25 апреля 2024, четверг, 12:41
Поддержите
сайт
Сим сим,
Хартия 97!
Рубрики
Комментарии 64
0 +
orif, 14:17, 17.12

надо собственные условия иметь.хотябы более-менее нормальные.а то ОНИ НЕ ДОВОЛЬНЫ. и хто? шакалы колхозные?.сидели бы и не мычали бы

Ответить
0 +
kom, 14:22, 17.12

В свою очередь «депутат» Виктор Гуминский, обращаясь к министру юстиции Виктору Голованову, спросил: «могут ли получать «карту поляка» белорусские граждане, работающие в правоохранительных органах, комитете госбезопасности»?
...................................................
ВОТ В ЧЕМ ВОПРОС

Ответить
0 +
Nic, 14:25, 17.12

Карту поляка выдавать всем желающим. Режим рухнет через 100 дней.

Ответить
0 +
ЛохМатый, 14:26, 17.12

А если будет карта "рускава чалавека" как петь будете ...холуи всенародноневыбранные....

Ответить
0 +
народ, 14:30, 17.12

а в абхазии русские паспорта выдавать значит нормально было?
и в южной осетии (ктати с купленным признанием) тоже.

где гневные высеры палаточников по теме?

Ответить
0 +
лека, 14:38, 17.12

Михаил Орда меня удивляет. Насильно никого не заставят получать карту поляка, а если у меня польские корни и много родственников живет в Польше, то я сама решу как мне поступить в данной ситуации, чтобы с наименьшими затратами посещать их. О порядочности Орды хотелось бы сообщить следущее: построив на Дубровском водохранилище в водоохранной зоне дом - непонятно кто-ему выделил там участок - и продал его за о-о-о-чень большие деньги. Пусть правоохранительные органы занялись-бы этим

Ответить
0 +
Kasia, 14:40, 17.12

a kto vinovat, 4to sovetskie vlasti dali liudiam polskogo proisxozhdenia beloruusskoe grazzhdanstvo, liudi ne vinovaty,4to vo vremia vojny ix zaneslo na territoriju belarusi! Oni xotiat vernutj svoi prava, a gosudarstvo xo4et zapretitj! po-moemu, menja v 6kole kogda-to u4ili,4to my zhivem v demokrati4eskom gosudarstve.....hmmm..... tak menja v 6kole obmanyvali??? ili eto u4itelia u nas takie, kotoryje n razbirajutsia, 4to takie demokratija, a 4to takoe diktatura, totalitarnoe gosudarstvo!!! ja ne vinovata, 4to rodilasj v Belarusi i u menja roditeli poljaki.... ja xo4u imetj polskie prava,4to dajot mne karta Polaka.... xo4u vernutjsia(to4nee uzhe vernulasj) za svoju Rodiny... menja tuda bolj6e tianet,nesmotri na to, 4to ja rodilasj v Belarusi.... Rodinoj paxnet tam, v Pol6e!!!!!

Ответить
0 +
Ян, 14:40, 17.12

Белорусские «палаточники» недовольны «картой поляка».
Конечно недовольны. Как это так? Без их позволения отдельные белорусские граждане получают возможность свободно ездить хотя бы в Польшу. Не положено. Все хорошее должно идти только от "батьки". Скажите спасибо, что Польша не выдает карту поляка всем желающим, а наоборот еще кучу препятствий создает. Это и очередь на прием в 3-4 месяца, и требование знать на достаточно хорошем уровне язык, историю, культуру. Не говоря уже о документах, которые зачастую и найти сложно в том числе из-за сопротивления местных органов.

Ответить
0 +
Дед, 14:44, 17.12

Эта "палатка" очень хочет запереть всех граждан РБ в "процветающем" государстве чтобы никто не мог сравнить свою жизнь и возможности с соседними и более дальними странами

Ответить
0 +
sidor, 14:44, 17.12

Менты и комитетчики просто привыкли быть хозяевами жизни а тут ихняя тоталитарная власть даёт сбой - руки коротки оказались, жаба давит подлых скотов. Эти предатели белорусского народа сделают всё что бы люди не увидели лучшей жизни и не дай бог начали сбегать - кто тогда будет кормить ментовскую и гэбешную мразь?!

Ответить
0 +
hilk, 14:48, 17.12

забегали тараканы, а то сидели не знали чем заняться, работа появилась запретить что-нибудь...

Ответить
0 +
52с4, 14:52, 17.12

я считаю,что карта Поляка- это выйгрышный лотерейный билет.Сам жалею,что не Поляк...

Ответить
0 +
йоф, 15:02, 17.12

52с4, 14:52, 17.12
солидарен

Ответить
0 +
nik_K, 15:03, 17.12

Ne moget grajdanin samostoyatel'no reshat' chto emu delat'!!!!!!!!

Dlya etogo est' go-vo!

:))

Ответить
0 +
Довольный, 15:18, 17.12

А поляки то молодцы,болеют за свою нацию,умнички если есть корни поляков,то карту дают всем.Я вот тоже своему ребенку буду делать,польский знает,в Польше были неоднократно,ребенку нравиться,может даже учиться уедет в Польшу,планы такие есть, а поляки умных любят и всячески помогают.А,вот вы "палаточники",что делаете для беларусов,которые покинули например родину по тем,либо другим обстоятельствам??Черный свет им на родину,а люди эти то умнейшие,а не пьянь.Да,жаба пришла ночью и задушила "палаточников".

Ответить
0 +
Стары Беларус, 15:28, 17.12

Людзі, дзе ваш розум?

Няўжо ж не зразумела, што 1) падвойнае грамадзянства беларускае і Расеі (ці Польшчы, Украіны, Ізрайля) ; 2) карты габрэя, паляка, рускага, летувіса і г.д. - гэта міна пад Беларусь, гэта шлях да новага падзелу нашай краіны...

Не дзяліць трэба краіну на новыя зоны акупацыі Расеяй і Польшчай, а будаваць сваю незалежную Беларусь.

Людзі, якія маюць падвойнае грамадзянства (ці яго эрзацы кшталту "карта паляка") - гэта злачынцы, здраднікі Радзімы.

Ответить
0 +
wolf, 15:44, 17.12

Сам не пшек, но хочется быть им ...
Надо в корнях покапаться.
А чего бы Лукадрыщам не объявить адекватный ответ и создать карту Ебларуса !
То-то пиплы со всего мира ломанутся, аж денех негде будет складывать !

Ответить
0 +
sick and, 15:49, 17.12

а в белорашке почти все поляки - просто они об етом не догадываюся...

