6 мая 2024, понедельник, 17:57
Поддержите
сайт
Сим сим,
Хартия 97!
Рубрики
Комментарии 10
0 +
Vit, 13:47, 5.10

"спадзяюся, што беларусы знойдуць унутраныя сілы ў саміх сабе і ўстануць на ногі"

За 200 гадоў ня здолелі, а цяпер здолеюць? Ілюзіі. Беларусы - штучны асіміляцыйны этап паміж літвінамі і рускімі. Літвінаў немагчыма было адразу перарабіць на вялікарусаў. Таму і мусілі расейскія імперцы накінуць нам назоў "беларусы" з мэтай адарваць ад каранёў, размыць сьвядомасьць, зрабіць прыніжанай, прыгнечанай, мужыцкай масай. "Я мужык-беларус - пан касы і сахі..." Як вынік, вобраз беларуса слабы, непрывабны і бесперспектыўны...

Ответить
0 +
as, 14:07, 5.10

не считаю себя великим историком, но вынужден не согласится с Латышонком.
Во- первых, литвины или литовцы - светловолосые и голубоглазые, русины (а вернее славяне, пришедшие с Запада) - темноволосые с приемущественно карими глазами. По каким таким понятиям Латышонок зачислил нас к потомкам русинов непонятно, ибо литовско-словянская нация у нас сложилась еще в позапрошлом тысячилетии.
Центр зарождения Литвы - г. Навагрудак. Это доказали историки, тем кто сомневается - рекомендую поездить по близлежащим деревням. Названия так и кишат Литва, Литвины и т.д.
То, что исторически, наша страна называлась ВКЛ а не ВКР(Русинское) - так решили наши предки и не нам придумывать оправдания исторической несправедливости, которая была осуществлена позднее в 19 в по отношению к нашему самоназванию.
К томуже, есть исторические документы, где все было поставлено на свои места еще очень давно. Наше полное название звучало так: ВК Литовскае Рускае и Жамойскае, т.е. рускае - Полоцк, Смоленск, Витебск; жамойскае - нынешняя Литва без Вильни; Литовскае - ВСЕ ОСТАЛЬНОЕ!!!
К тому же, Полоцкое княжество в момент своего зарождения не называло себя Русью а было просто КНЯЖЕСТВОМ со своим Софийским собором, т.е. абсолютно независимым. И то, что название Alba Russia, называющее Полоцк и Витебск встречается в западных источниках, то это либо ошибка, которые раньше случались очень часто, либо пропаганда княжества Московского, которые в 13 в. называли белой Русью подмосковье, а по мере экспансии более дальние территории...

Ответить
0 +
Яўген Мурашка, 14:27, 5.10

Згодзен з Сп. Латышонкам.
Найперш трэба адбудаваць нацыянальную, незалежную і эканамічна моцную дзяржаву. Каб іншыя краіны сусвету лічылі за гонар мець стасункі з нашай Бацькаўшчынай.

Ответить
0 +
Гандурас, 14:58, 5.10

as, 14:07, 5.10

ВК Литовскае Рускае и Жамойскае, т.е. рускае - Полоцк, Смоленск, Витебск;

------------------

Не, Руссю тады звалі сучасную Украіну. Наш усход зваўся рускім толькі па рускай веры РПЦ Кіева. Скарына лічыў сябе літвінам па этнічнай прыналежнасці і русінам па рэлігійнай.

Ответить
0 +
Paulyk, 15:29, 5.10

Бяда ў тым, што няма адзінага канцэпту. Кожны імкнецца цягнуць коўдру на сябе. Калі ўжо збяруцца гісторыкі Беларусі, Украіны, Полшчы, Летувы ды распрацуюць адзіны канцэпт?

Ответить
0 +
Vit, 17:40, 5.10

Дзякую...

Ответить
0 +
nik_K, 18:50, 5.10

Во- первых, литвины или литовцы - светловолосые и голубоглазые
===============================

A esli provesti geneticheskii analiz, to...... budete nepriatno udivleni....:))

Ответить
0 +
ссячс, 19:05, 5.10

10 баллаў по ідыялогіі лукамор'я гэтаму гісторыку!!!! такіе сведкі больш патрэбны БТ, чым хартыі*97!!!

Ответить
0 +
Стары Беларус, 19:24, 5.10

Гэты гісторык заблытаўся ў трох соснах:

Як мы былі рускімі (у сэнсе Скарыны), то сучасныя "рускія" былі маскалямі (мойшква, мурама і інш: помесь фіна-вуграў з татарамі, якіх ахрысцілі кіеўскія папы на сваю галаву);

як мы былі ліцьвінамі, то сучасныя "літоўцы" - жмудзінамі, каторыя назаўжды "пазычылі" нашу гісторыю, сымбалі, сталіцу...

У паловы беларусаў ліцьвінскія прозвішчы. Альбо ўся фамілія балцкая, альбо корань - балцкі, канчатак - славянскі. Напрыклад, Нарбут, Корбут, Буткевіч, Гератовіч і г.д.

Ответить
0 +
NB, 0:07, 6.10

Paulyk, 15:29, 5.10

Адказ на вашае "калі" - ніколі! (Гэтаксама, як ніколі не "зьбяруцца" іерархі Заходняй і Усходняй цэркваў, каб зьяднацца.) Прыклад таму - прапанова (1990) Папы Рымскага Яна Паўла ІІ і Папскага інстытута гісторыкам Польшчы, Украіны, Беларусі і Літвы напісаць гісторыю ВКЛ і Рэчы Паспалітай (РП) з пункту гледжаньня кожнай з краін, што ўваходзілі ў гэтыя дзяржавы (ВКЛ і РП). Атрымаліся розныя гісторыі пра гісторыю. І гэта натуральна, бо свая коўдра больш цёплая і нават пяшчотная!

Вось і ў Латышонка свая асабістая коўдра (адносна русінаў- літвінаў).
_______________
Гандурас, 14:58, 5.10 Скарына лічыў сябе літвінам па этнічнай прыналежнасці і русінам па рэлігійнай.

Скарына, ахрышчаны па-каталіцку, ніколі яўна сваю прыналежнасьць да канкрэтнай канфесіі не выказваў. Прынамсі, пра гэта нічога нікому невядома. А калі б было вядома, то Скарыну даўно б ужо зрабілі "сваім сьцягам" альбо праваслаўныя, альбо каталікі. Але ж не зрабілі ні тыя, ні другія да гэтага часу.

Насамрэч ён быў надканфесійны хрысьціянін, і абрад для яго быў неістотны, бо абрад прыдуманы людзьмі, а не Хрыстом. Падрабязна і пераканаўча пра гэта напісаў А. Мальдзіс у "Нашай Веры" (№ 2, 2009).

Ответить