5 траўня 2024, Нядзеля, 10:31

Беларуская «маладзёжка» прабілася ў эліту сусветнага хакея

3

Хакеісты моладзевай зборнай Беларусі (U-20) атрымалі чацвёртую запар перамогу на чэмпіянаце свету ў Італіі.

Каманда перамагла сваіх аднагодкаў з Нарвегіі з лікам 5: 1 у групе А дывізіёна I. Такім чынам зборная Беларусі стала недасягальнай для канкурэнтаў, датэрмінова атрымаўшы перамогу ў турніры, што дае права ў наступным годзе выступаць сярод каманд элітнага дывізіёна, паведамляе БелТА.

Падапечныя Паўла Перапехіна ўпэўнена перайгралі сваіх прамых канкурэнтаў за павышэнне ў класе - аднагодкаў з Нарвегіі - 5: 1. Беларусы валодалі перавагай на працягу ўсяго матчу, што вылілася ўжо ў тры закінутыя шайбы ў першым перыядзе. Іх аўтарамі сталі Вячаслаў Фадзееў (14-я хвіліна, 16, у большасці) і Артур Буйніцкі (19). У другой 20-хвілінцы Уладзіслаў Міснікаў (31) замацаваў перавагу беларусаў, а нарвежцы тут жа замянілі галкіпера. Калі ў дэбюце трэцяга перыяду Дзмітрый Буйніцкі (43) зрабіў лік 5: 0, іх візаві фактычна выявіліся дэмаралізаваныя. Праз некаторы час адзін з "вікінгаў" зарабіў матч-штраф за грубую атаку спаборніка ў вобласць галавы і шыі. Зрэшты, з цягам часу сітуацыя на пляцоўцы не змянялася. Беларуская каманда кантралявала ход матчу, але дазволіла нарвежцам забіць гол прэстыжу.

Да вочнай сустрэчы як беларускія, так і нарвежскія хакеісты атрымалі па тры перамогі. Айчынная дружына была мацнейшай за славенцаў (6: 1), італійцаў (4: 2) і латвійцаў (2: 1). Скандынавы выйгралі ў каманд Італіі (3: 0), Аўстрыі (9: 5) і Славеніі (2: 1, па булітах).

Незалежна ад зыходу матчаў заключнага пятага тура маладзёжная зборная Беларусі стала недасягальнай для спаборнікаў, гарантавала сабе першае месца і атрымала пропуск у элітны дывізіён. У праграме сённяшняга гульнявога дня яшчэ адбудзецца матч моладзевых дружын Латвіі і Італіі.

6. Славенія - 1 (4; 8-22).

Заключную сустрэчу на ЧС (U-20) у групе А дывізіёна I маладзёжная зборная Беларусі правядзе 20 снежня супраць спаборнікаў з Аўстрыі (пачатак а 19.00 паводле менскага часу).

Чэмпіянат свету сярод моладзевых каманд у элітным дывізіёне ў наступным годзе пройдзе ў Фінляндыі. Папярэдні раз нацыянальная каманда Беларусі выступала ў эліце на маладзёжным ЧС-2007. Пасля раставання з ёй камандзе толькі з восьмай спробы ўдалося вярнуцца ў групу наймацнейшых.