10 траўня 2024, Пятніца, 20:43

Топ-10 цудоўных галоў у чэмпіянаце Беларусі

2

Падборка найлепшых галоў сезону 2018.

Сафі Ларэн казала, што нічога не бывае прыгожым з усіх пунктаў гледжання. У нашым чэмпіянаце каманды наколатых 516 галоў і прыгажосці там было не на адну дзясятку. Нават небараку «Гомелю», што забіў усяго 16 мячоў, ёсць чым пахваліцца, піша pressball.by. Увогуле, спяшаецеся пабачыць!

10. Дзмітрый Лебедзеў (Гарадзея)

Жодзінцы падбіраліся да лідараў і разлічвалі на лёгкую хатнюю вікторыю, але атрымалі ўдар пад дых. У другім тайме яго старанна зрабіў капітан «цукарнікаў» Лебедзеў. Паўабаронца атрымаў мяч ці ледзь не ля кутняга сцяжка і, здавалася, не меў асаблівых варыянтаў развіцця атакі. Але ж гэта Лебедзеў.

9. Сяргей Балановіч (Шахцёр)

У першым тайме «гарнякі» тройчы забілі збянтэжанаму «Слуцку», а Балановіч, які вярнуўся ў беларускі чэмпіянат зрабіў гэта з асаблівым бляскам - ударам нажніцамі.

8. Аляксандр БАЦІШЧАЎ (Гомель)

У пятніцу, 13-ю «Гомель» нечакана для ўсіх падолеў на выездзе «Слуцк». Украінец Бацішчаў увайшоў у штрафную на правым флангу і, удала перакінуўшы брамніка, паклаў мяч у сетку.

7. Эрвейн МУКАМ (Нёман)

Трэнер гарадзенцаў Ігар Кавалевіч прызнаўся, што трансфер Мукама абышоўся БАТЭ ў 100 тысяч даляраў. Французскае саліраванне на «Цэнтральным» даказвае выгаду капіталаўкладання. Зрушыўшыся з левага фланга і абмінуўшы на шляху пару гамельчукоў, Эрвейн пусціў мяч па дзівоснай траекторыі - без шанцаў для любога галкіпера.

6. Ігар Стасевіч (БАТЭ)

Найлепшы гулец краiны атрымаў мяч так далёка ад чужой штрафной, што абаронцы «Гарадзеі» нават не адразу ўзяліся за прэсінг. А калі зразумелі, што справа пахне газай, апынуліся нямоглымі. Ад эпічнасці моманту за галаву схапіўся нават хлапчук за брамай - ці бачыў ён калі-небудзь такое?

5. Ураш Нікаліч (Дынама Менск)

Цудоўны Нікаліч дарыў столькі шчасця дынамаўскім прыхільнікам, што падобныя відэанапаміны толькі ціснуць на сентыментальнасць. А сіла-то якая! Цікава, што мяч пасля перакладзіны трапіў у спіну галкіперу, а толькі потым - у браму.

4. Богдан МЫШЭНКА (Тарпеда-БелАЗ)

Гэта цяпер Мышэнка - улюбёнец жодзінскіх заўзятараў і найлепшы гулец сезона, а на старце сезона яшчэ трэба было зразумець, што ён за фрукт. Дэбютны мяч украінец правёў эфектна: прабраўшыся да кута штрафной плошчы і краем вока ацаніўшы размяшчэнне брамніка, паслаў мяч «чарпаком».

3. Аляксандр СВЯРЧЫНСКІ (Менск)

Люстраная копія цуд-гола ван Бронкхарста зборнай Уругвая на ЧС-2010. У сталічным дэрбі «Менск» разграміў «Тарпеда» 6:1, а Свярчынскі неўзабаве пасля гэтай падзеі збярэ валізкі і адправіцца ў чэмпіянат Арменіі.

2. Сяргей Рудык (Дняпро)

На агарод-поле каманды праводзілі першы матч чэмпіянату і былі поўныя надзей і жаданняў. Гэтым тлумачыцца тое, што ўсе тры галы, забітыя ў пасёлку тым днём, можна запісваць на відэакасету і ставіць на рэпіт. Асабліва ўражвае далёкі стрэл Рудык.

1. Станіслаў ДРАГУН (БАТЭ)

Гэта больш, чым прыгожы гол. На 53-й хвіліне ўся «Барысаў-Арэна» паднялася на ногі і заапладыравала ў памяць аб Анатолю Капскім, які пайшоў на 53-м годзе жыцця. І тут - удар з лёту Драгуна...