24 апреля 2024, среда, 22:08
Поддержите
сайт
Сим сим,
Хартия 97!
Рубрики
Комментарии 49
+54 +
z, 20:37, 19.06

ФК "Дынама-Мінск" запусціў беларускую версію сайта

Ответить
+22 +
Антон, 21:36, 19.06

Трэба "Дынама-Менск"

Ответить
+51 +
qwe, 20:53, 19.06

усё напiсана правільна

Ответить
+8 +
rty, 0:24, 20.06

не усё.... никакой Руси, ни какой Литвы-прибалтийской.
1. Только новая, возродившаяся Великая Литва, как славянское государство - как наследница древней Литвы, ВКЛ, БНР, БССР, Беларуси, и литвины (ех-стародавние литвины, ex-современные белорусы) - ее национальная основа.
2. Поляки - братья наши, как бы там ни было, и равные с нами наследники Речи Посполиты.

Ответить
+90 +
Natali, 21:15, 19.06

Гарна стаття. ДОбре, що ви пишете про історію, Уточнення, що велике князівство литовське насправді = білоруське багато що розставляє на свої місця

Ответить
+92 +
князь Гінтаўт, 21:17, 19.06

Прысяга беларуса (Жаўнераў Беларускай Краёвай Абароны)

Беларусь, наша мацi-краiна,
Ты з нас моцных зрабiла людзей.
Не загiнулi мы, i ня згiнем,
Пакуль ты нас наперад вядзеш.
Пастаiм за Цябе, як асiлкi,
Нашы сэрцы палаюць агнём,
Дружна, моцна за лёс Твой расьцьвiлы
Супраць Чорнае Моцы мы йдзём.
Не шкада нам жыцьця маладога,
Не шкада нам гарачай крывi,
Абы толькi праменнай дарогай
Крочыў горда народ наш жывы.


Прысягаем Табе мы сягоньня,
Што пакуль хоць адзiн з нас жыве
Нашай слаўнай Літоўскай Пагонi,
Мы ня зганьбiм, мы ўславiм яе !!!

Ответить
+15 +
Imperator Bonapart, 21:50, 19.06

Bravo, kniazj Gintaut!

Ответить
+15 +
федор, 9:40, 20.06

Мы выйдзем шчыльнымі радамі
На вольны родны свой прастор.
Хай воля вечна будзе з намі,
А гвалту мы дамо адпор!

Няхай жыве магутны, смелы
Наш беларускі вольны дух;
Штандар наш бел-чырвона-белы,
Пакрыў сабой народны рух!

На бой! За шчасце і за волю
Народу слаўнага свайго!
Браты, цярпелі мы даволі.
На Волю! — усе да аднаго!

Імя і сілу беларуса
Няхай пачуе й бачыць той,
Хто смее нам нясці прымусы
I першы выкліча на бой.

Браты, да шчасця мы падходзім:
Хай гром грыміць яшчэ мацней!
У крывавых муках мы народзім
Жыццё Рэспублікі сваёй!

Ответить
+7 +
Лявон, 0:16, 20.06

Яднаюся! Беларускi вайсковец. Прысягаў у снежнi 1991 года.

Ответить
+81 +
dmi, 21:28, 19.06

Это должен знать каждый живущий в Беларуси и за её пределами .

Ответить
+55 +
Таццяна, 21:41, 19.06

Добры артыкул, дзякуй... I чуецца станоучы, нейкi Добры стыль гаворкi... Aсцярожны, паважлiвы.. Маю мару, каб беларусы вярнулiся да сваёй мовы...

Ответить
+52 +
Баграм, 21:48, 19.06

Прыйдзе час, i нашай мовы i нашай гiсторыi мы не будзем чурацца...А будзем ганарыцца, i я у гэта свята веру! Дай бог, каб пры нашым жыццi...

