алекс, 11:12, 17.12

Я и сейчас бы за Зянона проголосовал.

Ответить
+28 +
змагар, 11:16, 17.12

Знайдзіце песню Святаслава Ліпеня - "Не размаўляй на мове акупантаў"

Ответить
+51 +
ЯЗЭП, 12:05, 17.12

З.Пазьняк і на сёняшні дзень, калі б апынуўся прэзідэнтам Беларусі, то павёў бы яе вернай дарогай! Галоўнае, што ён не апусціўся б на калена перад грозным і каварным усходнім суседам! А гэта галоўнае! І яно дарагога каштуе!

Ответить
-31 +
www, 12:59, 17.12

Я считаю, что именно лично господин Зенон Позняк виновен в том, что в 1994 народ действительно проголосовал за ТНП. Люди испугались его радикальных националистических высказываний о будущем устройстве страны с истинными беларусами и людьми второго сорта.

Ответить
+36 +
кастусь, 14:30, 17.12

"Люди испугались его радикальных националистических высказываний..." Людзі спужаліся праўды, таму што яны ня ведалі, што гэта такое, праўда. Кастусь мае рацыю. Я сам з Заходняй Беларусі, мае бацькі прынялі прыход бальшавікоў у 39 годзе як прыход д'ябала. А зянон Пазьняк ніколі не дзяліў людзей на людзей першага і другога сорту. Ён заўсёды казаў, што нацыянальнасць не мае значэння. Пазьняк не прымаў расейска-камуністычную палітыку. Такія невукі, як вы www уводзяць у зман людзей.

Ответить
+23 +
ы, 15:13, 17.12

у іх праца такая - брахаць і рабіць усё каб беларусы не атрымалі свабоду.

Ответить
+5 +
Грамацей, 20:42, 17.12

+100500 !!!!!!!!!!!!!!!

Ответить
+37 +
пенсионер, 13:03, 17.12

Когда в восточных землях Беларуси люди на своей шкуре прочувствовали уже все ,, прелести,, советской власти,то в Западной Беларуси люди продолжали мирно жить и работать. Эта разница сохранилась и до наших дней. Посмотрите , кто сегодня в правительстве Лукашенко? Моглёвско-шкловские и выходцы из России. Это те люди, которые уже конкретно отравлены советской пропагандой, а после и идеей русского мира. Зенон Поздняк хотя бы пытался бороться, с засилием русской державности в Беларуси.

Ответить
+28 +
лолек, 13:10, 17.12

Западная Беларусь по доброму отличается от восточной

Ответить
+18 +
Алекс, 13:42, 17.12

Не надо сравнивать области ,пры гаспадары ПАЗДНЯКЕ не было бы вусатых деравенских бабак якия прыехали киравать у Менск.Прошу прощения за родной язык в школе знал на отлично.

Ответить
+38 +
Беларусачка, 13:48, 17.12

Усе прагрэсіўныя людзі галасавалі за Зянона Станіслававіча, разумнага, інтэлегентнага , адукаванага чалавека, сапраўднага беларуса!Вось толькі з такім прэзідэнтам можна было б будаваць вольную і незалежную Беларусь!

Ответить
+12 +
Грамацей, 13:52, 17.12

Мінусоўшчыкам прапаную падрыхтавацца :)
Я добра памятую і тыя выбары, і прамовы Пазьняка, і тое, як яны ўспрымаліся людзьмі. Так, беларусы былі падзеленыя паміж Польшчай і СССР і гэта адбілася і яшчэ доўга будзе адбівацца на іх самасвядомасьці. Але Зянон Пазьняк іішоў у Прызядэнты ўсёй Беларусі, ня толькі Заходняй. І павінен быў улічваць гэта і намагацца шукаць агульны фундамент для кансалідацыі беларусаў як нацыі. Такім фундаментам магла быць адданасць сваёй краіне, арыентаванасць на рынкавую эканоміку, дэмакратычныя рэформы. Замест гэтага ён акцэнтаваў сваю праграму на жорсткай антырасейскай рыторыке, адразу паставіў мэту ўваходу ў НАТО і паабяцаў бескампрамісную барацьбу з расейскім уплывам. На той час гэта прывяло к абвастрэньню грызні ў демакратычным асяроддзе і адрынула ад яго значную частку насельніціва.
І калі зараз аўтар распавядае пра гісторыю Ўсходняй Беларусі як "слава Богу чужую" - ён робіць тую самую памылку, ,што й Пазьняк. Беларусам трэба не драбіцца, а аб"яднацца !!!

