28 красавiка 2024, Нядзеля, 11:59

Беларусы завяршылі выступленне на ЧС на 14 месцы

108

Нацыянальная зборная Беларусі па хакеі прайграла апошні матч чэмпіянату свету 2013 года зборнай Швейцарыі 1:4.

Такім чынам, атрымаўшы 1 перамогу і пацярпеўшы 6 паражэнняў, беларуская каманда заняла перадапошняе месца ў групе S, не выйшла ў чвэрцьфінал, заняла 14-е выніковае месца і вяртаецца дадому.

Аўтарам адзінай шайбы ў браму зборнай Швейцарыі стаў Яўген Кавыршын. Яго кідок дасягнуў мэты на 42-й хвіліне матчу. У складзе сбрной Швейцарыі адрозніваліся Раман Джосі (2-я хвіліна), Матыяс Бібер (51-я) і Джуліян Уолкер (55-я і 60-я). Апошняя шайба пабывала ў пустой браме зборнай Беларусі за 58 секунд да сірэны, калі трэнерскі штаб зборнай замяніў брамніка зборнай Беларусі Віталя Бялінскага шостым палявым гульцом.

Беларусы нанеслі па браме супернікаў 21 кідок (4 +12 +5), швейцарцы - амаль удвая больш - 40 (16 +11 +13).

Па выніках чэмпіянату свету 2013 года зборная Беларусі заняла 7-е месца ў групе S. На рахунку нашай каманды перамога над зборнай Славеніі (3:2), а таксама паражэнні ад каманд Чэхіі (0:2), Швецыі (1:2), Канады (1:4), Нарвегіі (1:3), Даніі (2:3) і Швейцарыі (1:4).

Сёння, у аўторак, 14 траўня, на чэмпіянаце свету ў Швецыі і Фінляндыі завершацца матчы групавога этапу і стануць вядомыя ўсе ўдзельнікі 1\4 фіналу. У Стакгольме адбудуцца матчы Чэхія - Нарвегія і Данія - Швецыя, а ў Хельсінкі згуляюць Францыя - Германія і Латвія - Фінляндыя.

Датэрмінова права выступаць у плэй-оф ужо заваявалі зборныя Расеі, ЗША, Фінляндыі, Канады, Швейцарыі і Швецыі.