19 апреля 2024, пятница, 21:10
Поддержите
сайт
Сим сим,
Хартия 97!
Рубрики

Чорны дзень беларускай гісторыі

53

Сёньня – адзін з найбольш чорных дзён у гісторыі Беларусі, гадавіна таго, што ўлада называе «рэфэрэндумам».

Комментарии 53
+127 +
!, 12:45, 14.05

Так и есть - это символ не государства - а символ РЕЖИМА - советско-лукашенковского. И он перестанет быть флагом вместе с этим режимом - и это обязательно будет!!!

Ответить
+43 +
Шелудивая Масса, 13:10, 14.05

Да, несомненно, лукашенковские символы сознательно были сделаны подчёркнуто карикатурными, чтобы клеймо на лбу больней жгло раба. Да, всё правильно пишет Навумчык. Вот жаль только, что от правильных слов ничего не меняется.

Ответить
+79 +
Адраджэнне, 13:11, 14.05

Сяржук Навумчык. Вядома вы з Зянонам малайцы што захавалі сабе жыццё. Але нам вас вельмі не хапае тут.

Ответить
-71 +
між іншым, 13:46, 14.05

Калі вам так не хапае гэтых змагароў, што першымі зьбеглі адсюль, пакінуўшы нам разьбірацца са сьцягамі і іншымі атрыбутамі ўлады, дык зьездзіце да Навумчыка і Зянона за мяжу. Ды і паглядзіце на іх. Тут недалёка!

А зараз успамінаць, што было ...-ццать год таму, так жа актуальна, як варушыць косьці на папялішчы. Раней, сп. Навумчык, трэба было думаць разам з вашым паплечнікам-трыбунам, каб не здарылася тое, што здарылася і з вашай ласкі таксама! Палітыка - гэта не прамовы раўці. Гэта знаходзіць паразуменьне з рознымі сіламі ў імя будучыні краіны, а не ўласнай персоны.

Ответить
+37 +
Ліцьвін, 19:27, 14.05

Да вы проста тыповы лукашыст, які крыху навучыўся пісаць па-беларуску, не спрабуйце тут рабіць раскол, вы добра ведаеце, што, калі б Зянон Станіславіч і Навумчык ня з'ехалі б, то з імі здарылася тая ж гісторыя, што з генералам Захаранка. Дык дзякуй Богу, што знайшліся людзі, якія ўратавалі сыноў Беларусі. А тое, што вы гаворыце пра палітыкаў: "Палітыка - гэта не прамовы раўці. Гэта знаходзіць паразуменьне з рознымі сіламі ў імя будучыні краіны" - дык гэта ўвогуле лухта блазнага, які абсалютна ня ведае што мусіць рабіць палітык. Якая будучыня можа быць у краіны, калі пры ўладзе стаіць акупант, аб якім узаемапаразуменьне можа ісьці гаворка. Так, як ты, толькі калабаранты лічаць. Глядзі лепш у сваё карыта, таварыш!

Ответить
-31 +
між іншым, 20:42, 14.05

Сп. Навумчык, вы напрасна тут са сваімі аднадумцамі набіваеце сабе цэну. Лепш за ўсіх вашыя паводзіны і паводзіны вашага "прарока" прааналізаваў сп. Старкоў, які расказаў "усю праўду" пра вас абодвух, знаходзячыся паблізу ад такіх "сталпоў незалежнасьці" ды "сыноў Беларусі", якія першымі ўляпётвалі з той Беларусі. Нічога новага, акром брызгаценьня жоўцю, вы сказаць ня можаце. Таму глядзіце ў сваё карыта, і калі вы пра яго гаворку завялі, значыцца, мой удар прыйшоўся да месца!!!
Пра кантору і лукашыстаў раскажыце ў дзіцячым садку. Гэта вашыя ўлюбёныя тэмы.

Ответить
+5 +
Бенедзікт, 1:04, 15.05

Гэта той Старкоў, які трымаў бізнэс з Сазонавым (памочнікам Лукашэнкі) і праварочваў зь ім розныя махінацыі ...

Гэта той Старкоў, які перадаваў сьпецслужбам Лукашэнкі свае фотасправаздачы аб З.Пазьняку...
Гэта той Старкоў, які без мыла лез да З.Пазьняка, але апынуўся там дзе і належыць - на маральнай сьметніцы

Вы хоць разумееце на кого вы спасылаецеся?

Ответить
-5 +
між іншым, 10:38, 15.05

Старкоў, што бы вы пра яго ні хлусілі, нарадзіў і гадуе дзяцей і ўнукаў. У вашага "прарока" няма нават гэтага! Ён як засушаны ліст з гербарыя. Бо ён ненавідзіць людзей, якія ня бачаць у ім бога. У гэтым - усе ягоныя праблемы. І вашыя таксама, бо вы ягоная цень, Навумчык-Бенедзікт

Ответить
+2 +
Бенедзікт, 11:54, 15.05

Гнілая асіна, здольная нарадзіць толькі гнілы пень.

