16 апреля 2024, вторник, 23:53
Поддержите
сайт
Сим сим,
Хартия 97!
Рубрики
Комментарии 42
+128 +
sergiusz, 13:05, 25.02

из разговора со знакомыми московитами,,,-да беларусы это колхозники ,,у вас вобще ничего не было только деревни,,, ни дворцов ни замков ,только колхозы,,,
самое страшное в том что большинство аборигенов так и считают,
ладно, братья самозванцы, что хотели того и добились, внушили так сказать, что неполноценные младшанькие то,и язык деревня и прошлое в хлеву прошло,но что мешает нам помнить что мы это Магдэбурское право,что пока этих дикарей тут не было ЛИТВА ни чем не отличалась от Европы ,а была частью Европейской цивилизации, а не отсталой колонией отсталой империи,

Ответить
-129 +
Фёдор РФ, 13:47, 25.02

SERGIUSZ, 13:05, 25.02 - -да беларусы это колхозники ,,у вас вобще ничего не было только деревни

А разве в Беларуси ЕСТЬ дворцы - уровня Петергофа, Зимнего и Екатерининского дворца в Царском Селе ??? :):)

Ответить
+69 +
wurd, 14:34, 25.02

В великой России это одно приличное и достойное место, увы Беларусь из за совковой власти не восстановила все замки так как это делала Польша и Чехия после 2 мировой

Ответить
-61 +
Фёдор РФ, 15:20, 25.02

WURD, 14:34, 25.02 - В великой России это одно приличное и достойное место

Ну почему же ОДНО достойное место , когда есть Юсуповский и Левадийский дворцы в Крыму, да Москва с её дворцами и Кремлём ? :)

К тому же , Польше и Чехии - БЫЛО из ЧЕГО восстанавливать свои замки после 2МВ, поэтому они и восстановили.
Екатерининский и Павловский дворцы ТОЖЕ были ПОЛНОСТЬЮ разрушены и разграблены , во время ВОВ - тем не менее , они восстановлены, не смотря на совковую власть.

Ответить
-2 +
4, 23:24, 25.02

"Левадийский "? Смешно!

Ответить
+50 +
Фёдору из РФ, 16:15, 25.02

Фёдор, чтобы все это появилось, а они действительно роскошны, надо было стягивать ресурсы с трети территории земного шара.
Не поверите, но ни одна империя не создавалась добровольным вхождением народов ...
Но, надо понимать, что ни один золотой унитаз не стоит уничтоженного ребёнка, взрослого, народа ... и не стоит рабовладельческого строя, построенного на базе собственного народа, а крепостничество именног этим строем и было...
Поэтому лучше тактично и скорбно помолчать и про Петергоф, и про Зимний, и даже про Кремль со всем комплексом...

Ответить
-40 +
Фёдор РФ, 16:54, 25.02

ФЁДОРУ ИЗ РФ, 16:15, 25.02 -

А Вы думаете, что Лувр или Венеция - были построены ПО ДРУГОМУ ?
Просто, одни Народы СМОГЛИ эти дворцы или замки построить, а другие - не смогли :)

Ответить
+15 +
like s kid, 17:28, 25.02

Фёдор, вы путаете народ и империю...
Империи уничтожали народы:((( а потом требовали любви и братства:(((

Ответить
+58 +
даймонд, 16:49, 25.02

Федор РФ, речь идет о ЗАМКАХ, а не о ДВОРЦАХ. Разницу то улавливаете? Замок- это оборонительное сооружение. И Вашего Петергофа, Зимнего и т.д. еще в проекте не было, когда существовали приведенные в данной статье замки ВКЛ. И замки литвины строили САМОСТОЯТЕЛЬНО, а не приглашенные архитекторы со всего света, как это было у Вас в Московии при строительстве дворцов. И строили из камня, а не из дерева.
И еще. Статут ВКЛ 1588 года предусматривал разную уголовную ответственность для несовершеннолетних, беременных женщин и просто преступников, в то время, как на Московии действовал Судебник Вани Грозного с принципом Талиона- око за око, зуб за зуб. Дремучесть полная то. Скажите, в что есть исконно русского ,чем можно гордиться? АК? Балалайка? И то под вопросом... :)

Ответить
+57 +
CKA, 13:47, 25.02

Ну ответь своим московитам, что кроме как пить курить да воровать русские миру ничего не дали. Реально ничего.