Ответить
+20 +
кастусь, 14:36, 17.12

Ты "грамацей" якраз і з'яўляешся тым невукам, які нічога не зразумеў з таго, што прапаноўваў Зянон Станіслававіч. Усім, хто добра ня ведае хто такі Пазьняк і што ён прапаноўваў для беларусі, раю прачытаць "Народная праграма "ВОЛЬНАЯ БЕЛАРУСЬ". Можна знайсці ў інтэрнэце. Прачытайце і тады Вы зразумееце, якую бязглуздзіцу нясе "грамацей"

Ответить
-4 +
Грамацей, 15:19, 17.12

Калі мы ўжо на "ты", дык я ТАБЕ адкажу вельмі проста.
Хто незнаёмых яму людзей абражае, хто лічыць сябе ўпрве вешаць ярлыкі і тыкаць направа-налева сваю " адзіна правільную беларускасць" - той не патрыёт і навогул не разумее сэнс гэтага слова. Менавіта такі мэнтарскі тон і згубіў шмат якіх пплттыкаў, намагаушыхся вучыць другіх, у той час калі самі вучыцца былі не ў стане. Бльш гаварыць мне з ТАБОЙ няма аб чым. Стой перад люстэркай і хамі сабе самому.

Ответить
+7 +
Светлость, 18:21, 17.12

Грамацей прав. Близкие мне люди, голосовавшие за Позняка, говорили что для большинства требование перейти на мову было слишком, и их испугало. Политика - искусство возможного...

Ответить
+4 +
Грпиацпей, 19:24, 17.12

Спастибо за поддержку. Я лишь описал то, что видел собственными глазами. А голосовал я кстати за Позняка : )

Ответить
+23 +
ГОМЗИК, 16:08, 17.12

УМНЫЙ ТАЛАНТЛИВЫЙ ПОЛИТИК З.ПОЗНЯК. ЗДОРОВЬЯ ЕМУ. ЖЫВЕ ЕЛАРУСЬ!!!

Ответить
+31 +
да, 16:16, 17.12

Не хотели Позняка - получили дурака ((:-{

Ответить
+24 +
ЯГОР, 16:36, 17.12

Хлопцы- беларусы! Нятрэба балюча спрачацца. Бо нас беларускамоўных не шмат на гэтым сайце і ўвогуле. Таму трэба берагчы адзін другога, а не псаваць настрой і нервы! Ужо тое, што не здрадзілі сваёй мове вы вялікія малайцы і сапраўдныя беларусы. У кожнага могуць быць свае меркаванні мінуламу. І вінаваціць Зянона за першыя прэзідэнтскія выбары я б не стаў. Ён чалавек станоўчы і выбарчую тактыку зменяць не стаў. Бо тады трэба было хлусіць. Вось менавіта на такой тактыцы і перамог тады першы і нязменны прэзідэнт краіны. Землякі будзьма мірнымі беларусамі паміж сабой !

Ответить
+9 +
змагар, 17:02, 17.12

Трапна кідае "індэец Ягор". Заўвага слушная. Падтрымліваю.

Ответить
+8 +
Политтехнологии, 19:02, 17.12

Зянон отпугнул многих своим национализмом, хотя это был единственно верный путь. Национальное сознание тогда было слабым. Сейчас нельзя судить, но надо сделать выводы чтобы не допускать ошибок в будущем.

Ответить
+1 +
Святлана, 7:52, 18.12

Нацыяналізм беларускі палохае і зараз. Пэўнай частцы людзей ён як костка ў горле. Некаторым падаецца, што яны не змогуць размаўляць на рускай мове, якую , дарэчы, не ведаюць да гэтае пары. Трасянка ў мове, трасянка ў жыцці. Згубіліся арыенціры жыццёвыя ў дзіравых кішэнях

Ответить
+3 +
Дядя Фёдор, 23:16, 17.12

В некоторых районах Брестской области Зенон Станиславович набрал более 50% , на участке где я был наблюдателем у его было 67%.
Народ испугался некоторых вещей которые он говорил.
А он оказался прав на 100% особенно насчёт имперских замашек « братьев с востока»
И убирать совок из мозгов некоторых людей очень тяжело, особенно если они этого не хотят.

Ответить