Ответить
-2 +
між іншым, 20:09, 15.05

У вашай асіны і пня няма!

Ответить
0 +
Ян, 0:34, 16.05

Ёсьць моцны беларускі дуб.

Ответить
+24 +
Бефар., 20:01, 14.05

Табе я бачу збягаць не трэба - уладкаваўся, прадаўся рэжыму, табе хапае і аднаго Лукашэнкі.
І як цябе толькі зямля наша носіць і выносіць... Каб ты ўдавіўся нашымі народнымі мінусамі !

Ответить
-19 +
між іншым, 21:04, 14.05

Відаць, той "бефар" - неўтаймаваная жанчына... Як сьмешна - удавіцца мінусамі... Якія яшчэ праклёны вы чулі ў сваім дзяцінстве, спадарыня?

Ответить
+1 +
А.М., 12:07, 15.05

Юзэр "між іншым" - гэта Толя Старкоў, які пасьля кожнай навіны пра зянона пазьняка і яго паплечнікаў і партыю выдаваў на сайце наўай нівы пакрыўджаныя камэнтары па 10-20 на навіны

Ответить
-2 +
між іншым, 20:12, 15.05

Юзерам "Бенедзіктам" тут працуе Навумчык. А Старкоў да мяне ня мае дачыненьня, а я - да яго. Бо мы жывём у розных краінах, да вашага ведама, юзер "А.М."

Ответить
+62 +
tak, 13:18, 14.05

Нямецкі народ выціснуў з сябе нацызм разам з ягонымі сымбалямі.

А мы, калі мы выкінем камунізм зь яго гербам і сьцягам БССР разам з саўковай лукашэнкаўскай сістэмай??

Ответить
+63 +
asd, 13:21, 14.05

я надеюсь, придет время, и все символы советской (и лукашенковской) эпохи: "ленины", "сталины", "феликсы", различные "анучи", и не понятные "боливары" исчезнут с этой земли, как не имеющие к ней никакого отношения.

Ответить
-4 +
Мохнатый, 13:58, 15.05

Ага, зачеркнем историю и напишем ее заново в очередной раз, но это уже будет самая правильная история...

Ответить
+32 +
Гнілы Рак, 13:32, 14.05

Некалі бацька Сяргея Навумчыка, калі памяць не падманвае, Ёсіп Навумчык, сакратар Віцебскага абкама КПБ/КПСС, прыязджаў у наш істытут, каб арганізаваць звольненьне нас з сябрам, як актывістаў Узраджэньня, з працы праз Вучоны савет.

А сын - Сяргей Навумчык, слынны беларускі дзяржаўны дзеяч, паплечнік Зянона Пазьняка. Вось як бывае.

Сёньня з задавальненьнем чытаю "Чорны дзень беларускай гісторыі". Раней такое ж задавальненьне атрымаў ад ягонага твора "Выбары-1994. Скрадзеная перамога". Хто захоча прачытаць, той знойдзе.

Каб дапамагчы зразумець, што адбылося з сям'ёю Навумчыкаў, скажу наступнае.
У 1992 годзе на сесіі Віцебскага абласнога савета дэпутат Злобіна (ад зялёных) пры мне сказала Ёсіпу Навумчыку словамі Евангельля: "...па іхніх пладах пазнаеце іх, усялякае добрае дрэва родзіць і плады добрыя". І, ведайце, сакратар абкама зазьзяў ад гонару за свайго сына.

Ответить
-53 +
між іншым, 14:12, 14.05

Менш салодкай пены, тав. Гнілы Рак!
"Cлынны дзеяч" Навумчык зьбег зь Зянонам першым, а вам абодвы яны пакінулі пасьля сябе тую самую анучу, аб якой Навумчык і разважае, схаваўшыся за мяжой і нічым не рызыкуючы. Ня бачу вялікай розніцы паміж яблыняй і яблыкам, пра якіх вы тут пачалі гаворку.

Ответить
+30 +
Гнілы Рак, 16:25, 14.05

між іншым, 14:12, 14.05

Эх, калі б так усё было проста....

Некалі я амаль Вашымі словамі тое ж казаў Юрасю Беленькаму. Ён адказаў у сэнсе таго, што з Пазьняком і Навумчыкам лукашысты павінны былі зрабіць горш, чым яны тое зрабілі з генералам Захаранкам. Я разумею, для палітыкаў ёсьць рэч, больш значная, чымсьці фізычная сьмерць. Маючы факты пра дзеяньні "эскадронаў сьмерці", лічу, што калі б Зянон і Сяргей тым часам, не зьехалі, то сёньня іх не толькі не было б у жывых, але і іх імёны былі б забруджаныя нейкай бруднай сьпецаперацыяй...

Іншая гутарка, што ці ня час З.С.Пазьняку і С.І.Навумчыку ўжо вяртацца з выгнаньня на Радзіму?