Ответить
+15 +
Напечатать, 13:10, 25.02

путеводитель для туристов-пятидневок под заголовком "А вот здесь был...".

Ответить
+75 +
Вася, 13:21, 25.02

Если верить статье, то все замки разрушили русские.

Ответить
+39 +
Возродить замки, 13:40, 25.02

Для Вася.По БТ были редкие репортажи о реальной истории РБ.Были анологичные нашему княжества,которые стерли с лица земли и заселены вновь с ноля.Вот Наполеон в РБ ничего не разрушал.

Ответить
+69 +
Сергей, 14:27, 25.02

Для Вася. Так и было. Во время самой кровопролитной войны в истории Беларуси в середине 17 в. с Московским княжеством погибло в целом 50% населения Беларуси, а в восточных землях - до 90 %. После захвата городов московские войска уничтожали крепости и замки. Цель - уничтожить возможные места, где могли бы укрываться противники московской оккупации. Аналогичная судьба постигла крепость в Полоцке. После длительной осады город был захвачен, крепость разрушена, только по нынешнему т.н. валу ивана грозного, на котором стояла эта фортификация, можно оценить огромные размеры этого сооружения. Из почти 100 тысячного населения города (одного из самых крупных городов той эпохи в Европе) в живых осталось около 10 тысяч.

Ответить
+47 +
Hey you!, 15:55, 25.02

Это варварская тактика также активно использовалась во время русско-шведских войн в тотпериод. При этом уничтожалась инфраструктура и население на территориях, оставшихся вгоняли в нищету...
Короче, империя, с разной степенью результативности, создавала буферные территории, с фактически порабощенным и ограбленным населением.
Писать много не буду , но ВКЛ в этом плане досталось больше всего ...

Ответить
+46 +
владимир, 14:38, 25.02

интересня статья, спасибо! но непонятно, почему московские войска 16-17веков называются российскими?

Ответить
+56 +
Паненка , 14:39, 25.02

У русских в крови только разрушение, уничтожение, отнюдь не созидание. Наша Беларусь богата славной историей, жалко, что при нынешней власти ничего не восстанавливается. Обычное дело- временщикам на все наплевать.

Ответить
+30 +
as, 14:48, 25.02

уничтожались не только замки - целые города и память о них. Недавно наш земляк С. Рассадин нашел целый "потеряный" город Казимир, который в свое время имел даже магдебургское право.
А мне вот лично очень интересна судьба другого нашего позабытого и "потеряного" города - Муравина (в Новгородской метрике он есть). Куда делся, почему никаких сведений? Прямо детектив какой-то.
А ларчик просто отрывается - первое летописное упоминание нашего былинного воина Ильи было именно Муравлянин (Кмита- Чернобыльский, XVI в.), и к г. Мурому он никакого отношения не имел, потому то и мог "заутреннюю в родном городе встретить, а вечернюю в г. Киеве"...

Ответить
+24 +
Распавяду, 16:12, 25.02

Для Аса: Я думаю, што называўся горад не Муравін (бо троху не па нашаму гучыць),а Мураў, а маскалі на свой лад перайначылі - Мурам.
А наконт Іллі Мураўца я чытаў артыкул,дзе назвы населеных пунктаў , па якім Ілля ехаў на шляху ў Кіеў, цалкам супадаюць з назвамі населеных пунктаў поўдня Беларусі. Кожная цаглінка сапраўднай гісторыі падыходзіць адна да адной і ўсе лагічна, чаго не скажаш пра маскальскую афіцыйную казку-гісторыю.

Ответить
+7 +
as, 16:32, 25.02

выбачайце, што па-рассейску:
про г. Муров вообще нет сведений. Если так, то Илью следовало бы назвать Муровским (по русским традициям). А он звался именно Муравлянин, таким образом. г. Муравин (Новгородская метрика, следовательно г. на самом деле был) как нельзя подходит.
Кстати, персонаж былин словно скопирован с нашего князя Чародея. Он также, как и Илья 33 года "сидел на печи", т.е. ни с кем не воевал, а как "встал на ноги", так не потерпел ни одного поражения.
Также как и Илью, Чародея обманом бросили в Киевский поруб, откуда он вышел и спас г. Киев. И князю киевскому мстил ("сносил маковки с церквей"), помните про снятие звонницы с новгородской Софии?

