20 апреля 2024, суббота, 6:15
Поддержите
сайт
Сим сим,
Хартия 97!
Рубрики
Комментарии 49
-9 +
!!!, 13:49, 5.01

ШОС

Ответить
+25 +
ёж, 16:43, 5.01

а просто порадоваться, никак?

Ответить
+44 +
Александр, 13:54, 5.01

Прыгожанька)))))

Ответить
+12 +
..., 16:18, 5.01

мама != мова

Ответить
-9 +
мiхась, 20:59, 5.01

каму як

Ответить
-2 +
мiхась, 11:48, 6.01

для тых хто мiнусуе даведка :
на некаторых мовах праграмавання сiмвал "!=" абазначае няроўна;
а вось "==" як раз наадварот

Ответить
+4 +
Michael , 13:59, 5.01

такой же весит на партизанском проспекте возле нархоза.

Ответить
+17 +
пятровіч, 14:01, 5.01

такі ж білборд е і ў менску. на фрунзенскай, ля цэнтру прыгажосці. учора ўбачыў - падумаў глюк... ))

Ответить
+27 +
не важно, 14:09, 5.01

У Віцебску так сама на білбордах зьявілася рэкляма ў падтрымку беларускай мовы

Ответить
+7 +
Vadik123, 14:12, 5.01

В Минске такой видел, около академии наук, если не ошибаюсь ..

Ответить
-6 +
Ганулька, 14:15, 5.01

В Минске тоже на Богдановича такая реклама. Прикольно.

Ответить
+6 +
alex, 14:34, 5.01

хорошо

Ответить
-7 +
V O L K, 14:36, 5.01

Спроба сутыкнуць iлбамi беларусау гарадзейшчыны з польская дыяспарай.Гэта вядома па-другому выглядала бы у Магiлеве цi Вiцебску або нават у Менску.Хочуць "замуцiць" розум людзям.Вядома што у дзяржаве павiнна быць дзяржаунай беларуская мова-караневая,а усе другiя -маюць права на суiснаванне i выкладанне у школах у мясцовасцях з шчыльным пражываннем грамадзян Беларусi другой нацыянальнасцi.Здаецца щто гэта не шчырая задумка,але есць час-паназiраем.Жыве Беларусь !!!!!

Ответить
-7 +
jestem Polakiem, 20:20, 5.01

Да той пары як я, мая сямья, не будуць мець магчымасьці свабодна карыстацца маёй каханай (ukochаna) бацькоўскай польскай мовай, няхай ніхто мне не гаворыць што я жыву у эўрапейскай краіне.
Zywie Belarus'!

Ответить
+4 +
Olek, 21:37, 5.01

Niech

Ответить
+57 +
Denn Haradzienski, 14:41, 5.01

Вось за гэта, насамрэч, скажам МінКульту Вялікае Дзякуй!!!

Ответить
-4 +
Андрей, Гомель, 16:37, 5.01

Заметьте, а ведь недавно Латушко покинул свой пост.

Ответить
+37 +
2012, 15:05, 5.01

Вельмі ФАЙНА, але чаму так спазнілісь?

Ответить
+17 +
Vah, 15:45, 5.01

Да.... Поздно плакаты появились. Их уже большинство белорусов прочесть (и понять) не смогут благодаря лука-кацаповскому правлению.

Ответить
+16 +
лекс, 16:07, 5.01

это одна із немногіх хорошіх новостей,

ў менску так сама ёсць такія білборды!!!

марыянетка няўжо да радзімы вяртаецца?

Ответить
+7 +
ЯДвига, 16:16, 5.01

Ну, вот, белорусские чиновники, как оказалось, способны на что-то стОящее! :))) Если захотят, конечно.

Ответить
+4 +
Шоколад, 16:16, 5.01

А как насчет Швейцарии???

Ответить
+8 +
А если мама китаянка?, 16:19, 5.01

Это верно, что люди говорят так, как их учит мама. Никакая реклама их не переучит.

Ответить
+15 +
VLD, 16:22, 5.01

Уже как-то было, когда на рекламных щитах рисовалась картинка и на белорусском и русском языке значение. И что? Стало больше народа говорить благодаря этому на своем языке? Просто чиновников от культуры надо бить по морде за разговор не на своем языке и за отсутствие белорусских школ. Это же сколько надо щитов повесить, чтобы белорусский словарь изобразить? Зато видимость бурной деятельности в развитии национальной культуры и + распил бюджетных денег "в благородных целях". Узнайте, сколько стоит установка такого щита и тогда станет понятно, стоит ли радоваться. Это годовая зарплата учителя. С таким подходом, люди быстрее заговорят на английском, чем на белорусском.

Ответить
+31 +
azhbeta, 16:24, 5.01

Пастаўце такія білборцы на Карла Маркса 38, насупраць адміністрацыі ТНП, няхай вывучае мову народа, які яго корміць і церпіць столькі гадоў.

Ответить
-13 +
irina, 16:38, 5.01

а есть ли в белорусском языке слово-любiш ???

