27 апреля 2024, суббота, 19:25
Поддержите
сайт
Сим сим,
Хартия 97!
Рубрики

Военная слава и бесславие историков

11

В нашей давней истории нет другого события, которое бы стало аналогичным символом и вызвало столько же острых баталий, как битва под Оршей.

Комментарии 11
0 +
Астрожскі, 13:21, 8.09

Перад пачаткам злой сечы прайшлі малебены на тым і другім баку. Маліліся маскоўскія праваслаўныя, каталікі, вернікі грэцкага закону з Вялікага княства Літоўскага, вуніяты. Прасілі перамогі. Не хацелі смерці або калецтва.
Незадоўга перад гэтым сын баярскі з Мурама Аляксей Гарэлаў паіў каня ў рэчцы. Якраз ішла з ношкаю травы за плячыма вясковая кабета.
– Как деревушка зовется? – спытаў у яе Гарэлаў.
– Пашына, – адказала кабета.
– А речушка?
– Крапіўна.
– Небось, крапивой вся заросла? – пажартаваў сын баярскі.
– Ды не, – спынілася, скінула ношку з плячэй кабета, – Яна кроў людскую будзе піць. А поле гэтае, – яна зірнула ўдалеч, дзе ўсё аж кіпела ўзброенымі людзьмі, – было чыстае-чыстае, а будзе крумкачыстае.
Не ўсё са сказанага зразумеў сын баярскі Аляксей Гарэлаў, але задумаўся.

Далей чытай ТУТ:
http://www.daineka.by/be/tvory/proza/nazavi_syna_kanstancinam/part_20.html

Ответить
0 +
Ahtung, 15:32, 8.09

На пропаганде вражды успешная политика не делается.
Лучше вспомнить, как вместе гнили в окопах. И сразу попросить дешевого газу.
Не мутите воду, а то зимой придется есть пуговицы от штанов ! :)))))

Ответить
0 +
РР, 15:38, 8.09

Пераконваць у чымсьці тра-шчанюкоў -- адно марнаваць час, бо ў гэтых істотаў няма і ня можа быць аніякіх перакананьняў.
Рымляне на гэты конт казалі: invenit patella operculum (знайшла сабе каструля накрыўку), што ў вольным перакладзе на беларускую мову гучыць так: які Сава, такая і слава. Таму і Аршанская слава для іх "сутыкненьне", "міжусобіца" і г.д.

А ў нашай драздоўскай "каструлі" пад трашчанюкоўскай накрыўкай чаго толькі ня варыцца! Там нават Скарына блукае па Неўскім прашпекце, каб знайсьці якую-небудзь друкарню для публікацыі вершаў Васіля Быкава...

Ответить
0 +
Алексей, 15:52, 8.09

Это лишь исторический факт, а не пропаганда. Каждый в нем видит то, что хочет.

Ответить
0 +
РР, 16:09, 8.09

Ahtung, 15:32, 8.09
На пропаганде вражды успешная политика не делается.

Вы сильно ошиблись! Тут не об успешной политике речь, а об истории полутысячелетней давности. Оттого что ее уроки не извлечены доныне, возможно, и придется пуговицы есть и галстуком закусывать. А вот тем, кто эти уроки извлек из близкого и далекого прошлого, и зимние холода не страшны. Как, например, литовцам, предки которых как раз и бились вместе в предками белорусов под Оршей. Они пережили холода 1990-х годов, когда их пытались задушить, но зато теперь они кум королю. А наш всенародный без царя в голове, как и его "историки", мечется и несет каждый день одну чушь круче другой. Если это "успешная политика", то наверняка пуговицы на какой-то срок останутся на штанах, но надолго ли? И вообще, останутся ли штаны, или их тоже придется съесть?

Ответить
0 +
SW, 17:21, 8.09

PP +100!!!

Ответить
0 +
nik_k, 18:34, 8.09

Оттого что ее уроки не извлечены доныне, возможно, и придется пуговицы есть и галстуком закусывать
====================================

Learning disability…. nazivatsa. Invalidnost za bugrom. Kretinizm po russki i polnaia deesposobnost.

Ответить
0 +
Ляксей, 18:39, 8.09

Астрожскі, 13:21, 8.09

Перад пачаткам злой сечы прайшлі малебены на тым і другім баку. Маліліся маскоўскія праваслаўныя, каталікі, вернікі грэцкага закону з Вялікага княства Літоўскага, вуніяты.
Мо, спадар растлумачыць пра вунiятов таго часу? Лепей паведамiць пра царкву Астрожскаго у Вiльнi, у гонар перамогi!

Ответить
0 +
цётка, 18:59, 8.09

Ahtung, 15:32, 8.09
На пропаганде вражды успешная политика не делается.

Раю вам не ўзгадваць ні Кулікоўскую бітву, ні Барадзінскую, ні Сталінградзкую, ні захоп Бэрліна, ні сутычку на паўвыспе Дамаскай. Ні наклікайце сабе варажбы з боку Нямеччыны, Францыі, Кітая, Манголіі... Проводзе ветліваю палітыку... і глядзіш, да вас пацягнуцца людзі... :)

Ответить
0 +
Болт, 22:36, 8.09

цётка, 18:59, 8.09

Ahtung, 15:32, 8.09
На пропаганде вражды успешная политика не делается.

Раю вам не ўзгадваць ні Кулікоўскую бітву, ні Барадзінскую, ні Сталінградзкую, ні захоп Бэрліна, ні сутычку на паўвыспе Дамаскай. Ні наклікайце сабе варажбы з боку Нямеччыны, Францыі, Кітая, Манголіі... Проводзе ветліваю палітыку... і глядзіш, да вас пацягнуцца людзі... :)
+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++
+ 5!
Особеннно "победоносную" войну в Грузии...

Ответить