Ответить
-25 +
Фёдор РФ, 16:51, 25.02

РАСПАВЯДУ, 16:12, 25.02 - А наконт Іллі Мураўца я чытаў артыкул

Уважаемый, а КАК Вы объясните тот ФАКТ, что НИ ОДНОЙ былины о Древней Руси и об Илье Муромце в частности - НЕ БЫЛО ЗАПИСАНО ни на территории Украины, ни на территории Беларуси ???

ВСЕ Былины о Древней Руси, об Илье Муромце, Добрыне Никитиче , Алёше Поповиче и ДРУГИЕ - были записаны в русских деревнях в 19 веке , в основном на Русском Севере.
Всего было записано около 400 былин.
В Олонецкой губернии было записано - около 300 былин.
В Архангельской - 34, в Сибири - 29, в Симбирской - 22,
в Саратовской - 10, в Нижегородской - 6, в Московской губернии - 3.

Ответить
+13 +
По летописям , 17:47, 25.02

Вообще-то одна императрица приложила руку к уничтожению большого числа летописей, собранных с монастырей территории сегодняшней России.
Поэтому очень сомнительно происхождение некоторых летописей, которые вы перечислили. Даже Слово о полку... как бы не в оригинале(((

Ответить
+23 +
Серж, 20:57, 25.02

Вся ваша история- ложь, выдуманная Карамзиным! Даже Костомаров его высмеивал)) Я уж про Татищева молчу))) Все эти "упоминания и записи" позднейшая дописка!! Сибирь , Симбирск и Саратов))) Да уж! Истинно славянские местности)))) Там азиаты жили тогда))) Да и сейчас! Вы в зеркало и на соотечественников полюбуйтесь своих))) Славяне из вас как .......))))))

Ответить
+2 +
Слава, 0:06, 26.02

Ответ очень простой, былины это устные сказания, и рассказывали их долгими зимними вечерами, поэтому на севере они сохранились в большей степени, аналогом служат скандинавские саги

Ответить
+19 +
Уладзімір Скрабатун, 14:53, 25.02

Замак Корсакаў, у Глыбокім, рэальна, існуе і сёння. Можна, нават, падыйсці і памацаць цагляныя сцены.
Пытанне толькі ў тым: ці можна зачынены будынак магазіна -- лічыць магазінам, калі яго ўжо перабудавалі пад касцёл, ці царкву? А такая практыка сёння існуе. Тое самае і з глыбоцкім замкам! Апошні уладальнік -- ваявода Язэп Корсак -- то Смаленск адваёўваў ад маскалёў, то з Уладзіславам IV хадзіў Маскву браць. Памёр бязжонны, то бок не меў нашчадкаў. Свой замак аддаў манахам кармелітам, якія перабудавалі замак пад касцёл (цяпер праваслаўны сабор) і манастырскія карпусы.

Ответить
+33 +
лазутчик, 16:18, 25.02

Вот в Быхове тоже замок был. Но уничтожен он к сожалению, уже современными беларусами. После 90-го года. Рядом есть еще синагога. Очень старая. В процессе уничтожения. Самим ценить свое надо. Москали москалями, но сейчас можно бы и скинуть рабское ярмо. А не вздыхать о пропитом фамильном серебре.

Ответить
+12 +
лазутчик, 19:29, 25.02

Стоит вспомнить и Бобруйскую крепость, которую снесли и построили ледовый дворец!

Ответить
+12 +
Eminem, 19:51, 25.02

У Короткевича, это было делом жизни, пробудить интерес к истории родной страны, ее своеобычности, былой славе , все запущено , все под густым слоем ретуши, пока живём будем бережно хранить нашу древнюю притчу, сказку о добром крае.

Ответить
+17 +
толькі праўду!, 20:36, 25.02

Там,дзе ступіў маскальскі бот,разруха,галеча,вайна.
Не зьлічыць узарваных маскалямі замкаў уБеларусі.

Ответить
+12 +
serg 76, 22:58, 25.02

Заметьте, все замки разрушены русскими, что доказывает, что ВСЕГДА с ними были войны....миф, о том, что русские только обороняются - ими же и придуман, чтобы оправдать свои набеги на чужие земли!!! а всем русским посоветую для начала - выучить историю, а потом рот раскрывать...

