28 красавiка 2024, Нядзеля, 17:20

Трэнер «Шахцёра»: Пасля другога гола нас было цяжка стрымаць

2

Галоўны трэнер Шахцёра Мірча Лучэску ацаніў дзеянні каманды пасля разгрому БАТЭ 5:0.

«Вельмі важная для нас перамога, - заявіў ён. - У тых складаных умовах, у якіх мы цяпер жывем і граем, вельмі важна, каб каманда прайшла далей і выступала ў Еўропе вясной.

Натуральна, вынік адпавядае таму, што адбывалася на полі. Ён заслужаны. У нейкай меры палегчыла задачу тое, што спаборнік застаўся ўдзесяцёх. Але, калі былі ў роўных складах, мы ўсё роўна мелі перавагу.

Гуляючы ў меншасці, БАТЭ стаміўся, да канца сустрэчы не было свежасці. І нам было лягчэй, вядома, дзейнічаць. Задаволены тым, што нашы хлопцы не спыніліся, а да канца нарошчвалі хуткасць. Аддзячылі публіку за неверагодную падтрымку. Чакаем цяпер наступную гульню. Будзем спадзявацца, што такая ж атмасфера будзе на стадыёне. Не толькі ў Лізе чэмпіёнаў, але і ў нядзелю на матчы з Дняпром.

У Барысаве мы здзівілі спаборніка: у першым тайме ніхто не чакаў ад нас такой гульні. Тут жа першы тайм правялі роўна ў параўнанні з матчам у Беларусі. Было паскладаней да другога забітага мяча. Пасля гэтага было ўжо цяжка нас ўтрымаць».

БАТЭ выдаткаваў шмат сіл на тое, каб у першым тайме перакрыць нам зоны, своечасова сядаючы ў абарону.

«Таму ў нейкай меры фізічна ён падсеў, - мяркуе Мірча Лучэску. - А мы ўзмацнілі атакуючыя дзеянні, і гэта адразу адбілася. Напэўна, у многіх быў стымул. У зборную Бразіліі выклікалі Дугласа і Адрыяна, і ўсе спрабавалі ім дапамагчы на полі. Калі ацэньваць сённяшнюю гульню Тэйшэйры - напэўна, і ён быў бы там. Зборная Бразіліі, напэўна, мае патрэбу ў такім футбалісце, прычым як раз на ягонай пазіцыі.

Першае месца ў групе? Пры ўмове, што мы абыграем Атлетык, які, у прынцыпе, будзе змагацца толькі за месца ў Лізе Еўропы, нам трэба будзе перамагаць Порту на выездзе. А гэта нялёгка. Першае месца ў групе дае перавагу. Першы матч праводзіцца на выездзе плюс сустракацца з другім месцам нейкай з груп. Канешне, вельмі шкада, што мы прапусцілі два мячы на апошніх хвілінах з Порту».

Нагадаем, Шахцёр ў чацвёртым туры Лігі чэмпіёнаў ў Львове разграміў БАТЭ 5:0 і фактычна забяспечыў сабе месца ў плэй-оф. Для гэтага гарнякам трэба здабыць адзін бал ў двух астатніх матчах.