Ответить
+8 +
Макс, 19:07, 5.01

есть, только смысл у "любiць" и "кахаць" разный....
любiць размауляць на роднай мове, а кахаць,напрыклад, чалавека ( не магу паставiць у нескладовае))) и беларуская мова больш прыгожая, але не кожный яе разумее....

Ответить
+3 +
м., 16:38, 5.01

Ну, дык можам жа... як не моцна баiмся КАГО пакрыудзiць веданнем свайго роду!
Файна, далiбог.

Ответить
+20 +
Макс, 16:42, 5.01

Белорусам стыдно говорить на родной мове... вот такая актуальность, при мне в споре друзья решили говорить на мове на домною смеясь... выдохлись за 2 минуты... меняются, слов подобрать не могут... виновата система образования... плакаты не помогут...

Ответить
-1 +
ориам, 17:09, 5.01

У нас в Витебске на ул Гагарина такой же плакат.

Ответить
+2 +
ika, 17:37, 5.01

Файна. Толькі люблю бульбу ды шкварку, а маму КАХАЮ!

Ответить
+10 +
Скашник, 18:08, 5.01

"Кахаюць" девушку, а маму все-таки "любяць".

Ответить
+9 +
Ала, 19:43, 5.01

Кахаю мужа, а маму люблю

Ответить
+5 +
Стас, 19:47, 5.01

Памыляецесь. Кахаю жонку, маму люблю.

Ответить
+6 +
михалина, 18:02, 5.01

Интересно почему ТБМ не занимается рекламой белорусского языка на билбордах ?
Ну во первых дорого - во вторых я думала чиновники будут препятствовать - оказывается - нет. Такая реклама нужна . И должна она быть очень яркой и позитивной .
И первый билборд - просто плох . Задумка хорошая - но не для билборда !
Изображения нет - просто слова на черном фоне .
Человек за рулем запоминает прежде всего картинку - образ - а уж потом слова .
Второй билборд - намного лучше .
Таких плакатов - о любви к родному языку должны быть как можно больше !

Ответить
+3 +
Galina, 18:04, 5.01

Slovo'' kaxayu'' primenyaetsya ,kogda rech idet o lyubvi mezhdu muzhchinoy i zhenshchinoy ,v ostalnix sluchayax primenyaetcya clovo ''lyublyu''.

Ответить
+4 +
007, 21:03, 5.01

"Люблю" па беларуску - гэта "нравится" по-русски,
"кахаю" па беларуску - гэта "люблю" по-русски.
Таму кожны выбiрае сам, што ён любiць, а што кахае...

Ответить
-7 +
белорус, 21:43, 5.01

Ну прям очень актауально: то проездной в Минске на русском напечатали, то рпеклама в защиту мовы. ну не знает основная масса населения мовы. Но ведь и не запрещает никто её изучать и общаться на ней. Кто желает: изучайте ти общайтесь.

Ответить
-5 +
TEK, 23:26, 5.01

А меня раздражает когда красивую беларускую мову уродуют словечками типа рэкляма, Эуропа, філязофія. На фоне той красівой мовы Коласа смотрітся вы'ером с другой планеты

Ответить
+3 +
V O L K, 0:54, 6.01

Справа у тым што у 20-30х гадах па загаду Сталiна была праведзена прымусовая рэформа мовы.У аснову якой было заложана пажаданне "бацькi усiх народау" наблiзiць гучанне беларускай i украiнскай мовы да расейскай.Есць выдадзены у 90х гадах цiкавы "Беларуска-расейскi слоунiк"Некрашэвiча ды Байкова(Нац Акадэмiя Навук)-якiх закатавалi сталiнскiя каты а слоунiк як "сакрэтная лiтаратура "захоувауся амаль60 гадоу у спецхране.Гэта не мова была а музыка.А усiх класыкау як Купала цi Колас "реформаторы перевели на новый белорусский язык".Яшчэ спатрыбяцца гады працы па рэформе роднай мовы.

Ответить
-2 +
TEK, 11:59, 6.01

Сомневаюсь я что это было дело рук Сталина. Сталин не был ни русским, ни даже славянином. Вы бы побывали в Минской области под такими городами минщины как Клецк, Несвиж, Столбцы, Копыль. Именно там родился Колос. Там местные люди говорят практически на чистой беларускай мове, даже русский мат очен редко употребляют. Я там нигде, как ни странно не слышал-чтобы говорили Кляса, ГазЭта, ФiлёляСомневаюсь я что это было дело рук Сталина. Сталин не был ни русским, ни даже славянином. Вы бы побывали в Минской области под такими городами минщины как Клецк, Несвиж, Столбцы, Копыль. Именно там родился Колос. Там местные люди говорят практически на чистой беларускай мове, даже русский мат очен редко употребляют. Я там нигде, как ни странно не слышал-чтобы говорили Кляса, ГазЭта, Фiлёляг