Ответить
+4 +
vir, 0:19, 26.02

Тое было "МОскОвскОе вОйскО - "ОнО" так і называлась пад час страшэннай вайны p Масковіяй, войска якой складалі татары, чувашы й "темниковская мордва"ў хаўрусе з' дзікімі казакамі Б.Хмяльніцкага... Чытайце кнігу - "Невядомая Вайна 1654 - 1667" - Г. Сагановіч, напісаную па гістарычных дакумантах. З тога часу маскоўскі цар "Алексей Михайлович" (клікуха -"Тишайший" -бацька Петры І) стаў зваць сябе "Царём Всея Руси"...
"Да Белая Росия впредь Литву писати..."
Ў гонар "взятия имянные Литовкие городы"
цар загадаў у царскім тытуле: "
"Полотцк и Мстиславль и Орша... писати по сему... указу."
...Загад Аляксея Міхайлавіча:
"Посылать в польские городы и в уезды (гэта пісалася аб Цэнтральнай Беларусі (Літве) и языки собирати."
"А местечко Койданов взяли и которыя... были в том
местечке польские и литовские люди, и тех всех людей
мечю предали и то местечко и пасады все выжгли."
...Ковенскі земскі судздьзя Стэфан Мядэкша запісаў.
праехаўшы па Літоўскім Панямоньні, што тут... скрозь
"трупаў

Ответить
+1 +
vir, 0:24, 26.02

"Стоячи под тем Гомелем з замком оборонным
посылали есмя загоны,которые по той там стороне
Днепра... замки и места поимали, и под меч непослушные;
а городы, которые нам прежде шкоды чинили, попалити
велели есмя, особный... замок Речицкий, замок Злобин,
замок Стрешин, замок Рогачёв, замок Горвель позжено."
"Посылали грамоты о здаче а гомельцы гордо и сурово
до нас отписали... яко злосливые песиими губами своими
достоинство вашего царского величества нарушали."

...22 ліпеня...
"Великою потугою и усилством през штурм" -
быў захопленыі Амсьціслаўскі моцны замак.
..."места агнём выпалілі і людзей пасеклі"; "народ
усялякі шляхецкі, мяшчан і жыдоў, а таксама і простых
людзей у пень высеклі, потым адтрубіўшы, сярод
трупаў жывых знаходзілі і ў палон на Маскву забіралі,
а скарбы ўсялякія забраўшы, замак і паркан агнём
спалілі і дазваньня спустошылі".


Ответить
+2 +
vir, 0:26, 26.02

...Ім абяцалі "великие дары... и вольности",
аднак амсьціслаўцы "сурово отповедаючы"
адбівалі прыступ за прыступам...
..."Места огнём выпалили и людей вкорень пасекли."
..."Трубецкой со товарищи город Мстилсавль взял и
высек и выжег, а побил в нём больше на десяти тысеч..."
(ў народзе называлася - "Т р у б я ц к а я р а з ь н я").
Шмат "амсьціслаўскіх н е д а с е к а ў" папоўніла
партыі палонных, якія адводзіліся на ўсход.
"бояре и воеводы... над Мстиславлем позамешкались,
город взятием взяли и всех в Мстиславле высекли...".

Ответить
+2 +
vir, 0:29, 26.02

Цар інструктаваў: "Велиж и Сурож, как даст Бог, зжечь."
Але ваяводзе Стрэшневу ўдалося здабыць горад Сураж
даволі легка: 22 лістапада пасьля аблогі яму:
"литовские люди сурожские сидельцы...город Сурож сдали".
"В приход... государевых воевод с ратными людьми и
в приступное время город зажгли и что было в городе
церквей все погорели без остатку."
"Город Чечирск з замком... взяли есмя, противных мечю
предали, а иных, на слёзы их смотря, живых оставили."
"В Старом Быхове заперлися и вашему царскому
величеству поклонится не хотят".
"Магилёвцы хотят с нами битца и из Гор хотят итить
на нас с пушками, и туры и щиты готовят"
Зраднікі - шляхціц Лаўрынаў, Сідорскі ўгаворвалі
дубровенцаў паддацца.
"Как город Дубровна здастца... шляхты лутчие выбрав,
прислать к... государю... а достальную шляхту велеть
посылать на Тулу, а мещан и уездных людей роздать
ратным людям семьями, а город Дубровну выжечь."

