27 лiпеня 2024, Субота, 2:32
Падтрымайце
сайт
Сім сім,
Хартыя 97!
Рубрыкі
Каментары 16
+34 +
Мацьвейка, 10:13, 29.11

мы беларусы свабодныя людзі ,прагнем свабоды, мы не нейкія там мас*алі,а свабодны еўрапейскі народ у будучыні ,2020 асабліва гэта паказаў ,няхай нас крытыкуюць , але мы хаця б паспрабавалі, што зробіш калі армія нам здрадзіла і не перайшла на наш бок , расклад быў бы зусім іншы, але так ці інакш мы пераможам, і скінем вылюдка забойцу і ўзурпатара лукашэнку, РОДНЫЯ БЕЛАРУСЫ ПІШЫЦЕ КАЛІ ЛАСКА КАМЭНТАРЫ НА БЕЛАРУСКАЙ МОВЕ,НЕ ЛЯНУЙЦЕСЯ ,ЗНАЙДЗІЦЕ Ў СЯБЕ СІЛЫ ,ГЭТА НЕ ЦЯЖКА, ЖЫВЕ БЕЛАРУСЬ !!!

Адказаць
+31 +
нео, 10:21, 29.11

мы гостеприимный добрый дружелюбный народ, способен на взаимовыручку , по виду иностранцам кажется что мы молчаливый, не улыбающийся народ, , но это только кажется на первый взгляд ,если познакомиться поближе мы оказываемся совсем другими, веселыми и жизнерадостными это просто такая защита видимо у нас от врагов , а для друзей и хороших людей узнавши их мы открыты !!!

Адказаць
+20 +
Xxx, 11:29, 29.11

Абыякавасцю да ÿсяго, што цябе непасрэдна не датычыць. Найлепшы прыклад- амаль нiхто не затрымаецца, каб дапамагчы незнаёмаму чалавеку, якI паслiзнецца на вулiцы ды ÿпадзе. Ну i хаты з краю у вельмi многix. I ня трэба тут трубiць пра 2020 год. Ён таксама паказаÿ нясьпеласць грамадзянства ÿ агуле. Хтосьцi змагаÿся, а хтосьцi з акна назiраÿ чым ÿсё скончыцца, каб далучыцца да тых, хто пераможа.

Адказаць
+12 +
дерби, 11:55, 29.11

Это уже не национальная черта а результат воздействия антибелорусской диктатуры которая подавляла лучшие качества белорусов. И ее воздействие даже больше чем воздействие совка. Она более агрессивна, работает на полное уничтожения национальной идентичности. Не зря одним из первых шагов было уничтожение флага и герба, искажение истории Беларуси.

Адказаць
+7 +
Дарвин, 13:32, 29.11

Цалкам згодны! Усі гэтыя адмоўныя рысы,- вынік этнацыду цягам 200 гадоў і асабліва, апошнія 29…
Зараз, на мой пункт гледжання, самыя адмоўныя гэта- сацыяльная інфантыльнасьць, абыякавасьць, «терпильность», залішняя дабрыня і «талерантнасьць» і, як гэта ня крыўдна гучыць,- эгаізм! І гэтыя якасьці яшчэ 10 гадоў таму былі нават нябачныя, зрэдку дзе сустракаліся!
Народу бракуе СЬВЯДОМАСЬЦІ і рашучасьці! Ну вось хоць у параўнанні з украінцамі ці палякамі((.
Але, калі інфантыльнасьць і адсутнасьць рашучасьці- гэта сумны плён ціска з боку рэжыма, то, прабачце, за адсутнасьць сьвядомасьці, зацікаўлення роднай Мовай і гісторыяй, асабліва ў век інтэрнэту,- адказнасьць ляжыць на насельніцтве! Дзе, ў якой краіне былога совка ёсьць падобнае глупства, такі заняпад нацыянальных каштоўнасьцяў??

Адказаць
+3 +
мы жили по соседству, 15:14, 29.11

ДЕРБИ,
Это уже не национальная черта а результат воздействия антибелорусской диктатуры которая подавляла лучшие качества белорусов
-------
-- Если в тебе заложены лучшие качества воспитанием с детства, то никто тебе их не изменит и не "подавит" и любая "национальная идентичность".с удовольствием будет разговаривать, слушать и читать труды разных ТАЛАНТЛИВЫХ идентичностей таких как Иван Шамякин (белорус), Владимир Мулявин (русский), Ярослав Евдокимов (украинец) и т.д. Не ищи плохого во всех и думай о хорошем, а в людях есть много разного - и в тебе и во мне..

Адказаць
+1 +
Мх, 20:11, 29.11

Тут размова ідзе не за любую "національную ідентічность" а менавіта за беларускасць.

Адказаць
+6 +
Мацьвейка, 12:37, 29.11

Вы не маеце рацыю і вельмі моцна, быць можа вам такія беларусы трапляюцца, але там, дзе я езджу і хаджу, практычна заўсёды беларусы дапамагаюць адзін аднаму! у 2020 практычна пераважная большасць выходзіла, нават у маленькіх вёсачках і раённых цэнтрах!