Ответить
+38 +
Бульба, 22:14, 19.06

Понравилась статья. Хорошая мотивация для того что бы начать говорить по беларуски.

Ответить
+33 +
вик, 22:23, 19.06

Вельми добра написана.я жыву у замежжы болей як 30гадоу.але помню и размауляць умею на беларускай мове.и у дзяцей и у меня зауседы у пашпарце записываеца БЕЛАРУС.такие статьи я падтрымливаю. Болей бы так писали.а не пра палитыку и супраць улады ва усим.

Ответить
+42 +
Вольга, 22:25, 19.06

Дзякую за змястоуныя падробицы гисторви маей Радимы.Прыемней было б чытаць на беларускай мове..Личу,што за апошния гады усе больш людзей з павагай адносицца да роднай мовы,пишуць свае водгуки па беларуску.Тольки родная мова абъяднае нас,зробиць свабодными.,инакш застанемся рабами.

Ответить
+28 +
алесь, 23:38, 19.06

Беларусам звацца цяжка, ды ня проста. Што казаць!!!! Трэба мову шанаваци, ды на ей заужды мауляць!!! Беларуская Мова сьвящэнная Мова- Царским игам прыгнечана Ты!

Ответить
+9 +
Batman, 23:55, 19.06

Беларусы разные бывают,существуют те ,для кого Диктатура и те ,кому она не приемлима,вроде бы одно название рассы а смысл и слой и сорт- совсем другие ,ну Иностранцы в большинстве явно не за Диктатуру а за Демократию.

Ответить
+45 +
Люстэрка , 23:58, 19.06

Дзякуй усiм, хто напiсау каментар па-беларуску. Пiшыце, як зможаце, сёння не час выпрауляць памылкi. Сёння час успомнiць свае каранi, сваю сапраудную гiсторыю, якой мы можам ганарыцца, сваiх вялiкiх продкау i зразумець, што мы нiякi не ''народец''. Мы - гаспадары нашай зямлi, якую нам дау Бог. I таму маем поунае права рабiць у сваёй хаце тое, што патрэбна нам i нашым дзецям. Маем права абараняць свой дом ад тых, хто так ня лiчыць.

Ответить
+1 +
люстэрку, 0:23, 20.06

Хопіць ужо змагацца з ветранымі млынамі, ўсе шукаеце ворагаў сярод сяброў, не бачыце тых, хто нож вам у спіну усадзіў.
Кахаць радзіму, не значыць - ненавідзець іншых.

Ответить
+14 +
Сообщаю новость от Одноклассников, 23:58, 19.06

Если другу написать: Путин - х*йло, система автоматом помечает это как спам и удаляет!! Проверил 4 раза

Ответить
+6 +
Ага, 1:13, 20.06

Ты шчэ на лубянку напішы.

Ответить
-3 +
белАруска, 0:02, 20.06

НЕ согласна со вторым пунктом!НЕ желаю отдавать жизнь за уродов!!!НЕ они мне ее дали!

Ответить
+10 +
дзякуй вялiкi, 0:04, 20.06

Спасибо за прекрасную статью,наполняет и утоляет голод по любви к Родине,Беларуси, светлый посыл ч/з годы тьмы

Ответить
0 +
Vadzim Krautsou, 0:10, 20.06

Аминь.

Ответить
-4 +
алексей, 0:10, 20.06

а где позитив? не оплачен! очень одностороннее освещение проблем, нагнетание ужаса - вы террористы-идеалисты или диверсанты .

Ответить
0 +
Тодар, 12:38, 21.06

Алексей, вы д[э:]бил? Вы вообще вкуриваете, кто такой Ластовский и когда он жил? Позитив по БТ посмотрите.

Ответить
0 +
zachodni, 0:29, 20.06

Белорусам нужно помогать выжить друг другу, а не ставить препоны. И не жить с завистью по принципу: "Не то плохо, что корова здохла, а то, что у соседа живая." У меня был друг детства, белорус. Когда он был простым священником мы дружили. Когда ему повысили, на порядок сан, он перестал со мной общаться вообще! Ему показалось,видимо, что он уже свят и я стал не достоин его святости.

