Рубрыкі

Брытанскія хакеісты выйгралі першы за 57 гадоў матч у вышэйшым дывізіёне ЧС

1
ФОТА: MONIKA SKOLIMOWSKA/DPA

Нацыянальная каманда Вялікабрытаніі падолела Францыю на чэмпіянаце свету ў хакеі.

Брытанскія хакеісты падолелі каманду Францыі на чэмпіянаце свету з лікам 4:3 і захавалі месца ў вышэйшым дывізіёне. Па ходзе сустрэчы французы вялі з розніцай у тры шайбы, але не змаглі захаваць перавагу, паведамляе РБК.

Да 28-й хвіліны нападнік каманды Францыі Антоні Рэш аформіў дубль, яшчэ адзін гол забіў Флор’ян Шакіашвілі. Пасля гэтага брытанцы закінулі чатыры шайбы запар. У другім перыядзе вызначыліся Роберт Даўд і Майк Хэманд, у трэцім - Роберт Фармер. Аўтарам вырашальнага кідка на трэцяй хвіліне авертайму пры гульні «тры на тры» стаў Бэн Дэвіс.

Вялікабрытанія здабыла першую перамогу ў вышэйшым дывізіёне чэмпіянату свету за 57 гадоў. У 1962 годзе каманда падолела фінаў з лікам 7:5. З тых часоў брытанцы гулялі ў вышэйшым дывізіёне толькі ў 1994 годзе, адразу ж вылецеўшы ў другую лігу.

Для каманды Францыі і Вялікабрытаніі матч стаў апошнім на чэмпіянаце свету ў Славакіі. У сямі сустрэчах каманды набралі па два балы. Па выніку асабістай сустрэчы брытанцы апярэдзілі спаборніка і захавалі месца ў вышэйшым дывізіёне чэмпіянату свету.