Ответить
-28 +
між іншым, 20:06, 14.05

Ну тое, што капэхісты наставілі мне тут мінусаў, мяне ня толькі не бянтэжыць, а нават - цешыць! Кантора сектантаў чым была раней, тым і засталася дасёньня.

А што жыцьцё Навумчыка ды Пазьняка дарагога варта для Лукі і ён зрабіў бы зь імі... ах-ах-ах нешта жудаснае, тое бабіны плёткі і нічога іншага. Ні той, ні другі як палітыкі нічога сабой не ўяўлялі і не ўяўляюць - тым больш зараз. Сварыцца, нават з усімі аднадумцамі, за ўладу, якой яны ніколі б не атрымлі і такі не атрымалі, - вось усё, што яны могуць рабіць дасканала. Сёньня яны ўспрымаюцца як архе-алагічны экспанат, артэфакт, так бы мовіць, палітычнага дзяцінства.

Ответить
+17 +
Баба Дуня, 20:31, 14.05

Прабачце! Але што гэта за дурыла на сайце з'явіўся. Стаіць, дакладне сядзіць, на варце і меля чушэнцыю. Сочыць мабыць за за Зянонам Пазняком. Бо толькі ўспамін аб ім ужо атрымаў рэакцыю гэтага вартаўніка свайго гаспадара. Як быццам сабака з прывязі сарваўся.

Ответить
+13 +
Ліцьвін, 20:33, 14.05

Сварышся з усімі толькі ты тут, старанна працуеш раскольнікам. Супакойся таварыш сектант з секты Белай русі, ці адкуль ты там. Спадар Зянон разам з іншымі палітыкамі ды актывістамі браў удзел у мітынгу у Варшаве ў Дзень Волі. Там была і спадарыня Радзіна і іншыя сілы, якія так старанна імкнецца пасварыць гб. Але ж усе былі разам, не сварыліся. Значыць яшчэ Беларусь жыва і Беларусы жывы. Мы можам спрачацца на тэмы дробязныя, але калі гаворка заходзіць аб глябальным, аб абароне незалежнасьці, то мы ўсе разам. А такія, як ты нам не патрэбны!

Ответить
-11 +
між іншым, 22:26, 14.05

Ты лепш успомні, што твой Пазьняк казаў пра Саньнікава, пра людзей, якія апынуліся ў турме пасьля сьнежня 2010 года, калі гэты "правадыр" сядзеў у Варшаве і растаўляў адзнакі ім. Той, хто, ратуючы сваё жыцьцё, не паспрабаваў і тысячнай долі зьдзекаў ад улады, як гэтыя людзі!!! У тым ліку і Радзіна! А зараз вы тутака прытуліліся ўсёй сваёй капэхоўскай грамадой і пачалі з тым жа крывадушшам ласьціцца да сп. Радзінай...

Усё ж кароткая памяць у вас, т.зв. "ліцьвіны"-капэхоўцы! Абы вапіць штодня ў бездань: толькі Зянон! А што можа той Зянон, акрамя балбытаньня і зайздрасьці? Хто з заходніх палітыкаў зь ім сустракаўся за апошнія ...ццать год? Хто? І што робіць той жа Саньнікаў у адрозненьне ад гарлапана Зянона? Вось пра гэта скажыце, "шчыры ліцьвін"!

Не разлічвайце, што вашая хлусьня будзе мець тут посьпех!

Ответить
+2 +
Бенедзікт, 1:10, 15.05

Вы напэўна надарваліся ад працы, скачаце па беларускіх форумах і шукаеце дзе кажуць пра З.Пазьняка і С.Навумчыка.
Не думаю, што ваш бруд пра іх, мае для іх нейкае значэньне, а вось для вас гэта кепска - жоўць забівае.

Ответить
-5 +
між іншым, 10:30, 15.05

"Бенедзікт", я ўжо казаў вам, каб вы сваёй жоўцю не ўводзілі ў зман людзей і падпісваліся сваім сапраўдным імем Навумчык. А адказаць на мае заўвагі вам няма чаго, бо дастаткова перагледзець прэссу сьнежня 2010 года і далей, каб пачуць сапраўдны голас вашага падабароннага адносна людзей, якія трапілі за краты. І тое, што казаў гэты зьбеглы сьмяльчак далей, калі седзяў у Варшаве, пакуль людзей ганялі па этапах, як Саньнікава.

Пра Старкова вы можаце хлусіць што заўгодна, але ён так прыпёр да сценкі вас абодвух, што вам і адказаць на ягоныя заўвагі не было што ні тады, ні сёньня. Ну а гэбоўня сьніцца вам з Зяпонам усё вашае жыцьцё. Такая вашая доля! У кожнага свая шіза. У Луку - адна, у вас - другая...

Працуйце і надалей з мінусамі. А то нешта іх паменела. Ці рук вашых кахэпісатаў ужо не хапае?..

Ответить
+2 +
Бенедзікт, 11:59, 15.05

Кіньце сваю хлусьню Старкоў.