Ответить
+2 +
vir, 0:33, 26.02

"Тех кто не похотели в православную кристиянскую
веру креститца высылать в понизовые городы"...
"а кто в православную кристианскую веру крещен и
остался теперь в Вязьме".
З загаду "Алексея Михайловича":
"Промышляти над Старым Быховым сколько
милосердный Бог помощи подаст."
"...Которые городы сдались, ... Шклов, Копысь, Дубровня и иные городы, и тех городов всяких жилетских людей неволят, грабят и в полон емлют и до Москвы отвозят, и те де все городы иные разорены и опустошены; и Быховцы де слыша то, все на том и положили, лутше де им в домахсвоих хотя помереть, нежели в неволю из воли самим себя отдавать."
...Ў царкве Высоцкай на Палесьсі казакі начыньне пабралі, сьвятара тамтэйшага і мяшчанаў мучылі, пытаючыпра грошы, розныя мукі задавалі і ўсе іх достаткі, коняў, быдла рознае, волава, сьпіж ды іншыя рэчы бралі, хаты палілі.

Ответить
+1 +
vir, 0:36, 26.02

...Маскоўскія памешчыкі ды мяшчане маглі прыехаць ды яшчэ ў зоне ваенных дзеяньняў купіць у ратнікаў патрэбную колькасьць нявольнікаў, ўсяго 3 - 5 рублёў за чалавека ці нават яшчэ таньней.
А "поддячий" на Іванаўскай плошчы ў Маскве... мог выпісаць "крепость" на выведзеных з Беларусі (Літвы) людзей кождаму купцу з арабскага...Ўсходу.
"Полону купленого литовского шесть мужиков, да четыре девки"... Хто ж складаў "литовский полон", што гэта был за "литовские люди"?
...Большасьць палонных - нялеткі... дзеці 10 - 12 гадоў;
васьмёра мелі па 15 гадоў... А "малы Васька" нават ня мог сказаць, якога ён узросту. Захапілі іх у Літве - і толькі некалькі чалавек - "со шведского походу"... Паводле палоннай кнігі адной Наўгароцкай пяціны з кастрычніка да жніўня таго ж року 17 чалавек прывялі і запісалі сабе 52 нявольнікаў, захопленых пад Полацакам, Віцебскам, Вільняй, Воршай -
мужчын, жанчын, дзяўчат, дзяцей. Трынаццаць зь іх ня мелі і 15 гадоў, астатнія - паміж 15 і 25 гадамі і толькі дву

Ответить
+1 +
vir, 0:42, 26.02

двум чалавекам было 30 і 35 гадоў. А былі і зусім яшчэ маленькія дзеці - па 6, 9, 10 гадкоў. Ў Маскве тады ж, з сакавіка да жніўня 1656 р. князі, баяры і розныя служылыя людзі аформілі "в Выписной книге" себе 90 нявольнікаў - галоўным чынам шляхцічаў, іх жонак і дзяцей, захопленых на Смаленшчыне, Віцебшчыне, Гарадзеншчыне, ў Вільні, Менскім
і Варшанскім паветах, у іншых мясьцінох Беларусі (Літвы). Асобай справай быў пошук і вывад літоўскіх рамесьнікаў..."золотого и серебреного и бронного дела мастеров и учеников", якіх на загад цара ваявода Бабарыкін вышукваў e Літве ды высылаў у Маскву з жонкамі і дзецьмі. Адначасна з масавым вывадам насельніцтва Беларусі (Літвы),
цар спрабаваў стала сяліць ў літоўскіх гарадах сваіх ратнікаў, якія тут... "на вечном житие быть хотят".
Спусташэньні і здзек, голад і пошасьці, масавы вывад
нявольнікаў - усё гэта выклікала шырокі народны партызанскі рух...

Ответить
+1 +
vir, 0:46, 26.02

...Захапіць Берасьце адразу не ўдалося...
13 студзеня, праз пяць дзён аблогі, ўначы фартэцыя
Берасьця (Брест...) была здабытая штурмам.
Замак сплыў крывёю - бальшыня абаронцаў загінула
ад зброі раз'юшаных заваёўнікаў. Увесь горад быў...
"да найменшага будынка... разбураны, спалены і ў нішто ператвораны", а людзей засталося "вельмі малая кучка".
Гэтаксама быў спустошаны Шарашоў.
Сапега думаў вывесьці на Маскоўскае войска практычна ўсе сілы Вялікага Княства Літоўскага, нават калі б на тое спатрэбілася б сепаратнае замірэньне са Швэцыяй...

