20 апреля 2024, суббота, 5:57
Поддержите
сайт
Сим сим,
Хартия 97!
Рубрики
Комментарии 34
-5 +
Свищ, 9:58, 29.06

Зенон такое говорил!!! Жесть!
Кто ж за ними пойдёт. Полицаи же своих людей расстреливали.

Ответить
+4 +
С., 12:26, 29.06

Сьвятлана Алексіевіч, мякка кажучы, памыляецца. Пазьняк ня мог прапаноўваць ушаноўваць паліцаеў (г.зн. тых, хто забіваў мірнае насельніцтва), бо бацька Пазьняка загінуў у Чырвонай Арміі. Гаворка магла ісьці пра аднаўленьне праўды пра тых, хто ў гады нямецкай акупацыі -- так, пры немцах! -- служыў у беларускіх установах, выкладаў у школах -- а гэта і Натальля Арсеньева, і Барыс Кіт, і Янка Станкевіч. Ці Алексіевіч лічыць што ў 1941-1944 гг. дзеці не павінны былі хадзіць у школу толькі таму, што доблесная Чырвоная Армія ў чатыры дні ўцякла з Беларусі, пакінуўшы яе немцам? І Арсеньнву, і Кіта савецкая прапаганда(а цяпер лукашэнкаўская) -- называлі паліцаямі. Але тое, што даравальна камуністычным прапагандыстам, не да твару пісьменьніцы.

Ответить
+1 +
Здань, 12:27, 29.06

Ну калi сталiнскiя камiсары, якiя рабавалi i забiвалi мясцовае насельнiцтва - "твои" - то у нас сапрауды шляхi розныя.

Ответить
0 +
Amo, 12:30, 29.06

А что интересно делают современные полицаи ? За них точно никто не заступиться

Ответить
0 +
лысы, 12:55, 29.06

Для Свища. А сталинисты своих НЕ расстреливали?

Ответить
-1 +
Несьцерка, 13:00, 29.06

С. Алексіевіч:
- Я помню свой тогдашний разговор с Зеноном Позняком (ред. - в 90-ые годы лидер БНФ, ныне - председатель партии КХП БНФ), услышанное повергло меня в ужас. ...Я представила, что будет, если выйти с этим предложением к нашему народу без соответствующей культурной подготовки. ...
Я поняла, что если наша элита будет так думать, то мы, конечно, проиграем. И мы проиграли. ... Боюсь, что вообще вместо истории останется лишь мифология."

- Вы, паважаная, былі не адна. Таму, менавіта з-за сп. Пазьняка, й сам той БНФ разваліўся (на міфолагаў-пазьнякоўцаў і рэалістаў).

2.
С. Алексіевіч:
- Особенно это опасно в наше время, когда в целом уровень культуры и политической, и гуманитарной понижается."

- Нажаль, міфалёгія будзе яшчэ нейкую гістарычную хвілю квінець. Рэалістаў, - алкашызм, з дапамогай Рашы, - усё яшчэ люта выцясьняе зь Беларусі... Таму, збольшага, наша грамадзтва складаюць два віды людцаў: міфолагі ад алкашызму (бандыты супраць лохаў) і згаданыя пазьнякоўцы. Гэта два скрайнія крылы; наўзор як ультра-левыя ды ўльтра-правыя... Рэалісты, дысыдэнты-дэмакраты - пакуль у 'трохі' безнадзейнай меншасьці...

Ответить
-1 +
Поля, 13:41, 29.06

"Основное отличие связано с разной политической ситуацией. В Беларуси время остановилось. С одной стороны, власти сохранили элементы социализма. Я имею в виду так называемую социально ориентированную политику, которая действительно проводилась до последнего времени. С другой стороны, мы видим жесткий авторитаризм, как правило, малокультурный." //////////////////////////////////////////////////////////// Даже такая образованная женщина многими словами характеризует вид госустройства, созданного за 15 лет. А мне хочется короче назвать -- таборный феодализм.

Ответить
0 +
erik, 15:17, 29.06

Думаю,что правдивой истории на постсоветском пространстве никогда небыло и не будет и основная причина-НАРОД боится своей истории,за которую пришлось бы правдиво и честно ответить,ведь каждый прекрасно понимает и знает,что творила власть при ИХНЕМ равнодушии.А за миллионы уничтоженных и униженных людей,просто так не отпишешся.

