24 апреля 2024, среда, 16:04
Поддержите
сайт
Сим сим,
Хартия 97!
Рубрики
Комментарии 13
0 +
госць, 14:27, 23.04

главное чтобы не забыли как обычно побольше ящиков для сбора денег поставить.

Ответить
0 +
Здань, 14:28, 23.04

"Крест был утрачен во время Второй мировой войны, его местонахождение до сих пор неизвестно."

Ну ну. Ведаем мы як "утрачен". НКВД у Расею вывезла. У Маскве ен, ды не аддадуць.

Ответить
0 +
corvus, 14:35, 23.04

И что же в нем святого расскажите

Ответить
0 +
александр, 15:01, 23.04

Нужно от России требовать возврата настоящего креста. Что эти копии?

Ответить
0 +
нюк, 15:14, 23.04

А мысль, о том, что вывезли немцы никак не может посветить столь умную и просвещенную голову как 'александр' ?

Ответить
0 +
Алесь, 15:20, 23.04

нюк

ага, немцы и слуцкие пояса вывезли

Ответить
0 +
Trofim 13, 15:21, 23.04

нюк, 15:14, 23.04

А мысль, о том, что вывезли немцы никак не может посветить столь умную и просвещенную голову как 'александр' ?
________________
Вот только не надо на немцев всех собак вешать...у рашку тоже рыльце в пуху

Ответить
0 +
Раман, 16:00, 23.04

Калі ўжо наш Філарэт беларускага філіяла РПЦ прызнае, што сапраўдны Крыж Еўфрасінні ляжыць у Маскве. А то зрабілі падробку і асвяцілі сваёй "святой" вадой. Колькі ўжо можна дурыць галаву беларусам?

Ответить
0 +
Здань, 16:05, 23.04

" Зь літаратуры ведама, што ў 1929-м годзе ГПУ-НКВД вывез Крыж Еўфрасіньні Полацкай зь Менску ў Магілёўскі музэй. (Захаваліся нават прозьвішчы тых гэбістаў, якія вывозілі.) Патлумачылі тады акцыю тым, што, маўляў, рэліквію трэба трымаць як мага далей ад дзяржаўнае мяжы, каб гарантаваць бясьпеку.
У канцы 70-х мне прыходзілася некалькі разоў размаўляць пра Крыж з былым дырэктарам Магілёўскага гісторыка-краязнаўчага музэю спадаром Філіповічам, які ў 1941-м годзе працаваў у музэі й прысутнічаў пры эвакуацыі ягоных экспанатаў. Ен цьвердзіў, што энкавэдзісты вывезьлі тады Крыж ў Маскву."

нюк, во як , немцы у 1929 годзе ! Чаму ж усе засакрэчана , злыднi ?

Ответить
0 +
нюк, 16:11, 23.04

Почему всех? Почему любое обвинение в сторону не рашки не обсуждается на этом ресурсе?

Ответить
0 +
Здань, 16:11, 23.04

" Для беларускае нацыі Полацкі Крыж ёсьць сакральны агульнанародны сымбаль, гэтак-жа, як Пагоня, Бел-Чырвона-Белы Сьцяг, Вільня, Курапаты, Абраз Маці Божай Вострабрамскай, Наваградак, Мірскі замак, Нясьвіж, Полацак, рака Нёман і гістарычная рака Няміга (дзе цаной вялікіх ахвяраў, у крывавай бітве былі спыненыя чужынцы), Белавеская Пушча, Крэва і г.д. (Дарэчы, нават маючы на ўвазе толькі тое, што я назваў, заўважце, куды цаляюць непрыяцелі.)
Добра ведамы таксама Запавет Шасьціканцовага Крыжа Еўфрасіньні, сэнс якога ў тым, што Крыж "жыватворыць" душы народу, сьцеражэ, аберагае краіну. Страта Крыжа - пазбаўляе народ апекі й прынясе няшчасьце тым, хто яго ўкрадзе."

З.П.

Ответить
0 +
александр, 18:14, 23.04

нюк, 15:14, 23.04

А мысль, о том, что вывезли немцы никак не может посветить столь умную и просвещенную голову как 'александр' ?
-------------------------------------------------------------
А чего там просвещать, если завезли в Москву и сдали под расписку. Москву-то вроде фриц не взял. А может быть от нас что-то скрывают?

Ответить
0 +
РРР, 18:23, 23.04

Уже всем давно всё ясно: крест вывезли в Россию!
Тут даже и спорить не о чем!
Другое дело, что его могли уничтожить, также как уничтожено тысячи российских, белорусских и украинских раритетов, которые не вписывались в российско-ордынскую доктрину о "Великой Руси"...

Ответить