28 марта 2024, четверг, 12:11
Поддержите
сайт
Сим сим,
Хартия 97!
Рубрики
Комментарии 8
+7 +
Ягор, 19:22, 6.06

Я таксама мару калі на маёй Радзіме г.Івацэвічы Брэсцкай вобл. вуліцы будуць пісацца на мове каранной нацыі. А не па руску. Здавалася, што Брэсцкая вобласць бліжэй да Польшчы, а не да Расеі. Але і гэта не дапамагае. Русізм квітнея і тут! Няхай бы хоць прыклад бралі са сталіцы. Там з беларускім напісаннем вуліц і прашпектаў пытанне даўно вырашана.

Ответить
-13 +
Ja-pan, 19:35, 6.06

Солигорск начали строить в начале шестидесятых годов прошлого века. Для этого свозили имеющих опыт работы шахтёров с Урала России и русскоязычного Донбасса Украины.
Полагаю, что переучивать сейчас в большинстве своём русскоязычное население Солигорска на Белорусский язык - бесполезное занятие.

Ответить
+1 +
me, 2:56, 7.06

Да, и не только Солигорска. Вообще, переучивать практически все население - гиблое дело. Пускай повесят вывеску на белорусском и все будут довольны.

Ответить
+1 +
Cалігорскі, 11:25, 7.06

Нехрэн нікога перавучваць. Мове вышэйшы статус і па законе абавязаць веданне яе ўсіх, хто атрымлівае грошы з дзяржаўнай кішэні. Але ж, думаю, у нас надта багата "рабоў", дый "акупанты" пакуль няпужаныя...
Віктару рэспект! Выканкаму - ўваходную беларускамоўную шыльду павесіць на месца!

Ответить
+7 +
Мужик, 20:40, 6.06

Так руководство Солигорска вроде как пострижено и посажено, и изучает сейчас "феню".

Ответить
+1 +
беларус, 9:53, 7.06

Аб чым гаворка ,калi так званы прэзiдэнт БЕЛАРУСI не размауляе на роднай мове.

Ответить
+2 +
Сергей, 10:53, 7.06

JA-PAN, 19:35, 6.06 === а никто вас переучивать и не собирался и не собирается,но раз это Беларусь или другая страна, неважно, Англия,Вьетнам или Украина, то официальный язык должен быть родной язык страны !

Ответить
0 +
Ганулька, 12:03, 7.06

Я патрабую на чыгуначнай станцыi Смалявiчаў вярнуць назву "Смалявiчы" на беларускай мове.

Ответить