Вам яшчэ давядзецца адказваць за свой "бізнэс" з Сазонавым (памочнікам Лукашэнкі) і за працу на лукашэнкаўскія спецслужбы.

І нават не сападзявайцеся, што ЗША вас не выдадуць. Выдадуць. Выдадуць нават у інвалідным вазку.

Ответить
-2 +
між іншым, 21:59, 15.05

У інвалідным вазку, Навумчык, заўсёды аказваецца той, хто жадае некаму там аказацца. Зьвярніце oвагу на свой стан! Ён ня лепшы, калі судзіць па фота. Але я вам магілы не жадаю. У адсутнасьці аргументаў ад злобы не лопніце!

Ответить
0 +
Бенедзікт, 0:28, 16.05

Ну а што? Дземьянюка вывязьлі ў інвалідным вазку і судзілі. А вы ж не горшы за яго, і вас, хоць і ў сто гадоў, а вывязуць...

Ответить
+14 +
Гнілы Рак, 22:22, 14.05

Вашыя думкі, сп. Між іншым, мне цікавыя. Каб было зручней іх спазнаць, я іх падзяліў на кавалкі:

1. "Лука ...зрабіў бы зь імі (Навумчыкам ды Пазьняком) ... ах-ах-ах нешта жудаснае, тое бабіны плёткі і нічога іншага".
2. "Ні той, ні другі як палітыкі нічога сабой не ўяўлялі і не ўяўляюць - тым больш зараз"
3. "Сварыцца, нават з усімі аднадумцамі, за ўладу, якой яны ніколі б не атрымлі і такі не атрымалі, - вось усё, што яны могуць рабіць дасканала".
4. "Кантора сектантаў (КХП БНФ) чым была раней, тым і засталася дасёньня.

На 1.: На жаль, на мае словы "Маючы факты пра дзеяньні "эскадронаў сьмерці", лічу, што калі б ..." Вы адказалі па сутнасьці, што гэта "бабіны плёткі". Факт: я не баба. И словы мае - ня плёткі.

На 2.: З.С.Пазьняка, палітыка, у 1990-м, 1991-м слухалі і 50 тысячаў чалавек, і 100 тысячаў, і 200 тысячаў. Пазьняк валодаў розумам гэтых дзясяткаў і сотняў тысячаў людзей - а гэта дарагога каштавала.
Ці мог З.С.Пазьняк стаць першым прэзідэнтам? Не! Беларусь ня Чэхія. Не дарасьлі беларусы да нацыянальнай ідэі Пазьняка, ні тады, ні цяпер. Але, З.С.Пазьняк быў, ёсьць і будзе духоўны лідар ліцьвінаў... а з цягам часу беларусы, пазбавіўшыся сваёй сёняшняй галоўнай нацыянальнай рысы - подласьці, стануць ліцьвінамі і дарастуць да Пазьняка.

На 3.: На жаль, З.С.Пазьняк - не бязгрэшны. Мастацтвам кампрамісаў не валодаў. Як Ісус з ягонымі апосталамі - Зянон са сваімі паплечнікамі й магчымымі палітычнымі спадарожнікамі гарэлку, салам з цыбуляю закусваючы, ня жлукціў... Мяне асабіста заўжды здзіўляла, чаго ён такі заўжды на ўсе гузікі зашпілены... Памятаю, у перапынках паседжаньняў ВС дэпутаты сябе паводзілі як шкаляры: купкаваліся, пра штосьці дамаўляліся... Зянон Станіслававіч на маіх вачах хадзіў па калідоры ў адзіноце ...
Тым ня меней, у іншых выпадках я наглядаў яго магутную волю грамадзкага дзеяча, лідара, волата...
У 1991-м годзе мне выпала стаць арганізатарам сустрэчы З.С.Пазьняка з жыхарамі буйнога прамысловага рускамоўнага горада... Пазьняк трываў увагу не меньш чым тысячнай залі мо' гадзінаў чатыры... слухалі як зачараваныя ягоную цудоўную беларускую мову, задавалі пытаньні, слухалі адказы... Мне давялялося весьці той сход, таму добра адчуваў ягоную энергетыку. Шчыра кажучы, аніхто болей, з кім прыходзілася шчыльна сустракацца / арганізоўваць сустрэчы з людзьмі: С.Шушкевічам, С. Багданкевічам, А.Лябедзька, нябожчыкам В.Ганчаром, Ал. Мілінкевічам, С. Калякіным - падобнай энэргетыкі і блізка ня мелі...

Вось шчэ адзін успамін. У 1994 годзе давялося арганізоўваць перадвыбарчую сустрэчу З.С.Пазьняка з “генераламі” – кіраўнікамі самых буйных прадпрыемстваў Віцебскай вобласьці. Павінна быць зразумела, што прыхільнікаў Зянона Станіслававіча ў гэтым асяродку не было. І трэба ж было так здарыцца, што аўто, на якім дабіраўся кандыдат у прэзідэнты ляснуў. Таму Пазьняк спазьніўся мо’ на паўгадзіны… Цікавы момант – як З.С. увайшоў у пакой – “генералы” выцягнуліся ў струнку! А гэтыя людзі да В.Ф.Кебіча дзьверы “нагамі адчынялі”.