Ответить
0 +
Ольга, 15:43, 29.06

К ссожалению,в странах бывшего СССР ( кроме Прибалтики, пожалуй) " прервалась связь времен". У нас отнята возможность знать свою историю, гордиться чем-либо, не укладывающимся в идеологию очередного временщика. Корней у нас, к великому сожалению, не осталось, а дерево без корней - мертво.

Ответить
+2 +
міхась, 16:10, 29.06

Чаму ж яна пра Пазняка не сказала гэта тады, калі ён быу народным любімцам.... а зараз давай!!!! палівай брудам, таго, каго усе паліваюць і адчувай сябе вялікім барцом за праўду... сядзіць яна там у сваёй Германіі і разважае як нам жыць... а што яна зрабіла для сваёй краіны... можа тое, што 2 слоу звязаць на роднай мове не можа? Якое наогул права яна мае ствараць такі паклёп на Пазняка??? (((((((((

Ответить
+2 +
Игорь, 16:45, 29.06

Безусловно, Позняк говорил не про "полицаев", а про колабоантов, которые работали в школах и в других учреждениях, но на руках их не было крови. Но прежде чем осуждать колаборантов с немецким режимом, неплохо бы дать оценку и колаборантов с коммунистическим режимом.

А Позняк - историческая фигура, как бы там ни было.

Ответить
+2 +
NB , 18:44, 29.06

Очеркист Алексеевич, еще "в пору Позняка" сидя в редакции русскоязычного журнала "Неман", занималась только тем, что по-журналистски жарила факты, благо фактов тогда, когда была наконец-то поколеблена стена сталинизма, отстроенная сусловцами за годы "развитого социализма", хватало предостаточно. И Светлана, держа нос по ветру, будучи не бог весть каким стилистом и прозаиком, начала работать с магнитофоном, как сейчас вовсю работают ее коллеги с диктофонами. Вот и потекли ее произведения. Диалоги, диалоги... А вы, дескать, осмысливайте. Я вам фактуру и свое некое колеблющееся, как свеча, резюме. Все остальное - "документальная проза". На этой ч у ж о й прозе она и испекла свой авторитет и - сбежала от ужасов лукашенковского "интеллекта", приобретя тем самым репутацию борца-эмигранта, временами наезжающего в свою "Северную Корею" для разъяснений аборигенам. Но видно, она уже настолько вошла в роль заграничного оракула, что полностью потеряла ощущение реальной значимости собственной персоны. А значимость эта не ахти какая. Ничего нового, одни трюизмы и повторы, повторы... И это ее интервью - лучшее тому доказательство. Воспоминание о жареном прошлом. К чему оно тут было? Мало ли чего не говорится в беседе кем-то в данном месте в данное время?

І зрэшты, як бы ні ставіцца да Пазьняка, сп. Несьцерка (рэаліст, калі я правільна зразумеў вашую прэтэнзію), але ж пазьнякоўскі аналіз лукашызму і сцэнар прадказаных ім падзей, спраўджваецца лепш за ўсе іншыя аналізы, у тым ліку і неназваных, на жаль, вамі загадкавых "рэалістаў".

Ответить
+2 +
Здань, 19:09, 29.06

Ды што яна увогуле ведае пра беларускi супрацiу ды герояу Беларусi са сваей маскоускай калакольнi?

Ответить
-1 +
Несьцерка, 20:44, 29.06

NB , 18:44, 29.06
І зрэшты, як бы ні ставіцца да Пазьняка, сп. Несьцерка (рэаліст, калі я правільна зразумеў вашую прэтэнзію), але ж пазьнякоўскі аналіз лукашызму і сцэнар прадказаных ім падзей, спраўджваецца лепш за ўсе іншыя аналізы, у тым ліку і неназваных, на жаль, вамі загадкавых "рэалістаў".