Ответить
+5 +
All about us, 0:30, 20.06

Як вера без добрых учынкаў - нішто, так і мова, без у яе ўлюбеных носьбітаў змірае.
Давайце, ліцьвіны - беларусы проста на ёй размаўляць, пісаць, але без крыку і гвалту, тады будзе ў нашым агульным доме цёпла і ўтульна кожнаму з нас. "Ветракі" не недзе далёка, не ў "Цал дер біе" сядзяць, не з імі трэба змагацца, змагацца патрэбна за дачок і сыноў нашых, каб памяталі, размаўлялі, ды навучалі мове нашай сваіх дзетак.

Ответить
+6 +
Сяргей, 0:35, 20.06

Вялікі дзякуй за цудоўны артыкул, напісаны сапраўдным Патрыётам Беларусі. На жаль усё, аб чым хваляваўся Каліноўскі, ўсё, аб чым пісаў Ластоўскі не страціла сваёй актуальнасць і сёння. Больш таго, нягледзячы на тое, што мы ўрэшце рэшт дамагліся незалежнасці, усё роўна сітуацыя зусім дрэнная: на чале дзяржавы путлераўскі халуй, які знішчае Беларусь і беларусаў. Але я веру, як верылі нашы продкі сто гадоў таму - мы ўсё пераадолеем! ЖЫВЕ БЕЛАРУСЬ!

Ответить
+8 +
Юрий, 1:58, 20.06

Спасибо журналу за статью В.Ластовского,я прочитал её на одном дыхании.Хочу поправить Хартию,что это не журнал американских беларусов,т.к. редакция расположена в Канаде:Месца выданьня: Аттава, Антарыё, Канада

Ответить
+4 +
лекс, 2:44, 20.06

а яшчэ чытайце сайт Беларусь наша зямля -найдзице цераз пошук

Ответить
+3 +
Mike, 5:46, 20.06

Super stat'ya!!!!

Ответить
-2 +
Владимир, 6:43, 20.06

Каждый Белорус мечтает быть свободным,и равноправным! Хотя бы равноправным потому, что равноправие в природе не бывает! Всегда были бедные,и богатые! Чтоб был свой дом семья дети жена! Хорошая зарплата,и хорошая медицина! Своя земля в деревне, и свой дом! Чтоб не было фашистской диктатуры! Чтоб была своя культура от предков с бело красным флагом, и символикой погоней,и чтоб два народа Литва и Белоруссия были вместе это один народ одна семья! Которых разделили комиссары-семиты в 1918 году! Владимир Минск.

Ответить
+2 +
Алексей, 7:13, 20.06

У нас нет прошлого, нет Василя Быкова, Машерова, не говоря уже о великих князьях, нет языка. История Беларуси началась в 1994г. Есть только одна историческая личность - золотой унитаз, который уничтожает у людей память.

Ответить
+5 +
spadar, 7:20, 20.06

На жаль беларуская мова амаль, што знiшчана Иванами няпамятаючыми радства

Ответить
+4 +
воля, 7:25, 20.06

Шкада, што нiчога не написана пра беларускiя сiмбалы.

Ответить
-3 +
Гы-гы-гы, 8:28, 20.06

сам сабе не ушануеш ,нихто не ушануець..... Шкада ,щто менавита на маскальскай мове ,бо ниякай другой большасць "сумленных" и "свядомых" не ведаюць и ведаць не жадаюць.Затое чыстакроуныя лицвины .... з ямкай унутр галавы ((((((((

Ответить
+1 +
гыгыгауну в ответ, 17:25, 20.06

Рыгорыч, эт ты и как оыбчно на трасянке? ну выучи уже наконец хоть какой-нибудь язык.