Ответить
+1 +
vir, 1:00, 26.02

Каб унікнуць крывавых драмаў, Слонімскі і Ваўкавыскі паветы, а пасьля і Навагрудак накіравалі да Хаванскага паслоў з абвешчаньнем прызнаньня царскай улады тут прыехаў баярын Зеленов ад Хаванскага і прывеў горад да прысягі.
Ён сабраў перапалоханую шляхту да Барысаглебскай царквы і, чытаючы з двух сьпісаных аркушаў, загадаў пўтараць слова ў слова:
"Я, N., присягаю Богу всемогущему в Троицы святой единому и государю царю и великому князю Алексею Михайловичу всея Великая и Малыя и Белыя Руси Самодержцу" Далей гаварылася: трэба адрачыся ад караля і вялікага князя, ніякім чынам зь ім ня зносіцца, а нават ваяваць супраць яго і ні да якога іншага манарха не прыставаць. Напрыканцы прысягі было шмат праклёнаў за адступніцтва:
"И я за то своё клянство и проступление да буду одлучен и непрощён од Светыя одиносущныя Троицы единого Бога затресуся яко Каино еще и на земли, и да одвертотся земля и пожрёт мя яко Датана и Абирона и
жилище моё да будет в вечным огни з дъяволом сатаном и ангелу его".

Ответить
0 +
vir, 17:04, 26.02

"Многия сот тысячи" (нарэшце больш-менш дакладна сказана пра их колькасьць...),
з захопленых яшчэ ў 1654 - 1667 рр. людзей...
"мужеска и женска полу, шляхты и мещан и пашенных крестьян" па ўмовах "Вечного миру" назаўжды заставаліся на чужыне. Выходзіць, нават шляхта да таго часу не магла вярнуцца на
радзіму, а пасьля - і пагатоў. Тое ж было "и костельныя всякие утвари и украшения и колокола и пушки и всякие воинские орудия" мусілі назаўсёды зас-
тацца ў Маскоўскай дзяржаве.
18 лютага 1667 р. Ян Казімір выдаў універсал, якім абвяшчаў па ўсёй краіне, што падпісана замірэньне з Масквой...
Групоўка сенатараў з Янам Сабескім на чале выступала катэгарычна супраць Андрусава і заклікала працягваць вайну. Аднак гэта было ўтопіяй...
Трактат, падпісаны ў беларускай (літоўскай) вёсцы Андрусава, стаўся найважнейшай падзеяй гісторыі Цэнтральна-Ўсходняй Эўропы. Масква цалкам завалодала іныцыатывай дачыненьняў з Рэччу Паспалітай - сваім былым галоўным во-
рагам. Баланс сілаў

Ответить
0 +
vir, 17:07, 26.02

. Баланс сілаў у межах Усходняй Эўропы быў канчатко-
ва парушаны на карысьць Маскоўскай дзяржавы, якая па ма-
гутнасьці выйшла, бадай, на першае месца. З гэтага часу па-
чыналася яе адкрытная экспансія на Захад...
...А Рэч Паспалітая, наадварот, ужо ў Андрусаве падпісала...
сабе прысуд. "Вечный мир" у 1686 р. толькі фармальна за-
мацаваў яе бяссільле.
Прыйшоў час хуткага заняпаду Рэчы Паспалітай, якая ўжо
ніколі не магла вызваліцца з-пад ценю двохгаловага арла... Катастрофа - інакш не назавеш стан, у які была ўвергнутая Беларусь (Літва) трынаццаціракавой вайной. І самыя страшэнны страты - гэта страты люцкія... На Беларусі (ў Літве) ў межах прыкладна яе сучаснай тэрыторыі - колькасьць насельніцтва зьменшылася больш чым на палову і калі перад вайной яно дасягала 2 мільёнаў 900 тысячаў чалавек, дык на 1667 р. засталося блізу 1 мільёна 350 тысячаў - гэта прыкладна 47 адсоткаў. Гарадцкога жыхарства ацалела яшчэ менш - толькі 45 адсоткаў.
Ці ведала хоць адна

Ответить
+2 +
vir, 17:08, 26.02

Ці ведала хоць адна блізкая да Беларусі (Вялікай Літвы) краіна
такія страты, ці губляў хоць адзін эўрапейскі народ 53 працэнты
сваех жыхароў?..
Страты ўсяго Вялікага Княства Літоўскага за тую вайну склалі
46 працэнтаў - кожды другі быў загублены...

Ответить