- Прабачце, але тады публіка проста "не чула" нас, рэалістаў (цяпер - Партыя БНФ, Хрыст-Дэмакраты, Рух за свабоду) - з-за пазьнякоўскіх жарсьцей і, болей таго - з-за цэлай пыхлівай інфармацыйнай кампаніі Нац-Міфолагаў,
як правільна кранае сп. Алексіевіч. Таму рэалістам і не сорамна за той час. Мы планамерна, але без позы і згубнай рыторыкі пазьнякоўцаў, працуем для Бацькаўшчыны; у РЭАЛЬНЫМ часе і рэжыме; без вядомых салодкіх нац-міфаў і без яго ведаючы прыроду беларускага ворага (раша, саша, каша...) Працуем з усеабдымнай, як вобраз эўрапейца, Беларускай нацыянальна ідэяй.

...Сп. Пазьняк - шараговы адраджэнец, які, з-за сваёй агранічанасьці ды схільнасьці да міфалёгіі, разам з дабром (агалоскам нац-накірунку БНФ) , нарабіў столькі, калі ня болей, і зла. Чаго толькі варты ягоны пэрсанальны паклёп на ўсю Эўропу аб некаторых маіх знаёмых-партэйцах (БНФ), што жывуць у Бэльгіі і плённа працуюць для Беларусі. Міф сп. Пазьняка (сам жа эмігрант!), што "па-за межамі Беларусі, маўляў, няма патрыётаў" - нарабіў столькі зла, што толькі з Часам уся карцінка стане зразумелай.
Карацей, "...хваліце, а справядліва дзяліце", калі вы патрыёты Беларусі...

Ответить
+2 +
Shydloffsky, 22:32, 29.06

"Сп. Пазьняк - шараговы адраджэнец"
=======
Пазьняк - першаадкрывальнік Курапатаў, заснавальнік Народнага Фронту, лідэр Апазыцыі БНФ у парлямэнце, якая дамаглася абвяшчэньня сувэрэнітэту Беларусі.

Гэта -- "шэраговы"?

Ответить
+2 +
NB , 10:45, 30.06

Несьцерка, 20:44, 29.06

Прабачце і вы, але за вас гаворыць, нават - кіпіць крыўда. А ў палітыцы, калі ёю займацца прафесійна, крыўдзіцца няма чаго. Бо гэта арэна! І на ёй - бой ды бойка. Адзін зыходзіць, другі - узыходзіць. Усе рухі супраціву камуністычнай пачвары пачаліся з БНФ, аб якім уголас сказаў Зянон у Чырвоным касьцёле. Гэта сёння відавочная гісторыя, як і ўсе драбленьні, высьпяваньні новых рухаў, высьвятленьні адносінаў і г.д. і г.д. Ніхто з гэтых "новарухаўцаў" не займеў і дасёння тае харызмы, якую мае Зянон. Добра гэта ці не - іншая справа. Але Лу трымаецца на сваёй пасадзе (пры дапамозе зомбаскрынкі, безумоўна) дзякуючы выключна харызме. Такія законы жанру палітыкі. І такімі яны былі заўсёды.

І не мудрэсам алексяевічам тут свой рот раскрываць. Яна балатавалася ў ВС БССР разам з Зянонам. І зышла з дыстанцыі на першым жа сходзе выбаршчыкаў, бо ня мела ані праграмы зьмен, ані досьведу ў той справе, на якую кінулася як журналістка - за славай. А зараз яна ўзялася выносіць нейкія адзнакі тым ды сім, пераязджаючы з Італіі ў Швэцыю, з Швэцыі ў Нямеччыну... далей - паўсюль. Балбатаць - вось ейная справа. Дык калі яна балбоча пра міфы, няхай сама на сябе спачатку паглядзіць. Такую міфатворцу яшчэ пашукаць трэба!

А пра "шараговага адраджэнца" Зянона вы загнулі-перабралі ўсялякую меру! Хто ведае сённяшніх сапраўды-шараговых рэалістаў-патрыётаў? І хто ня ведае пра Зянона! Ня трэба рабіцца сьмешным, нават калі ад нечага-некага прыкра.

Ответить
-1 +
Несьцерка, 21:55, 30.06

NB , 10:45, 30.06
Несьцерка, 20:44, 29.06
Прабачце і вы, але за вас гаворыць, нават - кіпіць крыўда.

- Вы, прабачце, "дзяўбеце", а таму не заўважаеце сапраўднай, ізноў жа - рэальнай - карцінкі. Я паказаў ТЭНДЭНЦЫЮ, ХАРАКТАР, МАНЕРУ сп. Пазьняка і ні ў якім разе не сваю "крыўду", (бо я чытаю Слова і ведаю небясьпеку крыўды).

