16 апреля 2024, вторник, 22:33
Поддержите
сайт
Сим сим,
Хартия 97!
Рубрики
Комментарии 11
+75 +
Я, 12:02, 26.08

Все верно сказал....

Ответить
+81 +
Ни убавить, ни приба, 12:15, 26.08

Всё, всё верно. Всё разбивается о равнодушие и безразличие этого народа. И самое интересное, что при кажущейся заботе о детях, этим дядькам и тёткам, уплетающим что-то из пластикового контейнера, на самом деле глубоко наплевать как будут жить их дети. Если бы было не всё равно, то они всё это давно не терпели бы.

Ответить
+69 +
юзя, 12:40, 26.08

Мне цікава назіраць... У краме кажу звычайна "дзякуй" і некалькі слоў на мове.
Гляжу, як рэагуюць. Усміхаюцца ў адказ. З дзесяці двое мне адкажуць "калі ласка", астатнія скажуць- "пожалуйста"

Калі з'явіцца ў кожнага павага да сябе, як асобы; да сваёй мовы і гісторыі - намалюецца зусім іншы партрэт улады, без вусоў і сіпатага голасу.
Перш ідуць змены ментальныя - і на мой погляд, яны ідуць.
Ня трэба адчайвацца

Ответить
+57 +
игорь, 12:50, 26.08

Няма краины кали няма мовы.

Ответить
+76 +
Ягор, 12:59, 26.08

Андрусь малайчына ! Напісаў з тонкім гумарам і смешна! Гэта нашая беларуская рэчаіснасць. "Вось з гэтым, "нахрана", можна працягваць і працягваць нарысы пра Беларусь і беларусаў. Так напрыклад запытаць дзесьці ў курыльні: "Хлопцы, мо пара паменяць нашага прэзідэнта?" А хтосьці з хлопцаў адкажа: "А нахрана ! Гэты ўжо накраўся, мо болей не будзе. А новы толькі пачне красці!"
Альбо ў жаночай гаварыльні запытаць у бабуль: "Як вы жывяце кабеты? Мо пара ўладу меняць?" Адказ будзе адзін прыблізна такі: "А нахрана меняць уладу! Пры гэтай, хоць вайны няма. У магазіне соль ёсць, запалкі. Нават хлеб прывозяць!" Вось так і жывем!

Ответить
+97 +
Стары i нягеглы., 13:08, 26.08

Прочёл статью и прослезился!
Сколько умов и устремлений разбилось об это железобетонное "а нахрена"?!

Ответить
+29 +
vir, 14:00, 26.08

Дзядзька з Прудкоў, нажаль, есьць прадукт "САвецкай генэтыкі", які й ня ведае, што ў перакладзе на яго мову, будзе ні "СавеЦкі", а "Радзецкі"!
І тое - "БССР" было няпісьменным, бо мусяла быць -"БРСР" (Беларуская Радзецкая Сацыялістычная Рэспубліка)! Калі - не Літва?
А от "УССР" ня было - была "УРСР" (Укра'і'нська Радянська Соціалістична Республіка)!
Падумаем - чаму ня было "БРСР", а была "БССР" і "УРСР"?
Прыклад Граматыч.Нястыкоўкі -"СавеЦкі - ЛіДСКі" (па-прыкладу"СовеТСКий"), хаця мусіць быць- ЛідЦкі!
Маскалі й калябаранты стварылі (унятрылі) "твор -Тлумачальнік "(Тлумачальны Слоўнік Беларускай Літаратурнай Мовы)!..
Слова "Радзецкі", як і тысячы Нашых Словаў
(прыкладам-"пёс", што замясьцілі на -"сАбАка татарскіх жаралаў) былі вызьнятыя з Мовы "как "полонизмы"-"пАлАнізмы (слушна- по'лёнызм, по'лёнэз -пад націскам - заўжды "о, ё [jo]), тоесна -"монголоизмы".
Назоўнік "пёс" з Мовы быў вызьняты, але захаваліся дзеясловы й прыметнікі "па-са-псаваць, па-са-псаваны, псуты..."

