29 марта 2024, пятница, 11:09
Поддержите
сайт
Сим сим,
Хартия 97!
Рубрики
Комментарии 5
+22 +
ales, 16:56, 2.03

Мой МЕНСК, мая сталіца ! Родны сэрцу горад мой.

Ответить
+36 +
Ірына, 16:58, 2.03

Наш горад Менск -- сапраўды вельмі старажытны і з багатай гісторыяй. І так мала помнікаў, якія пра гэта гавораць Трэба не царскіх паліцэйскіх ставіць, а тых, хто сапраўды мае адносіны да гісторыі і пабудовы нашага горада!

Ответить
+25 +
vir, 17:48, 2.03

"Коммунисты" загналі Раку-Нямігу "в трубу", але калі б яна цякла вольна (вул.Няміга - гэта й была сама рака Няміга, аб чым сьведчаць стромкія берагі з' дзьвух бакоў, якая цякла аж "до проспекта Жукова", а пойма гэтай ракі была такая вялізная, што ў яе ўваходзілі вуліцы "Розы Люксембург, Карла Либкнехта" - гэтыя вуліцы й есьць берагі Нямігі!!! Уявіце сабе, людзі, які б зялены быў Менск, як ні адна сталіца сьвету, калі б па месту ("по городу-рус.") працякалі дзьве ракі - Сьвіслав і Няміга!!!
Гледзячы нават на стромкія, шчыць зялёныя берагі маленькай рэчкі Мышкі, што цячэ каля шпіталя № 9 і далей па вул. "Алибегова", мага ўявіць сабе "Зяленую Зону" Менска!.. Царква Пятра й Паўла стаяла, як раз на беразе вусьця Нямігі й Сьвіслачы!!..
Мяркую, што маскавіты, наўмысна схавалі Гістарычную частку Менска - раку Нямігу ў трубу й пад асфальт, каб і такім чынам адняць нам, літвінам гістарычную памяць - пра бітву на рацэ Няміга!!..

Ответить
+22 +
as, 18:55, 2.03

"Поднял рать в Полоцке Всеслав, сын Брячислава, и занял Новгород.Трое же Ярославичей...пошли на Всеслава в сильный мороз. И подошли к Менску,"
=====================
Вопрос: если трое Ярославичей обитали в районе Киева, то каким образом идя на Новгород (современный) они могли очутиться под Менском? Да и зачем?
Ответ прост. Новгород (летописный) - это наш Новогрудок (еще одно доказательство). Идя из Киева в Новогрудок дорога будет аккурат через Менск. Потому то Всеслав и успел встретить Ярославичей - что там от Новогрудка до Менска?
А вот из современного Новгорода до Менска месяц ходьбы...

Ответить
+5 +
vir, 19:05, 2.03

Дарэчы, зараз зрываюць бульдозэрамі стромкія бакі вул.Нямігі вуліцы, фактычна - ракі Нямігі... АдТэатра Музкамедыі да "МОскОвскОгО ИспОлКома" бяздумна, а слушней, злачынна зрыты, фактычна, берагі ракі, як там, жа, зрытыя, зусім нядаўна" берагі ракі Нямігі для пашырэньня дарогі...
Мяркую так. Увесь "МОскОвский район" у Менску, фактычна, належыць Маскве й забудоўваецца маскалямі, якім глыбока пляваць на небясьпеку люду, тым больш - на гістарычную каштоўнасьць Нямігі" Зрываючы берагі Нямігі, з арэнды тых будынкаў "КОЧАЮТ ДЕНЬГИ" з поўнай згоды "правадыра!..
Але Пойма ракі нікуды ж ня делася і ня ўся Няміга цячэ па трубе... На балоце (на пойме ракі) стаяць і ўсе дамы (ў асноўным, хрушчобы) на вул-х Р. Люксембург і К.Лібкнехта...

Ответить