2
А ў палітыцы, калі ёю займацца прафесійна, крыўдзіцца няма чаго. Бо гэта арэна!"

- Гэта паказвае што ў нас розны пагляд на палітыку. Палітыка - па навуковаму - гэта УДАСКАНАЛЕНЬНЕ ЖЫЦЬЦЯ. (Ад Платона, да сучаснай паліталёгіі ...і аж да простага лінгва-аналізу: polite = ветлівы, лагодны).

(Далей у Вас - тое ж. Міфы, міфы, міфы.., суб'ектыўнасьць да аб'ектыўнага таленту сп. Алексіевіч., - Глупства зашоранасьці, зашмальцаванасьці, заштампаванасьці "харызмамі" ды "харызматыкамі".
Прабачце, проста няма(!) часу на жарсьці :( )

Ответить
+1 +
Здань, 22:50, 30.06

Несьцерка, зомбаяшчыка наглядзеуся?

Ответить
-1 +
Несьцерка, 0:01, 1.07

Сама-папраўка:
слова "палітыка" паходзіць ад слова поліс (polis) - горад ...як і паліцыя.

Ответить
+1 +
NB , 0:37, 1.07

Несьцерка, 21:55, 30.06

Нічога вы не паказалі дый не маглі паказаць. Аніякай "тэндэнцыі", "картінкі" і г.д. Бо злосьць у чыстым выглядзе, і толькі яна, якой прасякнуты ўсе вашыя каментары, - вось адзінае, чым вы можаце сапраўды ганарыцца. І дзяўбеце вы тут, як дзяцел, праз слова, адно і тое ж сто разоў.

Глупства ўласнай зашоранасьці, зашмальцаванасьці вам нават не відно, бо гэта непазбежнае следства пасрэднасьці, прыкрытай цытатамі. А чаму вам здаецца, што ў апанента тых цытат ня менш? Але ж фармат сайта - гэта фармат сайта.

А пра тое, што ў вас "проста няма часу" (ды нават з клічнікам, што ўжо зусім сатырычна, спадар гуру), дык хто вас сюды за вушы цягнуў для каментараў? Ці вы насамрэч мяркуеце, што бяз вашага глытка праўды ды ісьціны тут ніхто не пражыве? Не маеце часу - так і разважайце да сябе, сам-насам. Разам з сваёй суб'ектыўнасьцю да аб'ектыўнага вялікага таленту вашага куміра ў спадніцы.

Ня трэба гэтай правінцыяльнай пыхі.


, адукаваны, усе ведаючы і наперад глядзячы. Але нічага з гжтага у вас насамрэч няма. а адна толькі злоба наўдачніка

А ваша часу на мяне мне зусім нятрэба, не перабольшвайце свайго

Ответить
+2 +
Korj, 9:46, 1.07

Было б нядрэнна, каб хартыя надрукавала абвяржэньне гэтай хлусьні.
Скарочана:
"Усё нэгатыўнае і дрэннае, што цягам гадоў напісана і сказана пра Беларускае Адраджэньне Сьвятланай Алексіевіч, у маральным пляне ўсё ж менш нізкае, у параўнаньні з гэтай цытатай. Справа ў тым, што я ніколі ня меў зь ёй ніякай гаворкі. Я ня ёсьць асабіста знаёмы з С. Алексіевіч (як і яна са мной). Я не знаёмы зь ёй. Я бачыў яе адзін раз у асяроддзі іншых людзей (Я. Будзінаса і нейкіх маскоўскіх паэтаў) і, паўтараю, ні пра што зь ёй не размаўляў, нават пра надвор’е. Чалавек яна для беларускай справы чужы і варожы, яна мяне абсалютна не цікавіла.

Уласна, на гэтым можна было б і скончыць – Алексіевіч хлусіць, размовы зь ёй увогуле не было. Але яна плюнула ў памяць пра дарагіх мне людзей.

