28 сакавiка 2024, Чацвер, 15:46
Падтрымайце
сайт
Сім сім,
Хартыя 97!
Рубрыкі
Каментары 9
+31 +
123, 19:23, 28.01

Вот. А то некоторые имбецилы татаро-монгольские Беларусь младшим братом называют.

Адказаць
+35 +
BDFY, 19:51, 28.01

435 лет тому был утвержден Третий Статут ВКЛ
==
На наследие ВКЛ помимо Литувы, как уже оказалось, стала претендовать Украина, типа, на её языке написаны Статуты... LOL

Адказаць
-25 +
Viter, 21:53, 28.01

BDFY
Литовсько-Руська держава (13-16 в.) не чув?
Руська Правда (11-12 в.) ні?

Перед виданням Литовського Статуту джерелами права Лит.-Руської держави були — Руська Правда, а також литовське, білоруське і українське звичаєве право.

Вчи історію ЛОЛ

Адказаць
+35 +
Mensk, 22:41, 28.01

Вялікае Княства Літоўскае, Руськае і Жаймоцкае. Пры тым хто сапраўды вучыў гісторыю добра ведае якія ў той час землі называлі Літоўскімі, якія Руськімі, якія Жаймоцью.

Адказаць
+7 +
, 23:14, 28.01

Надо открытым текстом , это спадчына нашіх продкаў !

Адказаць
+8 +
BDFY, 3:57, 29.01

VITER, 21:53, 28.01
==
Не, не чуў.
Без вас жа ўвогуле не абышлася ні адна значная падзея ў свеце.... Можа назавеце хоць аднаго ўкраінца, які б уваходзіў у штаб Кастуся Каліноўскага, беларуса, які ў 1863 годзе пачаў паўстанне супраць расійскай імперыі? НЯМА ТАКІХ, ЯК ВЫ НЕ ПЫЖЦЕСЯ!

Справядлівая вайна, якую вядзе зараз Кіеў не дае Кіеву індульгенцыі на няпраўду, і памылкі. Тое, што Зяленскі на 160 гадавіну паўстаньня Кастуся Каліноўскага не згадаў Беларусь, гэта ня проста памылка Ўкраіны, гэта няпраўда.

Залілі сабе вочы беларускім бітумам і бачыць і ведаць нічога не хочаце, гешэфты робіце Луку, а ён узбройвае за вашыя грошы АМАП І ГУБАЗІК, кідае беларускіх патрыётаў у турмы.

Сярод іх ёсьць і тыя, хто адразу пасьля нападу Расеі на Ўкраіну распачаў партызанскую вайну, імкнучыся спыніць эшалёны расейскай ваеннай тэхнікай.

Вы нават цяпер, калі ідзе ў вас вайна, робіце подла ў дачыненнi да беларусаў, з'яўляючыся адвакатам д'ябла і раіце НЕ ўключаць Беларусь у санкцыйныя спісы......

Адказаць
+41 +
Polack, 20:24, 28.01

Трэці Статут ВКЛ напісала шляхта з тагачаснай Беларусі. Канцляр Леў Сапега уражэнец Віцябшчыны, ваяваў з Масковіяй ў 1605-1618 разам з тагачасным героем гетманам Янам Хадкевічам, дабіўся вяртання Смаленску і Чарнігава ад маскоўскай акупацыі.
Цікавы і той факт што згодна са Статутам ВКЛ чужынцам забаранялася займаць дзяржаўныя пасады і набываць зямлю ў Княстве.

Адказаць
+2 +
, 23:18, 28.01

І аніякай Украіны там не было .
Ужо маўчу пра іхняга Ўлаладзьміра (

Адказаць
+3 +
БЧБ, 0:09, 29.01

👍

Адказаць
 
Напісаць каментар
E-mail не будзе апублікаваны