Ответить
+1 +
V O L K, 15:10, 6.01

А что бы не сомневаться,есть информация в Интернете.А если вы не беларус,то что вы здесь делаете на Хартии ???Умные люди вледеют информацией,а не демагогией.Гэта наша родная мова I мы у адказе перад патомкамi каб яна захавалася,а таксама беларуская культура ,помнiкi гiстарычнага мiнулага.Вам "братам" з Усходу гэтага не зразумець,вы нашчадкi славяна-вугорска-цюркскiх плямен дауно згубiлi свае каранi i нямаючы сталае гiсторыi укралi i перакрэслiлi нашу гiсторыю.А людзi у весках ды мястэчках у жывых засталiся толькi тыя ,што вучылiся ужо пасля "реформы"беларускай мовы.i размауляюць на "трасянцы" з мясцовым дыялектам.Гэта вельмi прыкра i сумна,але вам не паняць гэты народ.

Ответить
+1 +
TEK, 17:35, 6.01

Простите, я не россиянин, у меня отец литовец мать белоруска.

Ответить
0 +
нацдэм, 2:17, 7.01

TEK, 11:59, 6.01 - -3 +
Сомневаюсь я что это было дело рук Сталина. Сталин не был ни русским, ни даже славянином.
========
О, не чыталі вы літаратуры аб тым, кім жа сябе па нацыянальнасьці лічыў Сталін. Па-другое, у СССР адбылася русіфікацыя ЎСІХ моў, у тым ліку ўкраінскай, беларускай, малдоўскай, нават польскай і яўрэйскай (ідыш).
Вы бы побывали в Минской области . Там местные люди говорят
=========
Сумняюся, што мясцовыя людзі гавораць старшыня ўрада (ўраду). Ён для іх усяго толькі ПРАДСЯДАЦЯЛЬ ПРАВІЦЯЛЬСТВА !!! Глядзяць БТ і кажуць як у рускай мове вымаўляюцца замежныя - незвычайныя для іх - словы. А свае словы яны кажуць па-свойму.

У вёсцы ўвогуле замежныя словы не ўжываліся ні ў 20-40-я гг., ні сёньня: ні філёляг ні філолаг. А вось нэрвы, сыгналісты і газэта - спрэс па Беларусі. пачытайце дыялектычныя зборнікі. Адпаведна: клюб, музэй. Нават у сёньняшнім правапісе захаваліся некаторыя словы з клясычнага правапісу (шкарлятына, лямпачка, флёксы, вэксаль і г.д.)

Ответить
-8 +
беларус, 10:39, 6.01

Уважаемая оппозиция! Это должна быть Ваша работа, а не министерства культуры.

Ответить
+3 +
V O L K, 12:46, 6.01

Ty iznou tut zyaviusya "kalabarant maskalyski".My belarusy-litviny vedaem schto nam rabizy.U perschuyu chargu skinuzy vas akupantau sa svaich plecth i grudzey.Geta vy zacthynili nazyanalynyya gazety i cthasopisy,belaruskamounyya schkoly i drugiya ustanovy adukacyyi.U nas ne zastalosya amaly nicthoga ad nazyanalynay kulytury,use zruynavali varvary-drapeghniki z uschodu.Zginy necthiszy z naschae zyamli!!!!!

Ответить
+9 +
Iван , 10:43, 6.01

А чаму вы пiшаце тут па-руску.ПачнIце хаця б спрабаваць пiсаць,калi вам цяжка размауляць,а то сапрауды сорамна за нашых людзей,якiя нават якi-небудзь бланк на роднай мове запоунiць нямогуць.А асаблiва сорамна калi прыязджаеш у якi-небудзь правiнцыяльны горад (напрыклад Слонiм) i цябе сустракаюцць надпiсы -ВОКЗАЛ,СЛОНИМ.Здаецца ,што мы знаходзiмся у складзе Расii,а наша родная мова-гэта забыты дыялект нашых продкау,якiм ужо нiхто не карыстаецца.На мой погляд-есць мова,значыцца есць народ,культура,традыцыi i незалежнасць.

Ответить
+1 +
hunter, 14:28, 6.01

Нешта у гэтым не шчырае.
Во калi б закон падправiць, цi адпаведны указ ведаеце каго.
А то нейкiя, раптам, бiлборды.
Пахне тут нешта, на пой погляд, пра не "тый" рэйтынг.

Ответить
+1 +
Авось, 14:32, 8.01

ВОТ такие вот плакаты должны висеть в министерствах и всех ведомствах на стенах, при входе и при выходе, а не скромно так - на улицах...

Нафига они нам повесили эти плакаты? мы и так это знаем что Беларуский это наш язык - один единственный - язык наших предокв, а они - НЕТ, они не знают и может даже толком настоящего Беларуского никогда в жизни и не слышали, там у себя в аккупантсикх кабинетах.

У них там у всех в кабинетах висят флажки с надписью "ФСБ россии" а у некоторых даже и российсикй триколор.

Ну и кто они после этого? - коллаборационисты-совки.

Гэта проста здзек нейкi над усiмi намi.

Ответить