Мой бацька ваяваў на фронце і ў сьнежні 1944-га загінуў у барацьбе з нямецкім фашызмам. Мой родны дзядзька таксама ваяваў у Чырвонай арміі з гітлерскім нацызмам з 1941-га па 9-га лютага 1945-га і згарэў ў танку ва Усходняй Прусіі. Таму тое, што цяпер сказала Алексіевіч, гаворыць пра інтэлектуальную бессаромнасьць і маральны ўзровень гэтай асобы (не кажу ўжо пра дзікую ідэю і выказваньне, якое яна для мяне прыдумала). "

Ответить
-1 +
Несьцерка, 12:53, 1.07

Не ведаю пра сп. Алексіевіч,
але з Зянонам знаёмы асабіста (па Курапатах працавалі).
Зянону Пазьняку сказаць што ён кагосьці "не ведае" - як плюнуць. І, што цікава, ягоныя пасьлядоўнікі у таксама пры такой кашчуннай беспрынцыпнасьці. Прычына - людцы без непасрэднага маральнаснага Адкрыцьця, суперажываньня, пры міфалогіі - апраўдаюць як "норму" усё, што служыць міфу.
Для пазьнякоўцаў палітыка гэта на свой манер (НВ) "бойка, рынг", дзе "перамога апраўдвае любыя амаральныя сродкі"...
Вынікае, што пазьнякоўцы - сваеасаблівы сорт людцаў тыпу "міфозі".
...Смешна і грэшна (і балюча!) казаць, але я асабіста ведаю людцаў-пазьнякоўцаў, ад якіх сп. Пазьняк такім чынам адмовіўся (перад тварам уладаў той жа Бэльгіі).

Ответить
+2 +
Бенедзікт, 20:00, 1.07

Несьцерка, 12:53, 1.07

Не ведаю пра сп. Алексіевіч,
але з Зянонам знаёмы асабіста (па Курапатах працавалі).
Зянону Пазьняку сказаць што ён кагосьці "не ведае" - як плюнуць. ..
-----------------------------
Ня ведаю (хвала Пану Богу) ні Алексіевіч, ні Несьцерку.
Але ведаю Зянона Станіслававіча Пазьняка і ведаю той бруд які на яго ільюць "демократы" кшталту згаданых Алексіевіч і Несьцеркі...
Гідліва ад гэтых несьцерак і падобных, як ад грамадскай прыбіральні ў мястэчку...

Ответить
+1 +
NB, 23:29, 1.07

Бенедзікт, 20:00, 1.07

Вы абсалютна правы! Гэты "Несьцерка" тут нясе лухту пад выглядам "інтэлектуальных" разважаньняў ня першы і не дзесяты раз. Па ўсіх пытаньнях ён дарадца, знаўца, мараліст непахісны, носьбіт хрысціянскай ідэі ды наогул усяго, што яму яшчэ на ноч прывідзіцца...

Уся - скрозь - ягоная "інтэлектуальнасьць" - гэта трызненьне нікчэмнасьці, якая ня можа змірыцца з тым, што яна нікчэмнасьць, напіханая цытатамі і надзьмутая гонарам. Ён ніякі не адраджэнец, ды яшчэ нешэраговы, як ён тут у самым версе напышліва сказаў. Ён злобны пасквілянт, і ў гэтым занятку адчувае асалоду. Таму спрачацца з ім, як мне падаецца, - гэта ўсе роўна што перавыхоўваць гэбуху.

Брыдота! Такая ж самая, як і гэтая спадарыня падарожніца і настаўніца неадукаваных суродзічаў.

Ответить
-1 +
Несьцерка, 2:13, 2.07

як ад грамадскай прыбіральні ў мястэчку..."
- эмоцыі - як і вайна, апошні сьродак (каго, чаго - кожны падумай сам). Гэта НІЗКА.

Ответить
+1 +
NB , 11:34, 2.07

Несьцерка, 2:13, 2.07 як ад грамадскай прыбіральні ў мястэчку..."
- эмоцыі - як і вайна, апошні сьродак (каго, чаго - кожны падумай сам). Гэта НІЗКА.

Уж чья бы корова мычала! Ніжэй несьцеркавых пісанін толькі плінтус, а мо і сама зямля. Нават прыбіральня для несьцеркаў - гэта гучыць горда!