На 4.: “Сектанты” таксама патрэбны. Бо надта ўжо “гнуткімі” аказаліся некаторыя з тых, каго я пералічыў у п. 3.

Ответить
-12 +
між іншым, 22:45, 14.05

Успамінаць, сп. Гнілы Рак, вы можаце што заўгодна. Што мы маем "в сухом остатке" пасьля намаляванай вамі карціны усенароднай любові да трыбуна-змагара? А мы маем амаль 20-гадовую эміграцыю. Нікога побач, акром Навумчыка, у замежжы, бо змагар перасварыўся з усімі, з кім толькі можна было перасварыцца. Ён ня толькі не палітык (бо палітык павінен дамаўляцца - на тое і палітыка), ён нават не саюзнік тых, хто сядзеў і зараз сядзіць за свае погляды і дзеяньні супроць лукоўскага рэжыму. Ён друкуе лічбы, хто колькі зарабляе на апазіцыі, і яго перадрукоўвае Гебельс-СБ-БТ. А ён сам што, сьвятым духам жыве, гэты раскольнік? Але ж ён ня можа дараваць нікому, што ягоная дзейнасьць прынесла больш шкоды, чым плёну. І гэта - Праўда, якую ён і Навумчык не абвергнуць ніколі.

Ответить
+2 +
Гнілы Рак, 9:05, 15.05

між іншым, 22:26, 14.05 "Хто з заходніх палітыкаў зь ім сустракаўся за апошнія ...ццать год?"

між іншым, 22:45, 14.05 "Што мы маем "в сухом остатке" ... змагар перасварыўся з усімі, з кім толькі можна было перасварыцца. Ён ня толькі не палітык ... , ён нават не саюзнік тых, хто сядзеў і зараз сядзіць за свае погляды і дзеяньні супроць лукоўскага рэжыму"

Паважаны сп. Між іншым, у гэтым з Вамі спрачацца не магу. Бо крыць няма чым. На сёняшні дзень. КРЫЦЬ НЯМА ЧЫМ !

Бачыўшы зьблізу Зянона Пазьняка, я і сам не разумею, чаму ён бязьдзейнічае у эміграцыі. Той жа Саньнікаў (на мой погляд, палітык слабы, лідар аніякі, я, асабіста, акрамя іншага, не магу яму і І.Халіп дараваць сьмяшкі-рогаты з анекдотаў М.Халезіна пад час, як правакатары, а за імі й дурні білі вокны ў Палацы ўраду) робіць сёньня на102 % ад ягоных талентаў і магчымасьцяў. Тут Вы безумоўна правы.

Нажаль, калі нават Зянон Пазьняк вернецца, то ці многа ён зможа зрабіць у сітуацыі нявер'я, абгаджанасьці ідэалаў пасьля каяньня, здрады аднаразавых "палітыкаў", якія невядома каму да і пасьля Плошчы-2010 служылі і служаць?

Аб чым можна дамаўляцца з "палітыкамі" кшталту Мілінкевіча, Дзьмітрыева, Раманчука, Костусёва, Міхалевіча, Янукевіча, Федуты? ... Скажу шчыра, я ж не палітык, як успамінаю твары гэтых "палітыкаў", дык адразу нагадваецца відовішча ў сьпякотны дзень у вясковай прыбіральні, якая даўно не вапнавалася...

Анатоль Лябедзька, на маю думку, прыстойны чалавек. Але не палітык. Бо для палітыка ён надта многа нарабіў недаравальнага. Галоўнае, разам з нябожчыкам В.Ганчаром спрыяў усталяваньню лукашыскае дыктатуры. Некалі я паміж чатырма вачамі спытаў Анатоля - ці гняце ягонае сумленьне адказнасьць за зробленае. Адказ: "... да канца дзён сваіх буду выпраўляць гэны свой грэх". Бачу я, што Лябедзька ня добра разбіраецца ў людзях. Як ён мог "паставіць" на слабака і здрадніка Раманчука? А лёзунг "Разам з Расеяй у Эўропу!" - гэта ад вялікага розуму? Бо хутчэй Антарктыда "прыплыве" да Эўропы, чым Расея.

Някляеў? Але ці самастойны гэты беларускі паэт? Надта ужо прарасейскімі прахадзімцамі ён акружаны.

М.Статкевіч? Дзюбель-чалавек якому я асабіста давярэў бы лёс краіны. Як бы і Пазьняку. Ці сыйдуцца яны?
Мо' Вы і правы. Мо' час З.С.Пазьняка ўжо і мінуў. Як не кажы, але ж узрост... Але аніхто, акрамя заклятых ворагаў Беларусі, ня можа брудзіць гістарычнае імя пачынальніка Адраджэньня.

