7 мая 2024, вторник, 3:00
Поддержите
сайт
Сим сим,
Хартия 97!
Рубрики
Комментарии 17
+31 +
azhbeta, 12:29, 29.06

Чытаю і такі сум і горыч ахоплівае маю душу: гэта ж трэба такому здарыцца, каб на сваёй зямле чалавек не мог жыць без турбот за сваё жыццё. На нашу зямлю прыйшлі акуупанты і панавалі тут як у сябе дома, нават горш, хваталі нашу лепшую таленавітую моладзь і адсылалі ў свае ГУЛАГі толькі за тое, што людзі хацелі быць і працаваць на сваёй зямлі свабодна і быть на ёй гаспадарамі. А тут прыйшоў нейкі кацапскі хам і стаў наводзіць тут свае злачынныя, бандыцкія парадкі.
Дзейнасць Васіля Супруна і яго "Чайкі" - гатовы план дзеянняў для нашай цяперашняй моладзі і не толькі, для ўсіх людзей, якім не абыякавы лёс Радзімы. Бо наша Беларусь як і раней зноў апынулася ў крывавых лапах акупанта. Трэба дзейнічаць, знаходзіць сродкі і людзей і ўсімі сіламі змагацца за сваю Бацькаўшчыну.

Ответить
+11 +
Беларус, 12:37, 29.06

"...неабходнасць стварэння так званага Цэнтра беларускага ВЫЗВАЛЕНЧАГА РУХУ (ЦБВР), які павінен быў ажыццяўляць агульнае кіраўніцтва рухам. Кіраўніком ЦБВР быў абраны Васіль Супрун, намеснікам па арганізацыйна-палітычнай рабоце стаў Аляксандр Барэйка, а адказным за ВАЕНIЗАВАНЫ РУХ — Міхась Ракевіч."

"...да спрыяльнай палітычнай сітуацыі, пры якой па камандзе з цэнтра павінна была быць гатовая ДА ЛЮБЫХ ДЗЕЯННЯў…"
====================================================
Вось за гэта i пасадзiлi...

Ответить
+17 +
Циник, 13:00, 29.06

Слава Героям! Слава Патрыётам!

Ответить
+18 +
Бефар., 13:03, 29.06

Гэта Людзі-Беларусы з Вялікай літары !!!

Ответить
+24 +
патрыёт, 13:08, 29.06

Слава героям! І дзякуй Хартыі за публікацыю інфармацыі пра іх!

Ответить
+25 +
Руслан, 13:17, 29.06

Iменамi гэтых Беларусаў павiнны звацца плошщы i вулiцы нашых гарадоў iмястэчак.

Ответить
+8 +
лекс, 13:28, 29.06

и сегодняшняя банда цыгана как метастаза из прошлого, но время на нашей стороне и правосудие натупает!!!!

Ответить
-11 +
Беларус, 13:32, 29.06

Мадэратары, мусiбыць, не зразумелi майго каментарыя, iнакш наурад цi прапусцiлi бы яго. (На Хартыi цэнзура горш за дзяржауную). Супруна з сябрамi пасадзiлi за падрыхтоуку ваеннага перавароту. Такi самы лёс iх чакау бы у ЛЮБОЙ краiне, хоць у Амерыцы, хоць у Францыi.

Ответить
+9 +
Вопрос, 14:32, 29.06

Не побоялись Сталина в 1946 году - хватит и нам бояться. Ко времени статья. Низкий поклон героям.

Ответить
+4 +
siarhiej, 15:10, 29.06

Дурык, якой зброяй яны валодалi для перавароту?

Ответить
+6 +
Беларус, 18:23, 29.06

Дурык, якой зброяй яны валодалi для перавароту?
============================================
Пасля вайны зброi хапала...
А ваш зварот - "дурык"... Не сорамна? Нябось культурным эурапейцам сябе лiчыш, siarhiej?

Ответить
+5 +
шепелявый, 16:33, 29.06

У нашай краіне не пасаділі, наадварот, сам сеў і сядзіць 17 гадоў. Таму ваш каментар і прапусьцілі.

Ответить
+5 +
Ка, 19:26, 29.06

Беларус,как бы.вы хоть поняли что сказали?какой военный переворот?он даже у маршала Тухачевского не получился!а тут простой человек,как он мог его сделать при всем желании?и как вы себе его представляете? Военный переворот -удел генералов и маршалов

Ответить
+1 +
Беларус, 20:46, 29.06

какой военный переворот?
=================================================
Словы "ваенiзаваны рух" i "да лббых дзеянняу" кажуць самы за сябе.
Вообще вы правы. У них и не могло ничего получиться.

Ответить
+2 +
144, 22:02, 29.06

Хай так.Але мэта перавароту - незалежнасьць СВАЁЙ краiны.

Ответить
+4 +
Palina, 18:02, 29.06

Леакадзія за ўзел у арганізацыі "Чайка" адбыла ў лагерах тэрмін 8 з паловай гадоў была ў зняволенні разам з Ларысай Геніюш. Гэта нягледзячы на тое, што "дзяўчат адхілілі ад удзелу ў арганізацыі". Пра тое, што іх "адхілілі" дзяўчаты толькі на судзе даведаліся.

Ответить
+7 +
ЯДвига, 22:13, 29.06

Вялiкi дзякуй за артыкул. Добра, што Хартыя даволi рэгулярна пачала друкаваць гiстарычныя малавядомыя матэрыялы. Упэунена, што яны аказваюць на свядомасць чытачоу значна большы уплыу, чым нават многiя палiтычныя. Мы так дрэнна ведаем сваю гiсторыю... У савецкi час не тое, што пра такiя старонкi не было нiякай iнфармацыi, але i наогул аб гiстарычным лесе нацыi яна не вельмi распаусюджвалася.

Ответить