Ответить
+1 +
Брест уже не отдыхает, 17:13, 5.07

Наконт Сп. Св.Ал-ч.
Адносна выказаў Сп. Св.Ал-ч у бок З.Пазняка– гэта на сам рэч танная і амаральная спроба “лоўка падгульнуць” лубянскім карлікам і шклоўскім дзікунам паскудам, нашчадкам гпу, нквд, гб і гебельсаўскай прапаганды. Маркітантка Света больш зруінавала свій імідж, чым нашкодзіла ЗСП. І толькі дала зразумець, што ЗСП з’яўляецца МОЦНЫМ ПАЛІТЫКАМ З ВЯЛІКАЙ ЛІТАРЫ, якога і сення баіцца афіцыез з Менску і крамлю. І калі ўжываюць прозьвішча Пазьняка ў нэгатыве, то нармальныя і не згубіўшыя розум Беларусы ацэньваюць гэта наадварот, і ведаюць яго, як прыклад святой веры ў будучыню Беларусі, чый прыклад дзейнасці як палітыка з маральнымі прынцыпамі і каштоўнасцямі, на жаль такія далекія для большасці ляхьарату (Іх мэта ў жыцці здзеснілася – чрака, пакуль адабралі скварку…Ім Свабода не патрэбна). Не ведаю чаму і як ен "пакрыўдзіў" Св.Ал-ч? Напроста сацыяльны “заказ” на коўшык прымітыўнага бруду ў бок БНФ і ЗСП... Эх, Света Света, and you Brutus has lost yourself to bolshevics... Але Зянон адказаў цябе сам, лепш не скажаш.

Наконт NB. З вялікай зацікаўленнасцю сачу за Вамі, і чытаю Вашыя каменты з вялікім задавальненнем і павагай. Вы безумоўна эліта нацыі, на жаль пакуль невастрабаваная спажыўцамі ча. і шква. Хацелася б паразмаўляць ізноў па глябальных праблемах соцыўма, такія пачуцці што я Вас ведаю… Безумўна вы першы нумар на хартыіі! Алеж прабачце, спрачасцца з несцеркамі - гэта марнаванне часу. Aquila non captat muscas! „С холопами и так перебор, а вот шляхты - явная нехватка“. Litvin_117. Гэта не гучыць арагантным лёзунгам, гэта факт. Яны могуць толькі лямантаваць, алеж Wer schreit – hat Unrecht. Іх жалезабетонную ўпэўненнасць на камсамольскай падмурцы не прабіць. Нерэалізаваныя амбіцыі of the lost generation! Им дапамагчы немагчыма, гэта справа псіхааналітыкаў.

Наконт ЗСП.
Але перад ім мы ўсе павінны выказаць рэспект за адданасць незалежнасці Беларусі! Змагацца яму вельмі цяжка - уся машына савецкай і расейска лукашыскай прапаганды цкуе і распаўсюджвае ілжывы бруд пра яго ўжо які год запар. Калі б ен быў прэзідзентам - мы б даўно б трапілі б ў ЭС. Але гэта не адпаведае мэтам крамля і неа бальшэвікоў з лубянкі і Шклова, магчыма і памагатым з Берліна накшталт шродара, ці карумпаванага берлюсконькі, загубіўшага душу саляны... Прапаганда брутальна абыходзіцца з лепшымі. А большасць паслухмяна спажывае гэтую ману!
І Эўропе ен не патрэбны як палітык! Бо яго мэта гэта не грошы, як для вышэйзгаданых “лідэраў”. На жаль не здзесніўся ягоны праект пра Чарнаморска - Балтыйскі каллектар - не дрыжала б і Эўропа перад лубянскімі. Але б тады і шрадарызаціі Эўропы не было б…
Знайдзіце, калі ласка, хоць адзіны прыклад, што ЗСП хоць аднойчы пазітыўна ставіўся да Гітлера!

Прыклад пра лу: http://www.youtube.com/watch?v=QmNdtzxDZ4k&feature=related
За Курапаты яму дзякуй, я удзельнічаў у першых дзядах 1988! Дзякуй за праўду, за спробу дапамагчы хучэй перажыць гэты жахлівы катарсіс. Ведаю яго добра па 80-і 90-х, разам і побач змагаўся супраць бруду рэжыма.