Ответить
0 +
Петр, 16:15, 17.12

Во-о-о-т... Россия в Южной Осетии так же начинала ;)

Ответить
0 +
vit, 16:18, 17.12

ну а чем они еще могут быть не довольны?, всем не довольны что необходимо для нормального чловека, сами ни чего предложить не могут, дибилойды конченые

Ответить
0 +
Галіна Арцёменка, 16:22, 17.12

А я беларуска і па-гэтаму лічу, што ніякай карты паляка на тэрыторыі Беларусі не павінна быць, як і рускай карты, так і іншай другой. Усе гэтыя карты не толькі разбураюць грамадства на тэрыторыі Беларусі, але і робяць яго не здольным для барацьбы, для з'яднання, сеюць паніку, паразныя настроі. Наша мэта - гэта свабодная краіна беларусаў на зямлі беларусаў. І мы будзем змагацца за сваю зямлю. Мы з бандай ва ўладзе павінны змагацца, калі мы беларусы, а не бегчы пад чыё-небудзь крыло. Большасць габрэяў не пажадала тут змагацца за сваю свабоду і ужо з'ехала на сваю гістарычную радзіму. Гэта іх права. Але рускія і палякі развярнулі тут ужо сапраўдную ідэалагічную вайну за право захапіць нашы землі. А ці патрэбна гэта нам беларусам? Я, як беларуска, катэгарычна супраць тых і другіх. Ні тыя і ні другія не нясуць мне свабоды. Хто лічыць, што іх радзіма Польша, няхай едуць ў Польшу, а хто лічыць сваю радзіму Расію - то ў Расію. Іх права, а наша права мець сваю радзіму. Нават самая вялікая ненавісць да бандыцкай улады, не заставіць мяне здрадзіць інтарэсам беларускага народа. Беларусы, не выдумвайце міфаў аб сваіх нейкіх іншаземных каранях, а лепш станавіцеся ў шэрагі змагароў за сваю краіну. Адзін чытач неяк напісаў, што быў ў польскім кансулаце ў Брэсце і ўбачыў карту, дзе ў склад Польшы уваходзяць землі Беларусі, аж да самай Воршы, і напісана "дзідзевы землі". Я не ведаю ці праўда гэта, але праверыць не мешае. Ведаючы, што ў такі цяжкі час для беларускай краіны, ўсе іншаземцы разбегаюцца ў розныя бакі, шукаюць нейкую абарону і палёгку з боку другіх краінаў, мы прызываем беларусаў далучацца да Беларускага дэмакратычнага руху. Будзем змагацца за сваю радзіму самі. А улада няхай падумае на што яна правакуе грамадзянаў Беларусі. У тым, што людзі прымаюць дапамогу з боку другіх краінаў ў абмен на служэнне гэтай краіне, а па сутнасці ідуць на здраду, віноўна толькі беларуская улада. Толькі і толькі беларуская улада з'яўляецца разбуральнікам беларускай дзяржавы.

Ответить
0 +
высакародны пан, 16:29, 17.12

пусть только эти гандоны попробуют лишить меня карты поляка.

Ответить
0 +
Довольный, 16:43, 17.12

Для Галіны Арцёменка, 16:22, 17.12
А,ведь,речь идет лишь о том,что поляки своих любят и поддерживают.А мы как нация,Беларусь-вымрем,потому как тут мы никому не патрэбны,что и происходит сейчас!Печально,но,факт!

Ответить
0 +
А это?, 17:05, 17.12

могут ли получать «карту поляка» белорусские граждане, работающие в правоохранительных органах, комитете госбезопасности
------------------------------
нет, у них уже есть карта цыгана

Ответить
0 +
Яўген Мурашка, 17:14, 17.12

Было сказана:
"Арда турбуецца, што “карту паляка” могуць атрымаць вайскоўцы, супрацоўнікі КДБ і дзяржаўныя службоўцы, якія валодаюць пэўнымі сакрэтамі.
Карта “спараджае недавер і ўносіць варожасьць” сярод шматнацыянальнага насельніцтва Беларусі, перакананы Арда."
Спадар Арда мае рацыю, тут можна толькі дадаць. Польша дагэтуль марыць аб "усходніх крэсах". З гэтага вынікае што насьбіты "карты паляка" могуь стаць той пятай каленай у выпадку узьнікненьня сепаратыстцкіх настрояў жыхароў заходняй Беларусі. Аб такой небяспеке казалі і дэпутаты Вярхоўнай Рады Украіны, маючы на увазе сваі заходнія межы.
Сп. Арцёменка дакладна паказала выйсьце з жабрацтва Трэба змагацца за лепшае жыцьцё у Беларусі, а не бегчы за аб'едкамі з чужога стала, дзе вы будзеце палякамі другога гатунку. Яскравы прыклад Нямеччыны. Немцы, прыехаўшыя у краіну з абшараў былога Саюза, тут успрымаюцца як "русские", з усімі вынікаючымі з гэтага наступствамі.
У Нямеччыне

Ответить
0 +
mik, 17:30, 17.12

Галіна Арцёменка, 16:22, 17.12

А я беларуска і па-гэтаму лічу, што ніякай карты паляка на тэрыторыі Беларусі не павінна быць
********************************************************************************************
Со всем согласен. Таких бы нам в президенты.

Ответить
0 +
Стары Беларус, 17:36, 17.12

высакародны пан, 16:29, 17.12

"пусть только эти гандоны попробуют лишить меня карты поляка".
У маёй бабці ў пашпарце стаяла "нацыянальнасць - каталічка" , у дзеда - паляк. На самай справе мая сем'я - карэнная ліцьвінская шляхта. Я, мае дзеці і ўнукі, мы - ліцьвіны (беларусы). І мы разам з іншымі беларусамі не дапусьцім каб тут на нашай зямлі поўзала розная шалапень з картамі й пашпартамі іншых краін.

Мы ўсе тут - беларусы (хоць і з рознвмі этнічнымі каранямі). І павінен нас з'ядноўваць НАДЭТНІЧНЫ БЕЛАРУСКІ ПАТРЫЯТЫЗМ.

Асабіста мне пох "пашпартныя" беларусы, што прыжыліся ў срашы.

Але калі некаторыя беларусы пачынаюць картамі паляка ці пашпартамі "россіяніна" калоць адзіную беларускую нацыю - то такім "палякам" ці "россіянам" мая прапанова: хуценька ад бяды і нах "чамадан - вакзал - Варшава (ці Масква)".

Ответить
0 +
профи, 17:41, 17.12

А это?, 17:05, 17.12

могут ли получать «карту поляка» белорусские граждане, работающие в правоохранительных органах, комитете госбезопасности
------------------------------
нет, у них уже есть карта цыгана

-------------------------------------------------------------------

этим подонкам тока черную метку выдавать

Ответить
0 +
Паляк па нацыянальнасцi, 17:54, 17.12

Стары Беларус, 15:28, 17.12
Людзі, якія маюць падвойнае грамадзянства (ці яго эрзацы кшталту "карта паляка") - гэта злачынцы, здраднікі Радзімы.

