Рубрыкі

Беларускі плывец Бокій стаў 21-разовым паралімпійскім чэмпіёнам

2
ІГАР БОКІЙ

Сёння ён перамог на дыстанцыі 200 м комплексам, атрымаўшы свой пяты залаты медаль на Гульнях у Парыжы.

Беларус Ігар Бокій атрымаў залаты медаль Паралімпіяды ў Парыжы на дыстанцыі 200 м комплексным плаваннем у катэгорыі SM11 (спартоўцы з парушэннем зроку), стаўшы 21-разовым паралімпійскім чэмпіёнам.

30-гадовы Бокій перамог з сусветным рэкордам – 2 хвіліны 2,03 секунды. Ён палепшыў уласнае дасягненне (2.02,70), устаноўленае на Гульнях у Токіа.

Другое месца заняў француз Алекс Парталь (2.06,66), трэцім стаў расеец Уладзімір Сотнікаў (2.10,56).

У Парыжы Бокій раней перамог на дыстанцыях 50 і 400 м вольным стылем, 100 м на спіне і 100 м батэрфляем. Усяго ў кар'еры ў беларуса ўжо 21 залаты паралімпійскі медаль, гэта трэці вынік у гісторыі. Больш перамог толькі ў нарвежкі Ранхільд Міклебуст (біятлон, лыжы, гонкі на санях; 22 залатыя ўзнагароды) і амерыканкі Трышы Зорн (плаванне; 41).

Беларускія спартоўцы выступаюць у Парыжы ў нейтральным статусе.