З аднаго форума: «К сожалению, она хоть и говорит правду, резкую и болючую (так же как и Пазьняк), но нужна эта правда небольшому числу людей. Потому что прямота и резкость у славян (да и не только) никогда не ценились, а скорее ноборот. Вот и говорит она правду-матку (как и Пазьняк), а большинство не обращает на это внимание, а жаль…»

Часткова маеце рацыю! Але спытайце нашых братоў, няхай і з лякт...рата - ці хацелі б жыць ў асяродку ілжы! Упэўнены - не хацелі б.
Ведаю, людзям гаворачым праўду заўсёды цяжэй, але есць грунтоўныя і каштоўныя рысы ЧАЛАВЕКА, каб ЧАЛАВЕКАМ і звацца - гонар, годнасць, мараль і яе чысціня перад акружаючымі. Калі большасць бярэ за прынцып і прыклад паталягічныя паводзіны вядомых прыхільнікаў “комиссара сви...нокомплекса” - гэта ўжо сур'езная праблема. Але і такую хваробу трэба лячыць!
Але жыць у цьме без праўды ці ілюзіях бало...тнай "стабільнасці" - гэта асабісты выбар кожнага.

Што ен зрабіў карыснага? Паўтаруся ў адказ:

1. Курапаты – пра гэтае самае сумнае мейсца знішчэння братоў гэб'ем свету паведаў ЗСП.
2. Стварэнне БНФ і апазіцыіі.
3. Дэклярацыя Незалежнасці РБ. А што лу-лу цяпер “гаварыт”?
4. Заўседы кажа праўду – ягоны плюс, але не папуліст які там таны. Нават і не на карысць сябе, але гэта не яго праблемы, хто і што як разумее.
5. І ен нават аракул - прарок, але на жаль не ў сваей айчыне:
6. Яго прапанова пра каллектар чарнаморска – балтыйскі выратавала б не толькі Беларусь ад дыктата Масквы, а і ўсю Эўропу! Паглядзіце сення на цэннікі!!!!! Зразумелі. Паглядзіце, як лубянцы кіруюць у Эўропе, купляюць палітыкаў і зажымаюць рот гарбатай!!! Гэта разумела гэб’е ўжо тады – і яго брудна параўналі ЗСП з фашыстоўцамі!

PS. Калі б паслухалі Пазняка, то трапілі б у Эўропу, як і суседзі! Прынялі б закон аб люстрацыях і без дыназ...аўраў бальшавікоў, пабудавалі б цывільнае грамадства! І нічога не здарылася б з 1250 мг мазгавой массай кожнага, калі б вывучыў родную мову, жо---па не адвалілася б! У Галяндыіі кожны валодае 2-4 мовамі… Алкаголем разбураюць гэтую массу брутальна - пад кіруючэй жэстачайшэй роляй уладыў з Менску і крамля + супраціў татальны і мега жэстачайшы ўсяму, што праўдай завецца!
Калі снежнеўскія, купалинкі, "есьцеркі" ізноў па камсамольскаму заданню выйшлі у сетку правакаваць, і лаяцца - стала смешна! Ну ну, іх іншаму ў впш не навучылі! У гб вучылі душыць душыць, душыць душыць… Разумею! Такая ў іх доля - паліграфаў! ВЯДОМАЯ РЫСА каму..няк, камсамольцаў і і гэбэшнікаў - эмацыйная тупасць. Але бязсільны шарыкавы і швондзеры супраць таленту! А Света страціла маю павагу. Назаўседы.

Жыве Беларусь

Ответить
0 +
Несьцерка, 18:33, 6.07

Вы яшчэ тут дыскутуеце, і ўсё ў "адну брамку"..? :))

Брест уже не отдыхает, 17:13, 5.07

Наконт Сп. Св.Ал-ч.
Адносна выказаў Сп. Св.Ал-ч у бок З.Пазняка– гэта на сам рэч танная і амаральная спроба “лоўка падгульнуць” ...
Наконт NB. З вялікай зацікаўленнасцю сачу за Вамі, і чытаю Вашыя каменты з вялікім задавальненнем і павагай. Вы безумоўна эліта нацыі, на жаль пакуль невастрабаваная спажыўцамі ча. і шква. Хацелася б паразмаўляць ізноў па глябальных праблемах соцыўма, такія пачуцці што я Вас ведаю… Безумўна вы першы нумар на хартыіі!