Галіна Арцёменка, 16:22, 17.12
А ці патрэбна гэта нам беларусам?

Беларусам это ненадо.. Полякам, людям, которые имеют польские корни - это надо! И от Ваших слов мне еще более приятно на душе, что я поляк! Я буду изучать язык, культуру, историю польского народа и никто, никогда, мне это не запретит!

Почему мало беларусов стремится изучить свой, родной язык, язык своих предков. Спросите у школьника - какой язык ему лучше учить русский или белорусский? - он ответит, что русский...
Вот так воспитали его, его же родители.

Мне жаль, что беларусы сами себя душат, так еще и звереть начинают в отношении национальных меньшинств...

Ответить
0 +
!, 18:07, 17.12

Але калі некаторыя беларусы пачынаюць картамі паляка ці пашпартамі "россіяніна" калоць адзіную беларускую нацыю - то такім "палякам" ці "россіянам" мая прапанова: хуценька ад бяды і нах "чамадан - вакзал - Варшава (ці Масква)".
Сами панику разводите. Паникеры.
Если человек имеет польские корни, почему он не может получить поддержку? Тем самым поляки говорят - Мы о Вас не забыли, мы Вас поддерживаем. Принимают на учебу, платят стипендии, строят школы по возможности в Беларуси, организуют детские экскурсии, отдых в детских лагерях. Почему нет?

Стары Беларус, 17:36, 17.12
І мы разам з іншымі беларусамі не дапусьцім каб тут на нашай зямлі поўзала розная шалапень з картамі й пашпартамі іншых краін.

А вот тут, вы, старый беларус не правы! Живите себе тихонечко.

Ответить
0 +
Алесь, 18:21, 17.12

Карта паляка - гэта бясспрэчна небяспека для Беларусі! Тут я салідарны з "палатачнікамі"!
Успомніце выпадак з нашай Настай Палажанкай калі "маладыя каталікі (палякі?)" здалі яе ў міліцыю за распаўсюджваньне матэр'ялаў па гісторыі Беларус(!)і, а мянты адпусцілі бо не знайшлі там нічога супраць Беларусі. А уявіце, што "маладыя каталікі (палякі?)" здалі б Насту ментам-уладальнікам "карты Паляка"!
Я ўсё больш пераконваюсь у думцы, што барацьба за тэй варыянт дэмакратыі, што прапагандуе Мілінкевіч і Адраджэньне - гэта розныя рэчы.... і калі так пойдзе і далей, то гэтая анты-Адрадженская дэмакратыя нам, націі якая шчэ не ўсталявалась як нацыя нават на Роднай Зямлі, нясе пагібель! Калі Беларушчына не адродзіцца на Беларусі, то яна не адродзіцца а ні дзе.... Чытаў апошнюю кнігу Латышонка,на апошніх старонках там распавядаецца як у 2005 годзе польскімі ўладамі быў распачыты судовы працэсс супраць групы беларускай інэлігенцыі якая аб'ядноўвалася вакол беластоцкага тыднёвіка "Ніва" - нашыя дэмакраты маўчалі пра гэта... больш раўлі ў голас толькі пра тое, што антынародны рэжым Саюз палякаў под кіраўніцтвам Анжалікі Борух шчэміць (гэтыя падзеі тожа распачаліся ў 2005 годзе).
Дык с кім МЫ з нашымі ці з іхнімі ў такім разе?! Гэтае пытаньне не трэ спрашчаць, бо калі яго замоўчваць (напр. баніць мае посты на гэтым форуме), то нас чакае другая праблема (будзем праўдзівымі): Загаворыць цяперашняя ўлада па-беларуску... куды можа перайсці частка нашай адраджэнскай моладзі?!
Трэба сур'ёзна падумаць!

Ответить
0 +
Фонда на Украине, 18:25, 17.12

ЛохМатый, 14:26, 17.12

А если будет карта "рускава чалавека" как петь будете ...холуи всенародноневыбранные....

C 9 июля 2009г. Фонд «Русские» начал выдачу «Карты русского» самостоятельно. Некоторые зарубежные общественные организации присоединились к акции. Сейчас «Карты русского» можно получить в офисе Фонда в Москве, и у организаций-партнеров Фонда на Украине и в Казахстане.

Ответить
0 +
Nic, 18:28, 17.12

Сотрудникам КГБ, МВД нужно давать карту поляка вне очереди, быстрее Луку уберут.

Ответить
0 +
Егор, 18:39, 17.12

Примитивы с люмпенской психологией, как и их президент.
Вместо того, чтобы заниматься тем, чем им надлежит, они вцепились в нацменьшинство, в один из аспектов их связи с этнической родиной. Кому мешает "Карта поляка"? Только тому вырожденцу со Шкловщины, без рода и племени, неимеющему никаких моральных препон, и с полным отсутствием интеллекта.

Ответить
0 +
Здань, 19:12, 17.12

sick and, 15:49, 17.12
а в белорашке почти все поляки - просто они об етом не догадываюся...

Гэта зноу маскалi "догодались"

Ответить
0 +
Несьцерка, 19:23, 17.12

Nic, 14:25, 17.12
Карту поляка выдавать всем желающим. Режим рухнет через 100 дней."

!!! Згодзен :))

Ответить
0 +
fantamas, 20:07, 17.12

Стары Беларус, 15:28, 17.12
-----------------------------------------
згодзен, толькі я габрэй і ізраільскі пашпарт на нейкую карту не абменяю))))

Ответить
0 +
Серж, 20:32, 17.12

Я согласен что карта поляка это мина замедленного действия,но эта мина может сработать толкько в том случае если мазоичный доведет нас до состояния сев.кореи.Тогда есть шанс что нас опять разделят в который раз и вот тут вопрос куда бегцi ?я раю што у Польщу лепей. А если серьезно, то страна и так потихоньку разбегается ,а кто остается живут по принципу абы цiха.

Ответить
0 +
Яўген Мурашка, 21:07, 17.12

Было сказана:
"Если человек имеет польские корни, почему он не может получить поддержку? Тем самым поляки говорят - Мы о Вас не забыли, мы Вас поддерживаем. Принимают на учебу, платят стипендии, строят школы по возможности в Беларуси, организуют детские экскурсии, отдых в детских лагерях. Почему нет?"
Што тут не зразумела, Польша паціху прываблівае нашых грамадзян. Потым праглыне, як праглынулі жыхароў Беласточчыны, Перад вайной там стала пражывала больш за 500 000, цяпер няма і 20 000
Ці мала расьцягнулі Беларусь па часткам?
А Смаленск, Вільня, Чарнігаў.
Давайце і далей будзем даваць адкусваць па кавалку.
Тым, хто не адчувае сябе беларусам і не жадае змагацца за яе адраджэньне, я таксама раю пакінуць яе межы і не перашкаджаць нам будаваць сваю беларускую, нацыянальную, заможную Бацькаўшчыну.

