25 February 2024, Sunday, 18:40
Support
the website
Sim Sim,
Charter 97!
Categories

Dismissed Chief Of KGB Military Intelligence Found Lucrative Job

19
Dismissed Chief Of KGB Military Intelligence Found Lucrative Job

Major general Aliaksandr Nazaranka made a short stay as a pensioner.

Retired head of the KGB military counterintelligence department, major-general Aliaksandr Nazaranka was appointed head of the coordination and inspection department of the State Secretariat of the Security Council, blogger d-zholik writes.

Nazaranka was in charge of the military counterintelligence from October 2012 to July 31 of this year. On the day of his 55th birthday, the president dismissed him from the post and transferred him to the reserve. However, immediately after his dismissal from the KGB, the general received a less responsible post in the Security Council and now, in addition to his general pension, he will also receive the salary of a civil servant.

Deputy chief of the military counterintelligence department, head of the department for the KGB frontier services, colonel Kanstantsin Kuchinsky, was appointed to the vacated general post of the department head. Lukashenka's assistant for national security Viktar Lukashenka, who is an officer on the border guard reserve, and KGB chairman Valer Vakulchyk, who previously headed the mentioned department of the military counterintelligence, were at the back of his appointment.

Aliaksandr Nazaranka:

He was born in Homel region on July 31, 1962. The Major General.

In 1988 - 1993, he served at the KGB special departments for military units of the Far Eastern Military District of Russia.

In 1993 - 1995, he served at the KGB Military Counterintelligence Department of Belarus.

In 1995 – 2002, at Lukashenka’s security service.

In 2002 – 2003, Head of the Department of Internal Security of the Ministry of Internal Affairs of Belarus.

From 02.07.2003 to 04.01.2008, Head of the Main Directorate (until 2004 – the Committee) on Combating Organized Crime and Corruption of the Ministry of Internal Affairs of Belarus.

In 2008 - 2009, Deputy Head of the Academy of the Ministry of Internal Affairs of Belarus for Educational Work and Staffing.

Since the end of 2009, Deputy Head of the KGB Military Counterintelligence Department of Belarus.

From October 2012 to July 2017, Head of the Military Counterintelligence Department of the State Security Committee of the Republic of Belarus.

From August 2017 to present, Head of the Coordination and Inspection Department of the State Secretariat of the Security Council of the Republic of Belarus.

Write your comment 19

Follow Charter97.org social media accounts