19 мая 2024, воскресенье, 5:31
Поддержите
сайт
Сим сим,
Хартия 97!
Рубрики
Комментарии 12
0 +
Antonio-borisov, 10:14, 16.03

Всё правильно. Радьков - советский тип, и как всё другое, советская система образования себя изжила. Буду переводиться в ЕГУ.

Ответить
0 +
Василий, 11:21, 16.03

Да,в наших универах учат много знать.А куда потом эти знания деть,не учат.

Ответить
0 +
viking, 12:18, 16.03

Нет у нас системы образования... Что-то из области обучения присутствует (на уровне естественных физических процессов)... И не будет, пока поступающий в вуз, школу или хабзу не будет иметь собственной стратегии развития (назовем так). На сегодняшний день цели следующи:
- школа - будь как все и не болтайся на улице,
- хабза - ничего не умеешь - пойдешь на звод гайки крутить,
- вуз - откосить от армии (обычно заочники) получить диплом и стать менеджором (задница в тепле и вроде получку дают)...

Но ручеек образования все-таки протекает и через нашу пущу - много молодежи которая стремится самовыразиться, найти себя в мире или создать свой мир (это и интернет, клубы, сообщества , течения..) и государство здесь не присутствует... они молодцы...

Ответить
0 +
Который разочарован, 12:23, 16.03

Радьков не советский тип, а наш, родной белорусский чиновник. Поверьте, разница есть! :) Результата, правда, ни от того ни от другого ждать не приходится...

Ответить
0 +
Vano, 12:33, 16.03

Василий, если ты не можешь применить знания, которым тебя выучили в универе, то это твои проблемы. Может ты работаешь не по специальности

Ответить
0 +
G, 13:32, 16.03

Сябар мой, калі я ад'яджаў у Польшчу вучыцца казаў што ў нас найлепшая адукацыя ў сьвеце! Прайшоў год, і зараз ён мне піша што жадае паехаць вучыцца ў Польшчу таксама, бо, кажа што тое чаму яго вучаць "каменны век".
Можна казаць што маскіроўка не атрымалася =)

Ответить
0 +
Valia, 14:28, 16.03

А я тут на днях смотрела ТВ (кажется это было БТ) и там какая-то девчушка очень искренно и красиво хлопала"честными" глазками и доказывала (, она бросилаЕГУ и вернулась доучиваться в РБ),что наше образование_лучшее в мире.Причём сейчас она учится в БГУ на журфаке.Учись молодёжь!!!!И за такими наше будущее??????

Ответить
0 +
Злой Препод, 15:03, 16.03

Господа!
Поверьте, что наши вузы тоже могут работать и учить (пока еще) более или менее нермально. Но то направление развития, которое выбрано - это путь в кризис и тупик.
Первое, что необходимо - это оставить ВУЗы без той "заболты государства", которая сейчас присутствует. Забрать у ВУЗов деньги и ждать какого - либо качественного скачка - это абсурд. Второе это пересмотр учебных планов. В мое время было 4 дисциплины, для формирования идеологии советского человека: " История КПСС", "ФИлософия", "Политэкономия" и "Научный коммунизм". Сейчас- чего только нет.
Я так предполагаю, что на процентов 30 можно вычистить учебные планы и за счет этого сократить срок обучения без ущерба для качества.

Ответить
0 +
nik_K, 16:01, 16.03

Mda.... obschii krizis socializma... Bil kapitalizma, da ves vishel...v socializm, navernoe.

Ответить
0 +
Вераніка, 16:28, 16.03

Паспрабую па-хуценькаму правесьці паралель паміж Беларускай і еўрапейскай адукацыяй. Па ўласнаму досьведу, правучылася ў Беларускім ВНУ 2 гады, а потым паступіла ў нямецкі міжнародны універсітэт.

Па-першае, што ў нас лепш:
- Нашая адукацыя не зацыкліваецца вакол аднаго прадмету, не праводзіць межы. Такім чынам, для агульнага разьвіцьця беларуская адукацыя - лепшы варыянт (не беручы ва ўвагу шматлікія ідэалагічныя акалічнасьці).
- Беларуская адукацыя дае выбар, як ні дзіва. Той факт, што еўрапейская адукацыя дзейнічае па фіксаваных стандартах, спрыяе так званай "ураўнілацы": ты атрыміваеш тое, што і ўсе, астатняе - робіш самастойна. У беларускай адукацыі існуюць грунтоўныя адрознасьці ў залежнасьці ад выбранай ВНУ, аўтаномнай дзейнасьці факультэта, выкладчыкаў (т.ё. пры слушным выбары існуе патэнцыяльная магчымасьці атрымаць нашмат "больш" і "лепш", чым сярэднестатыстычны беларус).

Натуральна, пазначана зусім не ўсё, але па майму меркаваньню ды меркаваньню маіх сяброў з падобнай біяграфіяй, беларуская адукацыя дае высокі ўзровень ведаў, і шмат якія рэчы ў нас робяцца лепш і значна лепш, чым у Еўропе (проста паверце). Пры наяўнасьці разумнага кіраўніцтва ў краіне, наша адукацыя дасьць фору любой іншай, людзі ў нас значна больш глыбокія і разважлівыя (таксама, паверце, з досьведа штодзённых стасункаў у міжнародным асяродзьдзі).

Цяпер пра розьніцы не ў наш бок.

Розьніца 1:
У колькасных суадносінах "інфармацыя за адзінку часу" еўрапейская адукацыя прайграе. Калі раней у Беларусі нам тры гадзіны запар надыктоўвалі канспекты, то тут такога няма. У еўрапейскай адукацыі большы ўхіл на якасьць, а не колькасьць. Тое што ў Беларусі мы праходзілі звонку цягам аднаго курса, тут разбіваецца на шмат асобных курсаў і вывучаецца павольна але грунтоўна. Да таго ж ніцыятыва заўсёды ўхваляецца, ідзі ды вучы дадаткова.

Розьніца 2:
Еўрапейская адукацыя вітае і любіць канструктыўную крытыку, і гэта асноўны ёйны плюс.

Розьніца 3:
Ніхто выцягваць не будзе, не будзе прымушаць: хочаш - вучы, хочаш - не, твая справа, але не пакажаш пэўны ўзровень ведаў - бяры курс яшчэ раз, плаці за дадатковы семестар, бо з нізкім узроўнем адукацыі нікога проста не выпусьцяць з універсітэта. Вельмі выхоўвае самадысцыпліну і самастойнасьць.

Паколькі самайстойнасьць і незалежнае мысьленьне ва ўмовах сучаснай таталітарнай сістэмы на Беларусі не ўхваляюцца, то і асноўныя прынцыпы еўрапейскай адукацыі мы на гэты час ужыць не можам.

З іншага боку, улічваючы ідэалагічную скіраванасьць беларускай адукацыі, тры гады адукацыі будуць значыць яшчэ і меншую прамыўку маладых галоваў, што па існасьць вельмі добра.

Таму да. Менш спадзяваньня на дзяржаўныя ўстановы, якія б стандарты яны не падтрымлівалі. Больш ухілу на самаадукацыю.

Пы.Сы. Асноўнаму і галоўнаму павінныя вучыць бацькі, а не дзярж. установы.

Ответить
0 +
СЛМ, 19:55, 16.03

Откуда будет работа нашим детям с дипломами, если дети главы администрации первомайского р-на в Бобруйске Теплякова в пьяном виде "учится" и сдаёт экзамены, потому что её мама там работает. И вот такие.... будут работать в руководстве. Где же идиология беларуская???

Ответить