Ответить
0 +
шлёпнога, 22:21, 17.12

Дамы и господа.
Никто, с моей точки зрения, не вправе указывать человеку на выбор его национальной самоидентификации. Вот Галина Арцёменка считает себя белоруской, и на здоровье. А кем мне считать себя — это моё дело. И никакие галины и чиновники мне в этом не авторитеты, не помощники, не советчики. Они не вправе указывать кому бы то ни было, кем себя кому считать. Белорусом, русским, немцем, евреем, поляком или татарином. Это будет обыкновенным насилием. Это антиконституционно в принципе.
Всем понятно, надеюсь.
Далее. Карта поляка действует на территории Польши. И ТОЛЬКО. Оформляется на территории Польши (напомню всяким особо одарённым галинам и прочим, кто не знает или забыл, что территория посольств и их консульских отделов — это территория представляемых государств).
Это стало понятно тем, кто ранее не понимал?
Карта поляка не затрагивает компетенции юрисдикций Республики Беларусь, Литвы, Российской Федерации, Украины и прочих постсоветских восточных образований. Она есть предмет отношений только частного лица, считающего себя поляком, и Республики Польша. И ни в коем случае ничьих больше. Отношения гражданина любой страны с иной страной не касаются государства, которое функционирует в стране гражданина до тех пор, пока не доказаны криминальные составляющие таковых. До этого момента — в стране моего гражданства любые действия, которые я совершаю в частном порядке, не нарушая норм законодательства в аспектах частного права — это дело моё и моего контрагента, частное он лицо, или юридическое, или субъект международного права.
Это понятно? Или есть те, которым это нужно объяснять по слогам? Галина, Вам понятно?
Вообще, конечно, найдутся, полагаю, такие, которые вообще не поймут.
Идем далее.
Ни президентам стран, ни галинам арцёменкам и никому прочему не дано право судить о том, какие белорусы или не белорусы нужны другим белорусам или не белорусам. Частное лицо может иметь мнение, какие люди нужны ему и для каких целей, и в этой форме высказывать его или проводить в жизнь самостоятельно, то есть добиваться личных целей. Ставить же вопрос о том, какими качествами должен обладать его соотечественник, а какими — нет, в безапелляционном регистре — это, дамы и господа, уже квалифицируется как — что? Хотя бы забейте в поисковик google вот это: "авторитарная личность".

Давайте думать. Сами.

Ответить
0 +
provizor, 23:21, 17.12

КАКОЙ УЖАС В КОММЕНТАРИЯХ :
Галіна Арцёменка, 16:22, 17.12

А я беларуска і па-гэтаму лічу, што ніякай карты паляка на тэрыторыі Беларусі не павінна быць
********************************************************************************************
чему у вас дети научатся- ненависти и нацизму? как можно воспитать достойного беларуса, который бы уважал своих соседей???? а как же мир без границ???? где гуманизм и терпимость к меньшинствам???

что значит "міфы аб сваіх нейкіх іншаземных каранях"???? если таких половина людей в приграничных районах?

я в шоке, по-моему скоро в беларуси останется только недоразвитое "быдло", извините, не сдержалась.....

Ответить
0 +
Стары Беларус, 23:49, 17.12

Паляк па нацыянальнасцi, 17:54, 17.12 , то чаму б Вам, паляку па нвцыянальнасці, не сабраць свае рэчы ў чамадан, ды не з'ехаць нах з Беларусі ў сваю Polska?

Тым, хто мяне не разумее, раскажу наступнае.

Я аніколі не маў анічога супраць беларускіх габрэяў. Наадварот, лічу вялізнай нашай памылкай, што ў 90-х не стрымалі неяк выезд гэтых разумных людзей у Ізраіль. Бо Беларусь надта многа страціла з іх ад'ездам. Але вось дзейнасць ізраільскіх урадавых і неурадавых арганізацый трэба стрымліваць. Гэта шкодныя структуры для Беларусі. Чаму лічу так, раскажу далей.

!, 18:07, 17.12 піша пра падрыўную дзейнасць польскага жонду на Беларусі так: "Принимают на учебу, платят стипендии, строят школы по возможности в Беларуси, организуют детские экскурсии, отдых в детских лагерях. Почему нет?"
Таму "нет", што усё гэта робіцца для беларускіх дзяцей, штучна і варожа абазначаных, як "польскія дзеці". Для астатніх беларускіх дзяцей - хрэн ім а не адпачынак і г.д.

Менавіта так, як сёння падрываюць адзінства беларускага многаэтнічнага народа польскія спецслужбы, так рабілі ў 1986 годзе, ізраільскія службы - яны вывозілі з небяспечнай радыёактыўнай зоны толькі дзяцей яўрэйскіх беларусаў. Астатніх беларускіх дзяцей астаўлялі ў зоне.

Што гэта ? Дзікасць ! РАСІЗМ !!!

Польскі жонд робіць тое ж самае. Ён дзеліць беларусаў на "палякаў" і "не палякаў". Гэта ПАДРЫЎНАЯ варожая дзейнасць. І яна павінна быць жорстка спынена. У тым ліку з дапамогай рэпрэсій да удзельнікаў "пятай калоны" польскага шавінізму на нашай зямлі.

Ответить
0 +
из-за далбугра, 7:41, 18.12

Сколько же нетерпимости и ненависти живёт в людях...
Карта поляка – это даже не вид на жительство. Это, скорее, нечто близкое документу о консульской проверке на еврейские корни у неизраильских граждан, заявляющих о своей принадлежности к еврейскому народу.
А между тем, белорусский закон не возбраняет белорусским гражданам иметь даже вид на жительство в другой стране (в отличие от запрета на двойное гражданство). Так чего разводить бурю в стакане? Такой подъём патриотизма...
А теперь представьте себе на мгновение, что белорусские граждане имеют право беспрепятственно передвигаться и работать в странах ЕС, а также свободно ездить в США и Канаду. И при этом зарплаты были бы, как в той же Польше. Тогда бы многих волновало, выдают карту поляка или нет?...
Я уж не говорю о том, что то, как белорусские власти вмешиваются в общинную жизнь польского меньшинства или взять их отношение к протестантам, – это является ни чем иным, как преследованием по национальному и религиозному признаку. За такие вещи в США ровным строем идут в тюрьму, а не во власти остаются. А в Беларуси всё вверх ногами. Так о чём здесь вообще можно говорить?! Каждый выживает, как может. Кто голодовку объявляет, кто карту поляка берёт и с нею, хоть тушкой, хоть чучелом, пытается уехать из страны, где из человека пытаются сделать неполноценного... С этого нужно начинать, – с вопиющего нарушения прав человека в Беларуси, а не смотреть, есть у человека карта поляка или нет. А ля гер ком а ля гер, как говорится.