Словы "... ягоная дзейнасьць прынесла больш шкоды, чым плёну" - гэта сатанінскія словы. У гэтым я, падзяляючы многае з Вашых выказваньняў, перакананы.


Ответить
+14 +
Бефар., 20:10, 14.05

Паважаны, Гнілы Рак, што вы гэтаму здрадніку даказваеце - ён жа тут уладкаваўся, прылізаўся да аднаго месца, зараз "герой".
Ён жа ні на адну акцыю не выходзіў, ён тут "змагаецца". І ўсё жыцьцё будзе ціхенька сядзець, як мыш пад мятлой, ён жа прылюдна ніколі не адважыцца сказаць тое, што тут піша - бо добра ведае што з ім беларусы зробяць. Хай пагаўкае тут і атрымае сваю порцыю мінусаў ад беларусаў.

Ответить
-18 +
між іншым, 20:48, 14.05

Бефар, выйдзіце на двор і пагаманіце тамака, каб вас пачулі. Нічога са мной беларусы ня зробяць, бо не ўсе беларусы малаадукаваныя накшталт вас кахэпісты, якіх хапае адно кланяцца ў ногі дутым правадырам, якія ўсё носяцца са сваімі састрэлымі, як і яны, і нікому не патрэбнымі ўспамінамі. Працягвайце гаўкаць - мяне гэта забаўляе!

Ответить
+2 +
Пинчук, 0:41, 15.05

між іншым, 14:12, 14.05
"Cлынны дзеяч" Навумчык зьбег зь Зянонам першым

Яны не ўцяклі, яны з'ехалі, таму што ведалі, што за імі палюе КДБ і застацца ў жывых у іх шанцаў практычна не было. А вось табе давядзецца ўцякаць з Беларусі. Забіваць цябе не будуць, а сядзець будзеш доўга калі не паспееш уцячы.

Ответить
+62 +
циркач, 13:37, 14.05

закат над болотом - это не флаг. он придуман искусственно, в кабинете чиновников, на скорую руку, лишь бы успеть. собственно, такой искусственный, как и флаг БССР, придуманный на скорую руку для ООН.
не зря же запрещается колхобандой БЧБ. это же специально делается. заставить всеми возможными и невозможными способами любить эту тряпку.

Ответить
+45 +
Olgerd, 14:18, 14.05

Это не референдум,а приговор республике Беларусь

Ответить
+52 +
ПЕНсионерка, 14:42, 14.05

Ольгерду
Этот референдум был пробным шариком. Приговор республике Беларусь вынес следующий референдум в ноябре 1996 года, когда изменена была конституция в пользу Лукашенко. С тех пор он полностью ощутил свою безнаказанность и стал ей вовсю пользоваться.

Ответить
+6 +
ре, 14:40, 14.05

А кто тогда главным был по подсчёту голосов, Ермошиной же ещё не было. Или счетоводы тогда ещё с АГЛ корешились.

Ответить
+23 +
ГАЛАСУЙ - НЕ ГАЛАСУЙ..., 15:33, 14.05

Савецкая сістэма падлікаў засталася, а гэта па-сталінску: "неважно, КАК оні голосуют, важно, КАК мы счітаем".

Ответить
+13 +
Гнілы Рак, 20:17, 14.05

ре, 14:40, 14.05 ,
выбары першага прэзідэнта былі дэмакратычнымі (у сэнсе дзейнасьці ЦВК). Але на пратэстнай хвалі супраць савецкай і партнаменклатуры у В.Кебіча нібыло аніякіх шанцаў. Акрамя таго, у 1993 -1994 гг В.Ф.Кебіч быў горкі п'яніца. Па сьведчаньню майго тагачаснага паплечніка, у той час старшыні гарвыканкама, які па справе чакаў сустрэчы ў прыёмным пакоі старшыні аблвыканкома В.П.Кулакова, у 1993 годзе, раніцою, недзе каля 10-00, ён асабіста бачыў, як два супрацоўнікі аховы прэм'ер-міністра пад рукі ўцягнулі В.Ф.Кебіча праз прыёмны пакой у кабінет В.П.Кулакова. Прычым у В.Ф.Кебіча ногі цягнуліся па чырвонай дарожцы. На тым прыём у Кулакова сконьчыўся...

У В.Ф.Кебіча не было аніякіх шанцаў, бо
1. дырэктарат на яго ужо не ставіў, заняў пазіцыю няўмешваньня;
2. кіраўнік выбарчай каманды Кебіча вядомы прайдзісьвет Мясьніковіч на самай справе працаваў на А. Лукашэнку, стаўленьніка тагачаснага кіраўніка расейскага ФСБ акадэміка Е. Прымакова
3. Па ўзгадненьню паміж Прымаковым і Мясьніковічам уся моц дзяржаўнай прапаганды была накіравана на дыскрэдытацыю З.Пазьняка. Ня слаба папрацавалі на тое, каб прэзідэнтам стаў Лукашэнка, дзеячы Аб'яднанай грамадзянскай партыі мэр Маладзечна Г.Карпенка, ягоны тагачасны намесьнік В.Ганчар. Вельмі многа зрабіў, каб пасадзіць Лукашэнку на пасаду прэзідэнта, С.С. Шушкевіч.