Адказаць
+5 +
сержа👊, 12:42, 29.11

Хтосьцi змагаÿся, а хтосьцi з акна назiраÿ чым ÿсё скончыцца, каб далучыцца да тых, хто пераможа.
******************************************************************
Не , не было такога ,
а ёсць тое, што адныя лічаць сябе беларусамі, а іншым гэта абыякава (так, яны могуць глядзець у вокны i iм усё аднолькава) ,
ну і вядома ёсць тыя, хто лічыць сябе уузскімі,
але так каб хтосьці круціу і левым і правым такіх ужо няма ❗

Адказаць
+18 +
Василий, 11:40, 29.11

Паважаны ,спадар Сяржук, ты лепшы з нас усiх!!! Ты наш прамень, з цемры. Вельмi шкада, што мы так далёка адыйшлi ад роднай Беларусi. Але ж справа у нас i нi хто нам не дапаможа вярцуцца да дому, а толькi мы самi Прабачце нас за памылкi Нам патрэбна малнькiмi крокамi вяртацца да дому. Гэте ня лёгкi шлях, , алеж магчымы. Мы зможам ,калi усе разам!!! Так,будзе !!!

Адказаць
+8 +
учите матчасть, 12:07, 29.11

Я не знаю и не очень понимаю что такое "деревенщина" для белорусов, и почему её постоянно пинают, но знаю что это ни в коем случае не то, что в Украине понимают под "шароварщиной".

Во всем мире, кстати, этнокультура сохраняется вовсе не горожанами и не в городах на показушных концертах чего-то "народного", а там где блюдут традиции.
Ибо нация в культуре сильна именно традициями, а не их имитацией.

Адказаць
-2 +
век живи и учись , 14:04, 29.11

УЧИТЕ МАТЧАСТЬ,
Ибо нация в культуре сильна именно традициями,
..а не их имитацией,
- думаю это из-за отсутствия знаний, воспитания, а также проявлением своей идеологии, якобы национального характера, ..мнимости превосходства. Считаю это поведение лишним, оно не красит и может быть разобщающим в многонациональной стране.

Адказаць
+2 +
Мх, 20:14, 29.11

Беларусь - монанацыянальная краіна. У нас няма аўтаномных рэспублік.

Адказаць
+11 +
Мова - зброя, 12:29, 29.11

Мова і традыцыі і народная культура захоўваецца ў весках і вёсачках, а не ў гарадах.
Погляд на веску як на нешта старое, смешнае ды мінулае ідзе ад СССР, дзе нацыянальныя мовы высмейліваліся, ня толькі ў Беларусі.
Памятаю, як смяяліся з настаўніка беларускай мовы ( памятаю прозвішча - Варывончык)- заслужанага настаўніка Беларусі. І з мовы смяяліся.
Мне сорамна гэта ўспамінаць.
Зараз мова набірае імпэт, мова ўспрымаецца як каштоўнасць, як прыкмета чалавека годнага - гэта грэе сэрца і дорыць надзею, што мова загучыць народны голас.
А рускі язык знікне з нашых вуліц і з нашага жыцця ( паступова, гэта ж вядома)

Адказаць
-2 +
Мх, 20:17, 29.11

У цяперашні гічтарычны момант хутчэй наадварот. Беларускую мову ведаюць і трохі карыстаюцца інтэлегенцыя, а на вёсках ужо ўсё зрусіфікавана. П'янства, чарната побыту, І прыміце да ўвагі, што сучасныя "бабкі з вёскі" - гэта жанчыны 1950-60 гадоў нараджэння, а не 1910-30-х, як стэрыятыпна лічыцца і дагэтуль.

Адказаць
+2 +
Віталій , 23:19, 29.11

Не согласен с тем что автор говорит о резнице в нац.культуре в городах и сёлах.Национальная идентичность и национальная культура независимо от количества населения и отдаленности или географической близости к чему-то.А в остальном конечно прав нельзя развить нац.культуру или язык когда улицы ,села,районы,города называются какими-то непонятными и не автохтонным названиями.Когда по ТВ говорят на иностранном языке,а то и каналы из другой страны(со своей
политикой и музыкой),когда пересидент ,министры , спортсмены,парламент и многие другие институты и известные персоны Беларуси.Когда стоят на улицах и площадях истуканы Пушкина,Ленина,Маркса, Дзержинского,а то и Саньки Невского и дальше список этих ,,героев''Беларуси можно продолжать.Непонятно зачем в стране праздники эпохи СССР.Все это надо сносить,заменять, убирать и менять на своё национальное.В принципе такой дорогой шли большенство постсоветских стран и республик бывшего СССР.Тогда и национальная культура появиться.Удачи
Беларусь!

Адказаць
 
Напісаць каментар
E-mail не будзе апублікаваны