Ответить
0 +
Коля з Бешановіч, 9:40, 18.12

«Если мы начнем делить по национальностям, давать привилегии для одних или других, то это будет неправильно - это фактически элемент нацизма», - подчеркнул Анатолий Рубинов.

«Иностранное государство берет на себя право делить белорусов на тех, кто достоин получить карту и не достоин» - отметил Михаил Орда.
А я дабаўлю ад сябе - польскі ўрад распачаў падрыўную дзейнасць супраць Беларусі. У гэтым польскія шавіністы падобны на рускіх імперыялістаў.

Трэба памятаваць, што Расея й Польшча – гэта нашыя ворагі.

Стары Беларус, 17:36, 17.12
І мы разам з іншымі беларусамі не дапусьцім каб тут на нашай зямлі поўзала розная шалапень з картамі й пашпартамі іншых краін.

+ 1000 Абсалютна згодны.

Ответить
0 +
Rexy, 9:49, 18.12

Почему этнические поляки должны отказываться от «Карты» в угоду «палатке»? Не знаю каковы настроения в центральной части Беларуси, но у нас, на западе страны, большинство — поляки. Особенно это заметно в деревнях. Здесь практически все, не занимаясь специально изучением польского языка, могут свободно на нем изъясняться. Опять же большинство христиан — католики. У 90% семей — польские корни.
У моей семьи в Польше проживают два десятка близких родственников (дяди, тети, дед, бабка). Почему я должен отказываться от возможности БЕСПРОБЛЕМНОГО посещения сопредельного государства? Тем более, что там можно СВОБОДНО и по ГОРАЗДО более низким ценам купить те же товары, которые в Беларуси стоят ОЧЕНЬ не дешево.
Кому мешает «Карта поляка»? Дело сугубо добровольное. Не хочешь — не делай. Только почему-то очереди на получение не уменьшаются. Если государство не может обеспечить достойный уровень жизни своим гражданам то и запретами оно (горе для АГЛ!) ничего не добьется! Чем больше будут запрещать, тем хуже. И не надо «патриотических» криков «Беларусь для белорусов!», «Мы сами с усами!» Обеспечьте нормальную жизнь. Тогда побегут не от ВАС, а к ВАМ!

Ответить
0 +
Яўген Мурашка, 11:48, 18.12

Rexy, 9:49, 18.12
"Обеспечьте нормальную жизнь."
Цікава, а хто ж акрамя нас павінен забяспечваць сабе "нормальное" жыцьцё?
Прызвычаіліся сядзець з разьзяўленай зяпай і чакаць, пакуль нешта туды зваліцца.
Вы паляк, я беларус і Бацькаўшчына у нас павіна быць адна, калі у Вас іншае стаўленьне дык. ніхто Вас тут гвалтоўна не трымае. Кожны мае права жыць там дзе яму лепей.
Падабаецца Польшча, калі ласка, дзьверы адчынены.

Ответить
0 +
Bendtner, 12:25, 18.12

Как же меня уже достали эти "свядомые" с лозунгами "Беларусь для белорусов". Откуда этот идиотский национализм? Вы не поверите, но в стране живут и русские и поляки и украинцы и литовцы. И все они имеют права получить соответствующие карты, если карты эти появятся и у людей будет на это желание. Если хотите развивать белорусское - развивайте, но давайте не будем мешать это делать другим.

Ответить
0 +
Rexy, 13:22, 18.12

Яўген Мурашка, 11:48, 18.12
Никогда не ждал пока "что-нибудь свалится"! Я пытался заработать нормальные деньги в ЭТОЙ стране и "обеспечить нормальную жизнь". Сперва при продаже задавили налогами. Во второй раз "прогорел" на с/х производстве, когда за ГСМ пришлось платить больше, чем весь урожай с полей. И потом, почему "Бацькаўшчына у нас павіна быць адна"? Если мы замкнемся в "своей скрорлупе" как та черепаха то никогда Человеку не шагнуть на другие планеты. Ваша логика удивительно напоминает не столь отдаленные времена Третьего Рейха, когда было "Германия для немцев" а всех остальных либо в трудовые лагеря, либо просто в лагеря. Карта поляка всего лишь дает возмозможность, а как ее реализовать — дело индивидуальное. Вас никто не заставляет! Как никто не заставляет, к примеру, поляка поехать в США, но и НЕ запрещает. Речь не о том: поляк ты или белорус, а том, что нельзя запрещать. А то какая же тогда это демократия о которой постоянно твердят власти?!

Ответить
0 +
!, 13:31, 18.12

Яўген Мурашка, 21:07, 17.12

У вас имперские амбиции.. А на русских еще катим... бревнышко то выньте со своего глазика милейший!

Ответить
0 +
! - Старому Беларусу, 13:42, 18.12

Таму "нет", што усё гэта робіцца для беларускіх дзяцей, штучна і варожа абазначаных, як "польскія дзеці". Для астатніх беларускіх дзяцей - хрэн ім а не адпачынак і г.д.

Это все делается для беларусских детей - имеющих польские корни, а также и для детей - имеющих беларуские корни. Так как ездят классами!

Отдыхают и в Италии и вероятно в других странах! Так вы же все-равно палки в колеса ставите! Вы же не пускаете отдохнуть!

Так почему же Беларусь не думает за астатних беларуских детей? а? Стары Беларус? Почему? Зависть спокойно спать не дает? А? Почему вы Старый Беларус докатились до этого? Много в Беларуси пионер-лагерей - так что ненадо тут ля-ля! Ездят детки и отдыхают! А если условия не из приятных или нет возможности отправить ребенка отдохнуть в лагерях или самим съездить с семьей - это ВАША вина!

Ответить
0 +
Стары Беларус, 13:44, 18.12

Bendtner, 12:25, 18.12 но в стране живут и русские и поляки и украинцы и литовцы.

В стране Беларусь живет многонациональный народ - белорусы. БЕЛОРУСЫ. В том числе разного этнического происхождения - русского, польского, украинского, литовского и т.д.

Как в Аргентине - аргентинцы, как в Мексике - мексиканцы, как в России - россияне, как в Польше - поляки, как в Германии - немцы (в т.ч. турецекого происхождения), как в Америке - американцы (в т.ч. и афроамериканцы).