Гаспадарчая і партыйная наменклатура прызнала Лукашэнку сваім кіраўніком пад час вядомых сесій абласных саветаў на прыканцы 1994 году, калі на тых сесіях фактычна ўлада Саветаў касавалася, Саветы, як ворганы мясцовага самакіраваньня, касаваліся, належачыя ім выканаўчыя ворганы (воблвыканкамы) НЕЗАКОННА перадаваліся прэзідэнцкай вертыкалі, а самыя аблсаветы рабіліся шырмамі для лукашэнкаўскіх гаўляйтэраў.

На сесіі Віцебскага абласнога савета, я, як дэпутат, запатрабаваў слова і ад першага мікрафона, стоячы у 5 – 7 м ад Лукашэнкі, ад Кулакова (яны сядзелі за сталом прэзідыюма), на ўсю залу зьвярнуўся да Кулакова: “Уладзімір Панцелеевіч, тут адбываецца дзяржаўны пераварот. Канстытуцыйная ўлада ліквідуецца з вашай згоды і з вашым удзелам… Яшчэ можна спыніць дыктатуру, якая на нас насоўваецца…”. Бачыли б вы вочы Лукашэнк! Гарэлі злосьцю як у воўка….
Канешне чырвоныя бароны, якіх у залі было мо’ 97%, дружна прагаласавалі за ліквідацыю канстытуцыйнага дзяржаўнага ладу. Кулакова хутка адправілі на пенсію. А старшыню марыянетачнага аблсавета, былога першага сакратара Грыгор’ева (мянушка Галубы Пясец) Лукашэнка падвысіў да пасады амбасадара ў Маскве.

Ответить
+19 +
верю!, 17:13, 14.05

Помню все даты по уничтожению беларускости, чалавечай годнасцi... Молюсь и ставлю свечи в Иерусалиме. И вижу -- помогает.

Ответить
+18 +
ggg, 18:33, 14.05

Все результаты незаконных референдумов будут отменены.
Все виновные в их проведении и фальсификациях будут наказаны.
Все виновные в похищениях и убийствах будут наказаны.
Сроков давности этих злодеяний не предусматривается.
Все успевшие сбежать будут экстрадированы через интерпол и преданы суду.
И если для этого нам придется взять оружие и лечь за баррикады, мы сделаем это.

Ответить
-13 +
БР, 20:39, 14.05

Ну а чего не ложитесь-то? Кого ждёте?

Ответить
+4 +
Бенедзікт, 1:16, 15.05

Ігарок, вам не скажуць тое, што не належыць вам ведаць.

Ответить
+9 +
буба, 20:06, 14.05

За 96-й могу сказать.Тогда работал мастером в строительстве. Объект был в деревне.
Помню , как накануне,пъяное в смерть крУстьянствА, бурно обсуждало весь тот фарс одного чела, И ХэрАичЭски рАшЫла идти голосовать "за нашего царя", попутно сломать забор какому то семейству очень Интеллегентных людей-дачников, которых там и близко небыло. Так, что гармошина , в то время, была совсем не нужна.
P.S. Долго думал, причём тут забор. Понял потом, уж очень он аккуратный был, хороший такой штакетник, свежий, покрашенный красиво, за забором цветы в палисаднике. Раздражало ,видимо это местное крУстьянствА.
P.P.S. Забор мы потом восстановили, хотя хозяев я не видел никогла в жизни, ни до ни после этого.

Ответить
-5 +
TEK, 20:47, 14.05

На счет флага согласен, только статья написана уж слишком безапелляционно, радикально и категорично. При смене символики думаю никто так рьяно Закат над болотом так защищать не будет, кроме совковых рабов и пенсионеНа счет флага согласен, только статья написана уж слишком безапелляционно, радикально и категорично. При смене символики думаю никто так рьяно Закат над болотом так защищать не будет, кроме совковых рабов и пенсионеров

Ответить
+4 +
Дзед-Барадзед, 13:50, 15.05

товарищ "Між іншым", вось на прыклад я не з'яўляюся сябрам КХП-БНФ,але ж я трохі разумею нешта по своёй справе аб парсюках "товарищах из КГБ". Я, канешне, разумаю, як і усе сталыя людзі і грамадзяне-беларусы, што вы - толькі троль і засланец ад КДБ. Вы заўсёды былі толькі катамі-забойцамі і падмуркам для існавання таго ці іншага анцічалавечага рэжыму, пачынаючы ад вар'ята Джугашвілі-Сталіна, і заканчываючы маньякам-псіхапатам Лукой.

