19 марта 2024, вторник, 14:58
Поддержите
сайт
Сим сим,
Хартия 97!
Рубрики
Комментарии 14
+37 +
Циник, 14:02, 2.12

Слава героям! Жыве Беларусь! Жыве Радзiма!

Ответить
+30 +
Olgerd, 14:16, 2.12

Слуцкi збройны чын -прыклад барацьбы за свабоду i незалежнасць.Слава героям!!!!

Ответить
-11 +
8 б, 14:18, 2.12

Хоть что-то за многие годы хорошего сделали... Радует!

Ответить
+37 +
михалина, 14:25, 2.12

Дзякуй жанчыны ! Дзякуй мужчыны !
Скажите - мне одной так кажется - на фотографиях - из-за бела-чырвона-белых сцягоу на дворе как будто не зимний месяц декабрь - а весенний месяц апрель .
БЧБ флаги - просто чудо !

Ответить
+10 +
Blazen, 18:02, 2.12

+100.
Дзякуй за каментар. Пра вясну - гэта цудоўна.
Першае, што падумаў, калі пабачыў фоткі - які прыгожы наш сцяг.
Добра, што такія акцыі адбываюцца. Дзякуй арганізатарам і ўдзельнікам.
Жыве Беларусь!

Ответить
+8 +
татьяна, 19:40, 2.12

Вы правы, наш сцяг радует и сердце, и душу всегда. Не зря же эти выродки с таким остервенением уже столько лет пытаются уничтожить нашу святыню.

Ответить
+13 +
карло, 15:56, 2.12

Ведь был вариант просить протектората у Польши. Пилсудский бы помог случчанам. Но не просили помощи- и товарищ Тухачевский раздавил 10 тысяч беларусов как , в свое время Суворов восстание Калиновского. Всех беларусов пристрелили на Лубянке.
Вот урок для тех , кто не хочет повторить ошибку прошлого. Москва нам враг. И придет время отмщения.

Ответить
+14 +
Ліцьвін, 18:01, 2.12

Не трындзі, ты нясеш лухту, ты ведаеш гісторыю? Пілсудзкі выдаў па прашэньню масквы ўсіх паўстанцаў. Случакі змагаліся не за тое, каб быць пад максалямі, ці пад полякамі, а за БНР. Пілсудзкі па-абяцаў стварыць БНР і ня выканаў гэтага, больш таго, пасадзіў дзеячаў БНР, а частку аддаў нквд, на растрэл фактычна. Калі кажаш праўду, кажы яе цалкам ці не кажы ўвогуле! Пілсудзкі тыповы акупант, адно, не так шмат страляў у патыліцу нашым у адрозьненьні ад камуністаў.

Ответить
0 +
ярэма, 8:29, 3.12

Ліцьвін, 18:01, 2.12 Так и было.

Ответить
+10 +
azhbeta, 18:11, 2.12

Якія вы малайцы! Веру, што прыйдзе час, калі нашы сцягі будуць лунаць над усёй Беларуссю.
Жыве Беларусь!!!

Ответить
+1 +
Амбиции еще никому доброй услуги не сослужили, 22:03, 2.12

Ліцьвін, 18:01, 2.12Случакі змагаліся не за тое, каб быць пад максалямі, ці пад полякамі, а за БНР. Пілсудзкі па-абяцаў стварыць БНР і ня выканаў гэтага
---------------------------
История , к сожалению, не знает сослагательного наклонения.И тем не менее, организаторы БНР не оценили реальные шансы на победу. В то время в одиночку было не выстоять против поляков и против большевиков. ВЫБРАЛИ бы защиту поляков- кремль бы потерял всю Беларусь еще до войны с немцами.
Поляками завладела идея воссоздания речи посполитой в границах 17 века. Поэтому идея БНР не вписывалась в устройство восточной европы, не хватило мащи на реализацию этого проекта, и как показало дальнейшее развитие - эта близорукость вышла боком полякам во второй мировой и последущим рабством под советами.