Растаскивать единый БЕЛОРУССКИЙ народ единой страны на РАЗЛИЧНЫЕ политико-этнические с РАЗНЫМИ политическимии и экономическими правами в самой стране и за границей) - это и есть

1. ШОВИНИЗМ и агрессивный НАЦИОНАЛИЗМ (русский, польский и т.д.).
2. преступная ПОДРЫВНАЯ деятельность иностранных враждебных правительств и их спецслужб по развалу Белорусского государства.

Такая деятельность должна быть прекращена, а "пятая колонна" иностранных государств - уничтожена.



Ответить
0 +
Яўген Мурашка, 14:07, 18.12

Было сказана:
Rexy, 13:22, 18.12
"......Речь не о том: поляк ты или белорус, а том, что нельзя запрещать....."
А хто Вам забраняе адчуваць сябе палякам? Калі ласка.
Толькі калі усе нацыянальнасьці якія есьць у Беларусі, пачнуць з непавагай ставіцца да той краіны, дзе яны стала пражываюць, то што ж ад яе застанецца?
Давайце падзелім яе, у чарговы раз. Вось і будзе - польскія крэсы, кітайскія кантоны, расейскія уезды, казакі Свіслачы ці Сожа, татарскія улусы і т. д. Куды ж Вы прапаноўваеце адсяліць беларусаў? Нашу нацыю і так дастаткова зьнішчылі, а тут яшчэ і вы з сваімі амбіцыямі. Не сорамна?

Ответить
0 +
biker, 15:09, 18.12

Bendtner, 12:25, 18.12
Как же меня уже достали эти "свядомые" с лозунгами "Беларусь для белорусов".
Откуда этот идиотский национализм?
************
Уважемый Bendtner. Вы правы относительно ошибочности лозунгов. Только не путайте, пожалуйста, понятия "национализм" и "нацизм". Ничего плохого в национализме нет, а вот вышеобозначенный лозунг можно отнести, скорее, к нацистам. Так что не оскорбляйте националистов, пожалуйста.

По теме: присоединяюсь к тем, кто против насилия над свободами граждан.
шлёпнога, 22:21, 17.12, ** из-за далбугра, 7:41, 18.12, ** Rexy, 9:49, 18.12 высказали достаточно четко и ясно позицию разумных и добрых людей.

А многие уже достали поисками врагов, как внешних, так и внутренних. Нехрен искать, уж что-что, а это понятно. Пока жива система во главе с АГЛаедом бросать камни в любую другую сторону - бессмысленное распыление сил, нервов и т.п.

Будьте здоровы.

Ответить
0 +
Галіна Арцёменка, 15:44, 18.12

Нацыяналізм – гэта ёсць абярэг нацыі.
Што такое нацыяналізм: дабро ці зло? Раней, пад уздзееннем камуністычнай ідыялогіі, я думала, што нацыяналізм гэта зло. Цяпер я думаю інакш і не баюся называць сябе нацыяналісткай. Пэўна, што нацыяналізм мае характарысткі, свойства, як і іншыя з’явы грамадскага жыцця. Нацыяналізм мае сваю супрацьлегласць – антынацыяналізм (інтэрнацыяналізм). Калі добра прыгледзецца, то ўсе людзі на зямлі з’яўляюцца нацыяналістамі і гэта вельмі добра. Калі праўду сказаць, то я яшчэ не бачыла ні аднаго сапраўднага інтэрнацыяналіста, хаця шмат хто так сябе называе. Але гэта хлусня. На самай справе такія людзі па сваёй сутнасці ёсць каланіялісты, сацыяльныя паразіты. Антынацыналізм (інтэрнацыяналізм, імперыялізм, глабалізацыя, камунізм, усесусветны ўрад на Зямлі) – гэта на самай справе ёсць каланіялізм, самая жорсткая сацыянальна-грамадская з’ява ў свеце. Каланіялізм (эканамічны, тэрытарыяльны, палітычны і г.д.) абавязкова заваёваны народ вядзе да цяжкага жыцця, цяжкай працы, рабства, жабрацтва. Сама сутнасць каланіялізму заключаецца ў пошуках дзяшовай рабочай сілы, бязкоштавых крыніц сыр’евых рэсурсаў, месца шкодных тэхналогій, самай таннай маёмасці, абслугі сваіх патрэбаў і бязмоўнага падпарадвання. Адзіная з’ява, якая не церпіць каланіялізма – гэта нацыяналізм. Такім чынам, каланіялізм і нацыяналізм непрымірымыя ворагі паміж сабой. Яны ніколі не ўжывуцца паміж сабой. Два антыпода.
НАЦЫЯНАЛІЗМ - КАЛАНІЯЛІЗМ
Вось яна формула вайны дыхаючая усезнішчальным агнём. Барацьба паміж гэтымі двумя з’явамі абавязкова вядзе да варожасці, да войнаў, да галечы, да пакутаў, да голаду, да дэградацыі, да вымірання, да непамернага ужывання сыр’я, да спусташэння на Зямлі. Вечная праблема, якую чалавецтва да сіх пор невырашыла. Чалавецтва падзелена на дзве катэгорыі: адны змагаюцца супраць нацыяналізма, другія - супраць каланіялізма.
Да чаго імкнецца каланіялізм?
Каланіялізм – дзяшовая рабочая сіла (самая дзяшовая рабочая сіла ў канцлагеры).
Каланіялізм – высокі даход (нізкі заробак, мінімум расходаў на медыцыну, адукацыю, культуру, адпачынак, харчаванне, жыллё, мінімум на бяспеку працы, жыцця).
Каланіялізм – захоп чужой зямлі, маёмасці, грабёж насельніцтва.
Каланіялізм – знішчае нацыянальную эліту, усе каштоўнасці заваёванага народа
Каланіялізм – перанесці ўсе шкодныя вытворчасці на заваёваныя тэрыторыі.
Каланіялізм – буферныя зоны.
Каланіялізм – патрабуе абслугі (сексуальныя паслугі, носьбіты якіх увесь час маладзеюць, брудныя працы (туалеты, аборы), крывавыя гульні і г.д.).
Каланіялізм – каставае грамадства (каста сацыяльна-паразытычная і каста рабоў, паміж якімі існуе ўзброенная сіла. Пераход з касты ў касту амаль што немагчымы.).
Каланіялізм – мае сацыяльны твар (голад, жабрацтва, бамжаванне, алкагалізм, наркаманія, бандытызм, прастытуцыя, гандаль людзьмі, у тым ліку і на донарскія ворганы, малаграматнасць, люмпенізацыя).
Каланіялізм – праводзіць масавыя эксперыменты, вопыты над насельніцтвам заваёваных тэрыторый.
Каланіялізм – падаўляе увесь час свайго раба духоўна і робіць фізічна слабым.
Каланіялізм – не церпіць ніякага супраціву з боку раба і вядзе з ім бесконцую вайну (фізічную, ідэалагічную, культурніцкую, моўную, духоўную, гістарычную, міфалагічную, тэрытарыльную).
Каланіялізм – хлуслівы, не любіць праўды і справядлівасці.
Што рухае людзьмі да такой сатанінскай з’явы? – Прага нажывы, улады над людзьмі, раскошнага, разбешчанага жыцця, агня ў жылы, садысцкія анамаліі ў псіхіцы людзей: атрыманне асалоды ад пакутаў людзей, ад забойства, ад сексуальных вычварэнстваў, ад віду крыві, псіхічнае захворванне – манія (сваёй высакароднасці, божай місіі, выключнасці).
Да чаго імкнецца нацыяналізм?
Нацыяналізм – пазбавіцца ад чужога засілля (гэта ёсць супраціў каланіялізму).
Нацыяналізм – імкнецца да незалежнасці і свабоды.
Нацыяналізм – не можа існаваць без патрыятызму.
Нацыяналізм – імкнецца адрадзіць сваю нацыянальна-патрыятычную эліту.
Нацыяналізм - імкнецца адрадзіць свае нацыянальныя каштоўнасці.
Нацыяналізм – імкнецца захапіць ў сваёй краіне уладу і раставіць на кіруючыя месцы нацыянальна-патрыятычную эліту.
Нацыяналізм – захоўвае сваю зямлю, прыроду, маёмасць.
Нацыяналізм – бароніць інтарэсы нацыянальнай дзяржавы, гэта значыць нацыі.
Нацыяналізм - імкнецца узбагаціць сваю нацыю (грошы ёсць абярэг чалавека і нацыі), прыменяе найболее кваліфікаваную працу, якая патрабуе затрат на адукацыю.
Нацыяналізм – імкнецца падавіць сваю смерць знутры (раскол, сацыяльныя праблемы, жабрацтва, ідэалогія скірованыя супраць яго самаго).
Нацыяналізм – імкнецца да стабільнасці ў грамадстве, сям’і і пазбаўляецца сацыяльных праблемаў (голада, жабрацтва, цяжкай працы, бамжавання, гандлю людзьмі, алкагалізма, наркаманіі. Сацыяльныя праблемы – гэта смерць для нацыяналізма, а за ім і нацыі).
Нацыяналізм – імкнецца да аб’яднання нацыі і не церпіць раскола ў сваім асяроддзі.
Нацыяналізм – не церпіць сацыяльны паразытызм.
Нацыяналізм – імнецца да гармоніі ў сваім асяродку.
Выкананне гэтых памкненняў прыводзіць да знішчэнны каланіялізму ў любым яго выглядзе, а не выкананне - вядзе да знішчэння нацыяналізма, а гэта азначае супраціва каланіялізму. Такім чынам, нацыяналізм – гэта ёсць генетычна перадаваемы абярэг, які дзейнічае на непадсвядомым узроўні. І толькі па гэтай прычыне усе людзі на зямлі з’яўляюцца нацыяналістамі, а не інтэрнацыяналістамі. Любое памкненне зняважыць вас на нацыянальнай почве прыводзіць вас да слёз, абіды, ненавісці, дэпрэсіі, упадку духоўных і фізічных сілаў, адмоўных эмоцый, нават да сілавых канфліктаў. Проста спрацоўвае ахоўная фунцыя арганізму на генетычным узроўні. Калі каланіялізм можна параўнаць з ракавай пухлінай, якая знішчае здаровы арганізм, то нацыяналізм – з імунітэтам, антыцеламі, якія накідваюцца на ракавую пухліну і самі гінуць.