Адзінае пытанне дзеля вас, катаў з НКВД-КГБ:
Што вы зрабілі добрага, патрэбнага і карыснага дзеля людзей акрамя такіх паразітаў,якіх мы усе ведаем (пачынаючы з Ульянава-Леніна і заканчваючы шклоўска-маскоўскім халуём Лукой)? Думаю адказ будзе такім : НІЧОГА.

Я галасаваў толькі аднойчы на выбарах прэзідэнта - у 1994 годзе за Пазьняка і нацыянальны эўрапейскі накірунак у палітыцы і эканоміке. Я галасаваў на Рэферендумах у траўні 1995г і у лістападзе 1996г. Галасаваў заўсёдытолькі супраць любога змянення дзяржаўных сымбалей, супраць любых інітыятыў Лукі па змяненненню Канстытуцыі і супраць узвышэння паўнамоцтваў Лукі распускаць Парлямэнт. Лука з'яўляецца нелегітымным кіраўніком дзяржавы, якому быў дэ-юрэ вынесены і распрацаваны у парлямэнце Эмпічмент,і які захапіў уладу і трымае яе толькі за конт такіх парсюкоў-паразітаў, як КДБ, МУС, і іншых вам падобных, а так-сама грашовых ін'екцый ад маскальска-рассейскіх акупантаў. Больш мы з сям'ёй ніколі не хадзілі на выбары і Рэфэрэндумы,і заўсёды іх байкатавалі як не легітымныя.

Калі будуть на Беларусі дэмакратычныя выбары, то мы аддадзім свае галасы толькі за нацыянальныя сілы, каб узяць накірунак на Еўразвяз і зачыніць мяжу ад Расеі. Так сама трэба будзе увесці так званую Карту Ліцьвііна (беларуса) для жыхароў Смаленшчыны, Бряншычыны,Чарнігаўшчыны, Віленшчыны, і Беласточчыны дзеля тых кто лічыць сябе этнічнымі-беларусамі а не маскалямі. Як ведаем, Смаленшчына і Бряншчына - гэта этнічныя ліцьвінскія (беларускія) землі, якія захапіла і акупіравала Масква і якія яна павіна вернуць у склад Беларусі.

Ответить
-4 +
між іншым, 20:22, 15.05

Школа Пазьняка для вас не прайшла дарам! Той кладецца ў ложак і заглядвае долу, ці няма там лейтэнанта. Вы таксама, калі судзіць па вашым малапісьменным пасце. Гэта агульная хвароба кахэпоўцаў. Бо "с кем поведешься - от того и наберешься" тараканаў у галаву! Адно простае пытаньне: а якімі такімі сакрэтамі валодае той Зяпон, каб яны былі вартыя ўвагі да яго з боку гэбэ? Ён ужо 20 год як есьць харчы замежныя, гэты сакрэтны суперантыпупер заўца ўсяго... Сьмейцеся болей, дзядок, каб не звар'яцець з такімі кіраўнікамі ў замежжы.

Ответить
+3 +
Дзед-Барадзед, 22:30, 15.05

Школа КДБ, канешне, паўплывала "на мозК товарища мижиншаго", калі ён там прысутнічае увогуле, у чым я вельмі сумневаюсь. Гэта генітычнае захворванне завецца Рассейска-маскальскі каммуна-бальшівізм, ці проста атсутснасьць сумлення і розуму. Альбо прасцей -"Лукашызм голаўнага мозга". Што перарадзілась у саўковы лукашызм з яго сістэмай тэрору, бязконцымі хабарствам і карупцыяй. Усім гэтым, як вядома, кіруюць так званые "спецслужбы".

Пры змяненні палітычнай сістэмы і улады на Беларусі пасля Лукі першае, што трэба будзе зрабіць, - гэта пасадзіць за краты большасьць "спецслужак", і распусціць усе гэтыя зламысныя "службы бязпекі", КДБ, МУСарню, ОАЦ, ЕАЦ і іншае лайно, якія жруць з вялікім апетытам грошы грамадзян Беларусі.

Ответить
0 +
між іншым, 23:21, 15.05

Шызу я не каментую. Калі ласка, зьвярніцеся да ўрача Дзмітрыя Шчыгэльскага, які завочна кансультуе Луку з Амерыкі па тых жа самых пытаньнях здароўя, якія ёсьць і ў вас. А таксама ў большасьці кахэпоўцаў, што ставяць nen самі сабе плюсы.

Ответить
+1 +
Дзед-Барадзед, 10:03, 16.05

"Товарищ" з КДБ "між іншым" пачаў размаўляць, як доХтар-псіхіятр свойго шклоўска-маскоўскага пацыента-калгасніка. Яно і відавочна: своеасаблівая сістэма чалавечых каштоўнасьцей і быдлізм - "на лицо". Хвароба лукашызма вельмі заразная і небяспечная дзеля ўсяго грамадства у цэлым. Тут дапаможа только фарматаванне мозХа (калі ён у такога кантынгента існуе ўвогуле), ці турэмныя краты.

Ответить