banner1 banner1 banner1

16.11.2012

Усадьбу Игната Домейко продадут 11

16:34, — Общество

Усадьбу Игната Домейко продадут

Денег на ремонт дворцово-паркового комплекса в деревне Жыбуртовщина, где жил ученый, у властей нет....

Комментарии

біркус, 20:20, 16.11      -   +1   +  
...канешне трэба ратаваць сядзібу Дамейкаў. Але калі чытаеш успаміны І.Дамейкі пасля апошняга наведваньня Радзімы,пыходзіш да высновы,што змест іх не будзе спрыяць гэтае справе. Тое ж робіцца з сядзібаю Грошоўка Т.Рэйтана. Літаратурная,прававая і мемуарная спадчына гэтых постацей робіць дрэнную паслугу іх былым "гнездам радзінным"...
Ответить
Бабуля, 22:25, 16.11      -   +8   +  
"Денег на ремонт дворцово-паркового комплекса" у іх няма, затое на чарговыя рамонты ўласных кабінетаў знойдуць. А ці ведаюць чыноўнікі, хто такі Дамейка? А ці ўмеюць яны ганарыцца славутымі людзьмі? Няхай у чылійцаў павучацца...
Ответить
mary, 22:46, 16.11      -   +5   +  
Что имеем, не храним...Пыталась найти в сети фото усадьбы, чтоб хоть взглянуть...не найти.
Ответить
нила, 23:25, 16.11      -   +3   +  
Не повезло Домейко. Вот был бы героем Венесуэлы, так и деньги нашлись бы.
Ответить
monroe, 23:40, 16.11      -   +7   +  
В Лукашенкостане подобные объекты не в цене-"спилить"нечего,одни затраты!Вот Дворцы Лядовыя-это-ДА!
Ответить
Bronka, 1:46, 17.11      -   +5   +  
"Уже 11 лет здание стоит пустое в очень плохом состоянии и в следующем году будет выставлен на продажу."

сначала сгноили а теперь продавать...
Эх, а всего-то надо было СОХРАНИТЬ!
Ответить
СКОРПИОН, 10:07, 17.11      -   +4   +  
Вот если бы не было у власти денег на Дрозды , то и они ушли бы с молотка ......И ДАЖЕ ВМЕСТЕ С ХОЗЯЕВАМИ !!!!! НЕ ЖАЛКО БЫ БЫЛО !!!
Ответить
Ірына, 13:16, 17.11      -   +8   +  
Ігнат Дамейка звязвае сваім імем такія розныя краіны як Чылі і Беларусь

"Минералогiя, геалогія, батаніка, этнаграфія, фізіка, хімія - навукі, па сваёй натуры розныя. Аднак ёсць такі чалавек, які здолеў пакінуць сваю памяць у іх змесце. Адзін з самых знакамітых у свеце беларусаў Ігнат Дамейка нарадзіўся 31 ліпеня 1802 года. Ужо ў чатырнаццаць гадоў Ігнат Дамейка быў прыняты на факультэт фізічных і матэматычных навук Віленскага універсітэта, дзе акрамя фізікі і матэматыкі атрымаў веды па тапаграфіі, архітэктуры, замежным мовам, гісторыі, літаратуры. А ўжо праз 6 гадоў ён здолеў абараніць дысертацыю і атрымаў ступень магістра філасофіі. Неўзабаве Чылійскі універсітэт набыў аднаго з самых найвялікшых вучоных свету, і Iгнат Дамейка прабыў там рэктарам да 1883. Праз год ён змог ажыццявіць сваю даўнюю мару - прыехаць у Беларусь, дзе яго сустрэлі згодна з нацыянальнымi традыцыямi. Гэты чалавек пакінуў свой след і сёння. Па яго шматлікіх падручніках вучыліся і вучацца студэнты Чылі, Перу, Мексікі. У Беларусі праводзяцца навуковыя канферэнцыі, прызначаюцца стыпендыі імя Ігната Дамейка. Памёр ён 23 лютага 1889 г."

Да чыноўнікаў:
Калі не можаце знайсці грошы для такога знакамітага чалавека, як Ігнат Дамейка, які уваходзіць у 10-ку сусветнавядомых людзей -- звярніцеся да ўраду Чылі, там доўга думаць не будуць і з радасцю дапамогуць нашай жабрачай краіне. Там, у адрозненні ад нас, помняць і ведаюць гэтага чалавека дагэтуль -- чытайце ў даведніках.

Кожны б народ ганарыўся такім чалавекам, які праславіўся за межамі сваёй радзімы, но толькі не беларусы. Ганьба нам, што не ведаем і не хочам ведаць нашай магутнай гісторыі і культуры. Пра гэта гаворыць і колькасць коментаў. Зразумела, што нашы ўсходнія ворагі ўсё зрабілі дзеля гэтага. Але цяпер столькі інфармацыі, што калі б было жаданне, заўсёды можна знайсці яе і самаадукавацца, расказаць пра гэта сваім родным і знаёмым. Вось тады б і самаацэнка павысілася б, і паменей нылі б тут -- што рабіць і як выходзіць з той "з-цы", у якой усе цяпер знаходзімся.
Ответить
Карчмар, 20:28, 17.11      -   0   +  
Давайте создадим Фонд спасения усадьбы Домейко.
.
Ответить
для Ирины, 2:34, 18.11      -   +1   +  
Спасибо Вам, что напомнили об этом замечательном соотечественнике. Правда-ганарыцца,ведаць, самаадукоувывацца- это не входит в рацион раба. Жрать, пить, на все забить - расчет у главных историков на это.
Ответить
Дмитрий, 15:17, 18.11      -   0   +  
Вы вообще знаете где он родился и рос !Ответте!
Ответить
 

Написать комментарий

E-mail не будет опубликован

Комментарий будет опубликован после проверки модератором

          Новости партнеров


Loading...



Курсы валют Национального банка

Валюта  22.07.14  23.07.14
EUR13 900,0013 890,00
USD10 280,0010 280,00
RUB293,00293,00

Мнение


Не целуйте руки диктаторам

Не целуйте руки диктаторам

Наталья Радина

Тень Гаврилы Принципа бродит по Дроздам

Тень Гаврилы Принципа бродит по Дроздам

Владимир Халип

Мы забываем, как это было 20 лет назад

Мы забываем, как это было 20 лет назад

Мечислав Гриб

Чучело

Чучело

Дмитрий Растаев

Правда или язык?

Правда или язык?

Дмитрий Дашкевич

Погода в Беларуси

   22.07   23.07 
Брест Ясно+27
+16
Возможен дождь+27
+15
Витебск Небольшая облачность+24
+12
Солнечно+25
+13
Гомель Ясно+26
+13
Солнечно+26
+14
Гродно Солнечно+28
+14
Ясно+27
+14
Минск Ясно+25
+12
Небольшая облачность+25
+13
Могилев Ясно+24
+13
Ясно+26
+14



Вчера на сайте:

посетителей 308077
просмотров 2319869

пн вт ср чт пт сб вс
1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31

Старая версия сайта

Конституция Республики Беларусь:

"Статья 34. Гражданам Республики Беларусь гарантируется право на получение, хранение и распространение полной, достоверной и своевременной информации о деятельности государственных органов, общественных объединений, о политической, экономической, культурной и международной жизни, состоянии окружающей среды..."

Подписка

       

Введите ваш e-mail: