25 апреля 2024, четверг, 13:31
Поддержите
сайт
Сим сим,
Хартия 97!
Рубрики
Комментарии 10
+26 +
Барадзед, 15:06, 17.02

Расея-гэта 100% Запатая Арда з рабскай ментальнасцю,а беларусы нашчадкi пераважа западных балтау,то бок-еурапейскi народ.

Ответить
+30 +
:), 15:22, 17.02

Ничего не надо доказывать! мы в 100% европейцы и душой и телом. Это ежу понятно.
А вот лукашистам и его рассейским дружкам это никак не доходит. Ну так пусть будут "русским миром" - никто не против.
Итальянский: "Prego, Senjora!"
Польский: "Caluje raczki, szanowna Pani!"
Английский "Lady!"
Испанский "Donna!"
Голландский "Mevrouw!"
И русское, ставшее для нас уже своим "Женщина, куда вы претесь! Вы здесь не стояли!"
Так может вернемся к своему, родному "Шаноуная Спадарыня!" Звучит лучше, чем в каком-либо другом европейском языке!

Ответить
+8 +
Антоська, 18:15, 17.02

ник 15:22 === Лепш ужо "шаноуная спадарыня " чым "отрада в высоком терему" , вядомы гисторык забыу нагадаць што слова "терем" паходзиць ад ардынскага "гарэм" и сама пабудова выкарыстоувалася князями масковии па асноуным прызначэньни : дзеля затачэньня туды наложниц . Пра аналагичнае дзикунства у Литве-Беларуси гисторыки не узгадваюць. ,

Ответить
+28 +
ILLUMINATI, 15:25, 17.02

одна поправка только - Потым у канцы 17-га стагоддзя... нас окончательно включили в состав РИ в конце 18 ст (1795 год) а не 17 столетия...в конце 17 столетия (конец 1600-х) еще гремели войны и Речь Посполитая была жива...

Ответить
+31 +
пенсиоНЕр67, 15:41, 17.02

Шчырае дзякуй за гэты артыкул.

Ответить
+11 +
zet, 16:30, 17.02

"Спадар, Спадарыня" - гэта калі маеш собскую землю, свой маентак - спадчыну... Лепей звароту да кабеты - пані, панна няма. Як у Чэхах, Славаках, Паляках, Украінцаў... - пан, пані, панна, паненка... Ня трэба вынаходзіць ровар - аж да паўстаньня К. Каліноўскага мы разам з укараінцамі (русінамі), палякамі мы жылі ў аднэй Дзяржаве - Рэчы Паспалітай...
Назва ж "Спадар, Спадарыня" яўна падобныя на "господин, господарыня - барыня", хаця ардынскі "господин" і паходзіць ад нашага літоўскага - "гаспадар"...

Ответить
+13 +
vir, 16:42, 17.02

Як тады зьвяртацца да маладой кабеты - Спадарыня?!..
Спадарыня - тое есьць кабета гадоў, хаця б, за 40, а ўжо 50 - дык яўна падыходзіць да - "Спадарыня"!..
З 1569 року (Люблінская унія), аж да паўстаньня К.Каліноўскага мы, літвіны жылі ў аднэй Дзяржаве - Рэчы Паспалітай разам з палякамі, украінцамі... Ува Украіне, як і ў Польшчы звароты да асобаў простыя - пан, пані, паненка, а ў нас яшчэ й "панна" - "Ясна панна мая як цябе я кахаю..."
Звароты - "пан, пані, паненка" апроч украінцаў і палякаў ужываюць таксама чэхі, славакі, славены...

Ответить
+5 +
Гражданин, 20:32, 17.02

Так бы в школе рассказывали.

Ответить
0 +
xXx, 20:35, 17.02

Алесь Краўцэвіч мяркуе, што для беларусаў надышоў час рабіць выбар.
----------------------
По моему за белорусов выбор уже давно сделали

Ответить
+5 +
іў, 23:21, 17.02

На Бібліі Скарыны напісана назва "БІБЛІЯ РУСКА". Я чытаў адну старонку з яе фотакопіі , і , ня ведаю можа мне старонка трапілася гэткая , але там была сучасная беларуская мова ,і таму я усё напісанае там зразумеў.Цяпер усе ведаюць, што украінская мова амаль аднолькавая з беларускай , а з гэтага вынікае, што на ўсёй тэрыторыі Вялікага Княства Літоўскага была адна мова , якая прыйшла да нас з хрысціянізацыяй і таму менавіта гэтая мова называецца рускай, а не тая , на якой размаўляюць маскалі .

Ответить