Ответить
+2 +
Крывіч, 0:13, 3.12

Ушанаваньне памяці Слуцкіх паўстанцаў у Бэльгіі.
Святкаваньне Беларускага Збройнага чыну ў Беларускай грамадзе Антверпану пачалося з творчай вечарыны беларускага музыкі Змітра Вайцюшкевіча 25 лістапада.
Падчас вечарыны была зачытана віншавальная заява ад Старшыні Рады Беларускай Народнай Рэспублікі спадарыні Івонкі Сурвіллы.

------
ДЗЕНЬ ГЕРОЯЎ

Дарагія Суродзічы!

Як і кожны год, у лістападзе думкамі я пераношуся на Случчыну. Прыпамінаюцца дзесяць тысяч адважных Случчакоў, для якіх доля Айчыны была важнейшай за ўсё іншае, уключна з жыцьцём. Прыпамінаецца аповесьць Васіля Быкава «На чорных лядах». Калі Вы яшчэ ня чыталі яе, дык прашу, прачытайце.

Сэрца баліць, бо варожая сіла ў канцы перамагла герояў, ды ня толькі перамагла іх, але і зьняволіла наш край на 70 гадоў і яшчэ ўсё ня можам яе пазбавіцца. Але Случчакі тады ўжо - 92 гады таму – зразумелі цану волі, тады ўжо вырашылі, што яны хочуць жыць вольнымі на сваёй зямлі, і што яны здольныя абараніць яе ад дзікіх агрэсараў.
І прыпамінаючы іх адвагу ды іх веру ў БНР і ў свае сілы, сэрца напаўняецца любоўю, удзячнасьцю і надзеяй, што наш народ знойдзе і сёньня ў сабе адвагу і сілу абараніць сваю Бацькаўшчыну ад новай пагрозы з Усходу.

Дык ад імя Рады Беларускай Народнай Рэспублікі, віншую Вас, дарагія суродзічы, з угодкамі гэтай вялікай падзеі ў жыцьці беларускага народу- Слуцкага Збройнага Чыну, бо ўсе мы маем права ганарыцца ім. Усе мы Случчакі ў гэты восеньскі месяц

Жыве Беларусь!

-----

30 лістапада з ініцыятывы актывіста Беларускай Нацыянальнай Памяці Сяржука Пашкевіча беларусы Бэльгіі і Францыі наведалі помнік ў гонар Слуцкіх Паўстанцаў каля гораду Mittenwald у Альпах , які быў пастаўлены ў 1948 годзе беларускімі ўцекачамі.
Ля абеліску Слуцкім Змагарам сьвятар Беларускай уніяцкай Царквы гораду Антвэрпан Ян Майсейчык адслужыў заўпакойную ліцію за душы тых, хто паклаў сваё жыцьцё за Волю і Незалежнасьць Бацькаўшчыны пад Слуцкам у 1920 годзе.
З кароткай прамовай выступіў Радны БНР Зьміцер Піменаў і актывіст Беларуска-Эўрапейскага Задзіночаньня Павал Хівук. Выступоўцы адзначылі важнасьць ушанаваньня кожнага Беларускага Героя, які ахвяраваў сваё жыцьцё за будучыню нашай Бацькаўшчыны, а таксама зьвярнулі ўвагу на тое, што абавязак кожнага сумленнага Беларуса – пакінуць добры сьлед і добрую памяць аб Беларусі на чужыне.
Арганізатары сьвяточнай вечарыны і паездкі ў Альпы выказваюць падзяку ўсім беларусам, што спрычыніліся да арганізацыі сьвяточных мерапрыемстваў.

БЭЗ-Інфа

Ответить
-3 +
Павал, 2:10, 3.12

Я таго хлопца з дротам ведаю - ён у Трайчанах добра кабаноу коле!

Ответить