Ответить
-6 +
setas, 8:55, 20.06

а Литвы и литовского языка которы гораздо старше славянских,наиболее похож на санскрит оказывается не было?... ВКЛ называлась не Magnus Ducatus Lithuaniae а Magnus Ducatus Belarusija....да...

Ответить
+3 +
Тодар, 12:46, 21.06

Сетас, Когда у жемойтов появились города и письменность? Когда появилась первая напечатанная книга? Почему при переписи войск ВКЛ жаймойтские хоругвы пересчитывались/вписывались отдельно? Необходимо понимать, что на тот момент было одно государство Литва, в котором проживали и тогдашние жамойты и нынешние белорусы. Все жили в государстве Литва, только одни назывались тогда литвинами, а другие ими называются сейчас. Если внимательно смотреть на историю, Жамойтам повезло только потому, что у Москвы не было маниакального надрыва вписывать Прибалтику и выступать объеденителем земель "балто-русских")) Поэтому Вам и дали право на национальное возрождение в 19 в. и не так жестоко насаждали русский язык и православную веру... что в целом продолжилось и при ссср.

Ответить
+7 +
Сапега В.М., 9:12, 20.06

История белорусов и выбор белорусов те же, что история Сапег и выбор Сапег.
Как Сапеги, так и белорусы всю жизнь ставили себе вопрос: КТО МЫ?
Мы с Польшей или мы с Россией?
Мы Восток или мы Запад?
Где наш берег?
И тогда был вопрос, и теперь.
Белорусы, как и Сапеги всегда искали свою Родину.
И крестьяне, и канцлеры.
Но не находили её нигде, кроме как в Беларуси, которой "не было", но которая была.
Но с того века, когда белорусы разумели, что у них есть дом, вопрос этот был разрешён.
Беларусь была, Беларусь есть, Беларусь будет всегда.

Ответить
-4 +
Перебрали, 9:22, 20.06

Те белорусы, которые говорят на чужом языке, избегая своего, бывают или негодяи-душепродавцы, или перевёртыши, или просто люди тёмные, которых опутали враги нашего народа.
ПЕРЕБОР, извините

Ответить
+7 +
Lada, 12:01, 20.06

Не забывайце пра дату напісання артыкула - з тых часоў мінула сто гадоў саветызацыі і русіфікацыі беларусаў. У нашых умовах, несумненна, аўтар не быў бы гэтак катэгарычны. Але адно няўхільна - самае малое, што мы можам зрабіць для выратавання сваёй Айчыны - вярнуць родную мову ў штодзённае жыццё беларусаў.

Ответить
+8 +
Йопт, 10:44, 20.06

Жывi, Беларусь!

Ответить
+1 +
Lada, 11:53, 20.06

Вось тут поўная версія артыкула "што трэба ведаць кажнаму беларусу" на роднай мове: http://www.jivebelarus.net/history/gistografia/need-to-know.html

Ответить
+3 +
Stanislav, 12:02, 20.06

Квiтней Полaцк

Ответить
0 +
асмик, 0:58, 22.01

отдать жизнь за родину за свабоду сваего народа любить и знать свой язык учить детей сваему языку соблюдать традицыи и обычаи вот каким должен быть белорус язык белоруси это гордость нацыи он самый звучный и самый напевный не то што язык рашы где пошлость и мат ни какой москаль не отнимет свабоду нашего народа свабоду нашей страны жыве беларусь ! Я стобой

Ответить
0 +
асмик, 1:50, 22.01

молится на родном языке это говорит о том что белорусы уважают свой родной язык а значит молятся богу от чистого сердца белоруские песни настолько пронизаны любовью к родине слушая песни белоруси не возможно сдержать слез на этих песнях можно научиться добру и стать сильнее белорусы самая добрая нацыя которая способна понять чаловека и придти к нему на помощь жыве белорусь!

Ответить