Ответить
+16 +
Мимо Крокодил, 14:59, 26.08

"а што я — адна беларуская цётка — магу змяніць, каб стала лепей? Ніхрана. "
——————
Тут ключавое слова "адна". І ў гэтым уся яе праблема. Амаль усе дзеці індывідуалісты. Калі адна, дык і запрауды "Ніхрана".
А рэальна праблемы няма.
Усё проста.
Ўжо не аднаразова заклікаў і заклікаю.
Гэта свае пытанне: "а што я Адна беларуская Цётка магу змяніць?" прыйдзі і задай ў любым офісе недзяржаўнага НЕЗАЛЕЖНАГА ПРАФЗВЯЗУ. И табе обавязкова разтлумачаць які зрабіць першы крок.
Проста прыйдзі і спытай, а не ёнчы, як дзіцё.
Тілко ўсе РАЗАМ МЫ МОЖАМ ЗМЯНІЦЬ ЎСЁ!
Не пытанне - усё, што заўгодна.
Працоўные і не, селяны, пралетарыі ўсёй Беларусі, яднайцеся!
Яднайцеся ў НЕЗАЛЕЖНЫЯ ПРАФЗВЯЗЫ!
Толькі РАЗАМ!
Як казаў Янка Купала каб ня быць скатом!
Ставай ліцвін!
Руш крок у крок
Пакуль у жылах кроў.
Нам Дыеў лішыў Беларусь
У спадак ад дзядоў.
*
Айчыне гонар!
Героям сześć!

Ответить
+12 +
vir, 15:55, 26.08

Андрусь - будзеш добрым пісьменнікам - не спыняйся. Раю чытаць Слоўнікі Байкова-Некрашэвіча, В.Ластоўскага. Яны ма'юць хібы (мангалаізмы-маскалізмы), але лічоныя. Слоўнік В.Л. ма'е хібы -"сабака, сабачка, сабакарня, сабакар, сабакарка. сабакарства..."замест - "пес, псярня, псі ("собачий"), псяр, псярка, на-пса! (на черта-рус.) -набранка", кулак кулачок, штаны, газартны, туман, балабол..." - чыстыя маскалізмы татарскай крыніцы!
Ды ў нас есьць Слоўнік Івана Насовіча ды Нататкі да Нашай Граматыкі Яна Станкевіча.

А тое -"Нахрана" Дзядзька з Прудкоў, адным выразам, выдыў словы К.Каліноўскага - "Толькі тады, народзе зажывеш шчасьліва, калі маскаля над табой ужо ня будзе." Народ - мудры!
Пры "Реформе Языка" ў 1708 року, маск.цар Петра, выкінуў з Поднай Кірыліцы літары -"в.,м.Juс", замясьціўшы іх мангалаізмамі "У, Ю, Я".
Было - "мОНдры, сОНД, сОНДий, дОмб, бЭН-бэн..." - стала -"мУдры, сУд, сУ-ДЗЬДЗ-я (пяціпядзевае!..),дУб, бУбен...
Скуль і "новые русские слова - "мУдак, дУбина".

Ответить
-7 +
Andron, 19:59, 26.08

Мау'чы, будзь хiтрым, так кажуць беларусы, пасля вайны сялянсива метадычна вынiшчалася, ладзiлi калгасы, прымушалi працаваць за трудаднi, раскулачвалi, забiвалi, высылалi у' Сiбiр, сяляне у' некалькi стагоддзяу' навучылiся проста выжываць i анi Горвату, анi нiкаму iншаму яны не скажуць, што яны сапрау'ды думаюць, а людзi яны добрыя i працавiтыя, толькi жыцце у' iх цяжкае, а нахрана, значыць iдзiце вы Горват у сельсавет i пiшыце заяву, каб змянiлi назву вулiцы, а не лезце людзям у душу, дайце людзям зямлю, магчымасць працаваць i добра зарабляць i яны самы разбяруцца, што i як называць, як у тым анекдоце, прыходзiць селянiн да старшынi калгаса i пытаецца, што мне будзе, калi не прагаласую за Лукашэнку, а той адказвае, нiчога не будзе, значыцца - сена не будзе, дровау' не будзе, трактара прывезцi дровы не будзе, зямлi пад бульбу не будзе, хоць не, няхай, будзе табе зямля, але пры самым балоце i далека ад вескi.

Ответить