Вынікаючы з гэтай тэорыі кожны чалавек імкнецца да сваёй нацыі: паляк да паляка, рускі да рускага, папуас да папуаса. Гэта нармалёвая з'ява, я яе ні ў якім разе не абгаворваю. Гэта законнае права чалавека. Але ў кожнай нацыі ёсць свая тэрыторыя, дзе ён можа рэалізаваць гэтае сваё права. Калі чалавек знаходзіцца на тэрыторыі іншай нацыі ён з'яўляецца чужынцам і ад яго патрабуюць інтэграцыі ў грамадства. Ну а калі чалавек дзейнічае супраць карэннай нацыі, яго проста дэпартуюць. Цярпець ці не цярпець падрыўную працу на сваёй тэрыторыі - гэта унутраная справа краіны. Любая такая падрыўная праца - смерць існавання карэннай нацыі. Яна проста знікае. Я вось не чула, каб на тэрыторыі Нямеччына дзейнічала карта паляка. А мы што дурней за усіх? Мы ж не народжаны каб стаяць толькі ў аборах, працаваць за капейкі і карміць, абслугоўваць іншаземцаў. Вось Навумаў забіваў беларусаў, абагаціўся. а цяпер з'язджае з Беларусі. Хіба ж гэта нармалёва? А хіба ж нармалёва, што цыгане не працуюць, распаўсюджваюць атраву, а мы павінны на іх працаваць? Хіба ж гэта нармалёва, што іншаземны капітал пасягае на нашу маёмасць? А хіба ж гэта нармалёва, што толькі мы, карэнныя беларусы, павінны змагацца за лепшае жыццё на тэрыторыі Беларусі? Ваша права застанецца пры вас, але і ў нас ёсць права - права бараніць сваю радзіму. Падабаецца вам гэта ці непадабаецца - вашы праблемы, а нам патрэбна выжыць. Нам спадзявацца не на каго.

Ответить
0 +
З Гародні, 15:53, 18.12

Я маю шмат знаёмых з Картай Паляка і ўсе даволі прыстойныя людзі, большасць - перакананыя дэмакраты. Пры чым тут "пятая калёна" не разумею, але чытаць - прыкольна...

Ответить
0 +
Яўген Мурашка, 18:37, 18.12

Было сказана:
З Гародні, 15:53, 18.12

"Я маю шмат знаёмых з Картай Паляка і ўсе даволі прыстойныя людзі, большасць - перакананыя дэмакраты. Пры чым тут "пятая калёна" не разумею, але чытаць - прыкольна..."
Дык і Берлусконі і Мядзьведзеў і расейскі шавініст Вассерман, таксама перакананныя дэмакраты і прыстойныя людзі , толькі бароняць яны інтарэсы сваіх краін. А "пятая" калёна пры тым, што калі, не дай Бог, здарыцца нейкі сур'ёзны канфлікт з Польшчай, гэтыя "прыстойныя" дэмакраты пабягуць ей насустрач з воклічам "мы пскаўскія"
А "прыкольна" ад таго, размаўляем мы на розных мовах і у нас розныя мэты.

