banner1 banner1 banner1

16.11.2012

Усадьбу Игната Домейко продадут 11

16:34, — Общество

Усадьбу Игната Домейко продадут

Денег на ремонт дворцово-паркового комплекса в деревне Жыбуртовщина, где жил ученый, у властей нет....

Комментарии

біркус, 20:20, 16.11      -   +1   +  
...канешне трэба ратаваць сядзібу Дамейкаў. Але калі чытаеш успаміны І.Дамейкі пасля апошняга наведваньня Радзімы,пыходзіш да высновы,што змест іх не будзе спрыяць гэтае справе. Тое ж робіцца з сядзібаю Грошоўка Т.Рэйтана. Літаратурная,прававая і мемуарная спадчына гэтых постацей робіць дрэнную паслугу іх былым "гнездам радзінным"...
Ответить
Бабуля, 22:25, 16.11      -   +8   +  
"Денег на ремонт дворцово-паркового комплекса" у іх няма, затое на чарговыя рамонты ўласных кабінетаў знойдуць. А ці ведаюць чыноўнікі, хто такі Дамейка? А ці ўмеюць яны ганарыцца славутымі людзьмі? Няхай у чылійцаў павучацца...
Ответить
mary, 22:46, 16.11      -   +5   +  
Что имеем, не храним...Пыталась найти в сети фото усадьбы, чтоб хоть взглянуть...не найти.
Ответить
нила, 23:25, 16.11      -   +3   +  
Не повезло Домейко. Вот был бы героем Венесуэлы, так и деньги нашлись бы.
Ответить
monroe, 23:40, 16.11      -   +7   +  
В Лукашенкостане подобные объекты не в цене-"спилить"нечего,одни затраты!Вот Дворцы Лядовыя-это-ДА!
Ответить
Bronka, 1:46, 17.11      -   +5   +  
"Уже 11 лет здание стоит пустое в очень плохом состоянии и в следующем году будет выставлен на продажу."

сначала сгноили а теперь продавать...
Эх, а всего-то надо было СОХРАНИТЬ!
Ответить
СКОРПИОН, 10:07, 17.11      -   +4   +  
Вот если бы не было у власти денег на Дрозды , то и они ушли бы с молотка ......И ДАЖЕ ВМЕСТЕ С ХОЗЯЕВАМИ !!!!! НЕ ЖАЛКО БЫ БЫЛО !!!
Ответить
Ірына, 13:16, 17.11      -   +8   +  
Ігнат Дамейка звязвае сваім імем такія розныя краіны як Чылі і Беларусь

"Минералогiя, геалогія, батаніка, этнаграфія, фізіка, хімія - навукі, па сваёй натуры розныя. Аднак ёсць такі чалавек, які здолеў пакінуць сваю памяць у іх змесце. Адзін з самых знакамітых у свеце беларусаў Ігнат Дамейка нарадзіўся 31 ліпеня 1802 года. Ужо ў чатырнаццаць гадоў Ігнат Дамейка быў прыняты на факультэт фізічных і матэматычных навук Віленскага універсітэта, дзе акрамя фізікі і матэматыкі атрымаў веды па тапаграфіі, архітэктуры, замежным мовам, гісторыі, літаратуры. А ўжо праз 6 гадоў ён здолеў абараніць дысертацыю і атрымаў ступень магістра філасофіі. Неўзабаве Чылійскі універсітэт набыў аднаго з самых найвялікшых вучоных свету, і Iгнат Дамейка прабыў там рэктарам да 1883. Праз год ён змог ажыццявіць сваю даўнюю мару - прыехаць у Беларусь, дзе яго сустрэлі згодна з нацыянальнымi традыцыямi. Гэты чалавек пакінуў свой след і сёння. Па яго шматлікіх падручніках вучыліся і вучацца студэнты Чылі, Перу, Мексікі. У Беларусі праводзяцца навуковыя канферэнцыі, прызначаюцца стыпендыі імя Ігната Дамейка. Памёр ён 23 лютага 1889 г."

Да чыноўнікаў:
Калі не можаце знайсці грошы для такога знакамітага чалавека, як Ігнат Дамейка, які уваходзіць у 10-ку сусветнавядомых людзей -- звярніцеся да ўраду Чылі, там доўга думаць не будуць і з радасцю дапамогуць нашай жабрачай краіне. Там, у адрозненні ад нас, помняць і ведаюць гэтага чалавека дагэтуль -- чытайце ў даведніках.

Кожны б народ ганарыўся такім чалавекам, які праславіўся за межамі сваёй радзімы, но толькі не беларусы. Ганьба нам, што не ведаем і не хочам ведаць нашай магутнай гісторыі і культуры. Пра гэта гаворыць і колькасць коментаў. Зразумела, што нашы ўсходнія ворагі ўсё зрабілі дзеля гэтага. Але цяпер столькі інфармацыі, што калі б было жаданне, заўсёды можна знайсці яе і самаадукавацца, расказаць пра гэта сваім родным і знаёмым. Вось тады б і самаацэнка павысілася б, і паменей нылі б тут -- што рабіць і як выходзіць з той "з-цы", у якой усе цяпер знаходзімся.
Ответить
Карчмар, 20:28, 17.11      -   0   +  
Давайте создадим Фонд спасения усадьбы Домейко.
.
Ответить
для Ирины, 2:34, 18.11      -   +1   +  
Спасибо Вам, что напомнили об этом замечательном соотечественнике. Правда-ганарыцца,ведаць, самаадукоувывацца- это не входит в рацион раба. Жрать, пить, на все забить - расчет у главных историков на это.
Ответить
Дмитрий, 15:17, 18.11      -   0   +  
Вы вообще знаете где он родился и рос !Ответте!
Ответить