«Уфа» пад кіраўніцтвам Ганчарэнкі здабыла перамогу над лідарам чэмпіянату Расеі

4
Віктар Ганчарэнка
ФОТА: URA.RU

«Уфа» перапыніла пераможную серыю маскоўскага «Спартака» ў прэм'ер-лізе футбольнага чэмпіянату Расеі, перамогшы 1:0.

«Уфа», якую ўзначальвае беларускі настаўнік Віктар Ганчарэнка, перапыніла чатырохматчавую пераможную серыю маскоўскага «Спартака», які лідзіруе ў прэм'ер-лізе футбольнага чэмпіянату Расеі і да сённяшняга дня не ведаў параз у 7 папярэдніх турах са старту турніру, піша tut.by.

«Спартак» - «Уфа» - 0:1

Гол: 0:1 - Фатай (39).

Удары: 27-09.

Удары ў створ: 7-4.

Валоданне мячом: 74% - 26%.

Папярэджанні: Маўрысіа, 23, Папоў, 87 - Алікін, 44, Бяздзенежных, 57.

Нягледзячы на гульнявую перавагу «Спартака», што ўвесь паядынак непадзельна валодаў мячом, уфімцы здолелі захаваць сваю браму «сухой» за кошт надзейнай абароны і ўпэўненых дзеянняў галкіпера.

Мала таго, на 39-й хвіліне ўфімцы здолелі трапіць у браму масквічоў. Поспехам увянчаўся забег па правым флангу нігерыйскага-румынскага легіянера гасцей Кеіндзе Фатая, які ўварваўся ў штрафную плошчу і апынуўся сам-насам з галкіперам «Спартака» Арцёмам Рэбравым.

«Уфа», няўдала стартавала ў чэмпіянаце Расеі (1 бал у 4 гульнях), працягвае выпраўляць турнірнае становішча. Башкірская каманда атрымала другую перамогу запар, а ў апошніх чатырох матчах набрала 10 балаў (3 перамогі, 1 нічыя) і не прапусціла ніводнага мяча. Прычым у папярэднім туры ўфімцы падолелі ў Маскве яшчэ адзін расейскі топ-клуб, сталічны «Лакаматыў».

Цяпер «Уфа» з 11 баламі пасля 8 паядынкаў займае 9-е месца ў турнірнай табліцы.

Наступным апанентам «Уфы» стане пермскі «Амкар», з 14 баламі пасля 7 гульняў займае 4-е месца ў турнірнай табліцы.

Адзначым, што ў апошнія тыдні настойліва цыркулявалі чуткі пра цікавасць да Віктара Ганчарэнкі з боку польскай «Легіі» і балгарскага «Лудагорца», аднак кіраўнікі «Уфы» гэтую інфармацыю зняпраўдзілі.

Перамогу атрымала і яшчэ адна каманда расейскай прэм'ер-лігі, якую ўзначальвае беларускі спецыяліст. Екацярынбургскі «Урал» пад кіраўніцтвам Вадзіма Скрыпчанкі ў гасцях узяў верх над дэбютантам элітнага дывізіёна «Арэнбургам» - 1:0, перапыніўшы 6-матчавую бязвыйгрышную серыю.

Браму «Арэнбурга» абараняў беларускі галкіпер Аляксандр Гутар, беларускі паўабаронца арэнбуржцаў Павел Няхайчык правёў увесь матч.

«Урал», які набраў 8 балаў у 8 паядынках, размяшчаецца на 10-м радку сярод 16 каманд расейскай прэм'ер-лігі.