23 апреля 2024, вторник, 16:13
Поддержите
сайт
Сим сим,
Хартия 97!
Рубрики
Комментарии 18
+30 +
eger, 14:36, 11.09

В статье 10 конституции Украины, так и написано, что украинский - государственный, но остальным языками можно пользоваться в общении.

Ответить
+23 +
ZZ, 14:58, 11.09

У нас гэтак жа лічу, павінна застацца толькі адна дзяржаўная мова.Беларуская мова - кірыліца ды лацінка.

Ответить
+7 +
сноб, 15:44, 11.09

Ничего не имею против, но всему своё время, чтобы не получилось как с Позняком в девяносто четвертом.

Ответить
+8 +
ZZ, 16:09, 11.09

У 94 у людзей быў савок у галовах ля 80%.Пры саўке ўсе размаўлялі на рускім, а нацыянальныя мовы падпадалі ўціску.Нават пад канец 90х высмейвалі мову ў навучальных установах малапісьменныя вучні, але якія маюць сілавы фактар.Тады было рана.
Зразумела, што большасць кажа па па-руску і пераход на мову выкліча незадаволенасць.Але некалі ж трэба пачынаць, а то так мага і не пачаць,а ўсё адкладаць і адкладаць.Даць нейкі час на пераходны перыяд, каб падвучылі родную мову, але зацягваць не варта.3-5 гадоў максімум.Моладзь падтрымае, за імі і астатнія падцягнуцца.
А калі ўвесь час аглядацца назад, то ўсе мы бачым да чаго гэта прыводзіць.
Цяпер здаецца рана, таму што мова пры камунікаванні выклікае неўразуменне.А калі гэта стане нормай, то даволі хутка большасць пяройдзе на мову.

Ответить
+9 +
ZZ, 16:14, 11.09

Асабіста мне больш па душы лацінка.Але гістарычна так склалася, што ў нас пераходная краіна і кірыліцай карысталіся заўсёды.Таму тут нікуды не дзенешся.

Ответить
+1 +
radical, 18:47, 11.09

Пасзняк резко стартовал, всех напугал... переход на мову ето процесс,
люди боялись и не понимали а что будет если мову не знаешь или знаешь плохо?
потреря должностей ,статуса? выл грамотным- а стал безграмотен моментально? не понимаешь документов итп.
требуется время, понадобятся переводчики итп он же не предложил ничего в плане а как переход будет происходить
напугал людей, вызвал смятение дискомфорт...результат- Лука во власти

Ответить
+9 +
123, 19:52, 11.09

Не зусім так. На пачатку 90-х пайшло адраджэнне беларускай мовы. З'явіліся падручнікі на беларускай, нават у садках дзяцей вучылі гаварыць па-беларуску. Справаводства ў дзяржаўных установах (выканкамах і іх падраздзяленнях) было пераведзена на беларускую мову. Я ведаю гэта дакладна, таму што сам працваваў тады ў дзяржаўнай установе. І не было практычна ніякіх праблемаў з тым пераходам. Некаторыя былі незадаволеныя, але нічога, прызвычаіліся. І толькі пасля 1994 года, пасля абрання Лукашэнкі, пайшоў адкат.
Так што не хвалюйцеся, пасля нашай перамогі моўны дыскамфорт будзе, але нядоўга. Людзі даволі хутка асвойваюць беларускую.

Ответить
+4 +
Антось, 11:08, 12.09

Зноў ім Пазьняк перашкодзіў! Ён ім усё растлумачыў, па паліцах расклаў.., але яны не гатовыя Быццам ня людзі, а бярвенні неабцесаныя! Ну дык зрабіце крок, неяк напружцеся, прыкладзіце сілы... Ўжо б сёлета маглі б усе разам падаць заявы на перавод сваіх класаў, школ на тутэйшую мову. Лукаш ужо пішчаў бы, як раздушаная жаба!

Ответить
+10 +
Надо заметить, 20:08, 11.09

Да.. с Позняком вышло плохо. Конкретно то плохо, что его не выбрали тогда президентом. А выбрали усатого колхозника.
Позняк тогда говорил, что переход на мову - защита от возможных посагятельств рашки, которая может воспользоваться русским как предлогом.
Ну так вам из 2020-ого года после событий 2014-ого года в Украине ("Защита русскоязычного населения") всё еще кажется, что он был не прав?
Как в воду глядел, а идиоты его националистом называли. А вот вышло всё так, как он говорил.

Ответить
+16 +
Рускі леў, 15:01, 11.09

Калі такія настроі будуць панаваць і ў Беларусі.

Ответить
+8 +
вася, 15:20, 11.09

органы власти . менты .полиция .спец .службы и проч..
точно ...должны говорить на родном языке ..

иначе не понятно ..
в какой стране находишься .
на Украине . в Белоруси или улусе .

Ответить
+6 +
Корректор, 15:22, 11.09

В статье ошибка:
"Думкі пра тое, што --->беларускай<--- мовай ва Украіне можна свабодна карыстацца ў асабістым жыцці, але адзінай дзяржаўнай павінна быць украінская, прытрымліваюцца 66% украінцаў"

Выделил стрелками. В оригинальной статье речь про РУССКИЙ, а не белорусский.

Ответить
+4 +
точно, 20:10, 11.09

Действительно. Ошибка так и не не исправлена. До сих пор написано "беларускай", хотя в оригинале - "русский".

Ответить
+10 +
Владимир, 16:23, 11.09

Только беларуская мова. Слушаю беларускамовную радио свабода, поверьте наслаждаюсь родной мовай.

Ответить
+13 +
ганна , 16:57, 11.09

Естественно, так как у украинского языка только одна родина - Украина.
И у белорусского языка только одна родина - Беларусь! Только давайте сначала разберемся с текущей ситуацией в нашей стране, а потом решим и этот вопрос. Хотя я думаю, он сам собой решится.

Ответить
+9 +
З України, 17:34, 11.09

Не всё так просто в Украине, у нас много совков, много завезённых в страну вместо истребленных коммуняками украинцев, и они всё ещё "бычарит" за "свой" масковский язык как за государственный.

Ответить
-10 +
Oleg S., 19:22, 11.09

Згоден з вами , є в нас один завезений з Придністров'я патріот , що ненавидить цинічних бендерівців начолі з Парасюком , полюбляє отсєкать гражданскіх , та має рускаго в Лондонє синка .

Ответить
+11 +
Украинка, 21:55, 11.09

Чого ви причепились до Порошенка?Більше року пройшло.В країні на даний час є головнокомандуючий ? Його нема!!!! Може вже час дати оцінку діяльності теперішньому?

Ответить