Ответить
0 +
баба Таня, 20:34, 18.12

Есть очень хороший анекдот:на мобильник приходит сообщение - сосед купил новую машину, завтра приду тебя душить. Жаба.
Тоже самое и с картой поляка. И дело ведь не в карте, а в том, что вместе с картой получают бесплатную визу. И, если бы с Польшей был безвизовый режим, все было бы нормально. А так.... Жаба душит! А почему Вы, дорогие, молчите когда получают украинскую карту (Посвідчення закордонного українця)? Ах да, у нас с Украиной безвизовый режим. Что ж выступать то? Туда и мы сможем бесплатно поехать. А вот, когда визы введут (тьху-тьху не сглазить бы), тогда и по поводу Украины выступать будем. Создается такое впечатление, что половина здесь присутствующих работают на спецслужбы, и пытаются любым способом внести раздор между посетителями сайта.
Да большинство, имеющих те или иные карты, если не все, и ратуют и борятся за свободу и демократию в Беларуси. Потому как они люди грамотные и умеют разбираться в ситуации. А переехать на ПМЖ в другое государство при желании можно и без карты. Но ведь мы живем ЗДЕСЬ. И пытаемся что-то сделать ЗДЕСЬ. Или только врожденные беларусы люди? А остальные так себе? Научитесь уважать ближнего, какой бы национальности он не был, и научитесь уважать себя, и тогда, я думаю, ни о какой "пятой колонне" речь идти не будет.

Ответить
0 +
Стары Беларус, 21:12, 18.12

З Гародні, 15:53, 18.12 - "Я маю шмат знаёмых з Картай Паляка і ўсе даволі прыстойныя людзі ... Пры чым тут "пятая калёна" не разумею, але чытаць - прыкольна...".

Галіна Арцёменка, 15:44, 18.12 - "Я вось не чула, каб на тэрыторыі Нямеччына дзейнічала карта паляка!".

Брава, Галіна ! Вы адной фразай далі адказы на ўсе пытанні.

Цяпер толькі дурні не зразумеюць далёка ідучыя мэты польскіх спецслужбаў па падрыхтоўцы анексіі "усходніх крэсаў".

А ў Нямеччыне "карта паляка" = "карта папуаса"! Таму яе там мець сорамна.

Наша дзяржава павінна зрабіць так, каб уладальнікі польскіх, расейскіх і інш. "карт" пакінулі Беларусь як агенты ці агенты ўплыву варожых спецслужбаў.

Ответить
0 +
Стары Беларус, 21:21, 18.12

З Гародні, 15:53, 18.12 "Я маю шмат знаёмых з Картай Паляка і ўсе даволі прыстойныя людзі, большасць - перакананыя дэмакраты".

Няўжо ж не вядома, што ўсе расейскія дэмакраты (амаль усе!) - шалёныя імперыялісты? Узяць таго ж "прыстойныя людзі" Чубайса з яго "ліберальнай імперыяй"...

Карацей, неча тут рэпы парыць: альбо "карта беларуса" (беларускі пашпарт), альбо "карта паляка" (білет да Варшавы).

Ответить
0 +
Яўген Мурашка, 11:04, 19.12

Было сказана:
баба Таня, 20:34, 18.12
"Научитесь уважать ближнего, какой бы национальности он не был, и научитесь уважать себя, и тогда, я думаю, ни о какой "пятой колонне" речь идти не будет."
Наколькі я разумею, у спрэчке наконт "карты паляка" як і увогуле ва усялякай спрэчке - пераможцаў ня можа быць па вызначэньню. Можна спрачацца да японскага Вялікадня. Таму, падводзячы вынік, хачу сказаць:
Прашу прабачэньня у тых, хто лічыць сябе абражанным, нашымі выказваньням. Але.
Не вельмі прыстойна сядзець на дзьвух крэслах, гэта вельмі ненадзейная поза. Таму прыхільнікі "карты" павінны вызначыцца ці яны грамадзяне і патрыёты нашай краіны, ці яны прыхільнікі іншай дзяржавы і паступаць згодна гэтаму вызначэньню. Іншага не дадзена. Палітычная становішча нашай краіны не вельмі стабільнаяе і таму мы не жадаем мець у сябе за спіной людзей, на якіх нельга разлічваць. Сёньня размова ідзе аб выжываньні беларускага народа - таму: ці з намі, ці супраць. Мы заўсёды паважалі шчыры выбар лэдзей, да якой бы нацыянальнасьці ці палітычных поглядаў, яны не належалі

Ответить
0 +
Галіна Арцёменка, 14:37, 19.12

Баба Таня, ніхто не змагаецца супраць нацменшасцяў ў Беларусі. Мы змагаемся супраць праектаў анексіі беларускіх зямель і не толькі супраць палякаў, але і супраць расейцаў, супраць сусветнай фінансавай мафіі. Не трэба трымаць людзей за дурачкоў, якія не разумеюць гэтых планаў. Калі вы апраўдываеце раскол беларускай нацыі, захоп беларускіх зямель, то выбачайце, але у мяне і слоў не хапае сказаць па-гэтаму поваду. А гэтыя візы проста дробязь, каб душыла жаба. Жаба душыць за ўвесь народ.

Ответить
0 +
Юзаф Язьвінскі, тутэйшы, а значыць беларус., 22:10, 19.12

Нам польская ці руская пятая варожая калёна тут не патрэбна.

Бач, што рускія, што палякі - так і чакаюць каб кавалак зямлі ўварваць. Раней - разам з Гітлерам, хто у каго. Палякі - у Чэкаславакіі, рускія - у Польшчы. Во Бог даў суседзяў, так і глядзяць, свалата, каб каго абабраць.

Я згодны са Старым Беларусам "неча тут рэпы парыць: альбо "карта беларуса" (беларускі пашпарт), альбо "карта паляка" (білет да Варшавы)".

Ответить
0 +
Ян, 17:10, 4.01

Паважаны, Юзаф, каб вы ведалі "тутэйшы" - гэта чалавек без нацыянальнасці. Доўгая гісторыя звязвае нас з Польшай, амаль 500 гадоў мы былі разам, пры гэтым мірна суіснавалі, Расеі спатрэбілася 200 гадоў зрабіць нас ворагамі з палякамі і "тутэйшымі".
Большасць беларусаў нармальна адносіцца да ўладальнікаў КП. Палатачнікам патрэбна нейкае пугала і яны яго знайшлі. Трэба паказаць, што яны нешта варты.

Ответить
0 +
Юзаф Язьвінскі, тутэйшы, а значыць беларус, 7:51, 10.01

Ян, 17:10, 4.01 Большасць беларусаў нармальна адносіцца да ўладальнікаў КП.
ХЛУСНЯ !!!

Ответить