- Божа барані Беларусь ад такой блатной "эліты" :))

2. Алеж прабачце, спрачасцца з несцеркамі - гэта марнаванне часу. Aquila non captat muscas! „С холопами и так перебор, а вот шляхты - явная нехватка“.

- Гэта тыповая рыторыка, прапагандыскі "заказ" пазьнякоўцаў, якім апрч лаянкі НЯМА ЧАГО СКАЗАЦЬ... (Гэта - Wishful thinking). :(
Вы "галасловы", ваш час мінае ...разам з алкашызмам.

Ответить
0 +
Брест уже не отдыхает, 19:08, 6.07

to Несьцерка, 18:33, 6.07

Aquila non captat muscas

Ответить
-1 +
Несьцерка, 1:32, 7.07

Aquila non captat muscas"

А такое чулі: Хто-ка называеца то-та і называеца... :))

Ответить
+1 +
NB , 17:08, 7.07

Несьцерка, 1:32, 7.07

Толькі па парадзе "Брест уже не отдыхает" я ізноў зайшоў на гэты ўжо нецікавы для мяне форум. І цалкам - яшчэ раз: ЦАЛКАМ - усьвядоміў: як усё ж брыдотна шпацыраваць голым на публікум. А вы шпацыруеце галышом, бо прыкрыць свае убоства вам няма чым, плюяце ўва ўсе бакі, лаецеся, як тая гістэрычная цётка з местачковай прыбіральні ці з жыдоўскага шынка, галасіце, бы клікуша... Вам трэба хутчэй лячыцца. ХУТЧЭЙ! Бо злосьць заб'е вас!

Ответить
-1 +
Несьцерка, 19:26, 7.07

NB , 17:08, 7.07
Несьцерка, 1:32, 7.07
...

- Пакідаю апошняе слова за вамі. :) Спадзяюся у вас некалі запрацуе сумленьне і вам - брыдкасловам - стане вельмі і вельмі сорамна. :(
Удач!
З павагай (за спробы...),

Несьцерка
...і яго саламяная шляпа.

Ответить
+2 +
усатый, 13:58, 20.07

Я читал высказывания Зянона. Он единственный достойный человек из политики о ком я слышал. Он не врет, уж в этом то я не соневаюсь. Дай Бог нам его в президенты!

Ответить
+1 +
Ахрэм, 18:36, 21.07

Алексіевіч таленавітая пісьменніца ў тым сэнсе што мастацкі валодае словам, але гэта не маральная катэгорыя а толькі абалонка. Але вось у маральным сэнсе яе талент служыць разбуральным ідэеям. Дакладней сам непасрэдна не няся ніякай добрай стваральнае ідэі, а толькі паказвае жыцьце вачыма запалоханае жывёлы а паміж радкоў ўмела бэсьціць стваральную й сьветлую беларускую нацыянальную ідэю,называючы яе міфатворчасьцю, зусім не удачыся як раней бальшавікі у сутнасьць тэрміналёгіі якую выкарыстоўваюць, абы абпляваць й прынізіць. Прытым гэта можна рабіць па хамску й наўпрост але можна й "інтэлігентна" як гэта робіць Алексіевіч. Апошняе дарэчы больш эфэктыўна. Нездарма расейцы яе заўважылі й ацанілі, маўляў можна скарыстаць яе на славу Лубянскай справы й супраць "врагов Россіі" розных "націоналістов". Але навошта яе называць беларускай пісьменьніцай?! Што у яе беларускага? Ні мовы, ні ідэі. Суцэльныя хаўтуры па Беларусі й нішчэньне веры. Беларусу чытаючы й сур'езна успрымаючы яе "творчасьць" толькі й застаецца што ўдавіцца. Апасродкавана яна служыць толькі імпэрскай расейскай ідэі. Дзіўна што некаторыя як бы носьбіты беларускай ідэі стаюць на бок Алексіевіч й супраць Зянона Пазьняка якога яна абылгала. Па ўсяму відаць што яны толькі ўдаюць зь сябе "беларускіх патрыётаў" бо няма у іхных словах рацыі й зашмат нянавісьці.Нешта іншае для іх больш важнае чым Беларусь й яе будучыня.

Ответить